Zprávy

Hejtman: Silnice, hasiči, senioři… Kus práce za námi, před námi spousta úkolů

Pátek, 25.9.2020

PR 

Hejtman Olomouckého kraje LADISLAV OKLEŠTĚK se rozhodně nenudí. V poslední době musel zvládnout náročnou práci šéfa krizového štábu jak při pandemii koronaviru, tak i při červnových povodních. Čelil novým úkolům a nečekaným zkouškám a k tomu musel zabezpečit svou běžnou agendu, do které spadá i péče o seniory a sociální služby. Jak hodnotí uplynulé čtyři roky? A podařilo mu splnit všechny sliby?

Před čtyřmi lety vyhrálo ANO v Olomouckém kraji volby a převzalo vedení kraje. Jaké to byly roky?

Občas jsem pro odlehčení říkal, že jedeme v režimu „totálního útoku“, ale někdy to byla opravdu náročná práce. Pracovali jsme sedm dní v týdnu od rána do večera a často i do noci. Letos navíc přišly dvě nečekané zkoušky, kdy připravenost hejtmanství prověřil koronavirus a ničivé povodně. Kromě těchto extrémů jsme samozřejmě hlavně museli zajistit, aby fungovalo vše, co má kraj na starost.

Na frekventované třídě Míru vypnou semafory! Dopravu bude řídit policie

Pátek, 25.9.2020

Pozor! Od úterý 29. září bude vypnuta světelná signalizace na křižovatce ulic třída Míru – Pražská. V době dopravní špičky ji budou řídit policisté.

Výsledkem stavebních prací, které na frekventovaném tahu probíhají, bude systém chytrého řízení dopravy. Opětovné spuštění křižovatky s novou signalizací je naplánováno nejpozději na neděli 18. října. Záležet bude na průběhu stavebních prací.

Moderního a koordinovaného řízení provozu se po ukončení stavby dočkají řidiči hned na čtyřech křižovatkách, konkrétně Pražská - třída Míru, Foerstrova - třída Svornosti, Foerstrova - Na Vozovce a Albertova - Štítného. Úprava všech křižovatek a jejich signalizačních zařízení si vyžádá částečná omezení provozu do začátku listopadu.

Jed zabil desítky tisíc ryb. Kdo vypustil do řeky nebezpečný kyanid?

Pátek, 25.9.2020

Od začátku týdne se hovoří o velké ekologické katastrofě na střední Moravě, o úhynu mnoha tisíc ryb v řece Bečvě. Teď je to potvrzeno - ryby zabil prudký jed kyanid. Kdo jej do řeky vypustil? Doufejme, že to inspektoři a policie zjistí. Od Choryně, kde byl jed poprvé zjištěn, je to mimochodem jen pár kilometrů k nejbližší chemičce. 

"Podle laboratorních analýz několika nezávislých laboratoří způsobil masivní úhyn ryb, který byl nahlášen v neděli mezi Choryní a Hranicemi na Moravě v Bečvě, kyanid," potvrdila mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Nastoupilová. Jediným účinným opatřením je snížení koncentrace kyanidu zvýšením průtoků v tocích upouštěním z vodních nádrží. Policie hledá původce pohromy. Spolupracuje kromě jiných složek také s inspektory ČIŽP Brno a Olomouc.

Příští týden začínají sběrové soboty, objedou všechny okrajové části města

Pátek, 25.9.2020

V Olomouci bude opět možné zbavit se nepotřebného odpadu, vysloužilého elektra nebo listí shrabaného při podzimním úklidu zahrádek. V říjnu startují podzimní sběrové soboty, potrvají celý měsíc.

„Od začátku až do konce října se mohou Olomoučané pohodlně zbavit velkoobjemového odpadu, vysloužilého elektroodpadu nebo biodpadu na sběrových sobotách. Jejich podzimní etapa proběhne na celkem dvaceti stanovištích ve městě a uskuteční se bez finanční spoluúčasti komisí místních částí,“ upozorňuje náměstek primátora Otakar Bačák.

První sběrová sobota se uskuteční 3. října, další budou probíhat v termínech 10., 17., 24. a 31. října. „Pro občany zůstávají zachována stanoviště v okrajových částech města se špatnou dostupností sběrových dvorů a stanoviště v centrálních městských částech jsou optimálně plošně rozložena tak, aby byla maximálně dostupná,“ zdůraznil primátor Mirek Žbánek.

V Mišákově ulici roste nové dětské hřiště se spoustou atrakcí

Čtvrtek, 24.9.2020

Na Nových Sadech vzniká nové hřiště pro děti. Nahradí to staré, které muselo pryč letos na jaře, protože dosloužilo.

Během září vyroste v Mišákově ulici sestava se skluzavkou, kterou doplní houpačky, zavěšený skateboard nebo pružinová houpadla ve tvaru bagru a nakladače. „Jde o rekonstrukci původního hřiště ve stejné ploše, které jsme museli kvůli havarijnímu stavu na jaře odstranit. Bez oblíbených prolézaček ale děti dlouho nezůstaly, protože už teď se dětem vrací nové, které je přesně takové, jaké si přála komise městské části Nové Sady,“ uvedl primátor Mirek Žbánek.

Zatoulaní psi pojedou do Čech pod Kosířem. Když se majitel přihlásí, přivezou mu ho zpět

Čtvrtek, 24.9.2020

Vypadá to, že ostře sledovaná kauza změny útulku pro zatoulané olomoucké psy je konečně ve finále. Město už uzavřelo smlouvu s novým poskytovatelem služeb, kterým je společnost AJSHA Čechy pod Kosířem. Ta provozuje útulek Voříšek právě v Čechách pod Kosířem. Pes, odchycený na území města strážníky, bude sice předán pracovníkovi této firmy, ale umístěn bude nejdřív v Olomouci, a to v prostorách Veterinární kliniky Špruček v Brněnské ulici. AJSHA si bude pro psy do Olomouce jezdit a sem je také z Čech pod Kosířem přiveze, pokud se majitel o ztraceného psa přihlásí.

Konečně pořádná cesta! Ze Slavonína na Povel už nemusíte přes tankodrom

Úterý, 22.9.2020

V Olomouci opravili další rozbitou komunikaci. Tahle byla obzvláště ostudná. Nová silnice teď propojuje olomoucké části Slavonín a Povel. Místní komunikace mezi ulicemi Heyrovského a Arbesova má nový povrch, piktogramy pro cyklisty a nově je řešena jako zóna 30.

„Stav původní silnice už byl zcela nevyhovující. Propojka v délce přes půl kilometru vede k nové zástavbě rodinných domů a z tohoto důvodu byla stále frekventovanější. Hlavním smyslem velké opravy bylo proto kromě opravy povrchu a inženýrských sítí také zajištění větší bezpečnosti provozu a celkové zklidnění dopravy v místě,“ objasnil investiční náměstek primátora Martin Major.

Olomoučtí strážníci testují nové ochranné nanomasky české výroby

Úterý, 22.9.2020

Jsou lepší než respirátory FFP 3 a dají se používat opakovaně. Navíc je vyrábí česká firma. Efektivní nanomasky s nejvyšší třídou ochrany využijí nově ve službě strážníci olomoucké městské policie. Dvacet speciálních nanomasek jim věnovala společnost, která se před první vlnou pandemie zabývala výhradně výrobou komponent pro letecký průmysl. Stejný počet a druh ochranných prostředků od české společnosti WorkPress Aviation zamířil i do hospice na Svatém Kopečku.

„Chceme usnadnit náročnou a často i nebezpečnou práci lidem, kteří slouží v první linii nebo se starají o potřebné. Výhodou ochranné polomasky je její opakovatelné použití a vysoká ochrana. Svou efektivitou převyšují třídu respirátorů ochrany FFP3,“ objasnil výhody daru projektový manažer společnosti Roman Hlavnička.

Neplodných v kraji přibývá, ženy řeší mateřství pozdě, muži ztrácí plodnost

Pondělí, 21.9.2020

Odkládání rodičovství do pozdního věku, kouření, obezita a nezdravý životní styl – to vše se podepisuje na nárůstu počtu pacientů, kteří se léčí pro neplodnost. Služby reprodukční kliniky v Olomouci loni vyhledalo přibližně o 7 procent více párů než předchozí rok.

Hlídač státu: Nejmenší riziko korupce v Česku vykazuje Olomoucký kraj!

Neděle, 20.9.2020

Olomoucké hejtmanství má nejnižší index korupčního rizika ze všech krajů v Česku. Vyplývá to z dat nově spuštěného projektu K-index. Ten se zaměřuje právě na zkoumání korupce ve veřejné správě, porovnává jednotlivé regiony a instituce. Výsledky zveřejnil zpravodajský web Hlídací pes.

„Je to jistě skvělá zpráva. Upřímně ale musím přiznat, že mě vlastně ani moc nepřekvapuje – naše hejtmanství má propracovanou protikorupční strategii i telefonní linku, kam mohou lidé podezření z korupčního jednání hlásit,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

K-index spustila organizace Hlídač státu. Potřebná vstupní data získává například z veřejného registru smluv – informace pak analyzuje a dává do souvislostí v rámci celé České republiky.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy