Kultura

V nejhlubší krizi potká boha. Ariadna zve na světovou premiéru barokní opery

Sobota, 14.7.2018

Olomoucké barokní slavnosti pokračují ve velkém stylu. Po krásné barokní serenatě Antonia Vivaldiho je tady světová premiéra volné rekonstrukce barokní opery Claudia Monteverdiho, Víta Zouhara a Tomáše Hanzlíka L´Arianna.

Z Monteverdiho Ariadny (Mantova 1608) se do dnešních dnů dochovalo pouze libreto a slavné lamento opuštěné titulní postavy. Volná rekonstrukce dala vzniknout novému divadelnímu tvaru, který obklopuje a novými vizuálně hudebními vztahy osvětluje vzácně zachovaný hudební fragment. Původní libreto je vodítkem k vyprávění příběhu o ženě, která pro lásku přestoupí všechny zákazy, pokoří se a je následně svým milencem opuštěna na zdánlivě pustém ostrově. Ve chvíli nejtěžší osobní krize, kdy se již loučí se životem, potkává boha vína, který z ní učiní svou manželku. Opera je rekonstruována na základě dobových pramenů roztroušených po archivech celé Evropy.

Slavnosti znovu otevřou pestré krásy baroka. Začínají Vivaldiho serenatou

Neděle, 8.7.2018

Po roce se v olomouckém konviktu znovu otevře časová brána do dob přepestré barokní kultury. Olomoucké barokní slavnosti připomínají návštěvníkům časy, kdy se olomoucká honorace bavila výrazově nesmírně živou divadelní a operní zábavou a město po desítkách let strádání za třicetileté války opět rozkvétalo do krásy.

Slavnosti, které pravidelně uvádějí v dokonalé replice barokního divadla skutečné a věhlasné opery ze 17. a 18. století, tak i dobvá díla regionálních a dnes téměř zapomenutých skladatelů a konečně i novodobá neobarokní díla, začínají právě dnes, v neděli 8. července, a potrvají až do 29. července. Prvním představením bude serenata Antonia Vivaldiho. V budoucnu se návštěvníci mohou těšit na sedm titulů, mezi nimi i různé světové premiéry.

Za pořádáním Olomouckých barokních slavností stojí olomoucký soubor Ensemble Damian v čele se skladatelem Tomášem Hanzlíkem.  

Foto soutěž YOlo awards láká mladé fotografy na hodně atraktivní ceny

Sobota, 7.7.2018

Druhý ročník mezinárodní fotografické soutěže YOlo awards právě začíná. Soutěž je unikátní v tom, že lze přihlásit pouze snímky pořízené mobilními telefony. Pořadatelé z Olomouce letos pro fotografy připravili téma „On the road“. „Téma má mladé podnítit k vycestování a prožití nezapomenutelných zážitků během léta,“ přibližuje Johanka Šimková, z pořádající agentury RPSC ideas, jež má celou soutěž na starosti. Zúčastnit se mohou všichni ve věku od 15 do 26 let.

Moravské divadlo je plné i o prázdninách. Přestavují v něm totiž jeviště

Středa, 4.7.2018

Divadelní sezona skončila, ale jeviště Moravského divadla nezůstane o prázdninových měsících opuštěné. Zaplní ho dělníci, kteří uvedou do provozu několik let nefunkční propadlo, oprav se dočká také prostor orchestřiště. Větší komfort budou mít v příští sezoně diváci v první řadě. Prostředky na rekonstrukci za přibližně pět milionů korun divadlo získalo od zřizovatele – statutárního města Olomouce.

„Prázdninové práce v Moravském divadle probíhají systematicky. Poté, co jsme zušlechtili foyer, jsme se předloni a vloni přesunuli do hlediště. Znovu jsme zpřístupnili diváckou galerii a návštěvnický komfort výrazně pozvedli novými sedadly. Letos nastal čas na opravy v prostoru jeviště. Tou nejvýznamnější z prázdninových prací bude rekonstrukce zvedaného stolu jeviště neboli propadla,“ popsal stav současný ředitel divadla Pavel Hekela.

Nejlepší dirigenti se v nové sezoně utkají o post šéfdirigenta Moravské filharmonie

Úterý, 3.7.2018

Jubilejním 50. ročníkem Mezinárodního varhanního festivalu vstoupí na začátku září Moravská filharmonie Olomouc do své 73. koncertní sezony. Zahajovací koncert pro abonenty pak pod taktovkou Petra Vronského filharmonici odehrají 27. září. Celý zbytek sezony se ponese v duchu hledání nového šéfdirigenta, který by měl právě po Petru Vronském na uvolněné místo nastoupit.

Právě hledání nového šéfdirigenta bude pomyslným leitmotivem následující sezony. S výjimkou zahajovacího koncertu se v ostatních sedmi koncertech v hlavní řadě i ve většině mimořádných koncertů představí potenciální adepti na tento post. „Bude se jednat jak o osobnosti, které orchestr i publikum již zná, jako jsou například pánové Vavřínek, Kučera či Klecker, tak i o nová jména, zejména z nově nastupující a velmi dobře vybavené generace dirigentů. Zde můžeme jmenovat např. pány Rožně, Šedivého, Prášila či Kománka,“ uvedl Petr Vronský.

Premiér Babiš v Olomouci podpořil projekt SEFO. Peníze prý budou

Pátek, 22.6.2018

Předseda vlády Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová zavítali během návštěvy Olomouckého kraje společně s hejtmanem Ladislavem Oklešťkem a primátorem Antonínem Staňkem do Muzea moderního umění. S ředitelem muzea Michalem Soukupem jednali o financování výstavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). Plánovaný projekt premiér podpořil.

"Projekt SEFO se táhne od roku 2008. V tuto chvíli je jediná možnost, jak stavbu uskutečnit, a to z peněz státního rozpočtu. Jsme státní instituce, spravujeme státní sbírky v hodnotě dvou miliard a například depozitáře máme plné už dnes," řekl po schůzce ředitel muzea Michal Soukup. "Nejdůležitější je však samotná myšlenka tohoto projektu - prezentovat moderní středoevropské umění na jednom místě. Kupodivu tahle idea rezonuje mnohem více v zahraničí než u nás. Ale díky tomu se nám daří získávat díla od jednotlivých tvůrců a v některý případech se jedná i o dary."

Sloni v Olomouci? To se jen po dvaceti letech vrátil Cirkus Humberto

Úterý, 19.6.2018

Otepluje se, v Olomouci je od května jako někde daleko na jihu, a tak není divu, že se městem začali potloukat i afričtí sloni. Ale ne, je to jinak. Tři sloni jsou součástí výpravy cirkusu Humberto, který se po dlouhých dvaceti letech v rámci svého turné vrátil do Olomouce. 

Slony i další exotická zvířata včetně lvů, stejně jako výborné akrobaty, klauny a ostatní členy humbertovské rodiny můžete vidět od čtvrtku 21. června na neobvyklém místě. Cirkus se totiž usídlil v proluce za "ušatým" domem, mezi Wellnerovou ulicí a železniční tratí místní dráhy. Cirkus se teď chlubí tím, že má úplně nový program, spojený do jednoho tématického celku. Podívat se na něj můžete denně s výjimkou volných dní 25. a 26. června až do 1. července. 

Více o programu se dozvíte zde http://www.cirkushumberto.com/cz/cirkus/turne/2018/olomouc-470/

Do Olomouce se vrací Don Pasqual. Připravuje ho legendární režisér Václav Věžník

Čtvrtek, 7.6.2018

Starý mládenec se rozhodne oženit, krátce po svatbě mu ale jeho mladá manželka začne dělat ze života peklo. A Don Pasquale přemýšlí, jak by se jí co nejrychleji zbavil. Komická opera Gaetana Donizettiho Don Pasquale bude posledním premiérovým titulem Moravského divadla Olomouc v letošní sezoně. Inscenaci připravil Václav Věžník, legenda české operní režie. Autorem hudebního nastudování je Tomáš Hanák. V titulní roli alternují Jiří Přibyl a David Szendiuch. Operu uvádíme v českém překladu Jindřicha Hanuše Böhma. Premiéra se uskuteční v pátek 8. června 2018 v 19 hodin, II. premiéra o den později ve stejný čas.

Chobotnice, žraločí ploutev a Triton. Olomouc zpestřují mírně šokující sochy

Středa, 6.6.2018

Olomouc se letos poprvé podílí na sochařském festivalu Sculpture Line, během nějž jsou nyní tři sochy instalovány ve veřejném prostoru. Dvě ve Smetanových sadech, jedna na nádvoří Zbrojnice. Jejich autory jsou Viktor Paluš, Jaroslav Chramosta a Jaroslav Koléšek. Festival představuje výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců v ulicích, parcích či jiných specifických místech. Záměrem je ozvláštnit a obohatit veřejný prostor.

„Město tak dává prostor umělcům, kteří budou vystavovat přímo v jeho plenéru. Umístěním soch do veřejného prostoru dáme obyvatelům a návštěvníkům města nová témata k diskuzi, vybídneme je zároveň na chvíli zpomalit, zastavit se a vnímat i jiné věci, než jen sledování svého vlastního směru a cíle,“ uvedl primátor Antonín Staněk.

Máte doma staré foto z Flory? K šedesátým narozeninám si výstava nadělí i retro fotosoutěž!

Úterý, 5.6.2018

Rok oslav šedesátého výročí květinových výstav Flora Olomouc nabírá na intenzitě. V současnosti nabízí Plenérovou výstavu a fotosoutěž. Vyvrcholením sezony pak bude listopadový koncert Michael Jackson Symphony ve spolupráci s Moravskou filharmonií. Největší hity krále popu zazní v jedinečných aranžích Martina Kumžáka a jeho Moondance Orchestra.

Nejbližší letní etapa výstavy dostala název Rozkvetlá léta a bude zpestřena večerem s významnými osobnostmi, jež na olomouckém výstavišti zanechaly výraznou stopu. „Flora se zrodila právě při letní etapě květinových výstav, dnes je to značka, která k Olomouci neodmyslitelně patří a kterou bychom i nadále měli rozvíjet,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec.

Současná Plenérová výstava nabízí na třech místech ve Smetanových sadech velkoformátové dobové fotografie zachycující šedesátiletou historii. Panely jsou při vstupu do Rudolfovy aleje z Wolkerovy ulice a dále směrem k Fontáně a zrenovované oranžerii.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Kultura