Kultura

Noční koncerty, ohňostroj, Rudolf Jan a svatá Pavlína: Svátky města lepší než kdy jindy!

Úterý, 21.5.2019

Od středy do neděle budou Olomoučany i návštěvníky Olomouce bavit Svátky města a písní. Tradiční oslavy letos nabídnou mezi 29. květnem a 2. červnem vedle mimořádně pestrého a velmi muzikálního programu také připomínku jubilea 200 let od zvolení rakouského arcivévody Rudolfa Jana olomouckým arcibiskupem. A pozor, průvod ke cti svaté Pavlíny, bez nějž by se Svátky města Olomouce neobešly, bude letos představen v zajímavě inovované podobě.

Na podobě programu se výrazně promítá fakt, že se Svátky města Olomouce úzce propojily už před několika lety se Svátky písní. Velká část dění bude po všech pět dní spojena s hudbou a zpěvem. Už sám začátek oslav se nese v hudebním duchu, ve středu v rámci oživování městských částí rozezní prostory chválkovické sokolovny sbory z Kazachstánu, Bulharska a Malajsie.

Mladý olomoucký orchestr přivezl cenné zlato z celosvětové soutěže v Belgii

Sobota, 18.5.2019

En de winnaar is het orkest Flauto Armonico uit Olomouc uit Tsjechië! neboli A vítězem se stává orchestr Flauto Armonico z Olomouce z České republiky! Tento olomoucký flétnový orchestr , který působí při olomoucké Základní umělecké škole Žerotín, nyní přivezl zlato z prestižního festivalu v belgickém Neerpeltu.

Orchestr pod vedením Jany Kropáčkové a Šárky Bilanové se v Belgii zúčastnil celosvětového hudebního festivalu. „Soutěž, kde jsme v konkurenci dalších šesti orchestrů získali ve své kategorii první místo, byla součástí festivalu,“ objasnila členka souboru Věra Čajková.

Tento poměrně mladý orchestr složený z příčných fléten, harf a bicích, kde vystupují hráči od mladšího školního věku až po dospělé, se při této příležitosti účastnil ještě dalších dvou koncertů. Svůj repertoár si připravil pro tamní seniory, ale také pro obyvatele samotného Neerpeltu a další přátelské orchestry.

Dvořákova Olomouc začíná! Unikátní horor Golem doprovodí Moravská filharmonie

Středa, 15.5.2019

Osmnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc 2019 začíná už ve čtvrtek 16. května a do 24. května nabídne celkem sedm koncertů na šesti různých místech v Olomouci.

Sbohem, pane ministře! Koncert Báry Polákové, Davida Kollera a dalších na podporu Muzea umění Olomouc

Pátek, 10.5.2019

David Koller Band & Bára Poláková, Tata Bojs, Dagmar Pecková a další umělci a hudebníci vystoupí v pondělí 20. května od 18 hodin v proluce Muzea umění Olomouc na koncertu podporující petici www.nekulturniministr.cz. Unikátní prostor, který byl více než půl století pro veřejnost uzavřen, ožije protestem proti počínání Antonína Staňka na postu ministra kultury České republiky.

Olomouc pobaví další Majáles. Královnou bude Dáša/Pavel ze seriálu Most!

Pondělí, 6.5.2019

Velká studentská oslava se odehraje v úterý 7. května v centru Olomouce.  Na pořadu je totiž další pokračování nekonečného seriálu studentských Majáles. Program ale začíná už v pondělí 6. května!

Hlavní dění začíná v úterý ve 13 hodin, kdy na nádvoří Knihovny Univerzity Palackého proběhne korunovace letošní královny, herečky a zpěvačky Eriky Stárkové (známe také jako Dáša/Pavel ze seriálu MOST!). „Doufáme, že dorazíte v hojném počtu a po korunovaci s námi vyrazíte v průvodu městem. My zajistíme hudebníky, performery, dobrou náladu a skvělé ceny pro nejlepší popkulturní masky! Na vás necháváme, abyste si zvolili ty nejparádnější POP kostýmy a masky! Ty nejlepší totiž vybere před druhou hodinou sama královna, rektor Jaroslav Miller, primátor a další osobnosti!“ vzkazují účastníkům pořadatelé Olomouckého majálesu UP.

Líbání, koncerty, divadlo, dětské atrakce, to vše čeká na májových akcích v Olomouci

Středa, 1.5.2019

Přemýšlíte, jak oslavit 1. máj? V Olomouci máte na výběr z několika možností. V centru města je Ekojarmark, na Korunní pevnůstce Májová slavnost. 

Agentura Forsberg připravili jedinečnou Olomouckou májovou slavnost. A není nutné, abyste byli po uši zamilovaní a chtěli se líbat pod rozkvetlou třešní – stačí, když budete mít chuť se dobře bavit! 

V Korunní pevnůstce vás za lidové vstupné 20 korun čekají atrakce pro děti, přehlídka policejní techniky, koncerty kapel 3Gallos, New Street Band a hlavně Ready Kirken a samozřejmě i to líbání pod rozkvetlou třešní bude... Uvidíte Schengenbus cizinecké policie, služební vozidlo prvosledové hlídky či služební motorku POLICIE ČR. Akce začíná už v 10 hodin a trvá po celý den až do 17 hodin. 

Mimořádně krásná Flora a tvarůžkové centrum města. Máme z čeho vybírat

Sobota, 27.4.2019

Jaký je program o víkendu v Olomouci? Dnes i zítra se město svým obyvatelům i návštěvníkům prezentuje svými nejlepšími specialitami - krásnými květnami a dobrým jídlem, tedy tvarůžky. Pojítkem mezi květinovým a gastronomický festivalem je floristická výzdoba v dolní části Čestného sloupu Nejsvětější Trojice uprostřed Horního náměstí...

Podívejte se do fotogalerie, jak povedená letos Flora je. 

Flora spojila sklo a květiny a sklízí úspěch

Krásná, působivá, podmanivá, vydařená. Za opravdu povedenou označují první návštěvníci jarní etapy výstavy Flora Olomouc 2019 hlavní expozici v pavilonu A. Ústředním motivem je pozvánka do říše fantazie, kterou se prolíná umělecké sklo a krásné květiny. Za hlavní expozicí stojí přední česká floristka Klára Franc Vavříková, křišťálové sklo zajistila společnost Preciosa. Spojení různých druhů estetické krásy se tentokrát mimořádně povedlo.

Čarovná vila Primavesi otevřela na jeden večer své brány zvědavcům

Pátek, 19.4.2019

Na Zelený čtvrtek se vila Primavesi otevřela veřejnosti. Návštěvníci mohli díky komentovaným prohlídkám vejít do centrální haly, jídelny, pokoje, zimní zahrady, na terasu a do zahrady, odkud je krásný výhled do parku. Zpřístupněna byla i věž prachárny nad středověkými Michalskými schody.

Vila Primavesi, secesní sídlo rodu moravsko-italských bankéřů a obchodníků Primavesiů, patří k nejvýznamnějším stavbám novodobé architektury v Olomouci a k nejcennějším secesním stavbám střední Evropy. Postavena byla v letech 1905 a 1906. Na její výzdobě se podílel i rodinný přítel Primavesiů, významný rakouský malíř Gustav Klimt, uměleckou stránku vily doplnil také sochař Anton Hanak. Zlaté období vily ovšem netrvalo dlouho.

Kraslice, zajíčci, kuřátka: Horní náměstí se začíná měnit ve velikonoční dílnu

Čtvrtek, 18.4.2019

Pomlázky, kraslice, folklór, ale i místní speciality – to vše můžete čekat na Horním náměstí o velikonoční neděli 21. dubna. Olomoucké Velikonoce oživí folklórní soubory, cimbálovka a na děti bude čekat spousta zábavy. Náměstí se ale proměňuje už nyní - před radnicí je půvabná výzdoba od žáků olomouckých škol, najdete zde i dílnu řezbáře, obří kraslici od chorvatské velvyslankyně a prodejnu tradičních velikonočních potřeb a výrobků. 

Po celý den, od půl deváté až do 16 hodin, bude na Horním náměstí Velikonoční farmářský trh a řemeslný jarmark s tradičními hanáckými velikonočními produkty a specialitami. Nahlédnete pod ruce pletařům pomlázek a uvidíte malování kraslic. Symbolem Olomouckých Velikonoc jsou i pravé hanácké kraslice zdobené slámou, které jsou již nyní v prodeji v Informačním centru v podloubí radnice.

Vila Primavesi: vídeňsko-anglický secesní skvost v Olomouci zve na prohlídku

Středa, 10.4.2019

Už pošesté budou v Olomouci brány památek dokořán. Letos se zájemcům o historii a o netradiční olomoucká místa otevřou brány národní kulturní památky Vila Primavesi. Secesní sídlo rodu moravsko-italských bankéřů a obchodníků Primavesi patří k nejvýznamnějším stavbám novodobé architektury v Olomouci i na střední Moravě.

Vila Primavesi bude očekávat návštěvníky ve čtvrtek 18. dubna v době od 15 do 21 hodin. V nádherném objektu, který vznikl roku 1905 kombinací tehdy módních stylů vídeňské a anglické secese, bude otevřeno veřejnosti několik místností. Zájemci mohou vejít do centrální haly, jídelny, pokoje, zimní zahrady, na terasu a do zahrady, odkud je krásný výhled do parku. Zpřístupněna bude i věž prachárny nad Michalskými schody. Komentované prohlídky jsou na programu od 15 hodin každou celou hodinu, poslední prohlídka s výkladem o historii a architektuře unikátní vily začne ve 20 hodin. Prohlídky jsou zdarma.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Kultura