Fakultní nemocnice zahájila výstavbu pavilonu B. Nový "Franz Josef" bude na jaře 2028

Nová epocha rozvoje Fakultní nemocnice Olomouc odstartovala. V pondělí 21. října slavnostně poklepali ministr zdravotnictví ČR Vlastimil Válek, představitelé vedení nemocnice a zhotovitelských firem na základní kámen nového ústředního pavilonu B. Nová budova za zhruba 3,5 miliardy korun bez DPH má začít sloužit v polovině roku 2028 a bude sídlem několika významných klinik nemocnice. Pavilon B začne již brzy vyrůstat na místě svého stejnojmenného předchůdce, jenž byl nejstarší budovou v celém areálu FN Olomouc a dle doby jeho vzniku mu nikdo neřekl jinak než Franz Josef.

„Výstavba centrálního pavilonu B Fakultní nemocnice Olomouc patří mezi strategické investice Ministerstva zdravotnictví. Jsme rádi, že se nám ji podařilo posunout do realizační fáze a těšíme se na benefity nové budovy pro všechny pacienty i samotné zdravotníky. Fakultní nemocnici Olomouc vnímáme jako jeden ze stěžejních pilířů mezi poskytovateli zdravotní péče v České republice,“ komentuje zahajovanou investici ministr zdravotnictví ČR prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA, EBIR.

Prostor pro čtyři kliniky

„Do vznikajícího nového pavilonu B se po jeho dokončení přestěhují kompletně čtyři kliniky, a to Neurologická, Neurochirurgická, Ortopedická a Traumatologická. Své provozy do něj rozšíří také urgentní příjem, Radiologická klinika, Centrální operační sály a Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. V budově vznikne mimo jiné deset operačních sálů, tři sály pro jednodenní chirurgii se zázemím pro dospávání a jednotka intenzivní péče pro jmenované lůžkové obory. Celkem zde bude umístěno 273 lůžek pro pacienty a řada specializovaných lékařských přístrojů včetně angiografických systémů,“ popisuje připravovaný objekt ekonomický náměstek ředitele FN Olomouc Ing. Tomáš Uvízl.


„Nový pavilon B je klíčový pro zvýšení kvality zdravotní péče i další rozvoj naší nemocnice jako takové,“ konstatuje ředitel FN Olomouc prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D. „V současné době v našem areálu již probíhá výstavba ambulantního onkologického pavilonu P4 a po dokončení hrubé stavby budovy B se chceme bez otálení pustit do dlouho očekávané a nutné výstavby nového sídla Porodnicko-gynekologické kliniky, takže nás čekají náročné roky jak pro zaměstnance nemocnice, tak pro její pacienty a návštěvníky. Věřím, že vše ale zvládneme a že těch pár let nepohodlí a dopravních a logistických komplikací bude bohatě vykoupeno moderním zázemím pro špičkovou léčebnou péči, kterou chce nadále poskytovat,“ přeje si ředitel nemocnice.

Zhotovitelem stavebního díla je sdružení firem GEMO a.s., OHLA ŽS a.s. a HOCHTIEF CZ a.s. Předpokládaná cena činí bezmála 3,48 miliardy korun bez DPH a doba výstavby má podle projektu být 1306 dní. Stavba bude probíhat za plného provozu nemocnice. Financování projektu je zajištěno prostřednictvím státních dotací a vlastních zdrojů FN Olomouc. Stavební práce budou probíhat v několika fázích, přičemž první etapa zahrnuje samotnou výstavbu hlavní budovy B, která bude mít celkem pět nadzemních a tři podzemní podlaží. Celková zastavěná plocha budovy bude činit 11 420 m², přičemž obestavěný prostor dosáhne více než 204 391 m³. Celková užitná plocha pak přesáhne 42 966 m². Součástí podzemních podlaží bude 153 parkovacích míst, technologické zázemí a podzemní kolektory, které zajistí propojení se sousedními budovami nemocnice.

Nový pavilon je inspirovaný olomouckou historickou architekturou

Nový pavilon vyprojektovalo sdružení projekčních kanceláří LT PROJEKT a.s. a EP Rožnov, a.s. Architekturu budovy zpracovala kancelář Pelčák a partner architekti.

„Architektonický návrh novostavby reflektuje moderní pojetí nemocničních staveb se snahou o nalezení rovnováhy mezi potřebami provozu, efektivitou a estetikou. Bere si inspiraci z olomoucké historické zástavby a snaží se organicky rozvíjet architekturu, která se v areálu nemocnice uplatňuje. Spodní tři podlaží vytvoří sokl pro ambulantní provozy a operační sály, nad nimi se bude tyčit třípodlažní část s lůžkovými odděleními a nejvyšším technickým podlažím. Konstrukční systém objektu je navržený jako prostorový skelet tvořený železobetonovými sloupy a stěnami, založený hlubinně na vrtaných pilotech. Zastřešení pavilonu bude provedeno takzvanou zelenou střechou s retenční funkcí a bude osazeno fotovoltaickou elektrárnou. Pro provětrávanou fasádu použijeme minerální vatu a kompozitní hliníkové fasádní desky s minerálním jádrem,“ uvádí vedoucí Odboru investic FN Olomouc Ing. František Valíček.

Jak zdůrazňuje ředitel nemocnice Roman Havlík, důležitou součástí architektonického řešení je také zohlednění potřeb pacientů a jejich komfortu. „Vstupní haly, čekárny a interiéry jsou navrženy tak, aby poskytovaly příjemné a klidné prostředí. Součástí budovy bude například i kavárna a výdejna zdravotních pomůcek, které zpříjemní pobyt pacientům i návštěvníkům,“ zmiňuje prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D.

Historie původní budovy B známé jako Franz Josef se začala psát 1. dubna 1892, kdy bylo rozhodnuto vystavět v Olomouci novou nemocnici. Objekt získal svůj název podle jména tehdejšího panujícího císaře a jeho dlouholeté epochy vlády. Nemocniční novostavba byla dokončena v roce 1896 a její éra skončila na sklonku roku 2023 kompletní demolicí. Zda si historické jméno Franz Josef osvojí i nový pavilon stavěný na stejném místě, ukáže teprve čas. Veškeré informace k pokračující stavbě nového „superpavilonu“ jsou již nyní k nalezení na webových stránkách franzjosef.fnol.cz.





INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
TV Morava
INZERCE
Radio Haná