Netradiční pohledy do dějin Olomouce i Moravy nabízí nově upravená a doplněná kniha olomouckého univerzitního profesora a oblíbeného autora populárně vědeckých publikací. Jednotlivé kapitoly poutavě líčí např. okolnosti královraždy Václava III., život i umučení sv. Jana Sarkandera, čarodějnické procesy vedené Heinrichem Franzem Bobligem nebo uvěznění generála Gilberta Lafayetta, ale také poválečné zúčtování s nacisty a kolaboranty nebo relativně nedávný „pohořanský masakr“. Dramatické příběhy tak odhalují temnější stránky lidského konání i pohnutky, které protagonisty vedly k překročení právních a morálních norem.
Vydání knihy se ujal olomoucký spolek Memoria Portaza s pomocí Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje s nadějí, že tyto exkurzy do kriminální historie města Olomouce naleznou širokou čtenářskou obec – ostatně, jak napsal již Karel Čapek: „Lidé strašně rádi čtou o zločinech…“ Ve středu 7. prosince knihu čeká křest v budově krajského policejního ředitelství. A zájemci si ji už mohou zakoupit v Informačním centru Olomouc v podloubí radnice, v knihkupectví Tycho nebo na webu https://www.memoriaporta.cz/publikace/
O AUTOROVI / Prof. PhDr. Jiří Fiala, CSc.
Po absolvování Filozofické fakulty v Olomouci v roce 1967 (obor čeština – dějepis) a středoškolském učitelském působení se stal odborným asistentem nynější katedry bohemistiky FF UP v Olomouci, kde působí dosud jako emeritní profesor pro obor dějiny české literatury s orientací na českou literaturu 18. a 19. století, folkloristiku, textologii a ediční techniku.
Jiří Fiala se věnuje rovněž historii a přítomnosti Olomouce a regionu, a to nejen badatelsky, ale také vědeckopopularizační činností. Je spoluautorem Dějin Olomouce nebo Olomouckých proměn, společně s Kamilou Holáskovou napsal publikaci Sigmund Freud v Olomouci roku 1886. Za jeho regionální kulturní aktivity mu byla udělena Cena města Olomouce za rok 2011 a Cena Olomouckého kraje za celoživotní přínos v oblasti kultury za rok 2021.
O vydavateli:
Spolek Memoria Porta z. s. sdružuje odborníky – nadšence z různých oblastí, které spojuje zájem na uchování kulturního i přírodního dědictví a jeho zpřístupnění, popularizace i zprostředkování poznání v rámci cestovního ruchu. V roce 2021 převzal vydávání jedinečné vlastivědné revue Střední Morava, která se již více než 25 let bez přerušení podrobně věnuje vlastivědě, historii nebo archeologii širšího regionu střední Moravy.
- osvěta a odborné vzdělávání
- nakladatelská činnost
- digitální vzdělávací zdroje
- odborné analýzy a studie
Spolek chce vytvářet podmínky pro uchování kulturního dědictví zvláště podporou a rozvojem digitalizace. Není mu lhostejná úroveň vzdělanosti a českého školství, proto usilujeme o implementaci moderních forem vzdělávání s důrazem na digitální vzdělávání a propojování neformálního a formálního vzdělávání. Zabýváme se také aktuálními trendy v rozvoji cestovního ruchu, přípravou nových produktů CR (zvláště s využitím digitálních technologií – animací a 3D, rozšířené a virtuální reality) a projekty přeshraniční spolupráce.