Zprávy

Most na Masarykově třídě už připravují na demolici. Nábřeží u kolejí je téměř hotovo

Čtvrtek, 23.1.2020

Významné změny čekají v nejbližších měsících řidiče i chodce v Olomouci. Veřejnost čeká už brzy i možnost procházek po novém nábřeží. Potvrdil to další z pravidelných kontrolních dnů na stavbě protipovodňových opatření, který proběhl ve čtvrtek 23. ledna.

Nejprve bude 27. února otevřen nový most přes Moravu v Komenského ulici, a poté bude 2. března uzavřen most na Masarykově třídě. Mezi těmito dvěma termíny zůstává několik dní, kdy budou souběžně v provozu oba mosty. „Smyslem je ponechat řidičům možnost, aby si po roce a půl, kdy byl most u Bristolu uzavřen, opět navykli používat klasickou trasu od Dobrovského a Komenského na Pasteurovu ulici,“ uvedl náměstek primátora Martin Major. Most u Bristolu je už stavebně dokončen, v následujících týdnech budou ještě pokračovat práce v jeho okolí, aby mohl být co nejdříve obnoven provoz také v navazujících ulicích Na Letné a Sokolovská.

Sama, ale silná: matky samoživitelky na trhu práce. Zapojte se do výzkumu

Středa, 22.1.2020

Zúčastněte se výzkumu na téma "matky samoživitelky na trhu práce". 

Organizátoři výzkumu hledají ženy – matky samoživitelky, které mají současné nebo dřívější pracovní zkušenosti, pro účast v diskusní skupině na téma Zkušenosti sólo matek na pracovním trhu (hledání práce, uplatnitelnost na trhu práce, pracovní podmínky a překážky, příjmy, diskriminace, slaďování práce a rodiny, apod.). Podmínkou účasti je trvalý pobyt v Olomouckém kraji, péče o děti, z nichž alespoň jedno je mladší 15ti let, zkušenost se sólo rodičovstvím po dobu alespoň jednoho roku.

Nejstarší moravská univerzita láká na den otevřených dveří. Zájemce přiveze zdarma

Čtvrtek, 16.1.2020

Nejstarší univerzita na Moravě zve všechny ty, kdo uvažují o studiu. V sobotu 18. ledna bude v prostorách Univerzity Palackého v Olomouci den otevřených dveří. Je to jedinečná šance, jak blíže poznat univerzitu, na jejíchž osmi fakultách studuje 22 tisíc studentů, a získat užitečné informace. Zájemcům poslouží speciální mobilní aplikace a bezpatná autobusová linka. 

Malý mravenečník je kluk a má velkou chuť k jídlu. Váží už skoro tři kila!

Úterý, 14.1.2020

Pohlaví mravenečníka, který se v Zoo Olomouc narodil 7. prosince, je téměř jisté. Tedy na 99,9 procenta. A? Je to kluk! Dnes se podrobil prvnímu mediálnímu vážení. „Jelikož prospívá skvěle a matka se stará příkladně, není se co divit tomu, že se na váze objevila hodnota 2,7 kilogramu,“ komentuje výsledek zkušená ošetřovatelka Hana Dostálová. Jedná se od druhého samce z celkem 6 mláďat přivedených na svět v olomoucké zahradě.

"Můžeme s jistotou říct, že to tatínek Sylvin a maminka Pia vskutku umí," říká mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská. "Pozornost na sebe upoutali už v minulosti, a to hned celonárodní. V roce 2011 se totiž postarali o zcela prvního narozeného mravenečníka v republice."

Chov mravenečníků v Zoo Olomouc

Nejstarší budovu ve Fakultní nemocnici Olomouc nahradí obří novostavba

Čtvrtek, 9.1.2020

Pokud vše půjde tak, jak bylo naplánováno a slíbeno, bude v roce 2025 stát v centrální části areálu Fakultní nemocnice Olomouc rozlehlá moderní budova B. Nahradí zde nejstarší, dosud stojící část nemocnice, budovu, známou jako Franz Josef. Náklady na celý projekt dosahují skoro 3,5 miliardy korun. Do nové centrální budovy bude soustředěno pět doposud rozptýlených klinik plus novorozenecké oddělení.

„Příští rok dá stát na projekt výstavby Franze Josefa půl miliardy korun a v dalších letech ostatní potřebné prostředky tak, aby nový objekt mohl začít sloužit v roce 2025,“ přislíbil při středeční návštěvě nemocnice předseda vlády Andrej Babiš. Výsledek jednání přivítal ředitel FN Olomouc Roman Havlík. „Novostavba budovy B je klíčovým předpokladem dalšího rozvoje naší nemocnice. Přislib pana premiéra je pro nás zásadní a zavazuje nás k tomu, abychom s maximálním úsilím pokračovali v přípravách celého projektu,“ řekl profesor Havlík.

Velbloudům stromky chutnají. Berou ale jen od prodejců, z domácností nikoliv!

Středa, 8.1.2020

Po Vánocích řeší spousta domácností otázku, kam s odzdobenými vánočními stromky. Stejně jako v předchozích letech svoz vánočních stromků v Olomouci zajišťují technické služby. Svoz vánočních stromečků začal už v pondělí 6. ledna 2020. A stejně jako v minulosti ani nyní naopak stromky neberou v zoologické zahradě. 

Vánoční stromky budou odvážet posilové vozy technických služeb minimálně ve třech svozech za týden. Na začátku ledna samostatně, a v době od 21. do 31.ledna už společně se zimním svozem bioodpadu. Stromky je vhodné ukládat vedle stanovišť tříděného odpadu.

Cymbály či zvony? Historické odbíjecí nástroje z radniční věže odvezli pryč

Úterý, 7.1.2020

Na výlet, spojený s odborným restaurátorským zásahem, čekaly zvony z olomoucké radnice dlouhá staletí. Menší z nich pochází z roku 1603, větší dokonce z roku 1501. Oba vzácné zvony, či správně řečeno hodinové cymbály, které po staletí vyzváněly z radniční věže, se do Olomouce brzy vrátí.

Cymbály byly z věže radnice sejmuty už minulý rok v rámci rekonstrukce této historické stavby. Z radniční věže zněly zhruba půl tisíciletí, ve 20. století se ale z technických důvodů odmlčely. Čas už na Horním náměstí oznamoval pouze orloj. Podle odborného posudku historika umění Leoše Mlčáka jde o významné umělecké i technické památky.

První miminko roku si letos dalo na čas. Anetka přišla na svět před pátou odpoledne

Pátek, 3.1.2020

AKTUALIZOVÁNO Až do pozdního novoročního odpoledne se na Porodnicko-gynekologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc čekalo na první miminko roku 2020. Pomyslnou vítězkou se stala Anetka Charvátová ze Soběchleb na Přerovsku, která se narodila v 16.41 hodin. Holčička vážila 4130 gramů a měřila 51 centimetrů. Děvčátko i maminka jsou v pořádku.

Jak sdělila sedmadvacetiletá maminka Markéta Charvátová, Anetka je prvním přírůstkem do rodiny. „A musím přiznat, že vzhledem k tomu, že porod byl vyvolávaný, nebyl z nejrychlejších a Anetka váží více než čtyři kilogramy, nejsem si v této chvíli úplně jistá, že ten zážitek chci ještě někdy opakovat,“ usmívá se unavená, ale šťastná maminka Markéta. Přestože ze Soběchleb je to do Olomouce bezmála padesát kilometrů, porodnice FN Olomouc byla její jasná volba. „Péče byla a je perfektní, nemůžu si na nic stěžovat,“ hodnotí pozitivně služby největší porodnice v Olomouckém kraji.

Ohňostroje mohou v zoologické zahradě zabíjet. Zoo prosí o ohleduplnost

Pondělí, 30.12.2019

Zoo Olomouc žádá i letos všechny nadšence ohňostrojů i všechny ostatní z přilehlého okolí, aby zvážili nezbytnost odpalování petard a velkých ohňostrojů v blízkosti zahrady na Svatém Kopečku, v níž žijí zvířata, která z této zábavy nás lidí mohou zásadně strádat. V některých případech mohou rány petard způsobit i smrt zvířat, chovaných v zoo!

„Jsem rád, že se najdou lidé, kteří za ta léta berou zoo jako součást svého života, přistupují ke zvířatům v ní podobně jako ke svým vlastním a ohňostrojům se je snaží nevystavovat,“ komentuje ředitel zoo Radomír Habáň.

Když má někdo 50krát lepší sluch

Zvířecí smysly jsou podstatně citlivější než ty lidské. Představme si, že vše, co slyšíme my, slyší zvířata až padesátinásobně intenzivněji. Zvuky ohňostrojů se tak pro ně mohou měnit v nekonečné peklo, které provází zmatenost, neklid, dezorientace.

Jak dlouho vydrží bramborový salát? Dojíst jej můžete i po svátcích

Středa, 25.12.2019

Nejdřív k čerstvě usmaženému kaprovi nebo řízku na štědrovečerní tabuli, na Boží hod stejná kombinace ve studené variantě, na Štěpána na chlebíčky. Takový je obvyklý vánoční osud bramborového salátu v českých domácnostech.

Pokud jej ale připravujete sami, podle rodinného receptu, nikdy ho není „deset deka“. Spíš pořádná mísa, v níž i po svátcích pořád alespoň trocha zbývá. A vy máte dilema: Je stále bezpečné jej dojíst? Klasický český bramborový salát se přece neobejde bez majonézy, nehrozí salmonelóza?

Jen pasterované žloutky

„Majonézy se dříve připravovaly podomácku ze syrových vajec, která byla někdy zdrojem salmonel,“ připouští Miroslav Čeřovský, tajemník Asociace výrobců lahůdek.

„Již dlouhou dobu se ale majonézy průmyslově vyrábějí výhradně z pasterovaných žloutků, takže výskyt salmonel z vajec je prakticky vyloučen,“ uklidňuje.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy