Kultura

Čtete rádi? Nakladatelé poskytují zdarma přístup ke všem elektronickým publikacím

Neděle, 29.3.2020

Vědecká knihovna Olomouc má dobrou zprávu pro své čtenáře. Díky sympatickému kroku nakladatelských domů může nabízet čtenářům zdarma elektronické publikace.

Nakladatelský dům GRADA se společně s partnerskými nakladateli rozhodli poskytnout v současné krizové situaci do konce dubna 2020 registrovaným čtenářům Vědecké knihovny v Olomouci přístup ke svým elektronickým publikacím zdarma, a to prostřednictvím platformy on-line knihovny BOOKPORT.

Koncert pro uzavřenou oblast i pro Rej.cz! O5 a Radeček připravili překvapení

Pátek, 27.3.2020

Kapela O5 a Radeček podpoří tuto neděli obyvatele v karanténě na Litovelsku a Uničovsku. Hudebníci ze Šumperka, kteří bydlí jen pár kilometrů od izolované zóny, odehrají ve svém studiu online koncert. Během něj mohou diváci posílat v přímém přenosu povzbudivé vzkazy lidem do uzavřené oblasti nebo prostřednictvím dárcovské platformy Donio.cz poukázat libovolnou finanční částku. Ta poputuje ve prospěch místních dobročinných organizací. 

„V zasažené oblasti máme spoustu kamarádů, přátel, příbuzných. Neumíme vyrobit respirátory, ani vyléčit nemocné, tak alespoň zahrajeme a zazpíváme,“ říká zpěvák Tomáš Polák.

Divadlo Tramtarie spouští novou Tramta TV. Nabídne divákům i zbrusu nové seriály!

Pátek, 27.3.2020

Stejně jako všechna divadla v zemi, i olomoucké Divadlo Tramtarie je kvůli epidemii koronaviru uzavřeno. Jeho členové ovšem nezahálí. Poté, co ušili 551 nedostatkových roušek, se opět vrátili k divadelní práci. Ta si však své diváky nebude získávat na jevišti, ale na internetových platformách.

Herci z Olomouce chtějí ke svým divákům: nabízí pomoc seniorům i studentům

Úterý, 24.3.2020

V době, kdy celá republika bojuje s koronavirem a divadelní budovy jsou pro veřejnost uzavřené, nabízí Moravské divadlo Olomouc pomocnou ruku a rozjíždí hned dva projekty. Olomoučtí herci budou nakupovat seniorům (a nejen jim) a prostřednictvím webu a sociálních sítí připomenou studentům nejslavnější literární a dramatická díla.

Podle ředitele Davida Gerneše chce divadlo zůstat v kontaktu s diváky a současně nabídnout pomoc těm, kteří ji nejvíce potřebují. „Kolegové z řad herců se už minulý týden spontánně zapojili do šití a rozvozu ochranných roušek. Velmi vítám i další dobročinný projekt, který pomůže s koordinací dobrovolnických aktivit,“ řekl ředitel Gerneš.

Nákup nebo procházka s psíkem

V Divadle na cucky ruší akce až na výjimky. Část programu se ale bude konat!

Pátek, 13.3.2020

Olomoucké Divadlo na cucky je prostorem nejen divadelním, ale také galerijním a jeho nedílnou součástí je kavárna. Jak se provozu této nezávislé scény dotkne vyhlášení nouzového stavu v příštích dnech?

„Festival Jeden svět oznámil už dříve, že přerušuje svůj program, který se měl odehrát také u nás. Tak zmizela první část akcí z naší březnové nabídky, ale stále jsme zachovávali akce pro 50 diváků,“ popisuje situaci z počátku týdne Jan Žůrek, ředitel divadla. „Po vyhlášení nouzového stavu nám zbyly na nejbližší týdny už jen tři akce, které jsme schopni zrealizovat,“ dodal Žůrek. Jedná se o čtenářský klub Knihy na cucky, reprízu inscenace Opuštěná společnost s kapacitou minimalizovanou na 25 diváků a Workshop plastického pohybu.

Dvořákova Olomouc přichází se skvělým mezinárodním programem a světovými premiérami

Čtvrtek, 5.3.2020

Moravská filharmonie Olomouc představila program letošního ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc. Sedm koncertů přinese do Olomouce hudbu napříč staletími i žánry a návštěvníci se mohou těšit také na světové premiéry. Olomouc bude hostit vynikající sólisty, jazzmany i crossoverový projekt, na programu je také černobílá americká groteska s živou orchestrální hudbou. Festival se koná od 14. do 22. května a vstupenky jdou právě do prodeje.

Zapište se do historie olomoucké „vědárny“. Darujte knihy do její nové přístavby

Středa, 4.3.2020

Našly by se u vás doma nepotřebné knihy, které pouze leží v policích a sedá na ně prach? Potřebujete místo na nové svazky, ale nechcete ty staré jen tak vyhodit? Vědecká knihovna Olomouc nabízí neotřelou variantu, jak s takovými knihami naložit.

Díky tomuto nápadu máte možnost nepotřebnou literaturu zužitkovat. V rámci celostátní akce Březen – měsíc čtenářů totiž Vědecká knihovna v Olomouci vyhlašuje veřejnou sbírku knih, které se stanou součástí výzdoby nového foyer přístavby mezi červeným kostelem a budovou ředitelství.

Knihy mohou lidé nosit po celý měsíc březen v maximálním počtu dvaceti kusů. Vítány jsou zejména staré publikace se zažloutlými stránkami. Překážkou ale nejsou ani stránky bílé nebo jinak barevně upravené. Pokud jde o rozměry, tak podmínkou je výška 20–32 a šířka 10–21 centimetrů. Tloušťka svazku by pak měla být minimálně jeden centimetr,“ sdělila ředitelka Vědecké knihovny v Olomouci Iveta Tichá.

V Litovli se na třídenní přehlídce představí ochotnická divadla z regionu

Úterý, 3.3.2020

Čtyři ochotnická divadla představí divákům v Litovli pět svých nejlepších inscenací. Stane se tak v rámci mimořádné přehlídky ochotnických divadel, kterou připravuje TJ Sokol Litovel u příležitosti 20. výročí obnovení zdejšího divadelního souboru.

Program přehlídky je rozložen do tří dnů. Začátek se odehraje už v sobotu 7. března, kdy se vedle divadelního spolku z Náměště na Hané publiku představí i domácí, litovelští ochotníci. Přehlídka pak pokračuje následující pátek a sobotu 13. a 14. března, kdy vystoupí postupně divadelní spolky z Václavova, Medlova a nakonec opět domácí soubor z Litovle.

Hosty a současně patrony divadelní přehlídky jsou Ivana Plíhalová, Richard Pogoda a Sandra Pogodová. Diváci se dočkají také besedy s těmito známými herci.

Všechna představení se odehrávají v litovelské sokolovně, začátky jsou v 16:30 a v 19:30. Vstupné je dobrovolné.

Program

7. 3. 2020 

Bonjour Olomouc nabídne kulturu, víno i gastro. Začíná festival francouzské kultury

Pondělí, 2.3.2020

Frankofilové, příznivci francouzštiny a milovníci francouzského kulturního bohatství budou opět moci nasát něco z francouzské atmosféry. Festival Bonjour Olomouc, který se uskuteční ve dnech od 2. do 13. března, zve na zajímavé filmy, divadelní představení, knižní novinku i besedy s překladateli. Na své si přijdou i milovníci francouzské gastronomie. Festival pořádá Francouzské centrum Univerzity Palackého ve spolupráci s Muzeem umění.

Loutkové divadlo slaví sto let. Dnes zve Kašpárkova říše na Malou čarodějnici

Neděle, 1.3.2020

Sto let slaví letos Kašpárkova říše, jedinečný soubor loutkového divadla z Olomouce. Už v neděli odpoledne se můžete s dětmi vydat na další z jeho pohádkových inscenací, tentokrát je na programu úpava známé pohádky Malá čarodějnice. 

Stálé loutkové divadlo v Olomouci vzniklo díky iniciativě Františka Čecha. Ten tehdy nakoupil z vlastních prostředků veškeré potřebné vybavení a pro loutkové divadelní představení zajištťoval i scénáře a režijní vedení. Dalšími významnými osobnostmi ze stoleté historie divadla jsou František Štěrba či Edmund Žižka. Dnes Kašpárkovu říši řídí Aleš Pop. V minulosti se kromě pohádek pro děti neváhalo olomoucké loutkové divadlo vydat i cestou inscenací pro dospělé.  

Divadlo se během své existence několikrát stěhovalo, jeho počátky jsou spjaté s Hejčínem. Dnes najdete divadelní sál Kašpárkovy říše ve Slovanském domě v Hynaisově ulici 11 vede zimního stadionu.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Kultura