Město na třech pahorcích: výstava představí komplexní soubor velkých objevů z Olomouce

Hmotné kultuře středověké Olomouce 7. až 15. století se věnuje výstava, která se od 7. května 2025 uskuteční v Arcidiecézním muzeu Olomouc. Poprvé v historii budou moci návštěvníci vidět pohromadě všechny nejvýznamnější archeologické objevy, které byly v Olomouci učiněny od 19. století až do dnešních dní.

Středověký kachel z Olomouce s motivem bájné obludy s korunovanou hlavou | Foto: Muzeum umění Olomouc

Výstava odhalí, jaké byly počátky a rozvoj osídlení Olomouckého kopce ve středověku. Vysvětlí historický význam tří zdejších návrší – Svatopetrského, Svatováclavského a Svatomichalského, kde stálo sídlo olomouckých knížat a dva kamenné hrady. Věnuje se také počátkům olomouckého biskupství, zaniklým církevním stavbám a podobně.

Kromě nejnovějších interpretací objevů, jež přinesly archeologické výzkumy především v průběhu 20. a 21. století, si budou moci zájemci udělat představu o každodenním životě obyvatel středověké Olomouce prostřednictvím bohatého výběru exponátů z oblasti bydlení, stolování, odívání, šperků, zbraní a výstroje, platidel, obchodu a her, ale také vzdělanosti a víry.

Překvapivé hypotézy

K výstavě bude vyjde katalog kolektivu autorů, který shrne a zasadí do nového kontextu všechny doposud známé poznatky včetně těch, které zatím nebyly v odborné literatuře publikovány.

Podle informací Olomouckého Reje se ve sborníku objeví i překvapivé hypotézy o olomouckých reáliích v nejstarším historickém období, které dosud nebyly zveřejněny a které mohou vrhat nové světlo na vývoj města v raném středověku.

výstava Město na třech pahorcích

  • 07 05 2025 - 31 08 2025
  • Arcidiecézní muzeum Olomouc



INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
TV Morava
INZERCE
Radio Haná