Zprávy

Novoroční ohňostroj opět na Horním náměstí! Připomene i jubileum republiky

Pondělí, 11.12.2017

Nová tradice už počtvrté přinese Olomoučanům Novoroční ohňostroj 1. ledna v 18 hodin odpoledne a to opět na Horním náměstí. Patnáctiminutová show bude tematicky zaměřena na stoleté výročí republiky. Rozhodnutí předcházelo hledání vhodného místa - ze střechy radnice to tentokrát nebylo možné, protože je nově opravená a v některých částech dokonce ještě pokračují práce. 

Primátor Antonín Staněk je zastáncem tradičních hodnot. „Horní náměstí je přirozené místo, kde se lidé setkávají, kde se konají vánoční trhy a kde se odehrává ohňostroj. Proto jsem inicioval jednání, aby se ohňostroj odpaloval z náměstí i letos,“ vysvětlil primátor Staněk.

Na svolané schůzce za účasti hasičského záchranného sboru, autorů ohňostroje a zástupců příslušných odborů magistrátu, která prověřovala bezpečnost, se prokázalo, že odpálení ohňostroje z místa poblíž Krajinské lékárny je možné.

Město chce koupit Andrův stadion. Vyjednalo čtyřicetimilionovou slevu

Čtvrtek, 7.12.2017

Koupit Andrův stadion chce město Olomouc. Zájem odkoupit tento areál projevilo vedení města už v listopadu, posléze záměr schválilo i zastupitelstvo. Původní cenu přesahující 185 milionů korun se čtyřčlenné pracovní skupině pověřené vyjednáváním podařilo snížit zhruba o 40 milionů.

„Rada města skutečně včera obdržela nabídku ke koupi Androva stadionu a jeho součástí za 144 milionů a 990 tisíc korun,“ potvrdil za pracovní skupinu náměstek primátora Martin Major.

Podle předběžných dohod by transakce mohla proběhnout ve dvanácti ročních splátkách ve výši 12 milionů korun, přičemž zbývajících 990 tisíc korun by bylo splatných při podpisu smlouvy. O stadion by v budoucnu pečovala městská akciová společnost Správa sportovních zařízení Olomouc. Náměstek upřesnil, že o konečné podobě smlouvy musí rozhodnout rada a následně Zastupitelstvo města Olomouce.

Čtyři sochy ze Sloupu Nejsvětější Trojice praskají, čeká je zásah restaurátorů

Středa, 6.12.2017

Svaté Jáchyma, Jeronýma, Metoděje a Annu, respektive jejich sochy, které zdobí Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, čeká zásah restaurátorů. Monitoring, který se uskutečnil letos v červnu, ukázal, že právě tyto čtyři plastiky potřebují citlivý zásah restaurátora. „Dobrou zprávou je, že sochy vůbec nemusí opustit své místo – restaurátorský zásah se totiž bude uskutečňovat z vysokozdvižné plošiny,“ uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Aktualizovaný dokument, tzv. Management plán památky UNESCO, schválila na včerejším jednání městská rada. „Považuji za důležité a přínosné, že při zpracování tohoto povinného dokumentu se poprvé v historii setkali všichni pracovníci magistrátu, Národního památkového ústavu, krajského úřadu a dalších institucí, kteří se na propagaci, údržbě a řadě dalších činností souvisejících s památkou UNESCO podílejí. Věřím, že se řada činností zefektivní a zjednoduší,“ komentuje výsledek několikaměsíční práce náměstek Šnevajs.

Olomoucké ulice budou příští rok mnohem zelenější a rozkvetlejší

Středa, 6.12.2017

Vypadá to, že Olomouc chce konečně být skutečným městem květin. Přednádražní prostor, ulice Kosmonautů, třída Svobody, Horní náměstí a Brněnská ulice budou příští rok barevnější. Zaslouží se o to nový koncept ozelenění města, který počítá s revitalizací veřejné zeleně a květinových výsadeb.

Na realizaci se budou podílet odbor životního prostředí a odbor koncepce a rozvoje společně s Výstavištěm Flora. Rozpočet počítá s výdaji od pěti set tisíc do jednoho milionu korun. „Navrhovaný koncept ozelenění Olomouce je předkládán jako minimalistické řešení při dosažení maximálního květinového efektu,“ konstatoval primátor Antonín Staněk, který koncept inicioval.

V přednádraží se jako potřebná jeví revitalizace sedmi kontejnerů s platany, které jsou využívány spíše jako odpadkové koše. Nádoby budou osazeny letničkami, vysazeným stromům bude vyměněn substrát. „A zvažujeme i doplnění dalšího mobiliáře,“ poznamenal náměstek Aleš Jakubec.

Dvě ulice u centra mají nové chodníky, osvětlení a podzemní kontejnery

Pátek, 1.12.2017

Tylova a Dánská ulice poblíž historického centra Olomouce mají nově upravené chodníky, parkovací stání i zcela nově instalované podzemní kontejnery na tříděný odpad. Město do rekonstrukce investovalo přes 2,6 milionu korun.

Obě ulice prošly opravami v průběhu října a listopadu. Opravy a úpravy se týkaly parkovacích stání a chodníku v ulici Tylova i navazujícího chodníku v ulici Dánská. „Věřím, že rekonstrukci ocení především chodci. Tylova ulice byla opravena tak, aby vytvořila hlavní spojnici s částí města kolem ulic Krapkova a Na Vozovce a historickým centrem. Přes Čechovy sady je nyní vedena jako hlavní pěší tah, což bylo podstatou provedených stavebních úprav,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk.

V Lošově mají úplně první celoplastové lavičky. Jsou z tříděného odpadu

Středa, 29.11.2017

První plastové lavičky typu Sára od českého výrobce z Lázní Bohdaneč nainstalovali pracovníci Technických služeb města Olomouce (TSMO) v městské části Lošov. Lavičky získalo město i proto, že patří k nejlepším v třídění odpadů - jsou totiž vyrobeny z recyklovaného plasti.

Bezúdržbové lavičky chce město v budoucnu využít v okrajových částech nebo na dětských hřištích, tedy tam, kde to není v památkové rezervaci nebo okolní mobiliář nezahrnuje klasické dřevěné lavičky.

„Vycházeli jsme z potřeb komisí městských částí, které vznášejí požadavky na doplnění mobiliáře a samy určují místo pro jejich instalaci,“ vysvětli princip rozmístění primátor Antonín Staněk. Podle něj mohlo město poprvé využít plastové lavičky díky iniciativnímu přístupu TSMO již letos.

Zvládne až 300 tisíc lidí. Olomoucká čistička dostává novou technologii za 20 milionů

Neděle, 26.11.2017

Investici v hodnotě 19,4 milionu korun dokončuje v těchto dnech statutární město Olomouc v areálu čistírny odpadních vod (ČOV) na Nových Sadech. Rekonstrukce dmýchárny včetně rozvodny, která byla již na hranici technické životnosti a energetické hospodárnosti, skončí v průběhu prosince tohoto roku.

Dmýchárna je zdrojem kyslíku pro aktivační linku čističky. „Původní dmychadla pracovala nepřetržitě od roku 1995, kdy byla uvedena do provozu zrekonstruovaná a rozšířená čistírna odpadních vod. Po dvaadvaceti letech nepřetržitého provozu se technologie, elektrotechnická část a také vzduchotechnika dmýchárny dočkaly zasloužené obnovy,“ uvedl investiční náměstek primátora Filip Žáček.

Rekonstrukcí dojde jednoznačně ke snížení spotřeby elektrické energie a tím i ke snížení provozních nákladů. Dmýchárna bude vybavena nejlepší dostupnou technologií v oblasti zneškodňování odpadních vod.

Po opravené trati se odpoledne proháněla Evelína. Připomněla krásu starých časů

Čtvrtek, 23.11.2017

Nastupovat! Jedeme k hlavnímu nádraží! Jízda zdarma! Tak lákal během středečního odpoledne řidič historické tramvaje z roku 1930, zvané Evelína. 

Jak nejlépe vyzkoušet modernizovanou tramvajovou trať v ulici 1. máje? Pusťte na ni historický elektrický vůz, který nemá ani zdaleka tak dokonalé odpružení a tlumiče jako moderní tramvajové soupravy... A Evelíně, tedy tramvaji, kterou vyrobili v roce 1930, to po nové trati jezdilo skvěle. Přesvědčilo se o tom několik stovek lidí, kteří během odpoledne využili nabídky a zdarma se svezli po okruhu kolem centra Olomouce. Historický kus z depa Dopravního podniku města Olomouce se líbí snad všem, ne všichni o něm ale vědí něco bližšího. 

Tramvaje se vrací! Dnes byla po sedmi měsících zkolaudována ulice 1. máje

Úterý, 21.11.2017

AKTUALIZOVÁNO Ve 4 hodiny a 24 minut se poprvé nedaleko hotelu Palác ozval typický zvuk jedoucí tramvaje. Po sedmi měsících se ve středu ráno vrátily tramvaje do centra Olomouce, na nejstarší část olomouckých tramvajových tratí. Skončila tak rekonstrukce komunikace, chodníků a tramvajové trati v ulici 1. máje.

Veřejnost teď získává zpět oblíbenou a pohodlnou formu hromadné dopravy, navíc v bezpečnější a rychlejší podobě. Samozřejmostí při rekonstrukci této významné komunikační tepny byla i kompletní rekonstrukce inženýrských sítí, chodníků a mobiliáře.

Bude Olomouc hostit část Světových dnů mládeže? Delegace oslovila papeže

Úterý, 21.11.2017

Budou se konat Světové dny mládeže za pět let v Praze a také v Olomouci? Zamíří do Olomouce desítky tisíc mladých křesťanů z celého světa? Za přidělení pořadatelství Světových dnů mládeže pro Českou republiku lobovali u papeže Františka minulý týden zástupci Prahy a Olomouce, I. místopředsedkyně Senátu PČR senátorka Miluše Horská a náměstek ministra zahraničních věcí ČR Václav Kolaja. Prahu zastupovala mimo jiné primátorka Adriana Krnáčová, olomouckou delegaci, v níž byli členové městské rady, vedl primátor Olomouce Antonín Staněk. Přítomen byl též velvyslanec ČR u Svatého stolce Pavel Vošalík a kardinál Dominik Duka OP. Politiky doprovázel stočlenný sbor studentů z Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži a cimbálová kapela ze Stojanova gymnázia z Velehradu. 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy