Společnost

Návštěvy POTMĚ: senioři a nevidomí společně bojují proti samotě

Neděle, 14.7.2019

Do Olomouce dorazily služby sociálního start-upu Návštěvy POTMĚ. Ten pomáhá dvěma skupinám obyvatel - nevidomým a seniorům. Zatím projekt pomohl asi pěti stovkám starých lidí. Přidají se k němu i Olomoučané? 

Návštěvy POTMĚ reagují nejen na znevýhodnění nevidomých na trhu práce, ale také na problematiku stárnoucí populace. Díky vlastní iniciativě nevidomých tak v Praze vznikla první služba tohoto druhu, která se nyní nově rozšířila také do Olomouce. Start-up fungující pod hlavičkou Nadačního fondu Českého rozhlasu zprostředkovává kvalifikované zaměstnání pro nevidomé, kteří pomáhají seniorům v boji se samotou.

Kultovní kavárna je po půl roce zpátky. Jen se o kousek posunula

Středa, 10.7.2019

Za léta si kavárna Café 87 vydobyla mezi olomouckými kavárenskými hosty velmi solidní renomé. Roli hrálo i skvělé místo v objektu někdejšího kina Central a Radio baru, dnes Muzea umění na spojnici Denisovy ulice a náměstí Republiky. Vloni skončila. Dnes si už v Café 87 můžete opět dát kávu, jen sídlí o zhruba 800 metrů dál od centra. 

Letos na začátku roku skončil provoz Café 87 v prostorách Muzea umění kvůli chystané rekonstrukci objektu. Kavárna sice končit nechtěla, ale nedohodla se s kulturní institucí na pokračování provozu. Provozovatelka proto tehdy oznámila, že kavárnu otevře na stejné trase, jen o něco blíž k hlavnímu nádraží. Od minulého týdne to je skutečností. V bloku domů v ulici 1. máje, který sousedí s hotelem Palác, otevřela kavárna v sice o něco menších, ale neméně příjemných prostorách. Posadit se dá i venku u několika stolečků.

Dvě přihlášky, dvě zlaté medaile. Město získává peníze pro rodiny a seniory

Pondělí, 1.7.2019

Dvě přihlášky, dvě zlaté medaile! Úspěchy v celostátních soutěžích Obec přátelská rodině a Obec přátelská seniorům sklízelo město Olomouc už v minulosti. Vyhrát ale v jednom ročníku obě dvě soutěže se ovšem povedlo teprve letos. Je to unikát, nic podobného se doposud nikomu nepovedlo.

Soutěže vyhlašuje každoročně Odbor rodinné politiky a ochrany práv dětí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Smyslem soutěží je podpora a pomoc obcím v rozvíjení prorodinných a seniorských aktivity na podporu mezigenerační soudržnosti. Soutěže se účastní města i malé obce, respektive i jednotlivé městské části a obvody statutárních měst. V soutěži pořadatelé hodnotí, jakým způsobem se města chovají k uvedeným skupinám obyvatel. Olomouc v obou soutěžích bodovala i v minulosti, pozitivně hodnoceno bylo například zřizování dětských koutů a kojících místností, komunitních center, míst přátelských rodině či třeba bezbariérových tras.

Olomoučtí logopedi umí pomáhat i dospělým! Zbavte se řečových vad

Neděle, 23.6.2019

Logoped jako ten, kdo učí malé děti, aby správně vyslovovaly písmena „r“ či „ř“. Takové je všeobecné a mezi lidmi rozšířené povědomí o roli logopedie. Jenže úloha klinické logopedie je podstatně širší a rozhodně se neomezuje jen na dětské pacienty. Na Oddělení klinické logopedie Fakultní nemocnice Olomouc například vracejí řeč lidem po mozkových příhodách či těžkých zraněních. A nově třeba pomáhají i pracovníkům v profesích, u nichž je potřeba umět dobře komunikovat s klienty.

Osobnosti: německý starosta, restaurátor, pediatr, výtvarník, trenér a šéfka charity!

Pátek, 31.5.2019

Udílení Ceny města Olomouce a Ceny za počin roku 2018 tvořilo ve čtvrtek večer v Moravském divadle pomyslný vstup do třídenních Svátků města. Cenou je kovová plastika dívky s ratolestí od sochaře Petra Kuby. Počet laureátů letos dosáhl čísla 187.

„Už dvaadvacet let se pravidelně setkáváme a připomínáme si, že v našem městě žije mnoho osobností, které svou prací, odvahou, obětavostí či nápaditostí výrazně obohacují životy ostatních. Jsou to jména, na nichž stojí minulost a možná i budoucnost města, ale nedělají to pro potlesk v září reflektorů,“ uvedl ceremoniál primátor Mirek Žbánek.

Slavnostním večerem provázela diváky Soňa Šuláková a samotné ceny přebírali laureáti s rukou jiných osobností. Byli mezi nimi fotograf Jindřich Štreit, prorektorka Jitka Ulrichová, trenérská legenda Petr Uličný nebo arcibiskup Jan Graubner.

Plníme dětem přání. Sbírka pomůže vykouzlit úsměv dětí z ohrožených rodin

Pondělí, 27.5.2019

Olomoucká organizace P-centrum zahajuje veřejnou sbírku, jejímž mottem je Plníme dětem přání. Cílem sbírky je pokrýt náklady spojené s provozem Rodinného centra U Mloka, kde se věnují ohroženým rodinám s dětmi a poskytují rodinné mediace. Chybí 200 tisíc korun.

Výchovné obtíže, školní problémy, nedostatek sociálních kontaktů dětí, dopady rodinných krizí na děti a náročné rozvodové situace, to vše P-centrum pomáhá rodinám zvládnout.  A jaká bývají přání dětí, které spolu s jejich rodiči přicházejí do P-centra pro pomoc? „Tyto děti si vlastně přejí to samé, co všechny ostatní děti, aby nebyly samy, aby v něčem uspěly, aby jim někdo naslouchal, aby se jejich rodiče nehádali a děti nebyly ve strachu a napětí. Žijí ale v těžších podmínkách a často mají za sebou různá traumata, proto je jejich cesta mnohem těžší a komplikovanější.“ upřesňuje terapeutka Jiřina Pončová.

​​​​​​​Radim Sršeň: „Náš kraj bude v Evropě slyšet!“

Pátek, 24.5.2019

INZERCE
Už teď o víkendu proběhnou volby do Evropského parlamentu. Za náš region kandiduje úspěšný starosta a zastupitel Olomouckého kraje RADIM SRŠEŇ z hnutí Starostové a nezávislí. Už osm let zastupuje zájmy evropských měst a obcí v institucích Evropské unie. Jaký má plán pro náš kraj a proč bychom měli volit právě Radima?

Pivní festival dnes naráží první soudky! Čeká vás více než čtyřicet pivovarů

Čtvrtek, 23.5.2019

Již osmnáctý ročník Beerfestu Olomouc otvírá brány dnes, ve čtvrtek 23. května, ve 14 hodin. Svátky piva symbolicky odstartuje v 16:15 slavnostní naražení dřevěného soudku. Festival potrvá do sobotního večera.

Hudební program Beerfestu startuje v 15 hod a na podiu jako první vystoupí skupina Zvláštní zóny a po slavnostním naražení nás čeká Thom Artway v 16:30, Janek Ledecký, Bára Poláková a Iné kafe. Hudební program festivalu v sobotu večer uzavře skupina Doctor Victor.

Osmnáctý ročník olomouckého pivního festivalu nabídne v hudebním programu opět zvučná jména. Koncertní stage bude hostit skupiny Vypsanou fixu, Sto Zvířat, Lenny, No Name, Buty, Kapitán Demo Ivana Mládka, Honzu Křížka a řadu dalších populárních skupin.

Chcete létat za pár korun a cestovat "nalehko"? Zkuste cestovatelský večer!

Středa, 22.5.2019

Atraktivní náplň bude mít další Siréna párty neboli cestovatelský večer ve Smarthotelu Nezvalova Archa. Fanoušky cestování tentokrát zve na vyprávění o Kašmíru a o tom, jak cestovat "nalehko" v podání Jiřího Hoška. Večer se koná ve středu 5. června v 19 hodin. 

Jak na levné letenky a cestování „nalehko“?
Zkušený cestovatel Jiří Hošek hostům večera  poradí, jak si naplánovat dlouhou cestu, jaké si vybrat vybavení, a kde koupit levné letenky! Společně pak s publikem rozvine nekonečnou diskuzí o vyhledávání levných letenek, či obecně o cestování „nalehko“.

Závod poslepu, malování levou rukou a další soutěže. Veletrh sociálních služeb

Pondělí, 13.5.2019

Čtvrtek 16. května bude v centru Olomouce patřit veletrhu sociálních a souvisejících služeb. Akci s mottem Baví nás pomáhat pořádá ve spolupráci s městem Olomouc Galerie Moritz. Na jednom místě se budou prezentovat na tři desítky organizací, které v regionu poskytují služby seniorům, občanům se zdravotním postižením či rodinám s dětmi. Veletrh a jeho bohatý doprovodný program zaplní obchodní centrum v ulici 8. května v době od 10 do 18 hodin.

„Hlavním cílem akce je zvýšit informovanost veřejnosti o aktuální nabídce sociálních služeb v Olomouci,“ vysvětluje náměstkyně primátora Eva Kolářová, která nad akcí převzala záštitu.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Společnost