Protipovodňová opatření vybuduje stát za dva roky. Chybí lidé na práci

Rozsáhlá protipovodňová opatření, která budou reagovat na povodně z minulého roku, začne Povodí Moravy stavět na severu našeho kraje v roce 2027. Do té doby se chce zaměřit na stabilizační práce a projekční přípravu.

Velké protipovodňové stavby začne Povodí Moravy budovat v šumperském okrese v roce 2027. Budou se týkat především horního toku Moravy a řeky Branné. Na snímku odklízejí lidé materiál z vytopeného domu vloni v září. Foto: red

„Zčásti půjde o takzvaná přírodě blízká protipovodňová opatření. Uvnitř měst a obcí se zaměříme hlavně na stavby, které v případě další povodně minimalizují škody na veřejném a soukromém majetku,“ uvedl David Fína, generální ředitel Povodí Moravy. 

Státní podnik bude všechny připravované projekty konzultovat nejen se starosty obcí na Šumpersku, ale také se zástupci CHKO Jeseníky, Lesy ČR nebo energetiky.

„Koordinace je v tomto směru klíčová. Když se spolu zástupci jednotlivých organizací dokážou domluvit už během příprav projekčních prací, výrazně se pak urychlí samotné stavební řízení,“ zdůraznil Miroslav Adámek, starosta Šumperka a krajský koordinátor pro obnovu povodní poškozeného území.

Chybí lidé

Úzkým hrdlem protipovodňových opatření nebudou ani tak peníze, které stát slíbil poskytnout, ale nedostatek lidí – zejména projektantů. Ti jsou v současné době tak vytížení, že se už o nové projekční zakázky ani nehlásí.

Podobný nedostatek personálu hlásí také stavební firmy. Výstavba protipovodňových opatření se navíc může částečně překrývat s očekávanými zakázkami na stavbu a rekonstrukci silnic, což už tak omezené pracovní síly ještě více odčerpá.




INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
TV Morava
INZERCE
Radio Haná