Zprávy

Politici postupně odejdou z vedení městských firem, zůstanou jen jako kontrola

Sobota, 15.12.2018

Velké změny v modelu řízení firem, jejichž jediným akcionářem je město, připravuje městská rada. Výsledkem změny bude čitelnější a pružnější způsob řízení. Ve vedení městských firem navíc už nebudou politici, ale odborníci. Politici si coby zástupci vlastníka ponechají kontrolní roli. Kritizované působení politiků v čele firem bude minulostí.

Po kácení přichází výsadba. V olomouckých parcích teď přibude 140 stromů

Čtvrtek, 13.12.2018

Nejdřív kácení, teď výsadba nových stromů. Projekt obnovy vegetačních prvků olomouckých parků, tedy výsadba nových stromů a keřů společně s jejich ošetřením, začal už v září. Samotná výsadba probíhá od listopadu.

Před samotnou výsadbou bylo provedeno arboristické ošetření jednadvaceti vybraných stromů s použitím stromolezeckých technik. V listopadu byla zahájena první etapa výsadeb, která v závislosti na průběhu počasí bude pravděpodobně pokračovat do konce letošního roku. Celkem bude v rámci první etapy v parcích vysazeno na 140 vzrostlých listnatých stromů a přes 3 tisíce kusů keřů. V průběhu zimních měsíců dojde ke zmlazení některých stávajících keřových porostů a budou založeny záhony s výměnou půdy pro výsadbu rododendronů. Na jaře 2019 bude zahájena druhá etapa, která je zaměřena především na výsadbu jehličnatých stromů a stálezelených keřů. Dohotovení projektu je naplánováno na konec dubna 2019.

Stavba mostu u Bristolu se neopozdí, slibují z radnice i Povodí Moravy

Čtvrtek, 13.12.2018

Celým staveništěm protipovodňových opatření prošli v úterý odpoledne účastníci společného kontrolního dne. „Chci, abychom se začali pravidelně potkávat s investorem a zhotovitelem na kontrolních dnech. Mým cílem je získávat pro město aktuální konkrétní informace o průběhu stavby a možných komplikacích,“ uvedl primátor Mirek Žbánek, který tento kontrolní den inicioval. Ihned po prohlídce staveniště se odehrálo informační setkání s veřejností, jehož podstatnou částí byla diskuze s občany.

Mravenečníci mají dalšího potomka! Zoo Olomouc je mimořádně úspěšná

Středa, 12.12.2018

Zoo Olomouc přináší velkou zprávu! Olomoucká zahrada coby jediný chovatel mravenečníků čtyřprstých na území bývalého Československa, který je také rozmnožuje, slaví. Chovnému páru Chaco a Morgana se 22. října narodilo v rámci chovu desáté mládě. Z počátku byly o jeho život obavy, neboť matka, prvorodička, neměla dostatek mléka, dnes ale s jistotou víme, že mládě je životaschopné.

A to není všechno! Další ze samic je už březí. „Za měsíc dojde k velkému stěhování. Naše samice si předají porodní box. Morgana s mládětem tak bude v ubikaci lenochodů už k vidění a březí Tara se přesune do porodního boxu,“ dodává ošetřovatelka Hana Dostálová.

Zakladatel úspěšného chovu se toulal i po golfovém hřišti

Tři primátoři hledají společná řešení. Sousedé podpořili i novou halu v Olomouci

Sobota, 8.12.2018

První z plánovaných setkávání za sebou mají primátoři tří statutárních měst Olomouckého kraje. Olomoucký primátor Mirek Žbánek přivítal na radnici primátora Přerova Petra Měřínského a prostějovského primátora Františka Juru. „Jednali jsme o tématech, které nás spojují, a o problémech, které je lepší řešit společně,“ vysvětlil primátor Mirek Žbánek. Dodal, že se chce s kolegy z Přerova a Prostějova setkávat pravidelně. Primátoři jednali o dopravě, o využití odborníků z univerzity i o stavbě nové multifunkční haly v Olomouci. 

Medojedi se v zoo zabydleli perfektně, zkouší už ovládat i elektrická zařízení

Pátek, 30.11.2018

Amatérští elektroinstalatéři se zabydleli v pavilonu Kalahari. Pavilon afrických zvířat, který je od léta nejnovější chloubou olomoucké zoo, je totiž domovem i páru kapských medojedů. A právě tyto dvě velké kunovité šelmy ukazují, že jejich pověst mimořádně chytrých a přemýšlivých zvířat nepřehání – ve své ubikaci se už zkoušeli dostat ven a do elektroinstalace.

Brigáda před Vánoci: na zkoušku pekařem či knihkupcem. Časově se vám přizpůsobí

Středa, 28.11.2018

Nedostatek pracovních sil se nejvýrazněji promítá právě nyní. Velké firmy řeší svá nejrušnější prodejní období dlouhodobými vztahy s brigádníky, kteří se jim vracejí, ale ani ti nestačí. Mnohde se lze o brigádu přihlásit ještě během prosince, zaměstnavatelé jsou ochotni se i časově přizpůsobit.

Každá ruka dobrá, hlásí firmy. Před Vánoci narůstá množství práce v obchodech několikanásobně. Jednak je to návalem zájmu zákazníků, ale někde také navíc i díky prodlouženým otevíracím dobám. Část firem spoléhá na své dlouhodobé vztahy s brigádníky, ale shání i nové. Nedostatek brigádníků, se snaží firmy řešit už dlouhodobou spoluprací. Sezónní nábor, kdy všichni zaměstnavatelé začnou shánět lidi naráz, je poslední dva roky takřka marný boj.

Hororoví čerti z Rakouska míří do Olomouce. Vystraší hosty Vánoc na Floře

Úterý, 27.11.2018

Olomoucké výstaviště zve na 38. ročník akce Vánoce Flora s bohatým kulturním programem. Návštěvníky čeká vůbec poprvé pekelná show s čerty z Rakouska, vystoupení Bohuše Matuše, skupiny Maxíci či Karolíny Stiborové. Program doplní živý betlém, karikaturista, fotokoutek a vánoční trhy s bohatým výběrem vánočních stromků, dekorací a dárků. Vánoce Flora v pavilonu A zpříjemní dobu adventní ve dnech 14. – 19. prosince. Vstup je zdarma.

Dobrovolní hasiči dostali nové obleky i dýchací zařízení, brzy jim přibudou i auta

Pondělí, 26.11.2018

Nové zásahové vybavení a techniku v celkové hodnotě 723 tisíc korun dostali dobrovolní hasiči statutárního města Olomouce. Na vybavení a techniku přispěl i Olomoucký kraj částkou 337 tisíc korun. Dva hasičské sbory čekají i nová auta, která jim pořídí město. 

Při setkání se zástupci města a kraje převzali velitelé jednotek nové zásahové vybavení a techniku, pořízenou z rozpočtu města a za přispění dotace Olomouckého kraje. „Činnost hasičů je velmi náročná a pro bezpečnost obyvatel města životně důležitá. Tímto jim chci poděkovat za obětavou práci, kterou vykonávají ve prospěch města a jeho obyvatel,“ uvedl Martin Major, 1. náměstek primátora.

Na Horním náměstí září strom Štístko, na druhé straně mu pomáhá strom přání

Sobota, 24.11.2018

Olomoucký vánoční strom září na Horním náměstí a má jméno Štístko. Douglasku z Nenakonic, místní části Věrovan, pojmenovaly děti z mateřské školy Komenium a spolu s primátorem Mirkem Žbánkem pomáhaly při jejím rozsvěcování v pátek večer. Není to ale jediný svítící strom - poblíž opačné strany radnice se letos poprvé rozsvítil další strom pohádkových tvarů, který má plnit tajná přání. 

„Zahajujeme moravské Vánoce pod americkým stromem, který ve svém prostředí dorůstá výšky sedmdesát až sto metrů. To znamená, že by mohl být vysoký stejně jako věž naší radnice,“ řekl při rozsvěcování stromu primátor Mirek Žbánek a všem Olomoučanům popřál krásné Vánoce.

Letošní padesát let starý strom věnoval městu Michael Otáhal. Osvětluje jej 18 tisíc LED světel s třpytivým efektem laděným do zlato-stříbrné barvy a zdobí ho 120 zlatých a stejný počet stříbrných koulí.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy