Zprávy

Místo staré kotelny knihovna. Radní už schválili architektonickou soutěž

Pátek, 14.2.2020

Nepoužívaná kotelna v Trnkově ulici na Nových Sadech se promění v novou pobočku městské knihovny. Radní města schválili soutěžní podmínky architektonické soutěže. Podobu nové pobočce Knihovny města Olomouce vtiskne architekt, který ze soutěže o návrh vzejde.

Výluka tramvají potrvá dva roky. Dopravní podnik představil náhradní spoje

Čtvrtek, 13.2.2020

Centrum města čekají další velké investiční akce, které ovlivní i průběh dopravy v Olomouci. V rámci protipovodňových opatření začne rekonstrukce mostu přes řeku Moravu na Masarykově třídě, kam se stavební práce přesunou od dokončeného mostu v Komenského ulici. Vedení radnice kvůli tomu připravuje veřejné besedy.

Stavební práce budou probíhat od března 2020 až do poloviny roku 2022. Během tohoto období bude probíhat i oprava tramvajové trati v ul. 8. května rekonstrukce mostu přes Mlýnský potok v ulici 1. máje. Z důvodu postupně se měnících uzavírek bude docházet k několika změnám jízdních řádů, trasování linek a změnám v obsluze zastávek.

Výluka tramvajového a autobusového provozu na Masarykově třídě 2. 3. – 14. 3. 2020

Východní tangenta cestu na Svatý Kopeček nezruší. Nově povede po mostě

Středa, 12.2.2020

Středně dlouhý most a křižovatka tvaru T pro jeho napojení. Taková je výsledná varianta přemostění budoucí východní tangenty pod Svatým Kopečkem, se kterou souhlasili radní. Přemostění je jediná reálná možnost, jak i po vybudování východní tangenty zachovat tradiční komunikaci z Chválkovic na Svatý Kopeček. 

Nyní se tento návrh stane součástí posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA), kterou kompetentním orgánům předloží Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Oficiálně se jedná o přeložku silnice III/4432 Chválkovice – Samotíšky. Ta povede nad rychlostní komunikací první třídy s číslem 46.

Cílem vybrané varianty bylo splnění podmínek ochranného pásma kulturní památky Klášterní Hradisko – Svatý Kopeček. „Zejména byl kladen důraz na šetrný zásah do krajiny spočívající v co nejmenším narušení dálkových pohledů a zásahů do poutní aleje,“ uvedl náměstek primátora Martin Major.

Blíží se uzavření mostů. Kudy pojedou autobusy, kde dostanete informace?

Úterý, 11.2.2020

Dva mosty přes Moravu a Mlýnský potok a jedna rušná ulice s tramvajovou tratí. Centrum Olomouce čekají v nejbližší době velké investiční akce, které ovlivní i průběh dopravy ve městě. Vedení radnice připravuje veřejné besedy a další formy informování veřejnosti.

Všechny tyto velké stavební počiny souvisí s protipovodňovými opatřeními a s akcemi, které k nim termínově přidružilo samo město. Po zhruba jednadvaceti měsících se vrátí i individuální automobilová doprava na nový most v Komenského ulici. Stane se tak 27. února. O pár dní později, v pondělí 2. března, začne uzavírka mostu přes řeku Moravu na Masarykově třídě. V rámci protipovodňových úprav řeky ho čeká demolice a výstavba nového přemostění. Podle investora akce, kterým je Povodí Moravy, s. p., potrvá tato uzavírka zhruba dva roky, tedy až do začátku roku 2022. Po celou dobu zde bude uzavřena komunikace pro všechnu dopravu, ale zůstane zachován koridor pro pěší.

Vítr hrozí i nadále. Parky město nezavře, ale nedoporučuje jejich návštěvu

Pondělí, 10.2.2020

Avizovaný silný vítr, který procházel přes Olomoucko v noci z neděle na pondělí, se projevil zejména v Jeseníkách. V samotné Olomouci hasiči řešili jedinou havarijní událost, spojenou s větrem, a to uvolněnou střechu na domě v Libušině ulici. Vítr ale bude sílit v pondělí dopoledne a potom ještě odpoledne okolo 15. hodiny. Olomouc neplánuje preventivní uzavírání parků. 

Pokud jde o stav stromů v Olomouci, odbor městské zeleně magistrátu ve spolupráci s Výstavištěm Flora Olomouc a s Technickými službami města Olomouce průběžně kontrolují stav dřevin v parcích a budou tak činit až do středy. Problémem je kombinace podmáčeného terénu a silného větru. Prozatím se ale zákaz vstupu do parků nechystá. Odbor ochrany současně zpracovává aktuální vývoj počasí, a pokud by se situace rapidně zhoršovala, může k tomuto preventivnímu opatření město přistoupit.

Hladiny řek už naštěstí klesají, odborníci teď prověřují funkčnost vodočetných stanic

Pátek, 7.2.2020

Na řece Bystřici v Hlubočkách či ve Velké Bystřici platil po dva dny v tomto týdnu I. stupeň povodňové aktivity, nyní už hladina říčky klesla do bezpečné výše. Hladina řeky Moravy v Olomouci dosáhla maxima ve středu 5. února, kdy se zastavila na čísle 309 centimetrů, od té doby rovněž klesá. Na některých místech se voda rozlila na níže položená nábřeží a znemožnila například využití chodníku a cyklostezky pod mostem ve Velkomoravské ulici.

Pracovníci odboru ochrany olomouckého nagistrátu stále monitorují situaci a nyní především preventivně prověřují funkčnost vodočtů a srážkoměrů, které jim dodávají aktuální informace o stavu z hladin velkých i malých vodních toků v okolí města. V době, kdy kvůli výkyvům počasí, dešťovým srážkám a odtávání sněhu ve vyšších polohách hrozí i pohyby hladin toků, musí být všechny stanice spolehlivě funkční. Prognózy jsou ale zatím optimistické, na nejbližší dny nejsou hlášeny dešťové srážky.

Krytý bazén je zatím mimo provoz, vítr mu vážně poškodil střechu

Čtvrtek, 6.2.2020

AKTUALIZOVÁNO Vichr posledních dvou dní zapříčinil, že si včera a možná ani dnes nemohli lidé zaplavat v olomouckém plaveckém stadionu. Z důvodu havárie, kdy silné poryvy větru poškodily střechu Plaveckého stadionu Olomouc, je krytý bazén včetně sauny zcela uzavřen. V provozu zůstalo jen Aquacentrum Delfínek.

Silný vítr poškodil střechu na návětrné, severní straně. Zcela se zde utrhla velká plocha krytiny z PVC od podkladu. Střecha stadionu nebyla ani před příchodem větru v pořádku, poškodilo ji už loňské červnové krupobití. Ve středu odpoledne na místo vyjížděla i jednotka profesionálních hasičů, aby zabezpečila poškozenou krytinu. Hasiči zde provedli provizorní opatření, museli při tom využít pomoc specialistů lezecké skupiny profesionálů z Olomouce.

Vítr lámal stromy, voda se rozlévala kolem jezů. Radnice monitoruje hladiny řek

Středa, 5.2.2020

Počasí posledních dní si vyžádalo zvýšenou pozornost odboru ochrany olomouckého magistrátu i městské policie a profesionálních i dobrovolných hasičů. Ti zaznamenali na třicet výjezdů k odstraňování následků silného větru. Odbor ochrany stále sleduje vývoj situace na vodních tocích. Hladina řeky Moravy v Olomouci dosáhla ve středu až na výšku 309 centimetrů, když ještě 1. února dny byla pouze na úrovni jednoho metru.

Olomouc čeká dnes po celý den velmi silný vítr a později i sněžení

Úterý, 4.2.2020

Silný severozápadní vítr s nárazy o rychlosti 70 až 90 km/h, taková je prognóza meteorologů na počasí v úterý 4. února pro Olomouc. Jejich slova se potvrzují, už od desáté dopolední hodiny venku fouká opravdu silně a síla a rychlost větru se zvyšuje. V předpovědi se počítá i se sněhem.

Podle meteorologů hrozí poškození stromů a lesních porostů, vyloučeny nejsou ani menší škody na budovách. Pro chodce platí nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné jsou komplikace v dopravě. Meteorologové doporučují dobře zajistit okna a dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky a podobně. Pokud jste na horách, měli byste omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

Ačkoliv od rána prší, podle výstrahy by se mělo počítat i s novou sněhovou pokrývkou. Vzhledem k tomu, že momentálně ukazuje teploměr na více než dva stupně nad nulou, nezdá se být tato výstraha zatím příliš aktuální.

Voňavé citrusy a kvetoucí tropické rostliny. Palmový skleník otevírá po zimní pauze

Středa, 29.1.2020

Vánoce jsou pryč, v Olomouci není po sněhu ani památky a venku je mlhavo a nevlídno. Snad každý teď rád vzpomíná na teplé a slunečné počasí. Za exotikou v zimě ale nemusíte daleko. Sbírkové skleníky Výstaviště Flora Olomouc opět zvou návštěvníky na překrásnou podívanou plnou citrusových plodů, květů, cizokrajných rostlin a exotických zvířat.

Tropický, subtropický, palmový a kaktusový skleník otevře návštěvníkům své brány už 1. února 2020. Návštěva dnes stojí za to, tropické rostliny teď totiž rozhodně nemají žádnou zimní přestávku! 

Sbírkové skleníky Výstaviště Flora Olomouc jsou neodmyslitelnou součástí Smetanových sadů. K historicky nejstarším patří Palmový skleník, který nabízí impozantní pohled na exotické rostliny ohromných velikostí. Milovníci sukulentů a kaktusů jistě najdou zalíbení právě v kaktusovém skleníku. Unikátní exotické rostliny lze spatřit také ve skleníku tropickém a subtropickém.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy