Úplně poprvé u nás byl Vánoční strom republiky s kasičkou, která sloužila pro dobročinné dary ve prospěch těch nejchudších, většinou dětí, postaven 13. prosince 1924 v Brně. Za iniciativou stál kroužek přátel kolem spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, kteří roku 1919 zachránili před umrznutím v lese malé sedmiměsíční děvče, Lidunku. Dobrodinci se inspirovali příkladem dánské Kodaně, kde už od roku 1914 vztyčovali na hlavním náměstí vánočně nazdobenou jedli a k ní přidávali kasičku na dobročinné dary. Mimochodem, dobročinnost mají Dánové tradičně spojenou s dobrou královnou Dagmar, jinak přemyslovskou princeznou a dcerou Přemysla Otakara I. která se provdala za dánského krále Valdemara a v severské zemi se stala nesmírně populární díky své vlídnosti a laskavosti.
Hned za rok po Brnu, tedy v prosinci 1925, se Vánoční strom republiky objevil i na Horním náměstí v Olomouci. Poprvé jej postavili u rohu radnice tam, kde dříve stávala socha Františka Josefa a dnes je ve zdi radnice kašna Hygie. Na místě se při slavnostním rozsvícení stromu sešli zástupci radnice se starostou Richardem Fischerem, vojáci v čele s generálem Weisem, sokolové a mnohé osobnosti. Hovořil radní František Rompart, zpíval dětský sbor, vojenská hudba hrála československou a také dánskou hymnu – to kvůli připomenutí, že s dobročinnými vánočními stromy začali právě v Dánsku. Studenti J. Vaca z měšťanky a J. Raška z gymnázia deklamovali Těsnohlídkovu báseň Vánoční strom republiky. Strom měl na sobě běžné vánoční ozdoby a také byl speciálně nasvětlený, což k němu v podvečer lákalo spoustu lidí.
Na začátku do kasičky přispěli představitelé města a velmi rychle se začala zapojovat i veřejnost a různé spolky a firmy. Společně přispěli třeba vojáci 7. Pěší divize, jejichž velitel, divizní generál Čeněk Weis napsal k daru i velmi pěkný dopis. „Co by bylo platno dokazovati hrdinství svoje na bojišti, kdyby spoluobčané naši, a hlavně mládež, naděje vlasti, byla stíhána následky pohrom světové války a trpěla nedostatkem?“ Přidal pak do kasičky výtěžek sbírky mezi vojáky, který sám dorovnal na 600 korun. Vývoj sbírky sledovala i olomoucká novinářská obec a přinášela pravidelně zprávy o tom, kdo a jak přispěl.
Každý den během adventu se v pokladničce objevilo několik stovek korun. Před Štědrým dnem zde bylo hodně přes 4000 korun, což znamená v současné tuzemské měně téměř 100 tisíc korun. Celkově prý bylo nakonec vybráno přes 14 tisíc korun, tedy v dnešní hodnotě asi 300 tisíc korun. Vybrané peníze byly určeny pro Okresní péči o mládež, která z nich pak financovala sociální podporu nejchudších dětí a lepší vybavení tehdejších sirotčinců.
Vánoční strom republiky se pak v Olomouci objevoval pravidelně, pouze mírně měnil výzdobu i své místo. U rohu radnice bylo příliš těsno, a tak se v dalších letech přesunul blíže k Herkulově kašně, tedy vlastně nedaleko od místa, kde stojí i dnešní vánoční strom. Ovšem už bez kasičky… Na snímku z roku 1936 vidíme strom ve večerních hodinách rozzářený díky elektrickým světélkům. Archivní snímky ukazují i postup při stavění stromu - tehdy neměli organizátoři k dispozici jeřáb jako dnes, takže si práce vyžádala souhru řady silných mužů a pomoc dlouhých tyčí a provazů.
Tradici vánočních stromů republiky, těchto ušlechtilých symbolů adventní dobročinnosti, pak utnul až komunistický režim.
Vánoční strom na náměstí před radnicí se členy Okresní péče o mládež v Olomouci v roce 1934 | Zdroj: SOkA Olomouc
Zářící vánoční strom v roce 1936. V pozadí jede přes Horní náměstí tramvaj. | Zdroj: Státní okresní archiv v Olomouci
Stavění stromu v roce 1936 | Zdroj: Státní okresní archiv v Olomouci
Stavění stromu v roce 1936 | Zdroj: Státní okresní archiv v Olomouci
Článek z olomouckého Pozoru v roce 1925 | Zdroj: Vědecká knihovna v Olomouci
Glosa v Moravském večerníku 1934 | Zdroj: Vědecká knihovna v Olomouci
Článek v Moravském večerníku 1934 | Zdroj: Vědecká knihovna v Olomouci