Kultura

Olomouc 1989: Nová kniha odkrývá neznámá fakta o listopadu 1989 v Olomouci

Pátek, 15.11.2019

Listopad 1989 v Olomouci den po dni, hodinu po hodině. Ikony revoluce i dnes neznámí a zapomenutí lidé, kteří tehdy sehráli významnou roli. Vzpomínky na závěrečné období komunistického režimu, svědectví o zcela neznámém světě disidentů i mladých lidí, kteří se i v dusivé atmosféře normalizačního Československa snažili žít svobodně. Jedinečnou sumu informací a vzpomínek na přelomovou dobu před třiceti lety přináší nová kniha Olomouc v roce 1989, kterou ve čtvrtek na radnici představil historik a vedoucí kolektivu autorů Miloslav Čermák.

Na Jeseníky! Objevte romantické kouzlo nejstarších turistických map a bedekrů

Neděle, 10.11.2019

Když v roce 1881 nadšenci okolo Johanna Rippera (zetě Vincenze Priessnitze) a notáře Edmunda Rudolpha zakládali ve Frývaldově (dnešním Jeseníku) Moravsko-slezský sudetský horský spolek¨(Mährisch-Schlesischer Sudetengebirgsverein), zajisté netušili, jak jejich nezměrné obětavé úsilí o zpřístupnění Jeseníků širokým vrstvám společnosti tvář těchto hor změní. Jak působení spolku a řady jedinců začne psát různé kapitoly historie turistiky v Jeseníkách, spojené nejen se stavbami turistických chodníků, chat, rozhleden, ale třeba i s překotným rozvojem zimních sportů.

Narozeniny svobody připomene Olomouc velkolepě. Budou výstavy, koncerty, retro kuchyně i stávka

Středa, 6.11.2019

Třicet let od sametové revoluce oslaví Olomouc velkolepě. Město spolu s dalšími institucemi připravilo nabitý program. Ten v režii města startuje 14. listopadu prezentací knihy o listopadových událostech 1989 v Olomouci. Veřejnost čekají besedy, projekce, komponované pořady, divadelní představení i koncerty.

„Jako studentské město patřila Olomouc k hlavním hybatelům listopadových událostí 1989 na střední Moravě. Sametová revoluce přinesla do té doby nemyslitelné změny, prožívali jsme to intenzivně a máme si co připomínat,“ je přesvědčena náměstkyně primátora pro kulturu Markéta Záleská. Do oslav výročí sametové revoluce se proto město zapojuje bohatým scénářem. „Bude ryze happeningového charakteru,“ přibližuje náměstkyně Záleská. Pro širší program oslav, který město nachystalo spolu s univerzitou a dalšími kulturními institucemi, vznikl i atraktivní vizuál.

Chcete si s kapelou zahrát na pětadvacátém ročníku festivalu Blues Alive?

Úterý, 29.10.2019

Přihlaste se do soutěže Blues Aperitiv 2020 a vyzkoušejte šanci zahrát si na respektovaného festivalu Blues Alive.

Součástí festivalu se neodlučitelně stala mezinárodní soutěžní přehlídka, která hledá nové talenty v žánru blues mezi neprofesionálními kapelami bez ohledu na zemi původu. Dvěma souborům garantují organizátoři postup na Blues Alive 2020, kde dostanou tradičně příležitost uvítat posluchače koncertem ve foyer Domu kultury.

Moravské divadlo velmi netradičním způsobem připomene výročí Listopadu 1989

Pondělí, 21.10.2019

V listopadu letošního roku uplyne třicet let od sametové revoluce a Moravské divadlo připomene toto výročí speciálním víkendovým programem. V sobotu 16. a neděli 17. listopadu se uskuteční nejen premiéra nové inscenace Samet, ale také scénické čtení, výstava a beseda s pamětníky listopadových událostí.

Sobotním programem se Moravské divadlo připojí k Noci divadel, jejímž letošním tématem je Divadlo a svoboda.

„Moravské divadlo jako významná kulturní instituce si je vědoma své společenské zodpovědnosti a nutnosti připomínat události z naší nedávné minulosti, které ovlivňují naše současné životy. Výročí třiceti let od sametové revoluce takovou událostí bezesporu je,“ řekl ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš.

Hry, komiks, svoboda: v muzeu vědy startuje popularizační akce Pevnost demokracie!

Neděle, 20.10.2019

Demokracie, monarchie, diktatura, anarchie. Čím se liší? Jak se vytvářely a měnily v dějinách? Proč je pro národ důležité tato slova znát? Na otázky odpoví program Pevnost demokracie!, který se koná od soboty 19. října do 17. listopadu v Pevnosti poznání. Tým interaktivního centra Univerzity Palackého v Olomouci připravil aktivity pro celou rodinu. Těšit se mohou na netradiční práci s historickými prameny, hraní deskových her i tematický workshop.

Poklad ze zaprášené sakristie odhalil umění gotiky. Teď ho můžete vidět i vy

Středa, 16.10.2019

Středověkých deskových obrazů se v České republice mnoho nedochovalo. Objev z roku 2014 v sakristii farního kostela v Kopřivnici byl proto skutečně velkým svátkem. Pečlivě zabalená díla, o nichž historikové umění neměli žádné povědomí, byla totiž dokladem pozdně gotické slezské malby. Nyní je mohou vidět i návštěvníci Arcidiecézního muzea. 

Dva roky byla tato gotická díla v péči restaurátorů a od 17. října 2019 budou veřejnosti představena na výstavě Oltář z Lubiny | Restaurování 2014–2016 v Arcidiecézním muzeu Olomouc.

„V roce 2014 nás kontaktoval lubinský rodák, historik Tomáš Sedoník s informací, že v Kopřivnici má pan farář několik středověkých obrazů, pro které nemá v kostele využití, a že by jim jistě bylo nejlépe někde v muzeu. Ihned jsme se tam vypravili a na místě zjistili, že tato výpůjčka bude rozhodně stát za to,“ líčí tehdejší dění autorka výstavy Jana Hrbáčová.

Nejstarší socha na světě v Olomouci! Věstonickou Venuši ocenili na 40 milionů dolarů

Úterý, 15.10.2019

Olomoučané mají jedinečnou šanci vidět na vlastní oči originál pravděpodobě nejstarší sochy na světě. Plastika sice měří jen jedenáct centimetrů, ale odborníci z USA její cenu odhadli na 40 milionů dolarů. Jedná se slavnou Věstonickou Venuši, starou přibližně 30 tisíc let.

Zábavné scény a nečekaná zápletka: nová inscenace Tří oříšků pro Popelku

Pátek, 4.10.2019

Divadlo na cucky v pátek večer a v sobotu odpoledne uvede první domácí premiérový titul v sezóně – Tři oříšky. Vedení divadla láká diváky na autorskou interpretaci známé pohádky o třech oříšcích pro Popelku. Díla se ujal slovenský režisér Šimon Spišák, na scéně se představí herecké duo Radka Caldová a Adam Joura.

Rozkvetlé památky: květiny znovu krášlí olomoucké barokní a gotické perly

Čtvrtek, 3.10.2019

Nádhera starobylé architektury se během podzimní etapy zahradnické výstavy Flora Olomouc propojí s krásou a svěžestí květinových aranžmá. A to díky projektu Rozkvetlé památky, který již posedmé doprovodí celonárodní výstavu ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků. Krásu květin si tak užívají i ti, kdo výstavu Flora Olomouc (3. - 6. října) vůbec nenavštíví. 

Půvabná květinová aranžmá budou k vidění od 3. do 15. října v zejména barokních sakrálních památkách. Výzdobu najdeme v kostele Panny Marie Sněžné na Náměstí Republiky a Zvěstování Panny Marie na Dolním náměstí, gotické stavby zastupuje kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Sokolské ulici. Na Dolním náměstí bude vyzdoben i Mariánský sloup a na Horním náměstí Sloup Nejsvětější Trojice, který je památkou chráněnou organizací UNESCO.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Kultura