Zoologická zahrada se snaží podávat krmení nejen velkým kočkovitým šelmám v co nejpřirozenější formě. U tygrů ussurijských se tak děje zhruba jednou týdně. Mimo masa z jatek se také tygrům předkládá legálně ulovená zvěřina, které samozřejmě nechybí registrační známka.
„Dnes jsme jim připravili laň. Usmrcenou, vyvrženou a bez hlavy, která podstatně více stimuluje zvíře k přirozené konzumaci potravy podobné té, kterou by v jeho domovině představovala kořist. Při dobývání laně museli tygři uplatnit své přirozené instinkty spojené s lovem. Současně se tak naplnil význam slova enrichment, což je činnost směřující k obohacení života zvířat, která jsou chována v lidské péči,“ uvádí krmivářka zoo Dana Smičková.
Tygry ussurijské chová Zoo Olomouc od roku 1976 a doposud se v ní odchovalo sedm jedinců.
Foto: Zoo Olomouc
V přírodě žije posledních pět set těchto tygrů
Od roku 1993 je Zoo Olomouc členem EEP - Evropského záchovného programu. V rámci něj si zahrady mohou zvíře buď darovat, dlouhodobě zapůjčit, nebo vyměnit. Výběr zvířete určuje koordinátor, který s pomocí plemenné knihy dohlíží na to, aby se v jedné zoo při páření nepotkali pokrevně příbuzní jedinci.
Stovky těchto šelem kdysi obývaly bohaté borové a dubové lesy v Mandžusku, kde dlouho byli v šamanských tradicích uctíváni, což však nezabránilo tomu, aby nebyli loveni. Jeden z císařů dynastie Čching se dokonce chlubil, že jich jen on sám zabil 135. Vážnou hrozbou pro tygry je pytláctví, lesní požáry, těžba dřeva a nerostných surovin. Populace v přírodě je ohrožována i nízkou genetickou diverzitou. V přírodě jsou jeho stavy odhadovány na 500–550 jedinců. Ruské a západní ochranářské skupiny utvořily organizaci s názvem Amur Leopard and Tiger Alliance (ALTA), která se má pokusit tygry ussurijské a levharty mandžuské, kteří jsou rovněž ohroženi, zachránit.
Tato nejmohutnější kočkovitá šelma žije v oblastech, které jsou velmi nehostinné s teplotami v zimním období až - 45˚C. Před třeskutou zimou ho jako jediného tygra chrání 5 cm tukový polštář v oblasti břicha, místo sněžnic využívá mohutné tlapy.
Foto: Zoo Olomouc