O povolení ke kácení požádalo státní správu oddělení městské zeleně magistrátu. Kladné rozhodnutí nabylo právní moci 20. prosince. Někteří obyvatelé Chomoutova ale s kácením nesouhlasí. Veřejná debata o kácení se vede v Chomoutově od konce října. Je o něm informována komise městské části i dobrovolní hasiči. Stromy u kapličky jsou v blízkosti chodníku, zastávky a frekventované silnice.
„Každý den se bojím, že jeden z těch stromů sám spadne. Zvláště strom s vazbou koruny drží už jen vyloženě silou vůle,“ komentovala situaci vedoucí oddělení zeleně Jitka Štěpánková. Na nebezpečí upozorňují už od podzimu cedule a kácení doporučil rovněž odborný posudek. Na stromech se vyskytuje troudnatec kopytovitý, hlíva ústřičná a další houby způsobující destrukci dřevní hmoty. „Samovolné zřícení u stromů tohoto druhu a s touto houbovou infekcí hrozí dokonce i za bezvětří,“ podotkla Štěpánková.
„Tato lokalita prošla další povodní. Hrozí-li riziko pro chodce, silniční provoz nebo poškození majetku, jednoznačně musíme stát na straně bezpečnosti. Nebezpečné stromy skácet prostě musíme,“ uvedl Jan Langr, vedoucí odboru ochrany obyvatel magistrátu.
Může torzo jednoho jírovce zůstat déle?
Místní obyvatelé se s odborným posudkem nespokojili a nechali si vypracovat vlastní, podle kterého není nutné stromy ihned zcela odstranit. „Jeden strom musíme skácet co nejrychleji. U druhého uděláme tomografické vyšetření. Do kůry i dřevní hmoty těsně pod kůrou umístí odborný arborista sondy a pomocí magnetické rezonance zjistí, zda může druhý jírovec zůstat na místě do konce března, a to kvůli živočichům,“ vysvětlila Jitka Štěpánková. Minimalistické torzo by zůstalo jen do doby výletu netopýrů nebo strakapoudů, případně jiného zákonem chráněného obratlovce – pokud strom obývají. Jedná se o letitý vícekmen, do jehož rozsochy zatéká.
Vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka zdůvodnil, že rozhodnutí ke kácení bylo vydáno po odborném průzkumu a postup byl projednán i s biologickým dozorem, který bude přítomen kácení. „Lokalitu sledujeme od povodně roku 2006. Podnět přišel od občanů Chomoutova prakticky před rokem po loňské menší vánoční povodni. Situace se vážně zhoršila při záplavách v září,“ řekl Loyka.
Zdravotní posudky
Zdravotní stav stromů v Olomouci kontroluje od zářijových povodní postupně společnost SafeTrees. Chomoutov byl prvním místem kde začala. Další na řadu po kaštanech tak přijdou břízy nebo hlohy. „Všechny skácené stromy budeme nahrazovat. Náhradní výsadba za jírovce maďaly bude ve variantě Jírovec pleťový. Jedná se o červeně kvetoucí strom, který je díky silnější kutikule na listech odolnější vůči klíněnce,“ sdělila vedoucí oddělení zeleně Štěpánková.
Dendrologický průzkum zahrnuje v Olomouci 3500 stromů, které byly postiženy záplavami a zvýšenou hladinou podzemní vody. U stromů se sníženou provozní bezpečností, budou zahájena opatření na zajištění jejich stability, u stromů s nevyhovující provozní bezpečností dojde k jejich odstranění. Monitoring a dlouhodobá péče několika tisíc dalších stromů bude probíhat i letos.