Zprávy

¨Jak se v Olomouci měří kvalita vzduchu? Měření běží už čtvrt století

Neděle, 13.10.2019

Měřítkem kvality života je čistota ovzduší. Jak je na tom Olomouc? To je vidět v interaktivní mapě na webu města, kam data posílá monitorovací stanice. Špičkové zařízení, které hlídá kvalitu ovzduší, funguje ve městě 25 let.

Monitorovací stanice v podobě izotermického kontejneru, kterou provozuje město, stojí u Velkomoravské ulice. Zařízení s meteorologickým stožárem a automatickým počítadlem projetých aut měří hodnoty nejvýznamnějších znečišťujících látek. „Vzorky vstupují do kontejneru v intervalu 10 vteřin a analyzují se uvnitř stanice. Zařízení měří polétavý prach, oxidy dusíku a kysličník uhelnatý. Stanice je doplněná počítadlem a klasifikátorem dopravy, který vyhodnocuje, zda projelo nákladní nebo osobní auto,“ popisuje Zdeněk Grepl z dodavatelské firmy.

Lesní benefice: vysaďte strom, pomůžete lesu i těžce nemocným dětem

Pátek, 11.10.2019

Nezisková organizace Crosspoint Olomouc pořádá ve spolupráci s Lesy města Olomouce a statutárním městem Olomouc netradiční lesní benefici. Přijďte si užít tento víkend jinak, ukažte dobrou vůli a pomozte vysadit dvacet tisíc sazenic. Za každý vysazený strom v lese postiženém kůrovcem věnují Lesy města Olomouce a statutární město Olomouc pět korun na konto Crosspoint Tobě. Tím společně s dobrovolníky podpoří pacienty se zákeřnou nemocí cystická fibróza.

Smutek projeví Olomouc stažením vlajek na půl žerdi. Divadelní představení se neruší

Čtvrtek, 10.10.2019

Pohřbem a státním smutkem vyvrcholí v sobotu 12. října pietní akce na počest zpěváka Karla Gotta, který zemřel 1. října. Co to bude znamenat pro Olomouc?

Magistrát, tedy radnice i jeho další budovy, plánuje vyvěšení státních vlajek na půl žerdi, a to od 16 hodin v pátek do 8 hodin v neděli. Tak je to definováno v zákonu o užívání státních symbolů České republiky. Státní smutek ale neznamená povinné rušení kulturních nebo sportovních akcí. V Olomouci se například bude od 15 hodin hrát na zimním stadionu moravské derby HC Olomouc versus kometa Brno, a to bude nepochybně mít dost bouřlivou atmosféru. Fotbalová liga má o víkendu reprezentační pauzu.

Chcete romantickou svatbu mimo radnici? Na úřad už vůbec nemusíte!

Středa, 9.10.2019

Snoubenci, kteří plánují v roce 2020 uzavřít manželství mimo obřadní síň olomoucké radnice, mají nově možnost zadat předběžnou rezervaci termínu prostřednictvím on-line webového formuláře. Plánovat svůj den D tak mohou alespoň v první fázi pohodlně, aniž by museli na úřad. On-line rezervace funguje od 1. října 2019.

On-line rezervační formulář je k dispozici na adrese svatby.olomouc.eu Snoubence v několika krocích provede od výběru volného termínu, zadání základních údajů, až po závěrečné potvrzení rezervace pomocí SMS kódu. Na stránce matričního úřadu www.olomouc.eu/matricni-urad snoubenci najdou zároveň i veškeré potřebné informace týkající se uzavření manželství, včetně výše poplatků a výčtu předkládaných dokladů.

V září se ve FN Olomouc rodili Jakubové a Viktorie. A kdo vyhrál Mandarinkovou soutěž?

Sobota, 5.10.2019

Devět Jakubů, šest Viktorií a dalších 183 miminek se v září narodilo v porodnici Fakultní nemocnice Olomouc.
S celkovým počtem 198 dětí, z čehož bylo 111 kluků a 87 holčiček, předčilo letošní září to loňské o 10 dětí. Za devět měsíců roku 2019 se v největší porodnici Olomouckého kraje, která si letos připomíná 120 let existence, narodilo celkem 1808 dětí.

S koncem září také FN Olomouc vyhodnotila další kolo Mandarinkové soutěže, v níž mou zájemci z řad veřejnosti tipovat, kolik dětí se za čtvrtletí v tamní porodnici narodí. Za uplynulé tři měsíce činí počet novorozenců 648.

V tipovačce, která je inspirovaná soutěží, jíž se v předchozích letech mohli účastnit jen zaměstnanci Porodnicko-gynekologické kliniky, se za třetí čtvrtletí sešlo celkem 68 hlasů. Vítězkou pěti kilogramů mandarinek je Markéta Březíková, jejíž tip byl jen o jedno miminko nižší: 647.

Litovelskou uzavře oprava kolejí. Město čekají dva týdny dopravních problémů

Středa, 2.10.2019

Tramvajová trať v Litovelské ulici na křižovatce s ulicemi na Šibeníku a Dvořákova musí projít v době od 7. do 21. října 2019 rekonstrukcí. Z tohoto důvodu bude ve stejném termínu platit v Litovelské ulici úplná uzavírka. Už od soboty 5. října nebudou jezdit tramvaje do Neředína, o cestující se postará náhradní autobusová doprava.

Kolony určitě vzniknou

Radnice spolu s dopravními policisty a dalšími zaiteresovanými řešila čerstvé informace od firmy, která bude rekonstrukci křižovatky provádět. Poté, co se ukázalo, že během stavebních prací nepůjde zachovat ani průjezd jedním směrem, museli odborníci najít vhodné náhradní objízdné trasy. Ty jsou vedeny tak, aby se vyhnuly Foerstrově ulici, v níž nelze upravit signální plány světelné signalizace.

Po devíti letech se zvýší cena jízdenky. Roční jízdné bude naopak o dost levnější

Úterý, 1.10.2019

Olomoučtí radní v pondělí schválili návrh změn tarifů jízdného v MHD, novinky dnes zveřenil Dopravní podnik města Olomouce. Něco podraží, něco zůstává stejné a něco dokonce půjde s cenou dolů. Jak to tedy bude?

Cestující v zóně 71 Olomouc budou cestovat a platit jinak od 1. dubna 2020. Celoroční jízdenka bude o 250 korun levnější než dnes, v tramvajích a autobusech bude během příštího roku možné zaplatit jízdné platební kartou. Přibude možnost koupit desetiminutovou jízdenku za 14 korun. Základní jízdenka, která platí 40 (o víkendu 60) minut, pak podraží z nynějších 14 na 18 korun.

Tichý asfalt vylepšil Erenburgovu ulici. Skončila uzavírka, řidičům se uleví

Pondělí, 30.9.2019

Cestou od výpadovky na Mohelnici či od Šibeníku se jí už nemusíte vyhýbat. Po téměř pěti měsících náročných oprav a objízdných tras je totiž nyní Erenburgova ulice znovu v provozu.

Velká oprava frekventované ulice v olomoucké městské části Hejčín začala letos v květnu. Dopravou silně zkoušená komunikace, o jejíž opravu tamní obyvatelé usilovali několik let, dostala tichý asfalt. Stavba, která zahrnovala i kompletní rekonstrukci veškeré infrastruktury, přišla na 20 milionů korun.

Stavba znamenala úplnou uzavírku ulice a změny v dopravním provozu, se kterými se řidiči museli potýkat od letošního května. „Uzavírky i objízdné trasy jsou minulostí. Spouštíme znovu provoz a děkujeme na trpělivost obyvatelům Hejčína i řidičům. Odměnou za dočasné problémy je nyní nová silnice s tichým asfaltem, chodníky i nově nasvětlený přechod pro chodce,“ vyjmenoval investiční náměstek primátora Martin Major.

Envelopa se mění. Vedle bytového domu vyroste moderní kancelářský komplex

Čtvrtek, 26.9.2019

Ještě nedávno bylo okolí této frekventované křižovatky těsně vedle centra města prázdné. Jde o křižovatku třídy Kosmonautů, Wittgensteinovy ulice a 17. listopadu. Dnes se na obou stranách staví. Na jedné straně je už skoro hotová první etapa bytového domu, na straně druhé začala stavba velikého moderního kancelářského komplexu Envelopa Office Center.

Pomozte nemocnici i pacientům. Přijďte darovat plazmu, aktuálně chybí!

Čtvrtek, 26.9.2019

Aktuální situace vede Fakultní nemocnici Olomouc k tomu, že se obrací na veřejnost! V nemocnici mají nedostatek krevní plazmy. 

Prázdninové měsíce jsou každoročně na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc spojeny se zvýšenou potřebou krve. Pravidelní dárci odjíždějí na dovolené, mnozí po návratu z ní nemohou darovat, naopak spotřeba transfuzních přípravků v důsledku letních aktivit a častějších dopravních nehod stoupá. Po konci léta se však transfuzní stanice potýká s jiným problémem - akutním nedostatkem plazmy. A prosí proto i touto cestou dárce, aby přišli pomoct.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy