Kultura

Řecké pašije: drastická, tvrdá a bolestná opera v podání J. A. Pitínského

Čtvrtek, 23.2.2017

Vrcholné operní dílo Bohuslava Martinů Řecké pašije se dočká historicky prvního uvedení na jevišti Moravského divadla. A bude u toho režisér Jan Antonín Pitínský, tvůrce oceňované olomoucké inscenace Pád Antikrista. Premiéra se uskuteční v pátek 24. února v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

Světoznámý skladatel Bohuslav Martinů byl jako náruživý čtenář zaujat románem řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise Řek Zorba a toužil jej zhudebnit. Sám autor románu mu však doporučil jiný svůj text, v roce 1954 vydaný román Kristus znovu ukřižovaný.

Císař František Josef I. v Olomouci. Dnes je naposledy otevřena parádní výstava

Neděle, 19.2.2017

Pero, kerým se panovníci František Josef I. a Karel I. podepisovali do olomoucké pamětní knihy, císařova slavnostní uniforma, veliký portrét madého císaře před městem Olomoucí, bezpočet unikátních obrazů a grafik z Olomouce poloviny 19. století. To a mnoho dalších vzácných exponátů, které nadchnou nejen srdce monarchisty, ale každého, kdo má rád historii a Olomouc, nabízí výstava František Josef I. v Olomouci, která má dnes před sebou úplně poslední den.  

Divadlo v Olomouci dnes: Pohádky o mašinkách nebo Monology vagíny

Neděle, 12.2.2017

V neděli do divadla, to je dobrá myšlenka. Pokud máte děti, nabízí se odpolední Pohádky o mašinkách, pokud chcete sami na něco pro dospělé, pak se nabízejí třeba Monology vagíny nebo Léto na kole. 

Že mašinky nemají oči nebo pusu? Že nemají duši? Kdo říkal? Jistěže mají, stačí jenom napnout uši a pořádně se podívat. Veselé vyprávění o mašinkách malých i velkých, nezbedných i statečných, hodných a i tak trochu nafoukaných. Pohádky o mašinkách pro kluky a holky, co se nebojí jezdit tunelem. Po představení je připravena divadelní dílna. Pohádka, která patří do základního portfolia dětských představení v Tramtarii, se odehraje v Divadle na Šantovce od 16 hodin. 

Kolem světa, Extreme food festival, Století Miroslava Zikmunda. Tourism Expo začíná!

Pátek, 10.2.2017

Pikantní exotická jídla, kuriozní zážitky z cest kolem světa i vzpomínky české cestovatelské ikony Miroslava Zikmunda. Novou sezónu Výstaviště Flora Olomouce dnes otevřela sice tradiční, ovšem radikálně inovovaná výstava služeb cestovního ruchu a využití volného času TOURISM EXPO. Již 22. ročník veletrhu zaměřeného na propagaci turistiky a cestovního ruchu se koná do soboty 11. února denně od 9 do 18 hodin.

Muž, který vidí Olomouc tak, jako nikdo jiný. Známý restaurátor bude vyprávět

Pondělí, 6.2.2017

Když se běžný smrtelník prochází Olomoucí, vidí historické město v podobě, v jaké se dochovalo do dnešních dnů. Když se městem prochází znalec na slovo vzatý, vidí město takové, jaké bylo před staletími. Ví nebo aspoň tuší, co by se mohlo skrývat pod tou či onou omítkou a jak vypadaly známé památky v době, kdy to byly ještě novostavby. V úterý v podvečer si můžete poslechnout vyprávění takového znalce, kterým je akademický výtvarník a restaurátor Radomír Surma.

Hranická propast. O nejhlubší zatopené propasti světa se slavným jeskyňářem

Pondělí, 6.2.2017

Je to nejhlubší zatopená propast na světě, což nedávno spolehlivě potvrdily výsledky česko-polské jeskyňářské expedice. Seznámit vás s Hranickou propastí chce jeden z nejzkušenějších speleologů Fraňo Travěnec. Stačí přijít na jeho besedu do Divadla hudby.

Klaněly se mu světové galerie. Dílo Jiřího Koláře je teď k vidění v Olomouci

Sobota, 4.2.2017

Jeho díla obdivovali lidé v mnoha významných galeriích světa. Proslulé koláže českého umělce Jiřího Koláře teď můžete vidět i v Olomouci. Výstavu děl jednoho ze stěžejních umělců 20. století nabízí olomoucká Galerie Patro. Výstava s názvem Jiří Kolář - legenda světově koláže se uskutečňuje ve spolupráci se statutárním městem Olomouc.

„Jsem rád že se v Olomouci koná výstava, jakých není mnoho. Výstava, která přináší průřez více než třemi desítkami let tvorby jednoho z nejrespektovanějších umělců. Pro mne je velkým potěšením, že se zdejším příznivcům výtvarného umění dostane příležitost zažít dílo Jiřího Koláře na vlastní oči přímo v Olomouci,“ uvedl při vernisáži primátor Antonín Staněk.

Olomouc opět v televizi. ČT připravila dokumentární film o Univerzitě Palackého

Úterý, 31.1.2017

Téměř půlhodinový dokument vznikl při příležitosti 70. výročí obnovení Univerzity Palackého Olomouc. Snímek televize uvede v premiéře v sobotu 4. února na ČT2 v 18:15.

„Film je v produkci ČT svého druhu raritou, vznikl ve spolupráci s kreativní producentkou Martinou Šantavou a režisérem Jakubem Skalickým. Osnova scénáře, kterou jsme společně vytvořili, vnímá univerzitu jako místo, kde se setkává historie s moderními trendy, coby prostor prolínající se s krásami Olomouce, jako vědeckou instituci i specifickou komunitu,“ uvedl prorektor pro vnější vztahy Petr Bilík.

Průvodcem mezi jednotlivými kapitolami je rektor Jaroslav Miller. V dokumentu mimo jiné vystupují profesor Josef Jařab, docentka Jana Zapletalová, profesoři Karel Ondrák, Ivo Frébort, vysokoškolský pedagog a primátor města Olomouce docent Antonín Staněk, ale také absolventi Helena Suková nebo Jakub Železný i řada dalších.

Nový olomoucký film Miroslava Krobota uvidíme poprvé letos na podzim

Středa, 25.1.2017

Těšíte se na druhý filmový počin režiséra Miroslava Krobota, ryze olomoucký film s názvem Kvarteto? Pak vězte, že příprava filmu vstoupila do fáze postprodukce a diváci ho budou mít možnost vidět v kinech od 26. října. Film, který se natáčel za podpory města Olomouce, uvede do distribuce společnost Falcon.

Po divácky úspěšné Díře u Hanušovic, kterou v kinech vidělo přes 150 tisíc diváků, a byla oceněna třemi Českými lvy, se Krobot věnuje tématu hledání štěstí v generaci dnešních třicátníků. Nedílnou součástí filmu je hudba a kulisy města Olomouce, kde se celý film natáčel.

Šípková Růženka: divadelní muzikál na motivy slavné pohádky bratří Grimmů

Sobota, 7.1.2017

V jedné zemi za devatero horami a devatero řekami se v království krále Ctirada narodí princezna Růženka. Přizvané sudičky dají Růžence do vínku moudrost, krásu a štěstí. Ale sudička, která nebyla pozvána, vyřkne nad Růženkou zlou kletbu. Podaří se princi Janovi a jeho sluhovi Jakubovi zrušit neblahou věštbu a princeznu Růženku od kletby osvobodit? Vždyť přece láska ta všechno překoná, láska je silnější než zlo.

Divadelní pohádkový muzikál O Šípkové Růžence nabízí v neděli 8. ledna Moravské divadlo hned dvakrát. Poprvé se představení o délce zhruba pětašedesát minut koná v 10 a podruhé ve 14 hodin. Pohádka vznikla na motivy díla batří Grimmů. Tuto adaptaci pro Divadelní společnost Julie Jurištové připravila jako autorka scénáře a režie Dana Bartůňková, hudbu napsal Radim Linhart. 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Kultura