Zprávy

Tvarůžkový festival se opravdu povedl. Přilákal i potěšil rekordní počet hostů

Pondělí, 23.4.2018

Třetí ročník olomouckého Tvarůžkového festivalu ozdobila rekordní přízeň návštěvníků. Čtrnáct tisíc lidí ochutnalo čtyři tuny syrečků v různé formě. K tomu je čekalo slunečné počasí a bohatý program.

„Vyplatilo se rozložit festival do dvou víkendových dnů. Zatímco v sobotu byli mezi návštěvníky v centru města převážně cizinci a lidé z daleka, v neděli spíše místní a z blízkého okolí,“ uvedla Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu olomouckého magistrátu. Podle ní Poláci, Slováci nebo Rakušané přijížděli do Olomouce už v pátek.

Na tuny olomouckých tvarůžků dohlédne redaktorka Zuzana Tvarůžková

Sobota, 21.4.2018

Tvarůžkové bude dnes a zítra kompletně centrum Olomouce. Specfický a evropsky chráněný tuzemský druh sýra bude na Horním a Dolním náměstí nabízet více než třicet restaurací v bezpočtu různých variací, na slano, na sladko i v různýh pikantních provedeních. Největší svátek tvarůžků je tady - začíná dvoudenní Olomoucký tvarůžkový festival

Olomoucké děti teď mají o půl kilometru delší trasy na dopravním hřišti

Pátek, 20.4.2018

Téměř s půl kilometrem nových cest a s dvojnásobnou plochou dopravního hřiště je Centrum Semafor v Olomouci připraveno na novou sezónu. V nově vybudované části dopravního hřiště si děti, školáci, ale i veřejnost mohou nově vyzkoušet simulaci jízdy po cestách mimo obec. Stavební práce si vyžádaly náklady těsně přesahující jeden milion korun.

„Nová část městského dopravního hřiště je koncipována tak, aby na ní děti dokázaly trénovat jízdu po cestách mimo město. Dopravní výchova Centra Semafor tak v oblasti prevence dostává nový rozměr a rozšiřuje možnosti výuky,“ ocenil primátor Antonín Staněk. „Především prevence a včasné předávání potřebných znalostí i dovedností prostřednictvím dopravní výchovy, dokáže ve svém důsledku pozitivně ovlivňovat čísla ve statistikách dopravní nehodovosti,“ zdůraznil primátor.

Olomoucké kašny opět ožívají, po dlouhé zimě se do očištěných van vrátila voda

Čtvrtek, 19.4.2018

Oblíbená Ariónova kašna a loni instalovaná dvě pítka renomovaného sochaře Ivana Theimera jsou po zimní odstávce opět v provozu. Olomoučanům i návštěvníkům města se v plné kráse prezentují těsně před začátkem letošní turistické sezóny.

Nad náměstím se vznášela zářící věžička. Pak ji jeřáb usadil na střechu radnice

Úterý, 17.4.2018

Deset, devět, osm, sedm… odpočítávaly přihlížející děti okamžik, kdy dosedne horní část věžičky o hmotnosti půl tuny na své místo na střeše radnice. Těsně před jedenáctou hodinou se tak stalo. Jeřábník těžké břemeno nastavil na správné místo a pohotoví řemeslníci jej připevnili k dolní části věžičky, která byla na střechu usazena zhruba o hodinu dříve.

V úterý dopoledne proběhla finální fáze renovace věžičky, která zdobí radniční střechu nad orlojem. Přibližně desetimetrová věžička, rozdělená na dvě části, byla v péči tesařů a truhlářů na Horním náměstí po několik týdnů. Průběh odborné řemeslné práce tak mohla veřejnost sledovat na vlastní oči. Po dokončení klempířských prací do ní ve čtvrtek minulý týden primátor Antonín Staněk a náměstci Filip Žáček a Aleš Jakubec vložili tři kovové tubusy s archivními i novodobými dokumenty a artefakty. Dnes mohla být celá věžička i s ukrytým poselstvím pro budoucí generace konečně vynesena na své původní místo.

Přijďte se podívat, jak jeřáb vyzdvihne opravenou věž na střechu radnice!

Úterý, 17.4.2018

Chcete vidět, jak jeřáb vyzdvihuje věž na střechu radnice? V úterý dopoledne máte šanci. Na Horní náměstí přijede ráno jeřáb, aby se zhruba od devíti hodin pustil do náročného vyzvedávání renovované věžičky nad orloj. 

Na opravě třinácti různě velkých věžiček pracují už několik měsíců klempíři a daší řemesníci. Jednu z nich, tu která zdobí radniční střechu přímo nad orlojem a je vysoká asi deset metrů, opravovali tesaři a po nich klempíři přímo na dlažbě Horního náměstí. Na jejím úplném vrcholku je pozlacený amorek a pod ním stejně upravená makovice, ve které na podzim našli řemeslníci kovové pouzdro s ukrytými historickými dokumenty. Právě do ní vložili představitelé města minulý týden tři kovové tubusy nejen s původními archivními dokumenty, ale i s odkazem příštím generacím (více o těchto skrytých vzkazech zde https://bit.ly/2HzcgTH). 

Protipovodňová opatření a protikorupční policie se prý navzájem nijak neovlivní

Pátek, 13.4.2018

Protipovodňová patření v Olomouci pokračují. Dnes to potvrdil tiskový mlučí Povodí Moravy, které realizaci úprav koryta řeky Moravy provádí. Vyšetřování detektivů z Národní centrály proti organizovnému zločinu, které tento týden probíhalo na několika místech v zemi, podle mluvčího Petra Chmelaře nijak neovlivní průběh stavby.  

Prohlášení Povodí Moravy přinášíme v plném znění: 

"Specialisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu požádali o součinnost i Povodí Moravy, s. p. Podle informací v médiích, které potvrdilo státní zastupitelství, se úkony provádějí na více místech republiky. Povodí Moravy, s. p. s pracovníky centrály plně spolupracuje a poskytlo všechny požadované materiály a informace. Povodí Moravy obdrželo pokyny, aby se k situaci nijak nevyjadřovalo.

U klempířů to začalo i končí. Do věže nad radnici dnes vložili vzkaz do budoucnosti

Čtvrtek, 12.4.2018

Když v září minulého roku sejmuli klempíři pozlacenou makovici z věžičky nad orlojem, čekalo je uvnitř překvapení. Neprodyšně uzavřený tubus, který pak za asistence odborníků ze Státního okresního archivu Olomouc vydal své tajemství, obsahoval listiny a další artefakty z období mezi lety 1704 až 1962, kdy probíhala poslední oprava této věžičky. Nález odkazu předků inspiroval dnešní vedení města k přípravě obdobného kroku – klempíři připravili tentokrát rovnou tři kovová pouzdra, která se před vyzvednutím opravené věžičky na střechu vrátí na původní místo do okrasné báně.

Policejní specialisté proti organizovanému zločinu zasahují i v Olomouci

Středa, 11.4.2018

AKTUALIOVÁNO Policejní specialisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují dnes od rána (ve středu) na prý až desítkách míst v tuzemsku, mezi nimi i v Olomouci. Podle zpráv, které dnes jako první zveřejnil zpravodajský server irozhlas.cz, se policisté zajímají o stavební firmy a protipovodňová opatření.

Tramvajovou dopravu čekají komplikace. Do Neředína pojedou jen autobusy

Úterý, 10.4.2018

Tramvají do Neředína se cestující deset dní nesvezou. V termínu od 15. do 24. dubna budou na třídě Míru opravovat silnici a v Palackého ulici i tramvajovou trať. Z těchto důvodů bude v úseku Palackého – Neředín, krematorium a zpět tramvajová doprava zastavena a místo ní budou tuto část města obsluhovat autobusy.

Další, ještě výraznější změny v MHD se odehrají o víkendu 21. a 22. dubna, kdy se navíc chystá výměna trolejí na křižovatce náměstí Hrdinů, Palackého a Legionářská. Po skončení těchto speciálních opatření budou znovu platit původní omezení, zahájené 15. dubna. Ta potrvají do 24. dubna. 

Po dobu výluky bude tramvajový provoz upraven následovně: 

Linka č. 1 bude vedena ve své trase dle výlukových jízdních řádů.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy