Kultura

Festival WaveBEAT: David Koller, PSH, špička olomoucké scény a benefiční akce

Sobota, 17.6.2017

Nultý ročník ambiciózního olomouckého festivalu WaveBEAT vypukne už tuto neděli. Podle všeho zažije Letní kino po mnoha letech výjimečnou událost, kterou si tento unikátní prostor zaslouží. Na dvou pódiích se v neděli 18. června představí David Koller, který momentálně zažívá velký comeback s kapelou Lucie, dále hiphopoví PSH, Sabrage a olomoucké kapely No Distance Paradise, Two Men, Hazydecay, Flash The Readies, Acoustic Fields a Dirty Old Dogs. Celá akce se navíc ponese v dobročinném duchu, když podpoří Sdružení Šance a Transfuzní centrum Fakultní nemocnice Olomouc.

Zemřel Olbram Zoubek, slavný sochař, který se podílel i na olomouckém orloji

Pátek, 16.6.2017

Ve věku jednadevadesáti let zemřel ve čtvrtek 15. června 2017 jeden z nejvýznamnějších českých sochařů Olbram Zoubek. Pro Olomouc má tato smutná zpráva jednu významovou rovinu navíc – Olbram Zoubek měl totiž k Olomouci specifický vztah.

Když na začátku padesátých let dokončoval Olbram Zoubek studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, dostal nabídku, aby se spolu se svou ženou Evou Kmentovou podílel na tvorbě soch pro rekonstruovaný olomoucký orloj. Nejenže několik soch vytvořil, ale sám dokonce k některým stál modelem. Byť se ještě před dokončením orloje rozešel ve zlém s vedoucí sochařských prací Marií Svolinskou, k Olomouci měl i nadále osobní vztah. Mimo jiné zde ve velkém stylu oslavil osmaosmdesáté narozeniny a ještě vloni měl další velkou výstavu, v obou případech v galerii Mona Lisa.

Moravská filharmonie hledá nového ředitele. Kdo přijde mezi rozvášněné hudebníky?

Čtvrtek, 15.6.2017

Kdo povede v dalších letech věhlasnou Moravskou filharmonii Olomouc? Vyostřené boje mezi částí hudebníků a dosavadním dlouholetým ředitelem Vladislavem Kvapilem, které přinesly až překvapivě emotivní a nevybíravé metody, vedly k tomu, že ředitel oznámil rezignaci. Olomoučtí radní teď hledají jeho nástupce.

Na dirigentské kurzy přijeli až z Argentiny a Hongkongu. V pátek se představí publiku

Úterý, 13.6.2017

Závěrečný koncert dirigentských kurzů se blíží, a bude opět otevřený veřejnosti. V Moravské filharmonii v těchto dnech opět probíhají oblíbené mezinárodní dirigentské kurzy, tentokrát pod vedením zkušeného dirigenta Alima Shakha z Petrohradu.

Olomoucké dirigentské kurzy jsou tradiční akcí a mají dobrou pověst. Letos zájemci do Olomouce dorazili až z daleké Argentiny, Kanady, Hongkongu, Norska, Austrálie a USA. Olomouckému publiku se účastníci kurzů představí na závěrečném koncertě v pátek 16. června v 19 hodin v Redutě. Program koncertu bude pro posluchače skutečně lákavý – vedle Musorgského Noci na Lysé hoře, Brahmsovy Symfonie č. 1 c moll a suity z baletu Pulcinella I. Stravinského posluchači uslyší populární Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll Petra Iljiče Čajkovského. Za klavír usedne Konstiantyn Tyshko.

"Na koncert je vstup volný," dodává mluvčí Moravské filharmonie Olomouc Markéta Kvapilová.

BRC Open Air 2017: Pražský výběr, kytarista Uli Jon Roth a němečtí Beyond the Black

Neděle, 11.6.2017

Jeden ze tří letošních koncertů Pražského výběru, jediné české vystoupení fenomenálního kytaristy a bývalého člena Scorpions Uliho Jona Rotha nebo strhující show vycházející německé hvězdy symfonického metalu Beyond the Black, která před pár dny hrála v Krakově se světoznámými Aerosmith. To jsou hlavní bonusy letošního Bounty Rock Café Open Air, který v areálu olomoucké Korunní pevnůstky odstartuje festivalovou sezonu už příští sobotu 17. června.

Noc kostelů dnes láká na tajemná místa v olomouckých chrámech a kaplích

Pátek, 9.6.2017

Všechny lidi dobré vůle uvítá v pátek večer šestadvacet církevních objektů na území města Olomouce. Otevřou se jim kaple, kostely, modlitebny, svatováclavská katedrála, bazilika, Husův sbor i pravoslavná katedrála. Většina svatostánků nabídne i program – komentované prohlídky, varhanní koncerty i kurzy spirituality.

Noc kostelů je znamením živé spolupráce křesťanských církví, která zaceluje rány vzniklé v minulých staletích. Je ale také určena k objevování krásy křesťanských výtvarných a architektonických pokladů.

Kanóny, hodokvas, arcivévodkyně, ohňostroj barokních mistrů, to bude tedy sobota!

Pátek, 2.6.2017

Velmi nabitý je sobotní program Svátků města, který se odehrává se na několika místech Olomouce. Už od rána až do večera se odehrávají nejrůznější akce na Horním náměstí, živo ale bude také například v Bezručových sadech a hodně hlasité to bude v Korunní pevnůstce.

Horní náměstí už v 9 hodin ožije jarmarkem a historickým hodokvasem, během dne bude někoilikrát svědkem šermířských scén, cirkusových, tanečních a divadelních představení a dalších akcí. Večer v osm hodin nás čeká divadelní hra, koncert rockových a barokních skladeb a konečně v deset hodin i speciální barokní ohňostroj.

Pochodňový průvod, dělostřelecká show či premiéra na náměstí. Svátky města 2017!

Čtvrtek, 1.6.2017

Už to naplno začíná! Svátky města Olomouce jsou tu, startují ve čtvrtek. Svátky písní, které je už tradičně doprovázejí, začaly oficiálně už včera, ve středu. Letos to budou svátky opravdu velkolepé, vždyť jsou věnovány mimo jiné velikému jubileu veliké panovnice, tedy 300. výročí narození Marie Terezie. Královny, která měla Olomouc v oblibě a kterou měli rádi i Olomoučané. Na Tereziánské slavnosti, jak se především sobotní část svátků města jmenuje, se přijede podívat i potomek Marie Terezie, arcivévodkyně Ulrike Habsburg-Lothringen. 

Vždyť přece hubička, Ty české panenky... dnes divadlo v duchu známých evergreenů

Neděle, 28.5.2017

Opereta a klasická pohádka pro děti, to je dnešní divadelní nedělní nabídka v Olomouci. Moravské divadlo zve na známou operetu Perly panny Serafínky a Divadlo na Šantovce na Ladovu pohádku o kmotře lišce.

Starosvětská německá fraška Friedricha Hoppa Kožíšek, perle, kamna inspirovala skladatele Rudolfa Piskáčka a libretisty Jiřího Baldu a Emanuela Brožíka k vytvoření operety Perly panny Serafínky. Zazněla poprvé ve vinohradském divadle roku 1929 a od té doby procházela mnohokrát v různých provedeních na různých scénách hudebních divadel. Zásluhu na dalším úspěchu této české operety měly bezesporu skladatelovy jednoduché a lehce zapamatovatelné melodie – Vždyť přece hubička, Ty české panenky, Kéž jedenkrát atd. Úspěšná a oblíbená opereta o "dvojí" krádeži perel, o intrikách, námluvách Toníčka a Serafínky potěší každého příznivce "lehčího žánru". Představení v Moravském divadle začíná ve 14.30. 

Dvacáté Ceny města Olomouce slibují velký galavečer. Doprovodí ho Monika Absolonová

Sobota, 27.5.2017

Už podvacáté budou dekorovány významné osobnosti Cenou města Olomouce a jedna instituce obdrží i Cenu za počin roku. Slavnostní večer, na nějž jsou pozváni i laureáti cen z minulých devatenácti ročníků, doprovodí velkým koncertem Monika Absolonová.

Na galavečer je srdečně zvána veřejnost. Vstupenky jsou v předprodeji v Informačním centru města Olomouce.

Slavnostní ceremoniál, který je letos součástí Svátků města, se odehraje ve čtvrtek 1. června, zahájení je v 17:45 hodin. „Po předchozích devatenácti ročnících je rodina laureátů Ceny města Olomouce už opravdu početná. Rozhodli jsme se proto pozvat na slavnostní večer i dosavadní nositele ceny a stejně tak i olomouckou veřejnost,“ vzkázal primátor Antonín Staněk s tím, že galavečer se bude odehrávat v prostorách Pavilonu A Výstaviště Flora. Udělování cen bude doprovázet kulturní program a večer pak završí koncert. 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Kultura