Zprávy

Jihoslovanskému mauzoleu se vrátila původní krása. Unikátní památka opravena!

Čtvrtek, 15.8.2019

Kolaudací skončila minulý týden druhá etapa oprav Jihoslovanského mauzolea v Bezručových sadech. Třetí a závěrečná se bude týkat krypty a uložení pozůstatků vojáků z první světové války.

Druhá etapa rekonstrukce byla rozfázována ještě na dvě podetapy. „Jsme na konci její druhé části, která začala na jaře a v níž byl opraven interiér kaple. Ta má nové omítky a byly zrestaurovány malby Vsevoloda Kolomackého,“ uvedl primátor Mirek Žbánek. Kruhová kaple je vyzdobena dekorativní a figurální výmalbou z roku 1935.

Restaurována byla také teracová podlaha, větrací otvory, kamenné prvky a vstupní vrata. „Je zde ale i nová elektroinstalace, osvětlení a především zabezpečovací a kamerový systém,“ doplnil primátor. Právě kamerový systém s pěti kamerami napojený na pult městské policie i pravidelné hlídky strážníků mají památku ochránit před projevy vandalismu.

Méně aut, více místa pro chodce. Radní upravili projekt rekonstrukce ulice 8. května

Středa, 14.8.2019

Jak změnit frekvetovanou ulici 8. května, aby vyhovovala chodcům i řidičům? Změnit se musí, protože zdejší tramvajová trať už funguje jen na základě výjimky, neboť nutně potřebuje rekonstrukci. Otázkou je, jak bude po rekonstrukci ulice fungovat.

Olomoučtí radní v pondělí projednali a schválili změny v projektové dokumentaci na rekonstrukci této ulice v centru města. Výsledkem je nižší počet parkovacích míst. Zrušit všechna automobilová stání rada města ale odmítla. Při rozhodování se radní zabývali především stanoviskem a připomínkami Komise architektury, která se úpravami deset let starého projektu zabývá již několik měsíců.

Betonování se podařilo! Z nového mostu teď odstraňují podpěrné konstrukce

Neděle, 11.8.2019

Betonování se podařilo, nový most přes řeku Moravu v Komenského ulici je předpnut a je aktivovaný. Těmito slovy přivítal na kontrolním dni vedení města i zástupce Povodí Moravy a zhotovitele hlavní stavbyvedoucí mostu Jakub Lysoněk. Z mostu teď postupně mizí bednění a podpěrná konstrukce. 

„Jsem rád, že nás investor i stavba ujistili o tom, že je dodržován harmonogram a pokračuje demontáž provizorní nosné konstrukce. V příštím týdnu se zde opět objeví jeřáby a most se obnaží v celé své kráse,“ uvedl primátor Mirek Žbánek. To se bude v kalendáři psát zhruba 20. srpen.

Odstraňování bednění a odstrojování mostu bude pokračovat tvorbou římsové lávky. Následovat bude zasypání přechodových oblastí, osazení dilatačních závěrů a betonáž přechodových desek. Lití asfaltů přijde na řadu v říjnu, vozovková vrstva by měla být hotova do konce roku. Nový most bude kvůli zvýšení průtoku o dva metry vyšší než ten předchozí.

Olomoucká protipovodňová opaření ve finále soutěže! Řeka je součástí života města

Pátek, 9.8.2019

Jedna z velkých investičních akcí posledních let, II. A etapa Protipovodňových opatření Olomouc, byla vybrána z nominových akcí do finále soutěže Adapterra Awards. Tato soutěž hledá co nejvíce inspirativní řešení různých staveb, které mohou pozitivně ovlivnit své okolí a reagují na klimatické změny. Budování protipovodňových opatření ve městě je nutností, navíc ale může plnit i právě takové funkce, které reagují na změny klimatu. O těchto přínosech hovoří Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

V parcích kvetou nové záhony plné letniček. Připomínají rozkvetlou louku

Čtvrtek, 8.8.2019

Čtyři nové záhony letniček zdobí olomoucké parky. K trvalkovým záhonům v Rudolfové aleji přibyly letničkové z přímého výsevu, připomínají rozkvetlou louku, která potěší svými krásnými barvami i vůní. Záhony poblíž dětských hřišť či mateřské školy rozvíjí tradici Olomouce jako kvetoucího města.

„Najdeme zde celou řadu rostlin, které není nutné předpěstovat ve skleníku ani v pařeništi a vyhovuje jim naopak přímý výsev na záhon. Tuto vlastnost mají pouze určité druhy letniček, pro které je typické mnohdy rychlé klíčení nebo třeba mohutný kůlový kořen, který neumožňuje předpěstování v nádobě a následné přesazování,“ uvedla Martina Gerhardová z odboru městské zeleně a odpadového hospodářství.

Fantom z Karlova mostu čistil chodníky v Olomouci. Odzvonilo počmáranému městu?

Úterý, 6.8.2019

Město Olomouc vyráží do boje s vandalismem. Jak účinně odstranit sprejerské graffiti nebo černý výlep plakátů vysokotlakou parní technologií ukázala zástupcům Technických služeb a vedení města firma Miloslava Černého. Ten se nedávno proslavil odstraněním graffiti z Karlova mostu.

„Nechceme provádět guerrillu s vapkou. Máme ale zájem vyzkoušet si technologii, která by nám pomohla zlikvidovat stopy vandalů, což nás dlouhodobě trápí. Hledáme intenzivní technologie, které jsou šetrné například k pískovcovým soklům – třeba u Terezské brány. Odstraňování graffiti se chceme věnovat systematicky a společně s památkáři připravujeme i speciální dotační titul, který bude pomáhat s odstraňováním těchto stop,“ uvedl primátor Mirek Žbánek.

Nemocnice zbourala starý pavilon pro tuberkulózní pacienty. Podívejte se na demolici

Úterý, 6.8.2019

Po téměř sto letech se Fakultní nemocnice Olomouc rozloučila se starou budovou II. interní kliniky. Příprava demolice objektu, který původně sloužil jako pavilon pro tuberkulózní pacienty a pro účely interní kliniky byl přestavěn teprve na konci 60. let, byla zahájena již ve středu 3. dubna. Postupné rozebírání objektu trvalo až do začátku července a jeho cena činí bezmála 3,8 milionu korun bez DPH.

Olomouc a Štěpánov propojí cyklostezka. Pomůže i Pavlovičkám a Chválkovicím

Pondělí, 5.8.2019

Dobrá zpráva pro cyklisty! Olomouc, Štěpánov a zástupci mikroregionu Šternbersko se dohodli na spolupráci při budování cyklostezky do Štěpánova. Trasa by měla vést podél hlavní železniční trati z Olomouce na Českou Třebovou a Prahu. K dohodě přispělo setkání na olomoucké radnici.

„Je to důležitý posun, který má cyklistům zlepšit dostupnost nejen na trase z Olomouce do Štěpánova, ale ve výsledku propojit s městem mikroregion Bystřička a oblast Litovelského Pomoraví. Propojení dlouhodobě chybí a cyklisté na trase za současné situace nebezpečně riskují zejména při překonávání hlavní železniční trati na Prahu,“ uvedl primátor Žbánek.

Červenec přinesl nejvíc miminek. A mezi nimi je nejvíc Honzíků

Pátek, 2.8.2019

Rekordních 255 dětí se v červenci narodilo v porodnici Fakultní nemocnice Olomouc. První prázdninový měsíc výrazně převyšuje z hlediska počtu narozených miminek nejen předchozí měsíce letošního roku, ale je nadprůměrný i v meziročním srovnání.

„Červenec je dlouhodobě velmi silným měsícem. V posledních třinácti letech tuto pozici přepustil jen jednou říjnu a dvakrát srpnu. Ten letošní se přitom ve statistikách dostal na druhé místo,“ uvedl přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc Radovan Pilka a doplnil, že více červencových dětí se narodilo jen v roce 2014, a to 272.

Za prvních sedm měsíců roku 2019 se v největší porodnici Olomouckého kraje narodilo celkem 1415 dětí, což je v porovnání s loňským rokem o 62 méně. „Mírný pokles počtu porodů se však netýká jen fakultní nemocnice, nýbrž je patrný v celé České republice,“ dodává profesor Pilka.

 

Nad Varhany v Bábovce letí kondor! Obnovená obří voliéra láká do Zoo Olomouc

Čtvrtek, 1.8.2019

Další atrakci má Zoo Olomouc. Pokud chcete vidět různé druhy kondorů nebo několik vzácných jeřábů přímo v letu, přijďte se podívat na Bábovku. Tato obří voliéra dostala po rekonstrukci i nový centrální prvek, velké skalisko, které se zdejším dravcům i jeřábům evidentně zamlouvá.

V ptačí voliéře zvané Bábovka přibyly varhany. A ne ledajaké! Orchestr v podobě ptáků je už také na svém místě. A co že se to v zoo děje? Filharmonie se do ní nestěhuje, jen nově zrekonstruovaná voliéra se představuje veřejnosti. „Její oprava započala rokem 2018 a brzy se v ní návštěvníci projdou přímo mezi ptáky - bude totiž průchozí,“ popisuje zoolog Libuše Veselá.

Nová skála a brzy i průchod pro návštěvníky

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy