Společnost

Pane onlajne, jste tam? Tři králové popřejí u katedrály a potom už jen z internetu

Úterý, 5.1.2021

Koledníci s korunkou na hlavě patří již tradičně k novoročním událostem, které jsou vyvrcholením Vánoc. Do doby nedávné bylo nepředstavitelné, že by malí koledníci osobně nezazpívali svým věrným posluchačům známou melodii koledy a nenapsali svěcenou křídou na dveře K+M+B. Události, které ovlivnily značnou část loňského roku a pokračují i v tom letošním, nás donutily mnohé změnit a Tříkrálová sbírka není výjimkou. Letošní koledu všem našim příznivcům přineseme online.

Každoročně se na koledu 6. ledna vydávali i pracovníci  Arcidiecézní charity Olomouc a Charity Olomouc. V loňském roce zahájili koledu po olomouckých institucích společnou modlitbou v katedrále sv. Václava, poté přinesli požehnání do krajských a městských úřadů a lidem v ulicích Olomouce. V letošním roce tříkrálový průvod městem včetně návštěv známých institucí nebude možný.

Holčička Natálka byla letos první. Vloni přišlo na svět více kluků než děvčátek

Pondělí, 4.1.2021

Nový rok ukrojil teprve úvodních dvanáct minut a na Porodnicko-gynekologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc už vítali první miminko s ročníkem narození 2021. Pomyslnou vítězkou se stala Natálie Tihelková, jejíž maminka žije v Olomouci, ale trvalé bydliště má v Hranicích. Holčička, která vážila 3830 gramů a měřila 51 centimetrů, se tak stala prvním krajským miminkem nového roku.

Papež František veřejně uznal hrdinské ctnosti salesiána, který studoval v Olomouci

Neděle, 3.1.2021

„Pracujme, dokud je den. Až přijde noc, tak se postará Pán,“ říkával první český salesián, otec Ignác Stuchlý. Papež František při audienci pro prefekta Kongregace pro svatořečení schválil 22. prosince 2020 dekret potvrzující hrdinské ctnosti tohoto Božího služebníka, který studoval v Olomouci. Závěr života trávil v izolaci kvůli nepřízni komunistického režimu. Spolu s Ignácem Stuchlým uznal papež mučednictví italského soudce Rosaria Livatina, zavražděného mafií, a hrdinský stupeň ctností u dalších dvou biskupů, tří kněží a jedné řeholnice.

Prohlášení o. Ignáce Stuchlého, zakladatele českého salesiánského díla, za „ctihodného“, přichází v závěru měsíce, na který připadlo 151. výročí jeho narození. Podrobné informace o jeho životě přinášejí webové stránky české Salesiánské provincie, věnované procesu svatořečení, který byl zahájen roku 1993.

První letošní děvčátko je Natálka. Je z Hranic, ale je současně i Olomoučankou

Sobota, 2.1.2021

První miminka narozená v olomoucké porodnici v letošním roce byli dnes přivítat primátor města a hejtman Olomouckého kraje. Ačkoli první informace naznačovaly, že první miminko narozené v porodnici FNOL je zároveň první miminko města i kraje, primátor s hejtmanem nakonec předali dárky dvěma holčičkám. Jak se totiž ukázalo, Natálka narozená dvanáct minut po půlnoci není z Olomouce, ale z Hranic.

Nejlepší káva, nová cukrárna a potraviny pro gurmány. Co je nového v Olomouci?

Pátek, 18.12.2020

DOPLNĚNO Krize a negativních zpráv už mají všichni plné zuby a tak si dnes napišme něco o tom, co je v Olomouci naopak nového a dobrého. A kupodivu toho není málo! V centru Olomouce během posledních pár týdnů přibylo několik zajímavých prodejen nebo podniků. Není to tak, že by vyrostly díky krizi nebo krizi navzdory, ale spíše shodou okolností. „Chystali jsme se do Olomouce dlouho. To, že otevření vyšlo zrovna na tyto dny, je spíše náhoda,“ řekli nám v nové skvělé kavárně Kafec. Stejně to mají i ostatní.

U Naděje se rozdávaly dárky. Čekaly tu na autory nejlepších návrhů jména stromečku

Sobota, 5.12.2020

V Olomouci svítí Naděje, vánoční strom, kterému jméno vybraly děti. I letos se totiž zúčastnily výtvarné soutěže olomouckých škol o pojmenování vánočního stromu. A z dárků od města za své nápady se už radují. Předávalo se v pátek 4. prosince, a kde jinde, než u Naděje zářící na Horním náměstí.

Jméno jedenáctimetrového smrku z Postřelmova zvítězilo ve soutěžním klání, kam dorazilo přes 90 návrhů. Ocenění za pojmenování a výtvarné ztvárnění stromu si odnesla Kateřina Švestková ze 3.B ZŠ Mozartova. „Kreslila jsem sama, nikdo mi nepomáhal. Strom je vybarvený pastelkami, siluetu jsem obtáhla třpytivou fixou a nalepila ozdobné pásky,“ popsala svůj výtvor vítězka. Jako ocenění si za to malá školačka odnesla adventní kalendář, koňskou stáj a čokoládovou kolekci.

Navzdory koronaviru nemocniční kaplanka dál poskytuje duchovní péči

Sobota, 28.11.2020

Pomáhá všem, kdo to potřebují, a sama přitom nedávno prodělala těžkou nákazu. Poskytování duchovní péče v prostějovské nemocnici, které zosobňuje kaplanka Martina Studýnková, nezastavila ani koronavirová epidemie. S ohledem na situaci však bylo nutné některé podmínky upravit.

Nemocniční kaplanka Martina Studýnková pracuje v duchovní službě v Nemocnici AGEL Prostějov již pět let. Asi ne každý si dokáže pod pojmem duchovní služba něco představit. „Jedná se o rozhovory, naslouchání, povzbuzení, četbu z Bible, modlitby, doprovázení na bohoslužby konané v nemocnici, zajišťování svátostí a návštěvu kněze, všechno dle přání toho, komu je tato služba poskytována. Je to skutečně velmi individuální a záleží také na vážnosti onemocnění pacienta,“ vysvětluje na úvod Martina Studýnková. Pacienti se jí často svěřují se svým nejhlubším nitrem a pro nemocničního kaplana je proto samozřejmostí v této věci zachovat mlčenlivost.

To tam snad sprchuješ slona, ne?! Neplýtvejme vodou, kterou nemáme

Pátek, 20.11.2020

Už nemáme na výběr. Odpovědný přístup ke spotřebě vody je povinností každého z nás. Čelíme dlouhodobému suchu. Tak to zkrátka je, a ač se to může zdát sebevíc zvláštní, červnové a říjnové povodně na Moravě jsou toho průvodním znakem. Pojďme s tím něco udělat. Třeba jen malý krůček, který když uděláme všichni, tak se ta drobná vzdálenost nastřádá v mohutný krok k záchraně vody v naší krajině.

Základem je neplýtvat. Jsme sice lidé, ale co se týče spotřeby vody, tak je to na pováženou. Když si ke koupání napustíme vanu, hned je pryč i 150 litrů. Spláchnutí velké potřeby pošle do kanálu až 10 litrů. Vyperete a 40 litrů vody je pryč. Umytí nádobí v myčce (sice vodu šetří ale i tak) 10 litrů. A při mytí rukou klidně vytečou 4 litry. To je vody, jako kdyby ji spotřeboval slon!  

Vánoční hvězdy pomáhají malým dětem na cestě ke zdraví. Sbírka začne v pondělí

Čtvrtek, 19.11.2020

Už třiadvacet let může olomoucké sdružení Šance díky výtěžku z prodeje vánočních hvězd pomáhat na cestě za zdravím malým pacientům Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Zakoupit si pryšec nádherný a přispět tak ke splnění přání dětí a jejich rodičů zájemci mohou i letos. Tradiční charitativní akce se uskuteční od 23. listopadu do 12. prosince. Květiny lze koupit nejen v Olomouci, ale také v řadě dalších měst na Moravě i v Čechách.

Poslední velký znalec olomoucké historie zemřel. Další velká ztráta v krátké době

Středa, 18.11.2020

Podrobný popis života středověkých, renesančních a barokních olomouckých měšťanů, historie zdejších řemesel, dějiny olomouckých hospod, pivnic, vináren a restaurací… To je jen stručný výčet z obsahu díla olomouckého historika Miloslava Čermáka, který bohužel dne 8. listopadu ve věku nedožitých 79 let zemřel. 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Společnost