Společnost

Kardinál Dominik Duka chválil Olomouc. Nebýt války, byl by se narodil právě zde

Sobota, 19.8.2017

Celostátní setkání mládeže, které se koná tento týden v Olomouci, přivedlo do města také nejvyšší hlavu katolické církve v Čechách, Dominika kardinála Duku, arcibiskupa pražského. Ten v pátek odpoledne spolu s arcibiskupem olomouckým Janem Graubnerem navštívil i olomouckou radnici. Zde jej přijal primátor Antonín Staněk, jeho náměstek Ladislav Šnevajs a člen Rady města Olomouce Miroslav Petřík.

Po 13 operacích zad touží po sportu. Lidé podpořili jeho výzvu a pomohli mu

Středa, 16.8.2017

Tomáš Helísek se narodil předčasně a s diagnózou dětské mozkové obrny, ke které se později přidala ještě těžká skolióza. Podstoupil celkem 13 operací zad, jeho páteř po celé délce fixuje titan, který ale neumožňuje dostatek pohybu a cvičení. Tomášův zdravotní stav tedy stagnuje. Letos, v jednatřiceti letech, dostal možnost vyzkoušet si jízdu na kole za pomoci speciálního hybridního adaptéru Hybrid Attitude. To Tomáše nadchlo. Adaptér usnadňuje pohyb a také umožňuje procvičit celé tělo. Stojí však přes sto padesát tisíc a není hrazen pojišťovnou. Vytvořil proto výzvu Svoboda na kolech. Oslovil mnoho známých, firem.

Tajemná místa Olomouce, neznámé staré příběhy. I ty odkrývá hra Hledej želvu!

Pátek, 11.8.2017

Někdo hledá kešky, jiný želvy. Do 21. srpna se může každý zapojit do prázdninové hry Hledej želvu! Indicie a pět symbolů želvy zavedou hráče na tajemná či netušená místa a ukážou jim neznámé příběhy. Olomoucká zákoutí mohou být pro ně místem neobjevených památek a vzrušujících dobrodružství.

„Pravidla soutěže počítají s označením deseti památek symbolem želvy. Hráči je hledají ve dvou kolech, vždy po pěti,“ uvedl vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert. Hledání památek napomáhají indicie, které jsou zveřejněny na facebookových stránkách https://www.facebook.com/hledejzelvu/ a na www.hledejzelvu.cz. Fotografie pěti památek označených symbolem želvy zasílají hráči na email: hledej.zelvu@olomouc.eu. Tyto snímky budou zveřejněny na Facebooku po skončení kola spolu se seznamem výherců.

U Pevnosti poznání soptí sopky a létají rakety. Prázdniny s vědou děti baví

Úterý, 25.7.2017

Zábavné hry, bludiště, rébusy, chemické i fyzikální pokusy, výroba raketoplánu nebo sportovní aktivity. V Pevnosti poznání, interaktivním centru Univerzity Palackého, se návštěvníci ani o prázdninách nenudí. Již třetí týden se tam konají příměstské tábory, kterých se účastní několik desítek dětí. Program napříč vědními obory ukazuje, jak je věda krásná a rozmanitá a nechybí ani venkovní soutěže v sousedním Rozáriu a Botanické zahradě.

Běh na pět kilometrů, sekání klády a další hry, to vše na pomoc nemocnému Vildovi

Pátek, 14.7.2017

Zajímavý tip na sobotu mají v Bukovanech u Olomouce. V sobotu 15. července se zde od 15 hodin konají 1. Bukovanské hry, což je sportovní den s charitativním účelem, pořádaný aktivními lidmi z Bukovan za podpory zkušené charitativní organizace Dobré místo pro život.

Hlavním programem dne je charitativní běh na pět kilometrů, následují pak ale i další standardní i méně obvyklé sportovní disciplíny a hry, jako je třeba přesekávání klády či soutěž v rychlosti pojídání koláčů. Dobrou atmosféru dotvoří zdejší mažoretky, pro děti je připraveno malování na obličej, skákání v nafukovacím hradu a další atrakce. Program Bukovanských her nakonec večer uzavře zábava, od 20 hodin bude k poslechu a tanci bude hrát rocková kapela Methyl. Po celý den je zajištěno bohaté občerstvení, udírna a grilu. Startovné pro účastníky her je 100 korun, v ceně je zahrnut guláš, medaile a večerní zábava. Vstupné na samotnou zábavu je 70 korun. 

Dva noví biskupové v Olomouci. Metropolita moravský dostal dva pomocné biskupy

Čtvrtek, 6.7.2017

Dva noví pomocní biskupové z řad olomouckých duchovních byli vysvěceni a uvedeni do úřadu. V průběhu slavnostní bohoslužby při Národní cyrilometodějské pouti, která se ve středu 5. července uskutečnila na Velehradě, byla zveřejněna jména dvou nových pomocných biskupů pro olomouckou arcidiecézi. Stali se jimi P. Antonín Basler, dosavadní kancléř arcibiskupství, a Mons. Josef Nuzík, generální vikář. Oba kněze olomoucká veřejnost může dbře znát, například biskup Basler působil dlouhá léta jako farář u kostela svatého Michala. 

Zprávu o rozhodnutí papeže Františka, kterou v poledne zveřejnilo Tiskové středisko Svatého stolce, na Velehradě oznámil apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Giuseppe Leanza.

Zemřel František Řehák, který v Olomouci hrál 150 rolí. Rozloučení bude v úterý

Neděle, 2.7.2017

Ve věku 93 let zemřel ve středu 28. června dlouholetý člen olomoucké činohry, divadelní a filmový herec František Řehák. S olomouckým divadlem spojil svůj umělecký život, ztvárnil zde více než 150 rolí. Výrazné role mu ve svých filmech nabídl režisér Jiří Menzel, který jej obsadil do komedií Rozmarné léto, Na samotě u lesa či Postřižiny.

„Divadelní život Františka Řeháka je neodmyslitelně spjat s divadelním životem celé Olomouce. A přestože už uplynulo mnoho let od poslední Františkovy role na olomouckém jevišti, jeho publikum i jeho divadlo nikdy nezapomene. Loučíme se dojati a s hlubokou úctou k herecké pouti Františka Řeháka,“ uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc Pavel Hekela.

Iniciativa Hejtuj hejtmana překvapila i Prahu! Ladislav Okleštěk získal prestižní cenu

Čtvrtek, 22.6.2017

Originální kampaň hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka s názvem Hejtuj hejtmana získala druhé místo v prestižní soutěži Česká cena za public relations. Porotci v letošním ročníku soutěže vyhlašované Asociací PR agentur přitom hodnotili rekordní počet 310 nominovaných projektů.

Projekt Hejtuj hejtmana uspěl v kategorii Politická komunikace, ocenění převzali tvůrci kampaně z rukou moderátora, novináře a zpěváka Ondřeje Hejmy. „Celostátní ocenění naší komunikace s veřejností mně udělalo upřímnou radost. Přeci jen jde o nestandardní pojetí kampaně a sami jsme netušili, jak lidé zareagují na agresivně červené plakáty s výzvou, ať mi posílají vzkazy, co se jim na mně nebo na krajském úřadě nelíbí. Ale úspěšný výsledek nás všechny nakonec příjemně překvapil,“ řekl hejtman Ladislav Okleštěk, a úspěchem nemyslel jen senzační umístění v PR soutěži.

A co kdyby peníze rostly na stromě?

Středa, 24.5.2017

INZERCE

V reálném životě ale „kdyby“ neplatí. O opaku se snažila přesvědčit společnost Centropol a nechala tak již podruhé vyrůst na samotném Horním náměstí v Olomouci strom, který plodí stokoruny. Takzvaný kilovník tak vyzýval k utrhnutí si bankovky jen tak. Celá akce se točí kolem rodinné peněženky a otevírá tak téma rodinných financí trošku z jiného úhlu pohledu.

Pomyslná stokoruna je jen jakýmsi impulzem pro debatu, která vyvstala už v Českých Budějovicích, ale současně reflektuje na finanční gramotnost v České republice. Ta sice vzrůstá, přesto však finance zůstávají rizikovou oblastí českých domácností. Povědomí o principech slev a bonusů se sice prolíná všedním životem, ne každý je však ochotný a schopný si vše za A spočítat a zjistit si pomyslné B. Oblíbený slib, který sám o sobě nic nestojí a který vám zajistí úsporu, se ale také nedá vždy bagatelizovat v reálný zisk nebo rovnou prodělek.

Hanácký farmářský trh se zdravými lahůdkami a teď i s novinkami z Toskánska

Sobota, 20.5.2017

Po neuvěřitelně dlouhé zimě a pošmourném jaru jsou tu najednou skoro letní teploty. Olomouc je v tomto čase ještě přitažlivější než kdy jindy. A v sobotu dopoledne, za snad stále ještě hezkého počasí, se navíc koná další Hanácký farmářský trh! Proč si tedy nezpestřit sobotu návštěvou trhu, kde najdete vše, na co jste už za léta konání zvyklí, a podle pořadatelů dnes ještě mnohem víc?

Na Horním náměstí budou tentokrát k dostání například jablečné a jiné ovocné mošty, kravské, kozí i ovčí sýry, dobré pivo ze Šternberka a mnoho dalšího, včetně květin a bylinek v květináčích. Dá se zde tedy nakoupit jak zásoby do lednice stejně jako výzdobu na okno nebo na balkon. Už poněkolikáté se na olomouckých trzích objeví i sympatický Ital s lahůdkami a specialitami z Toskánska. Na trhu si také můžete nechat poradit ohledně zdravé výživy či o kváskové kuchařce. Vybírat bude z čeho, o čemž svědčí i následující seznam prodávajících a jejich nabídky. 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Společnost