Jak se léčilo za Marie Terezie? Jak poznat propagandu? Vlastivědné muzeum má nové aktivity

Vlastivědné muzeum v Olomouci připravuje badatelskou hernu pro nejmenší děti, inovuje stávající programy a rozšiřuje nabídku tematických aktivit spojených s historií, přírodními vědami i demokratickou výchovou. Novinkou je také městská hra zaměřená na olomoucké památky a zapojení aktivních seniorů do chodu muzea.

Vlastivědné muzeum v Olomouci láká na nové programy | Foto: Štefan Berec

Vlastivědné muzeum v Olomouci přináší novinky v oblasti vzdělávání. Jedním z největších projektů je vybudování badatelské herny pro děti od 4 let. Tam budou prostřednictvím smyslového a zážitkového učení objevovat přírodu a její proměny v čase. Lektoři a lektorky Centra muzejní pedagogiky VMO se zaměří hlavně na téma evoluce.

Muzeum nově nabízí školní program Volby pro všechny, který žákům přibližuje, jak vypadala politická situace v Rakousku-Uhersku na přelomu 19. a 20. století. Účastníci se stanou voliči, prostudují programy historických stran a rozhodnou se, komu dají svůj hlas. „Děti si vyzkouší, jaké bylo rozhodování voličů v minulosti, a zažijí moment, kdy hlasy žen byly vyloučeny. Tato zkušenost je přiměje zamyslet se nad tím, jak se demokracie vyvíjela a proč je důležité volit podle vlastního uvážení, ne jen podle slibů politiků,“ vysvětlila koordinátorka edukačních programů Zuzana Brabcová.

Foto: Štefan Berec

Děti se učí formou hry a získávají kladný vztah k muzeu

V oblasti přírodních věd instituce inovuje program Chlupatý svět, který je o savcích z Olomouckého kraje. Školáci budou pracovat s reálnými vzorky kožešin a stop zvířat, což posílí jejich vztah k přírodě. Z historických programů pak vyniká Olomouc v obležení, desková hra, kde se žáci stanou generály a vojenskými lékaři v době pruského obležení Olomouce za Marie Terezie.

Muzeum dlouhodobě nabízí také vzdělávací programy zaměřené na environmentální výchovu a tradiční řemesla. Učitelka Romana Schwarzová z MŠ Drahanovice hodnotí nabídku velmi pozitivně: „Oceňujeme promyšlenou náplň jednotlivých programů, střídání aktivit – individuálních i kooperativních činností, získávání nových poznatků a dovedností pomocí názorně demonstračních a praktických metod vzdělávání a také vstřícný a profesionální přístup lektorů. Děti také potěšilo, že si odnesly vlastnoruční výrobek na památku,“ doplnila učitelka. Podle ní programy pomáhají získat kladný vztah k muzeu jako instituci, kde je možné získávat hravou a zábavnou formou informace o světě, který nás obklopuje.

Vzdělávací programy jsou k dispozici od úterý do pátku v časech 9:00 a 11:00. Ceny zůstávají beze změny, pouze sváteční programy nyní stojí 70 Kč.

Foto: Štefan Berec 

Objevte Olomouc s vlastním kapesním průvodcem!

Instituce se snaží propojit vzdělávání i s reálným prostředím města. Na jaře 2025 spustí městskou hru o olomouckých památkách, která veřejnost zapojí do aktivního objevování historie i tajemných zákoutí. Návštěvníci se budou pohybovat podle mapy, zjišťovat informace o historických budovách a zjistí, kde leží knihovna, jak daleko je divadlo nebo která památka patří na seznam UNESCO?

Koordinátoři rozvíjí také nové partnerské projekty. Ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem organizuje školení badatelské výuky pro učitele. Díky programu Erasmus+ se propojí polští senioři s těmi olomouckými, aby společně pracovali na kulturních projektech a předávali si znalosti mezi generacemi.

Podrobné informace o vzdělávání ve VMO na www.vmo.cz

Foto: Štefan Berec 



INZERCE

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
TV Morava
INZERCE
Radio Haná