Ostrov střelců byl pýchou ozbrojeného měšťanského sboru, střelnice byla architektonickým skvostem

Kolik střelnic bývalo ve staré Olomouci? A kde ležel Ostrov střelců? A proč vlastně už dnes v historické části města Olomouce střelnice není? Hodně otázek a ještě víc odpovědí v článku Čendy Šopka z Toulek starou Olomoucí.

Ostrov střelců, obrázek z roku 1890

Původní měšťanská střelnice v Olomouci byla zřízena roku 1455 v části městského parkánu sahající od Zámečnické ulice až k velké vodárně u Vodární ulice. Byla užívána Střeleckým bratrstvem především v zimě, kdy se zde konala cvičení ve střelbě. Na konci 17. století město usilovně řešilo přemístění císařského solného skladu, který byl umístěn v radničních sklepech. Sůl jak známo váže vodu, tím docházelo k ničení zdí a byla ohrožena další výstavba radnice. Solnímu úředníkovi se mezi navrhovanými prostory nejvíce zamlouvala právě stará střelnice na Bělidlech (dnes Sokolská ulice). V r. 1699 byla uzavřena smlouva a Střelecké bratrstvo odstoupilo svůj parkán za roční dodávku 30 beček soli. Po roce 1780 byl zdejší C. k. solní úřad zrušen a objekt připadl Celnímu úřadu. Dnes se zde nachází Jazz Tibet Club.

Nová měšťanská střelnice v polovině 19. století

V roce 1700 si Střelecké bratrstvo vystavělo další střelnici v lokalitě, které se začalo říkat Ostrov střelců, jelikož toto místo obtékalo jedno z ramen Mlýnského potoka (dnes zasypané, tudíž po ostrovu už není ani památky). Od roku 1758 se zde každoročně konaly oslavy výročí osvobození města Olomouce z pruského obležení. Ostrov byl vyhledávaným místem odpočinku a přátelských setkání. V zimních měsících se v budově střelnice konaly koncerty, divadelní představení, taneční zábavy a výstavy.

Rotunda od talentovaného architekta

Pro velký zájem Olomoučanů budova střelnice brzy přestala stačit, proto v únoru roku 1838 podal střelecký spolek žádost o povolení k demolici původní staré budovy střelnice a zároveň zažádala o povolení ke stavbě střelnice nové. Dne 19. září 1838 byla slavnostně podepsána zakládací listina, a to císařským princem arcivévodou Karlem Ferdinandem, olomouckým arcibiskupem a dalšími významnými hosty. Ve stejný den byl položen i základní kámen nové budovy střelnice. Finance byly poskytnuty olomouckým magistrátem s tím, že měly být po 20 guldenech spláceny. Nová střelnice podle návrhu významného architekta a ředitele stavebního úřadu Arcibiskupství olomouckého Antona Arche (spoluautor stavby zámku Kačina, autor přestavby arcibiskupského semináře v Olomouci a mnoha dalších staveb) byla rychle dokončena, měla sloužit také jako skladiště terčů ostrostřelců a okolní park měl být dále zvelebován.

Střelnice zvaná Rotunda na snímku Simona Wasservogela z roku 1970

Po dalších úpravách v roce 1892 se klasicistní střelnice, které se začalo říkat "Rotunda", stala také výstavní síní. Roku 1902 se zde konala výstava Společnosti výtvarníků z Vídně, v roce 1906 moravská výstava Spolku pro ochranu zvířat. Za první světové války byla budova střelnice využívána jako nemocnice pro průjmová onemocnění.

Po roce 1918 si obyvatelé Olomouce našli jiná místa, kde trávili svůj volný čas, střelnice z dob Rakouska-Uherska již nebyla tolik v módě. Roku 1938 byla střelnice prodána olomoucké firmě Ander a syn. Po tomto prodeji místo, kde se celých 100 let odehrával společenský život města, zcela pozměnilo svou funkci. Nový vlastník hodlal areál přepracovat na sportovní areál, kde měl být i firemní společenský dům pro sportovce. Vypsanou architektonickou soutěž na toto téma vyhrál O. Poříska. Následně byly ale původní plány zredukovány na provizorní přestavbu. Namísto hostince bylo postaveno dětské hřiště a o kousek dál stadion a tenisové kurty.

Důkaz ostudy Olomouce, základy vyhořelé měšťanské střelnice | Autor: Lehotsky – Tento obrázek byl nahrán v rámci projektu Wiki miluje památky 2012., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21193143

Po druhé světové válce zde na čas působilo projektové oddělení Hutního projektu Olomouc. Posléze byla budova včleněna do sportovního areálu a byly sem umístěny šatny, sprchy a cvičný boxerský ring. Občas se zde konaly i výstavy. Stavba byla v roce 1991 prohlášena za památkově chráněný objekt Ministerstvem kultury ČR. V té době ji vlastnil SK Olomouc a budova sloužila i jako posilovna. Po roce 1996 stavba přešla spolu s areálem parku pod město Olomouc, které ji pronajalo firmě Ariel s.r.o.

Střelnice stála v parku při ulici Na střelnici až do roku 1998, kdy ji postihl požár, budova kompletně vyhořela a následně byla stržena. Základy měšťanské střelnice jsou v těchto místech patrné dodnes a jsou dokonce stále chráněny zákonem jako nemovitá kulturní památka.

Kam zmizela socha Austrie?

Blízko měšťanské střelnice stála na přelomu 19. a 20. století socha Austrie, která byla olomouckými střelci vztyčena v roce 1876. Jednalo se o pomník na oslavu osmnáctých narozenin korunního prince Rudolfa Habsbursko-Lotrinského (1858–1889).

Socha stála v blízkosti u vstupu do střelnice. Přímých zpráv o ní se dochovalo velmi málo. Stručně se o ní zmiňuje se například městský rada Fr. Peyschi ve svých historických poznámkách k dějinám města. Socha Austrie pravděpodobně sdílela osudy pomníku Franze Josefa I. na Horním náměstí, po rozpadu rakousko-uherské říše byla odstraněna jako symbol neslučitelný s ideou nového československého státu.

Měšťanská střelnice (v roce 1998 shořela) a socha Austrie (po roce 1918 se "ztratila") na historické pohlednici 

Restaurace u měšťanské střelnice | Pohlednice ze sbírky Ondřeje Holpucha

Restaurace u měšťanské střelnice | Pohlednice ze sbírky Ondřeje Holpucha

Interiér měšťanské střelnice v době konání výstavy

Měšťanská střelnice, snímek Simona Wasservogela z roku 1892




INZERCE
Maple Bear Maple Bear

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
TV Morava
INZERCE
Radio Haná