Největší svatyní v Olomouci je katedrála svatého Václava. Ta má ale starší zvony z jiných dílen, nedávno doplňované zvony pak pocházejí z dílny v bavorském Pasově. Olomoucká stopa na nich je v podobě výzdoby od olomouckého sochaře Otmara Olivy. Zvony od mistrů zvonařů z Brodku u Přerova najdeme ale v několika dalších neméně významných olomouckých chrámech, které zná každý Olomoučan.
Kostel svatého Michala na nejvyšším místě historické Olomouce má hned čtyři zvony, které vznikaly pod dohledem Marie Tomáškové-Dytrychové, dcery zakladatele tradiční dílny. Do věže byly instalovány postupně v letech 2007 až 2009. Před tím zde od války zvony chyběly, protože ty původní zrekvírovala německá armáda.
První nový zvon z Brodku se rozezněl ve zvonici chrámu sv. Michala koncem září roku 2007. Je pojmenovaný po svatém Janu Sarkandrovi a byl pořízen díky štědrému daru europoslance Jana Březiny. Zvon ze slitiny mědi a cínu váží 620 kilogramů a byl vyroben za dva měsíce. Ladění má gis 1.
Zhruba o tři měsíce později byla do zvonice zavěšena jeho následovnice sv. Zdislava. Druhý zvon je o více než dva metráky těžší, s tónovou výškou fis 1. Součástí jeho výzdoby jsou i jména asi třiceti sponzorů, kteří přispěli na jeho odlití.
Na výrobu třetího zvonu, svatého Michala, přispělo město Olomouc částkou sto tisíc korun. Přes 1,5 metru vysoký a 1850 kilogramů těžký zvon byl do zvonice vyzvednut loni na podzim. Součástí jeho výzdoby je i znak města.
Poslední a největší zvon, Panna Maria, byl v Brodku u Přerova odlit 11. června 2009 roku díky 150 sponzorům. Zavěšen byl ve svátek Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna. Zvon váží dvě a půl tuny a jeho spodní průměr měří 1,65 m. Zvoní v tónině C1.
A takto zní zvony u svatého Michala:
Chrám svatého Mořice se může rovněž chlubit čtyřmi zvony z dílny rodu Dytrychů. Pro mořický kostel jej odlila Marie Tomášková-Dytrychová už v roce 1985. Také u svatého Mořice chyběly zvony od neblahých válečných událostí. V tomto chrámu býval do první světové války dokonce více než osmitunový zvon Maria, nepřežil ale první světovou válku, později byl vytvořen další, téměř stejně mohutný, ale ten zase nepřečkal druhou válku.
Čtveřice zvonů z 80. let v hlavní věži nese jména Panna Maria, svatý Cyril a Metoděj, svatý Josef a svatý Mořic. Nejtěžší z nich je ten s názvem Panna Maria, jeho hmotnost je 1200 kilogramů. O uměleckou výzdobu těchto krásných zvonů se postaral významný sochař Otmar Oliva.
Tato skutečnost je jedním z důvodů, proč se poslední rozloučení s Marií Tomáškovou-Dytrychovou ve středu 26. února v 15 hodin odehraje právě z kostele svatého Mořice a povede jej biskup Antonín Basler, který byl v první dekádě 21. století farářem u svatého Michala a se zvonařkou z Brodku spolupracoval při tehdejším vybavení michalského chrámu čtveřicí zvonů. Na pohřeb dorazí i množství zvoníků a kampanologů z celé země a zřejmě i ze zahraničí.
Takto zní zvon svatý Josef v mořickém kostele:
Použity informace z článku na olomouc.eu