Kultura

Zdíkův palác hostí výstavu o proměnách starobylého Václavského návrší

Neděle, 23.9.2018

Město Olomouc stojí odnepaměti na třech původně skalnatých kopcích - Michalském, Petrském a Václavském návrší. Vývoj a historickou úlohu jednoho ze tří těchto kopců nad řekou Moravou představuje v Arcidiecézním muzeu nová výstava Zde se nacházíte s podtitulem Václavské náměstí v proměnách času.

Výstava ve třech částech ukázuje jednak přestavby nejvýznamnější středověké památky návrší, tzv. Zdíkova paláce, za posledních 100 let včetně nyní připravované stavební úpravy. Dále představí nedávno nalezený historický poklad – schrány, v nichž byly uloženy pozůstatky olomouckých údělných knížat a osobností Klášterního Hradiska. A navíc zde budou velkoformátové fotografie míst, která byla (podobně jako Přemyslovský hrad a Arcidiecézní muzeum Olomouc) oceněno prestižním označením Evropské dědictví.

Stavební úpravy Zdíkova paláce

Rozlomená doba 1908 – 1928. Výstava, jakou střední Evropa ještě neviděla

Čtvrtek, 20.9.2018

Tak rozsáhlou výstavu, jaká začíná dnes v Muzeu umění Olomouc, tato instituce ještě neuspořádala. Přes 400 obrazů, soch, časopisů, knih, plakátů zapůjčených ze šedesáti institucí z deseti evropských zemí. To je velmi stručná statistika jedinečné výstavy Rozlomená doba 1908 – 1928 | Avantgardy ve střední Evropě. Je to největší projekt v dosavadní historii Muzea umění, který bude z Olomouce putovat do Maďarska, na Slovensko a do Polska.

Projekt se zaměřuje na vývoj avantgardního umění ve střední Evropě na pozadí dramatických událostí, které přineslo závěrečné desetiletí Rakouska-Uherska a úvodní desetiletí nástupnických států. Význam výstavy podtrhuje i to, že nad ní převzal záštitu předseda evropského parlamentu Antonio Tajani a také ministři kultury zemí V4 a Rakouska. Slavnostní zahájení obohatí v 17 hodin v olomouckém chrámu Panny Marie Sněžné koncert krakovské filharmonie pod taktovkou světově proslulého dirigenta a skladatele Krzysztofa Pendereckého.

Čtvrtstoletí existence oslaví Podzimní festival duchovní hudby mimořádnými koncerty

Středa, 19.9.2018

Podzimní festival duchovní hudby Olomouc vstupuje do svého jubilejního ročníku. Olomoucí bude rezonovat až do 19. října a mimořádným koncertem připomene i 100. výročí vzniku Československa. Bohatý program festivalu navazuje na dosavadní tradici, zároveň ale přináší řadu novinek a mimořádných nastudování.

Koncerty organizátoři opět umístili do historicky cenných prostor spojených s duchovním, společenským a kulturním životem Olomouce. „Návštěvníci jsou zváni do velkolepého chrámu sv. Mořice, reprezentativních prostor olomouckého arcibiskupství, dómu sv. Václava, do kostela Navštívení Páně zvaného U kapucínů, do uměleckého univerzitního centra v konviktu bývalého jezuitského kláštera a do akusticky pozoruhodného chrámu Panny Marie Sněžné,“ vyjmenovala místa konání ředitelka festivalu Dobromila Hamplová.

Podzimní Flora jako Tržiště první republiky a památky rozkvetlé v národních barvách

Úterý, 11.9.2018

Podzimní přehlídka ovoce a zeleniny Flora Olomouc odkazuje svým pojetím a názvem Tržiště první republiky ke stému výročí státu a tradicím trhů na náměstích a návsích. Olomoucké výstaviště tak zaplní ve dnech 4. – 7. října ty nejlepší zahrádkářské výpěstky, festival Olima, soutěž Flora košt a Flora džem či podzimní zahradnické trhy. Historické olomoucké památky letos rozkvetou v barvách trikolory.

Před školu se vrátilo ztracené sousoší. Jeho obnovu a návrat ocenil i renomovaný znalec

Úterý, 11.9.2018

Dílo předního olomouckého výtvarníka, akademického sochaře Vladimíra Navrátila, se vrací na své původní místo. Restaurované bronzové sousoší s názvem  „Aby všechny děti světa“ po desítkách let znovu zdobí prostranství před Základní školou Zeyerova.

Sousoší z bronzu, které představuje tři děti z různých kontinentů držící se za ruce, vzniklo v roce 1960. „Před budovu školy, která svůj první školní rok zahájila v září 1960, bylo sousoší instalováno o čtyři roky později.. Nyní se vrací zpět, aby se znovu stalo součástí vstupního areálu školy, který tehdy vznikl jako součást veřejné výstavby v přednádražím  prostoru,“ popisuje náměstek pro školství primátora Pavel Urbášek.

Jak to je s chobotnicí v parku? Historická oranžerie hostí doprovodnou výstavu

Čtvrtek, 6.9.2018

Chobotnice v jezírku, žraločí ploutev v aleji a ponorky na nádvoří zbrojnice... Mezinárodní sochařský festival Sculpture Line v Olomouci asi zaznamenala většina lidí. Festival, který zdobí uměním středoevropské ulice, náměstí, parky i vodní plochy, zve nyní na doprovodnou výstavu do olomoucké Oranžerie. Uvidí tam další zajímavé plastiky. Veřejnost tak má navíc šanci podívat se do dlouho rekonstruované oranžerie, vzácné památky parkové architektury 19. století.

„Na výstavě představíme rozmanité plastiky vybraných autorů, jejichž sochy můžeme potkat i v open air expozicích. Návštěvník si tak v koncentrovaném podání může vytvořit obrázek toho, jaká je intence Sculpture Line,“ vysvětluje ředitel festivalu Ondřej Škarka. Výstava bude veřejnosti otevřená do 7. října.  

Koncerty, filmy, sedmdesát zpřístupněných míst, výstavy... Dny evropského dědictví!

Čtvrtek, 6.9.2018

Až do neděle 9. září se olomoucký kulturní život nese ve znamení Dnů evropského dědictví. Jedinečná akce zpřístupní zájemcům více než sedmdesát míst a přinese rozmanitý způsob vyžití. Programová nabídka je natolik bohatá, že k orientaci v ní slouží i speciální aplikace pro chytré telefony.

Dny evropského dědictví odstartoval týdenní projekt koncertů a filmových projekcí v Letním kině, stejně jako komentované prohlídky na různých místech Olomouce a zahájení výstavy Architektura ve službách první republiky v pobočce městské knihovny v Brněnské ulici.

Mezinárodní dirigentské kurzy vyvrcholí v pátek závěrečným koncertem

Čtvrtek, 30.8.2018

V tomto týdnu probíhá v Moravské filharmonii Olomouc další ročník Mezinárodních dirigentských kurzů, tentokrát pod vedením profesora Alexandra Polianichka.

Kurzů se účastní frekventanti z Belgie, USA, Ruska, Polska, Chile, Číny, Japonska, Ukrajiny, Německa, Španělska a Velké Británie. Dirigentské kurzy vyvrcholí závěrečným koncertem, který se koná v Redutě v pátek 31. srpna 2018. Na programu budou díla G. Bizeta, P. I. Čajkovského a D. Šostakoviče. Moravskou filharmonii budou řídit účastníci kurzů.

Na tento koncert je vstup volný.

Foto: MFO

Olomoučtí detektivové už mají více než polovinu Případů majora Zemana

Středa, 29.8.2018

AKTUALIZOVÁNO Pokud jste si oblíbili tým detektivů od Nejsvětější trojice, můžete se s ním právě teď v Olomouci setkat. Parta v čele s Miroslavem Krobotem, Klárou Melíškovou, Stanislavem Majerem a Terezou Voříškovou se už brzy vrátí na televizní obrazovky se dvěma novými případy. V těchto dnech se v Olomouci můžete na různých místech setkávat se štábem, který natáčí jednu ze dvou závěrečných sérií, a to Živé terče. Zájemci mají dokonce možnost přihlásit se do komparsu.

Vojenské hudby oslaví sté narozeniny svých zemí. Přijede i motocyklová hradní stráž

Středa, 22.8.2018

Na přelomu srpna a září bude v Olomouci a Kroměříži opět znít hudba v podání vojenských souborů. Obě města propojí mimořádně oblíbená akce, XXIV. Mezinárodní festival vojenských hudeb, všechny jeho orchestry zase spojuje stoleté výročí vzniku jejich zemí.

„Vystoupení špičkových domácích i zahraničních vojenských souborů je každoročně už čtvrt století velkou podívanou. Festival k Olomouci nerozlučně patří už kvůli její vojenské historii a tentokrát získává na významu i tím, že se pojí se 100. výročím vzniku republiky. Letos je zajímavý nejen svou dramaturgií, diváci shlédnou například motocyklovou četu a vystoupení hudby Hradní stráže, ale i počtem dvou set vystupujících hudebníků,“ ocenil velikost a atraktivitu festivalu primátor Antonín Staněk.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Kultura