Důvody, které politici od počátku zdůrazňují, jsou především ekonomické. „Vize sloučení do jedné instituce vychází z potřeby dlouhodobě a koncepčně řešit budoucnost obou institucí a po zvážení stanoviska odborníků se jeví jako cesta, která umožní rozvoj divadla i filharmonie a zároveň bude rozpočtově dlouhodobě únosná,“ uvedl Viktor Tichák, náměstek odpovědný za kulturu. „Jedná se spíše o formální krok, který umožní řešit otázky jako sdílení budovy, realizace synergií v provozních, marketingových oblastech a dalších,“ doplnil náměstek Tichák.
Varianta počítá se zachováním a podporou značek Moravského divadla Olomouc i Moravské filharmonie Olomouc. "Zachování obou značek bylo jedním z našich základních kritérií," zdůraznil Viktor Tichák.
Obě zvažované varianty budou předloženy Zastupitelstvu města Olomouce s doporučením postupu směrem ke sloučení institucí. Postup spočívá v detailním rozpracování podvariant a s přípravou na spojení. Součástí návrhu je i zadání vypracování externího posudku, jmenování manažera spojení a pokračování v oficiálních jednáních s Olomouckým krajem a Ministerstvem kultury ČR.
"Slibujeme si od toho větší prostor pro rozvoj obou institucí právě kvůli synergiím, které v jednom společném kulturním domě přinesou především provozní úspory, nabízí se i větší šance pro rozvoj zahraničních aktivit nebo pro získávání dotací," uvedl náměstek Tichák.
Proti slučování obou institucí se hned od počátku ozývala velká kritika a vznikla i petice proti tomuto záměru. Ta elektronická má aktuálně skoro sedm stovek podpisů nejen od Olomoučanů, papírovou petici s více než tisícovkou podpisů dodali už její autoři přímo na radnici. Ti vyjadřují obavy, že po sloučení organizací budou následovat i další kroky, jako třeba propouštění hudebníků.