Společnost

Chce vaše dítě na lyžařský kurz či školní výlet? Fond vám finančně pomůže

Čtvrtek, 18.1.2018

Více než 37 tisíc korun je alokováno ve Fondu pomoci olomouckým dětem na odboru školství. Peníze slouží jako příspěvek na mimoškolní aktivity. Jedná se o účelově vázaný dar, který může činit nejvýše pět tisíc korun na jedno dítě. „Finance slouží žákům olomouckých základních škol k úhradě volnočasových kroužků, školních společensko–kulturních akcí, pobytů na škole v přírodě nebo pobytům na lyžařském kurzu,“ vysvětlil předseda fondu a náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Fond je nezávislý na rozpočtu města, které prostřednictvím oddělení hospodářského rozvoje oslovuje olomoucké firmy, aby do pomoci olomouckým dětem zapojily vlastní prostředky. O přidělení příspěvku rozhoduje odborná komise.

O peníze mohou žádat zákonní zástupci nebo osoby odpovědné za výchovu dětí – žáků plnících povinnou školní docházku s trvalým pobytem na území města Olomouce, nebo žáků plnících povinnou školní docházku ve školách na území města Olomouce.

Hosté Plesu na Floře mohou podpořit zábavu pro lidi se zrakovým postižením

Úterý, 16.1.2018

Plesová sezóna v Olomouci je tradičně velmi bohatá a zájemci mají dostatek možností vybrat si hned z několika tematických společenských událostí. Pokud ovšem některá z těchto společenských akcí navíc podpoří i charitativní organizaci, je to vždy přidaná hodnota a účast na takovém plese tak může hosty o to více těšit.

Nový PLES na Floře se koná na Výstavišti Flora 9. února. Organizátor plesu, kterým je společnost RPSC ideas, podpoří dobrou věc tím, že celý výtěžek za lístky do tomboly předá na aktivity obecně prospěšné společnosti Tyflocentrum Olomouc. Ta je hodlá využít na podporu aktivit svých klientů, konkrétně na nákup nové laserové pistole a počítače na speciální zvukovou střelbu pro osoby se zrakovým postižením.

TyfloCentrum Olomouc, o.p.s. se regionálně stará o osoby se zrakovým postižením. Napomáhá v jejich rozvoji, uplatnění na trhu práce či zaměstnávání. Současně i poskytuje volnočasové aktivity.

 

Tradiční železářství: větší klasiku už v Olomouci nenajdete, za měsíc však končí

Pondělí, 15.1.2018

Potřebuju pět takovýchto hřebíků… Prosím vás, sháním takový šroubek… Nemáte náhodou takovouto kovovou podložku? S takovými a podobnými dotazy na nějakou levnou maličkost, aktuně potřebnou v dané chvíli v domácnosti, zamíří snad každý Olomoučan nikoliv do hobby marketu, ale do Normy. Do železářství, které dlouhé desítky let sídlí ve starobylém měšťanském domě v Riegrově ulici a které doslova voní historií a tradicí. Brzy se s touto stálicí budeme nejspíš muset rozloučit.

Slavný izraelský pilot Hugo Marom, který se učil létat v Olomouci, zemřel

Neděle, 7.1.2018

Ještě na podzim roku 2016 navštívil věhlasný izraelský hrdina, pilot, letecký konstruktér a stavitel letišť Hugo Marom Olomouc i svého učitele létání. V Olomouci působil tehdy osmaosmdesátitelý Marom mimořádně vitálním a sympatickým dojmem, mluvil plynně bezchybnou češtinou a vzpomínal na různé zážitky z Olomouce, mimo jiné i na svůj pobyt ve vojenském vězení, kde mu pomáhala jedna "blonďatá Olomoučanka". Hugo Marom nyní podle zprávy České televize ve věku nedožitých devadesáti let zemřel v izraelském Tel Avivu.  

Tři králové přišli s dobrou zprávou i prosbou o dar. Pomohou i starším nemocným lidem

Sobota, 6.1.2018

Se zprávou o narození Spasitele a prosbou o štědrost ve prospěch chudých přišli v pátek na radnici Tři králové. Pod kostýmy koledníků se ukrýval olomoucký biskup Antonín Basler, ředitel hospice na Svatém Kopečku Jiří Borik a vedoucí střediska Samaritán Charity Olomouc Petr Prinz. Doprovázel je flétnový soubor olomoucké Konzervatoře Evangelické akademie.

Tři krále přivítal primátor Antonín Staněk a jeho náměstci Filip Žáček, Aleš Jakubec a Ladislav Šnevajs. Kromě nich naplnili pokladničku koledníků i další zaměstnanci magistrátu.

V Olomouci se narodilo nejvíc dětí od roku 1989! Letos je první Kateřina z Bystrovan

Středa, 3.1.2018

V největší porodnici v Olomouckém kraji se první letošní dítě narodilo až v 11:45 hodin, holčička Kateřina Janišová z Bystrovan vážila při porodu 3990 gramů a měřila 53 cm. Děvčátko i jeho maminka jsou v pořádku. Teprve 2. ledna se ve fakultní nemocnici narodilo první dítě rodičům z Olomouce. V čase 3:24 přišla na svět Magdaléna Řehulová. Tu i její rodiče přišel ve středu 3. ledna pozdravit primátor Olomouce Antonín Staněk. 

V loňském roce se ve Fakultní nemocnice Olomouc narodilo 2545 dětí, což je nejvíce od roku 1989. Za posledních jedenáct let tak počet dětí narozených v největší porodnici v Olomouckém kraji překračuje pravidelně hranici dvou tisíc. Nejvíce dětí se loni narodilo ve FN Olomouc v srpnu, nejméně v dubnu.

Vánoce ještě neskončily, trvají až do Tří králů a patří k nim i dobročinná sbírka

Úterý, 2.1.2018

Vánoce ještě nekončí! Ačkoliv jsou dárky rozdány a cukroví pomalu mizí, Vánoce trvají do 6. ledna, kdy slavíme svátek Tří králů. K němu se váže už tradičně i velká dobročinná sbírka.

Hlavním posláním Tříkrálové sbírky, kterou pořádá Charita Olomouc, je upozornit na potřebné lidi kolem nás a pomoci jim. Tříkrálová sbírka zároveň umožňuje všem lidem dobré vůle, aby zakusili radost a uspokojení z toho, že obdarovali člověka v nouzi.

Letos bude na Olomoucku probíhat až do 14. ledna. Navštíví Vás koledníci s přáním požehnání do nového roku a s poselstvím, že s narozením Ježíše Krista máme naději navzdory všem nepříznivým okolnostem našeho života. Svým darem pomůžete mnoha lidem tuto naději naplnit.

Je váš stromeček nejkrásnější? Porovnejte ho s tím, který vyhrál soutěž

Středa, 27.12.2017

Jaký máte vánoční stromeček? Určitě je krásný. Ovšem nejkráísnější stromečky zdobí školáci ze Základní školy heyrovského v Olomouci. Zvítězili totiž v soutěži, které se účastnilo hned osmnáct olomouckých základních škol.

Školy se přihlásily do tradiční soutěže Zdobení vánočních stromků, kterou každým rokem vyhlašuje olomoucká radnice. Finále akce se letos z důvodu rekonstrukce budovy radnice odehrávalov pavilonu A olomouckého výstaviště v rámci vánočních trhů Flora Olomouc. První místo získali právě žáci Základní školy Heyrovského. Celá třída obdržela poukaz do Aquaparku, dort z kavárny Opera a dárkovou tašku upomínkových předmětů města.

Na druhém místě byl vyhodnocen stromeček Fakultní základní školy Holečkova a bronzovou příčku obsadili žáci logopedické ZŠ z třídy Svornosti. Odměnou jim byly poukazy do zoo a Muzea umění, stejně jako dorty a drobné dárky.

Večeře v parku: desítky osamělých lidí zažily krásný společný večer

Pondělí, 25.12.2017

O Vánocích by nikdo neměl být sám. Právě proto již po osmadvacáté Středisko SOS pro vzájemnou pomoc občanů, z. s. v Olomouci připravilo vánoční návštěvy seniorů a štědrovečerní pohoštění pro spoluobčany bez rodinného zázemí. Balíček potěšil přibližně 130 spoluobčanů, další byly předány o Štědrém dnu. V tento večer se také konala večeře, na níž se sešlo skoro čtyřicet osamělých lidí.

I tentokrát se setkání odehrálo v restauraci Fontána, kterou provozují manželé Myslivečkovi ve Smetanových sadech, kde se u bohatě prostřeného stolu sešlo šestatřicet osamělých lidí, aby sváteční chvíle prožili společně. Vyslechli duchovní promluvu o smyslu Vánoc a za hudebního doprovodu houslí, harmoniky, klarinetu a flétny společně zazpívali koledy. Lidé bez rodiny, bez přístřeší i absolventi dětských domovů si pochutnali na výborné večeři s tradičním štědrovečerním menu. Díky velké štědrosti jednotlivců i firem byly stoly plné domácího cukroví, vánoček a zdobených perníčků.

V Olomouci je znovu betlémské světlo, po roce ho zase přivezli skauti

Pondělí, 18.12.2017

Skauti po roce dovezli z Vídně a Brna do Olomouce Betlémské světlo. V neděli jej při bohoslužbě v dómu sv. Václava předali arcibiskupovi Janu Graubnerovi. Od něj si jej z chámu odnesli Olomoučané i představitelé samosprávy, včetně primátora Antonína Staňka.

Arcibiskup připomněl, že světlo je pozdravem z Betléma. „Bylo zažehnuté v místě, kde se narodil Ježíš Kristus. Každý si tak kousek tohoto světla může odnést, aby prozářilo svět, v němž žijeme,“ řekl arcibiskup Graubner.

Nyní si lidé mohou zajít pro Betlémské světlo do olomouckých kostelů. Na Štědrý den pak i do kaple v Čestném Sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí.

Betlémské světlo je plamínek z Betléma, který putuje napříč Evropou. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do 25 zemí světa. Poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince. Do Česka se dostal poprvé v prosinci 1989.

Foto: MMOL/ Blanka Martinovská

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Společnost