Jsou tři! V Zoo Olomouc se narodila krásná a vzácná trojčata lemurů

Vari černobílý je lemurem, který se ze všech unijních zoologických zahrad v republice rozmnožuje pravidelně pouze v Zoo Olomouc a v Zoo Ústí nad Labem. Právě v Olomouci se 14. dubna těmto poloopicím narodila tři mláďata – dva samečci a jedna samička. „Odchov trojčat nebývá příliš běžný, a i náš současný pár odchovává tři mláďata poprvé. Všem se daří výborně a zaznamenáváme hmotnostní přírůstky. Ve výběhu jsou společně s rodiči a sourozencem z roku 2023,“ podotýká zooložka Jitka Vokurková.

Foto: Zoo Olomouc

Olomoucká zahrada chová vari černobílé od roku 1990 a na svět v ní přišlo celkem 42 mláďat. V rámci všech evropských zoologických zahrad se během roku 2023 podařilo odchovat pouze jedenáct mláďat a olomoucká zoologická zahrada je tak jedním s významných chovatelů tohoto druhu.

Ve volné přírodě obývá pouze ostrov Madagaskar. Většině madagaskarských poloopic kvůli kácení deštných pralesů i úbytku životního prostoru doslova mizí domov před očima a stávají se tak nejohroženější skupinou primátů na světě, na prahu vyhynutí. Kriticky ohrožený lemur vari patří mezi největší lemury. Ze všech lemurů je také nejvíce plodožravý, současně je velmi důležitým roznašečem semen po pralese, čímž zajišťuje jeho obnovu. Taktéž přenáší pyl z květů národního stromu Madagaskaru-ravenaly madagaskarské. Zbytek potravy tvoří listy, nektar, semena, a dokonce i houby.

Pohybuje se převážně v korunách stromů a je jediným primátem, který si za účelem rozmnožování staví hnízda. V těch ponechává mláďata, která první dva týdny hlídají oba rodiče. Někdy rodí svá mláďata i více samic do jednoho hnízda. Při přesunu je přenáší v zubech jako kočka. Vari mívá největší počet mláďat, ze všech lemurů, obvykle bývají dvě až tři.
INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZEINZERCE
Ekologický rozcestník MIE
INZERCE
Chata Kouty