Společnost

Olomouc ztratila výraznou osobnost. Zemřel sbormistr Campanelly Jiří Klimeš

Středa, 21.3.2018

O velkou osobnost z oblasti kultury přišla Olomouc. V neděli 11. března totiž zemřel Jiří Klimeš, (* 21. 9. 1947), sbormistr a dlouholetý prezident festivalu Svátky písní Olomouc. Olomoucký rodák Jiří Klimeš se také v roce 2006 stal držitelem Ceny města Olomouce v oblasti hudba a sborový zpěv.

Jiří Klimeš vystudoval hejčínské gymnázium a poté Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého. Profesní kariéru zahájil jako sbormistr Olomouckého dětského sboru, který fungoval při Okresním domě pionýrů a mládeže, později působil jako sbormistr Olomouckého pěveckého sboru při Parku kultury a oddechu, z nějž později vznikl známý sbor Campanella. Jako sbormistr vedl tento celek takřka půl století.

Krásné dívky, plavky a profesionální fotograf. Finalistky MISS OK zažily focení

Neděle, 11.3.2018

První focení za sebou mají finalistky 5. ročníku Miss OK 2018. Dívky se před objektivem předváděly v krásných plavkách značky BeachBomb. I když první přípravy na focení započaly časně z rána, děvčata si den plný vzrušení řádně užila.Focení, které probíhalo v ateliéru předního olomouckého fotografa Lukáše Navary, a sám Lukáš Navara děvčata také fotil, dopadlo na jedničku. Po celou dobu panovala pozitivní a energická atmosféra. „Focení bylo perfektní. Děkuji všem, co se na focení podíleli. Všechno šlo hladce a holky byly velice šikovné. Byl to krásně zpestřený začátek víkendu,“ podělil se o své dojmy Roman Štěpánek, ředitel soutěže.

Bitva u Bachmače proslavila československé legionáře. Olomouc si ji teď připomene

Středa, 7.3.2018

Dvě významná výročí, spjatá s existencí samostatného československého státu, oslaví na začátku příštího týdne město Olomouc. Pietní akty připomenou 168. výročí narození Tomáše Garrigue Masaryka a 100. výročí bitvy u Bachmače, významného bojového vystoupení československých legionářů za první světové války. Oba pietní akty jsou součástí akcí k 100. výročí vzniku Československé republiky.

Vzpomínkové akce, které připravilo město společně s Vojenskou posádkou Olomouc a Československou obcí legionářskou, se uskuteční v pondělí 12. března. Olomoučané si nejprve v 18 hodin u pomníku TGM na Žižkově náměstí připomenou 168. výročí narození prvního československého prezidenta a následně se pak v 18:45 na náměstí Republiky uskuteční vzpomínka 100. výročí bitvy u Bachmače. „Zde také bude během pietního aktu předána pamětní stuha a prsť zeminy z bojiště u Bachmače,“ upřesňuje náměstek primátora Pavel Urbášek.

Už slyšíte latinskoamerické rytmy? V Olomouci se chystá Urbano Latino Fest!

Neděle, 25.2.2018

Festival plný žhavých rytmů a tance se po roce vrací do Olomouce. Již 9. ročník největšího latino festivalu v České republice vás ohromí a roztančí tím nejdivočejším, co umí nabídnout Latinská Amerika. Zajistěte si účast hned a 4. května se těšíme na tančenou v olomouckém eSku - více na www.urbanofest.cz.

Co na 9. ročníku Urbano Latino Festu v Olomouci uvidíte? “Těšíme se na Chilli Papas band. Je to horkokrevná mexicko-peruánsko-česká kapela, hrající osobitým způsobem převážně anglické, nebo světově známé latin cover verze a standardy. Chilli Papas Vás nabiji pozitivní energií a s lehkostí na Vás přenesou pohodovou atmosféru,” láká za spolupořádající agenturu Forsberg Marek Berger.

Čokoláda, čokoláda a zase čokoláda! Nejlahodnější festival začíná za pár dní

Pondělí, 12.2.2018

Milovníky čokolády čeká už brzy velká show i chuťový zážitek v nákupním centru Galerie Šantovka. Od pátku 16. února do neděle 18. února se zde totiž uskuteční Čokoládový festival s kulinářskou přehlídkou a prodejními stánky s čokoládovými delikatesami. Vstup je zdarma. 

OZP Galerie Šantovka Čokoládový Festival 2018 v Olomouci, pořádaný agenturou ChrisEvents, je jedinečnou událostí pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, pochutnat si a případně se i přiučit vaření s čokoládou. Pokud chcete ochutnat čokoládové pivo, vafle, čokoládový kebab, ovoce s čokoládou a mnoho dalšího, co si doma jen tak nepřipravíte, zapište si termín 16. - 18. února do svých kalendářů.

Čokoládový veletrh se představí na prostranství o rozloze 2 000m2 a návštěvníkům nabídne tři hlavní sekce:

Masopustní průvod, zabijačka a další zábava ukáží kouzlo zimní Olomouce

Úterý, 6.2.2018

AKTUALIZOVÁNO Studentská party, ples, zabijačka, soutěže... a hlavně masopustní průvod! Olomoucký masopust je akce, která se snaží přispět k oživení a znovuzavedení tradic. Od čtvrtka 8. února až do soboty 10. února bude odrážet nejen historické, ale i současné kouzlo města v tomto zimním období. Cílem je přinést nezapomenutelné zážitky a živé obrazy z dějin masopustního veselí.
Třídenní oslavy zahájí masopustní party nejen pro studenty. Pro žáky základních škol bude připraveno zábavné dopoledne, na kterém si užijí spoustu zábavy a dozví se zajímavosti z historie masopustu. Součástí oslav je také Ples, který se odehraje ve velkolepém stylu. Vrcholem oslav bude zabijačka a průvod v maskách.

V sobotu v 9 hodin začne na Blažejském náměstí masopustní průvod, od 9,30 bude na Horním náměstí připravena zabijačka a také folklorní vystoupení. 

Hrdinové regionu: po tři soboty hasiči, záchranáři i policisté školí i baví děti

Úterý, 6.2.2018

Hasiči, záchranáři a policisté. Hrdinové regionu. Interaktivní výstava a prezentace těchto tří složek integrovaného záchranného systému v nákupním centru Galerie Šantovka, odstartovala v první únorovou sobotu. Program, atraktivní a současně poučný nejen pro děti, bude pokračovat také další dvě soboty (10. a 24. února). Akce navazuje na opravdu úspěšný loňský ročník, kdy se v prostorech obchodního centra během tři dnů prezentovaly složky Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje.

Program první části byl zaměřen především na děti. Město Olomouc akci podpořilo prezentací hasičských jednotek města a dalšího speciálního vybavení. Pracovníci odboru ochrany připravili zábavný program v podobě zdobení hasičských perníčků, výroby odznáčků, zábavnou soutěž, ukázky malých hasičů, ale i prezentaci historické hasičské techniky.

Tři králové byli letos ještě úspěšnější než vloni, vybrali o 200 tisíc korun více

Úterý, 23.1.2018

Výsledek Tříkrálové sbírky překonal loňský výtěžek o více než dvě stě tisíc korun. Díky štědrosti dárců vybrala Charita rekordních 1 650 184 korun. Tři králové koledovali nejen v ulicích vesnic a měst, ale i na olomoucké radnici a dalších veřejných institucích. Výnos poputuje v Charitě Olomouc k nejchudším a nejslabším: seniorům, nemocným, handicapovaným, rodinám v tísni a osobám bez zázemí.

Chce vaše dítě na lyžařský kurz či školní výlet? Fond vám finančně pomůže

Čtvrtek, 18.1.2018

Více než 37 tisíc korun je alokováno ve Fondu pomoci olomouckým dětem na odboru školství. Peníze slouží jako příspěvek na mimoškolní aktivity. Jedná se o účelově vázaný dar, který může činit nejvýše pět tisíc korun na jedno dítě. „Finance slouží žákům olomouckých základních škol k úhradě volnočasových kroužků, školních společensko–kulturních akcí, pobytů na škole v přírodě nebo pobytům na lyžařském kurzu,“ vysvětlil předseda fondu a náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Fond je nezávislý na rozpočtu města, které prostřednictvím oddělení hospodářského rozvoje oslovuje olomoucké firmy, aby do pomoci olomouckým dětem zapojily vlastní prostředky. O přidělení příspěvku rozhoduje odborná komise.

O peníze mohou žádat zákonní zástupci nebo osoby odpovědné za výchovu dětí – žáků plnících povinnou školní docházku s trvalým pobytem na území města Olomouce, nebo žáků plnících povinnou školní docházku ve školách na území města Olomouce.

Hosté Plesu na Floře mohou podpořit zábavu pro lidi se zrakovým postižením

Úterý, 16.1.2018

Plesová sezóna v Olomouci je tradičně velmi bohatá a zájemci mají dostatek možností vybrat si hned z několika tematických společenských událostí. Pokud ovšem některá z těchto společenských akcí navíc podpoří i charitativní organizaci, je to vždy přidaná hodnota a účast na takovém plese tak může hosty o to více těšit.

Nový PLES na Floře se koná na Výstavišti Flora 9. února. Organizátor plesu, kterým je společnost RPSC ideas, podpoří dobrou věc tím, že celý výtěžek za lístky do tomboly předá na aktivity obecně prospěšné společnosti Tyflocentrum Olomouc. Ta je hodlá využít na podporu aktivit svých klientů, konkrétně na nákup nové laserové pistole a počítače na speciální zvukovou střelbu pro osoby se zrakovým postižením.

TyfloCentrum Olomouc, o.p.s. se regionálně stará o osoby se zrakovým postižením. Napomáhá v jejich rozvoji, uplatnění na trhu práce či zaměstnávání. Současně i poskytuje volnočasové aktivity.

 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Společnost