Zprávy

Jarní Flora propojuje krásu skla a květin. Strom života zve do hlavní expozice

Pondělí, 25.3.2019

AKTUALIZOVÁNO 25.4.2019 Jarní květinová výstava Flora Olomouc 2019 dnes začíná. Navštívit ji můžete ve dnech 25. – 28. dubna. Co zajímavého letošní výstava ve Smetanových sadech přináší? Jde zejména o spojení květin a uměleckého skla. 

Hra světla a stínu, ve které se prolne půvab jarních květin s křehkou krásou skla. Strom jako symbol života a plynutí času… Květinová výstava Flora Olomouc 2019 zve na nevšední ústřední expozici v pavilonu A s názvem Strom života. Pavilony G a H budou hostit rozsáhlou expozici bonsají a suiseki. Letošní Flora Olomouc dále nabídne odborné přednášky, floristickou show, výstavu drobné zahradní mechanizace Hortifarm, Jarní zahradnické trhy a především záplavu jarních květin.

Koš, který sám lisuje smetí a volá obsluhu. V ulicích Olomouce jsou chytré koše

Sobota, 22.6.2019

Znáte koše SmartBe? Pokud ne a chcete vědět, jak takové chytré nádoby na odpad fungují, vyzkoušejte je u hlavního vlakového nádraží v Olomouci nebo v centru na třídě Svobody. Město začalo pilotně testovat tři koše, které na zhruba šest měsíců nahradí běžné nádoby na odpad na těchto frekventovaných místech. Koše disponují vlastním lisem, solárním panelem a jejich zaplněnost lze sledovat na dálku.

„Na frekventovaných místech ve městě se často potýkáme s nedostatečnou kapacitou odpadkových košů. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli pilotně otestovat funkci těchto chytrých nádob,“ vysvětlil náměstek primátora Otakar Bačák, který má v kompetenci odbor městské zeleně a odpadového hospodářství. „Věřím, že novinka pomůže veřejnosti nebát se využívat moderní technologie i při tak běžné záležitosti jakou je likvidace odpadu,“ podotýká náměstek Bačák.

Krásná zbrojnice udělala chválkovickým hasičům radost. Z původní bude muzeum

Pátek, 21.6.2019

Nová a všem praktickým potřebám odpovídající zbrojnice teď bude sloužit dobrovolným hasičům ve Chválkovicích. Ve Stejskalově ulici poblíž fotbalového hřiště a hřbitova se začalo stavět před rokem v červnu a už nyní se hasiči mohli přestěhovat do nového. Stavba nové zbrojnice byla vyvrcholením snahy města pomoci zdejší jednotce dobrovolných hasičů.

„Hasiči si zde doposud museli vystačit se zbrojnicí z roku 1908, která nevyhovovala prostorově a ani nebyla v dobrém technickém stavu,“ uvedl primátor Mirek Žbánek. Specifikem situace ve Chválkovicích byl fakt, že stará stavba stojí v památkovém pásmu, takže ji nebylo možné rozšířit, ačkoliv to chválkovická jednotka nutně potřebovala například kvůli parkování hasičské techniky. Proto se už v minulém volebním období rozhodlo postavit zbrojnici úplně novou. „Na tento velkorysý plán bylo ale zapotřebí sehnat dostatek prostředků, což se podařilo,“ dodal primátor Žbánek.

Cikánská branka už brzy otevře novou cestu k hradbám a k letnímu kinu

Čtvrtek, 20.6.2019

Zapomenutá Cikánská branka by se mohla už brzy stát novou atrakcí města. Je součástí pozůstatků opevnění, konkrétně Locatelliho bastionu, a ústí do současného letního kina. Propojuje tak park Pod Dómem s centrem Olomouce. Dobrovolníci se ji nyní snaží zprůchodnit.

„Jsme vlastně jen parta nadšenců. Získali jsme sto tisíc korun z nadace Proměny, která se zabývá oživováním měst. Je nám jasné, že nám to nebude stačit, ale zatím organizujeme jen dobrovolné brigády,“ uvedla vedoucí areálu Letního kina Kateřina Kohoutová. Počítá i s tím, že později budou nutné stavební úpravy a součinnost památkářů. „Předpokládám, že po odkrytí zeminy se ukáže nutnost opravit schody nebo instalovat madla,“ vyjmenovala Kohoutová. Zatím by se dobrovolníci uvítali jakoukoliv pomoc, třeba i jen přistavení kontejneru na odpad.

Podoba věžáku Šantovka Tower stále nemusí být definitivní

Středa, 19.6.2019

Jak má vlastně vypadat kontroverzní výšková stavba Šantovka Tower, o jejímž osudu v pondělí defakto rozhodovalo zastupitelstvo? Mezi lidmi dlouho kolovaly původní vizualizace z dílny londýnského studia Benoy. V posledním zhruba roce pracovali při diskuzích a prezentacích zejména odpůrci s hmotovou studií, která vypadala podstatně hůř než původní vzdušně působící vizualizace. Na pondělní schůzi městského zastupitelstva promítnul sám hlavní zástupce investora Richard Morávek nové vizualiuzace, které se liší jak od hrubé hmotové studie, tak od původních návrhů ze studia Benoy. 

Čtyřkoalice v Olomouci pokračuje. Novým náměstkem je Otakar Bačák za SpOLečně

Pondělí, 17.6.2019

Novým náměstkem primátora Olomouce je Otakar Bačák za hnutí SpOLečně. Zástupci stran, které v tomto volebním období tvoří Radu města Olomouce, se dohodli na obsazení uvolněného postu náměstka primátora. Podle dobře informovaných zdrojů byla tato jednání poměrně složitá a dlouhá. Událost vyvolala i kritické ohlasy. 

Otakar Bačák složil slib zastupitele a Zastupitelstvo města Olomouce jej v pondělí 17. června zvolilo novým členem Rady města Olomouce. V pozici nového náměstka bude mít v kompetenci ekonomiku, městskou zeleň a odpadové hospodářství a Výstaviště Flora Olomouc.

Koaliční spolupráce tak bude i nadále trvat na půdorysu čtveřice subjektů hnutí ANO 2011, ODS, KDU-ČSL a hnutí SpOLečně. Koaliční jednání a hlasování zastupitelů vyvolala rezignace náměstka primátora Pavla Hekely, který na pozici v Radě města Olomouce i na mandát zastupitele rezignoval k 31. květnu 2019.

The New York Times zvou do Olomouce: Zmizte tady před pražskými davy turistů

Pátek, 14.6.2019

Chcete si užít opravdu zajímavou a krásnou dovolenou, ale bez nutnosti sdílet prostor s tisícovkami dalších turistů? Slavný americký deník The New York Times radí tamním turistům, kam se vydat v Evropě. Mezi šest takových destinací zařadil také Olomouc! Místo Amsterdamu Haag, místo Barcelony Valencie, místo Dubrovníku Kotor a místo Prahy Olomouc!

Most, cyklostezky i nový park. Protipovodňová opatření rychle pokračují

Čtvrtek, 13.6.2019

Vrtání pilot na levém břehu Moravy v Olomouci je nejdůležitější z aktuálně probíhajících stavebních prací v rámci protipovodňových opatření. Na průběh prací i na koordinaci investic Povodí Moravy, státního podniku, a města Olomouce, se přišli během středečního kontrolního dne podívat zástupci hlavního investora i vedení města v čele s primátorem Mirkem Žbánkem.

Hlavní část protipovodňových opatření totiž je totiž v gesci Povodí Moravy, státního podniku. Současně už ale začnou i investiční akce, které se stavbou protipovodňových opatření bezprostředně souvisejí a které hradí město Olomouc. Minulý týden město uzavřelo smlouvu s vybranou firmou, tento týden stavební firma převzala staveniště a v červnu začnou práce.

Kam v Olomouci k vodě: Poděbrady, plavecký stadion nebo aquapark

Středa, 12.6.2019

Koupací sezóna se rozjela naplno. Olomoučanům jsou k dispozici tři zcela rozdílné vodní atrakce. Otevřel venkovní bazén plaveckého stadionu i aquaparku, běžně přístupné jsou přírodní jezera Poděbrady.

O kvalitě vody v městských zařízeních se byl na vlastní kůži přesvědčit i olomoucký primátor Mirek Žbánek. S vodou byl v obou bazénech spokojen. „Stále máme dobrou vodu i na Poděbradech,“ připomněl. Ta je navíc i pod kontrolou krajských hygieniků. Aktuální kvalitu vody si můžete ověřit zde: http://www.khsolc.cz/obcanum_vody.aspx Aktuálně je podle jejich měření stupeň 1 - "nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi". Sami jsme vyzkoušeli a voda je na koupání už i příjemně teplá. Kromě toho je denně v provozu i restaurace Terasa a u ní půjčovna sportovních potřeb. 

Víte, kudy neprojedete a kde nezaparkujete v době konání půlmaratonu?

Pondělí, 10.6.2019

Velká atletická událost, vytrvalostní běh Mattoni 1/2 Maraton Olomouc, s sebou přináší i nutná dopravní omezení. Kromě změn v jízdních řádech MHD se omezení týkají také individuální automobilové dopravy. V době konání závodu se do nemalé části města nedostanete a navíc je nutné počítat i se zákazy zastavení v ulicích kolem trasy běhu. 

Nevíte si rady s objízdnou trasou?

Stáhněte si aplikaci Waze, která má o všech uzavírkách v den závodu přehled a povede vás po nejméně frekventované trase, aby zdržení bylo co nejkratší. Více informací o aplikaci na www.waze.com/cs 
nebo na Google Play a App Store.

Úplná uzavírka komunikací:

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy