Zprávy

Štěpánovští hasiči budou k zásahům jezdit v autě, které jim darovala Olomouc

Pátek, 22.1.2021

Starší, ale plně funkční hasičský dopravní automobil VW transportér dnes věnovalo město Olomouc sboru dobrovolných hasičů ve Štěpánově. Štěpánovští hasiči projevili už dříve o auto z Olomouce zájem. Vůz doposud sloužil dobrovolným hasičům ze sboru Olomouc - Topolany.

„V minulém roce jsme jednotkám dobrovolných hasičů z Topolan a Chomoutova pořídili nové dopravní automobily značky Ford Transit. Jednotka Topolany doposud používala VW transportér z roku 1998. Když se nám ozvali hasiči ze Štěpánova, že by měli o automobil zájem, byli jsme rádi, že auto ještě najde svoje uplatnění,“ prozradil náměstek primátora Martin Major. „Jedná se sice o starší, ale stále plně funkční vozidlo, které je určeno pro přepravu šestičlenné posádky,“ doplnil náměstek Major.

Po třech týdnech se opět otevřou městské jesle. Rodiče malých dětí to vítají

Pátek, 22.1.2021

Po třech týdnech může město znovu otevřít dětské jesle. Umožní to rozhodnutí vlády z 22. ledna. 

Vláda na svém jednání 22. ledna 2021 upravila omezení provozu maloobchodu a služeb tak, že znovu umožnila činnost provozoven péče o dítě do tří let věku v denním režimu. Toto rozhodnutí má dopad na Dětské jesle statutárního města Olomouce, které jsou provozovány právě v režimu živnosti a na základě dřívějších vládních opatření proto musely být 4. ledna uzavřeny. Městské jesle na tř. Spojenců 14 mohou tedy od pondělí 25. ledna 2021 opět otevřít a přivítat své malé svěřence. Odbor sociálních věcí magistrátu, pod který městské jesle organizačně spadají, bezprostředně po oznámení této zprávy začal kontaktovat rodiče dětí, využívajících tuto službu. Podle prvních reakcí rodičů znamená opětovné otevření jesliček velkou úlevu. 

Cokoliv potřebujete vědět o očkování proti covidu, vysvětlí na nové lince

Čtvrtek, 21.1.2021

Od středy 20. ledna 2021 slouží zájemcům o bližší informace k průběhu a organizaci očkování ve Fakultní nemocnici Olomouc informační telefonní linka 588 442 517.

Nové call centrum je umístěno přímo v budově, kde očkování probíhá (do středy 20. ledna na Klinice pracovního lékařství v budově P, poté v budově K - bývalé ambulanci Hemato-onkologické kliniky). Linku obsluhují studentští dobrovolníci pomáhající během koronavirové pandemie ve FN Olomouc, posléze budou doplněni pracovníky Krajského úřadu Olomouckého kraje.

Lidé se mohou na linku obrátit se všemi dotazy týkajícími se očkovací kampaně. V případě potřeby bude call centrum posíleno o další čísla.

Vlastníte historický dům? Město připravuje další dotace na opravy památek

Středa, 20.1.2021

Až do konce letošního února mohou majitelé památek žádat o dotaci na jejich obnovu z programu Ministerstva kultury ČR. Na finanční prostředky mohou dosáhnout majitelé kulturních památek, které se nacházejí mimo památkové rezervace a zóny, nejsou národními kulturními památkami a nejsou ve vlastnictví České republiky.

Z programu jsou poskytovány příspěvky na náklady spojené s obnovou takovýchto kulturních památek, popřípadě na obnovu movité kulturní památky pevně spojené se stavbou. „Jsou to například oltáře nebo varhany v kostelech, pokud je tato stavba kulturní památkou, a dále na obnovu movitých kulturních památek v případě, že se nejedná o jejich restaurování,“ upřesňuje Vlasta Kauerová, vedoucí odboru památkové péče magistrátu.

Šmejdům zmar! Podívejte se na nejčastější špinavé triky energošmejdů

Středa, 20.1.2021

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR upozorňuje na příbězích spotřebitelů na nejčastější praktiky energošmejdů. Posílení práv spotřebitelů na energetickém trhu řeší vláda zatím bez výsledku od roku 2018. Pokud Sněmovna koncem ledna nepustí novelu energetického zákona do dalšího projednání, nepůjde už do voleb projednání stihnout a energošmejdům zůstane volné pole působnosti na další roky

Nepoctiví zprostředkovatelé na trhu s elektřinou a plynem tzv. enenergetičtí šmejdi ve stále větší míře zneužívají energetické aukce. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) zmapoval jejich nejčastější triky a praktiky a ukázal je na případech skutečných spotřebitelů. Snaží se tak apelovat na poslance, aby 26. ledna schválili novelu energetického zákona alespoň v prvním čtení.

Hasiči loni zachránili v kraji dva tisíce lidí. K zásahům vyjížděli každou půlhodinu

Úterý, 19.1.2021

HZS Olomouckého kraje, jeho příslušníci a zaměstnanci mají za sebou velmi náročný rok. Zaznamenali jsme během něj bezmála 9 a půl tisíce událostí, kde byli hasiči potřeba. Meziročně se tak statistika zvýšila o 2200 událostí, což je nárůst o 32 procent. 

Za vysokým číslem je nejen zapojení hasičů do boje proti pandemii koronaviru, ale také vzrůstající čísla technických zásahů ve spojení s živelními pohromami. V přepočtu to znamená, že naše jednotky vyjely každých 37 minut k zásahu na území kraje, při nichž zachránily téměř 2 tisíce lidí a 3,5 tisíce jich evakuovaly.

Technické havárie

Klokánky dostaly darem antigenní testy. Obrovská pomoc, usnadní příjem dětí

Úterý, 19.1.2021

Koronavirová nákaza se nevyhýbá žádnému segmentu v privátní a státní sféře. Nejinak je tomu i v zařízeních pro děti vyžadujících okamžitou pomoc (ZDVOP), primárně KLOKÁNKŮM Fondu ohrožených dětí. Nyní se jim ale dostalo veliké pomoci. Společnost IQS Group nyní zdarma těmto zařízením poskytla rychlostest Smart Covid, čímž se daří zabránit zbytečnému šíření onemocnění SarsCov2 (Covid-19). Část daru převzala i Šárka Kupčáková, ředitelka Klokánku Olomouc

Vedení Fondu ohrožených dětí pomoc společnosti velmi vítá. Už proto, že si někteří její zaměstnanci, včetně předsedkyně FOD Hanky Kupková na vlastní kůži „vyzkoušeli“, jak náročné a komplikované může být toto zdánlivě jednoduché a někdy i bagatelizované onemocnění.

Více autobusů i vlaků do hor! Od zítřka budou posílené spoje do Jeseníků

Pátek, 15.1.2021

Olomoucký kraj posílí od soboty 16. ledna autobusové i vlakové spoje, které míří do Jeseníků. Důvodem je zvýšený zájem cestujících o přepravu do hor. V případě autobusů budou lidé moci využít posilové linky vypravené nad rámec jízdního řádu. U spěšných vlaků navíc přibydou do souprav další osobní vozy.

„S ohledem na skutečnost, že chce Jeseníky v poslední době navštívit stále více lidí, začaly být autobusy i vlaky přeplněné. Zaznamenali jsme negativní reakce cestujících, kteří se do spojů vůbec nedostali. Proto jsme se s dopravci domluvili na posílení – a to už od tohoto víkendu,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Zácha.

Například spěšný vlak, který do Jeseníku vyráží v sobotu o půl osmé ráno ze Zábřehu, bude posílen o jeden vagon. Spoj, který ze stejného místa vyjíždí o půl desáté, bude mít až do odvolání v sobotu více o jeden a v neděli o dva vagony.

Pro seniory není vůbec lehké registrovat se přes internet. Město jim nabídne pomoc

Pátek, 15.1.2021

Od pátečního rána je v provozu celostátní centrální systém registrace zájemců o vakcínu proti covidu-19. Do rezervačního systému ministerstva zdravotnictví se nyní mohou hlásit senioři od osmdesáti let výše. Vzhledem k tomu, že registraci je nutné provést na internetu, představuje to pro řadu starších lidí obtížný úkol. Právě s jejím překonáváním je město připraveno seniorům pomáhat. Možností je telefonická asistence při registraci nebo v případě imobilních občanů i osobní návštěva u nich doma.

Město už od loňského jara provozuje bezplatnou telefonní krizovou linku 800 606 800. „Na ni se teď mohou senioři v případě potřeby obrátit, pokud se nedovolají na celostátní krizovou linku 1221 nebo svému praktickému lékaři,“ říká primátor Mirek Žbánek. „Naši sociální pracovníci jim budou radit buď po telefonu, nebo se s nimi mohou dohodnout i na osobní návštěvě doma,“ dodává Mirek Žbánek. Tuto variantu by ale měli volit jen imobilní občané.

Kraj seniorům radí, jak zvládnout registraci na očkování proti Covid-19

Pátek, 15.1.2021

Praktický manuál připravil Olomoucký kraj pro všechny zájemce o očkování proti Covid-19 z řad seniorů nad osmdesát let. Hejtmanství jej včera zaslalo všem obcím na území kraje prostřednictvím datové schránky.

„Námi vytvořený návod by měl usnadnit komunikaci obcím, na které se jejich obyvatelé obrací v první řadě. Jde nám o to, aby senioři nebo lidé, kteří jim budou s registrací pomáhat, netápali,“ uvedl hejtman Josef Suchánek.

Manuál obsahuje například informaci o tom, že je k registraci potřeba rodné číslo zájemce o očkování a je proto dobré si předem nachystat občanský průkaz nebo jiný doklad s tímto údajem. Osoba, která bude registraci zadávat, pak potřebuje také mobilní telefon, kam dorazí PIN – ten je podmínkou pro vstup do registrace.

„Neznáme úroveň připravenosti jednotlivých zájemců o očkování, kteří budou do centrálního registračního systému vstupovat. Proto jim chceme celý proces co nejvíce usnadnit,“ dodal hejtman.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy