Zprávy

Tající sníh a déšť zvyšují hladiny řek, vodohospodáři je permanentně kontrolují

Čtvrtek, 23.2.2017

Oteplení a déšť zvedly hladiny řek v povodí Moravy. Na některých místech voda dosáhla povodňových stupňů. Vodohospodáři ze státního podniku Povodí Moravy zasahovali s pomocí mechanizace na několika místech, kde ledové kry ucpaly koryta řek. Situaci mají pod kontrolou a riziková místa monitorují. Pracovníci odboru ochrany olomouckého magistrátu kontrolují místa, kde by se mohly ledové kry hromadit. 

„Potenciální riziko představují ledy, které se dávají v souvislosti s oteplením do pohybu. Ty mohou v některých místech zatarasit koryto řeky a způsobit vylití vody. Mechanizace je v pohotovosti. Hladiny řek mají vzrůstající tendenci vlivem dotoku z horních částí povodí,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Kdo zajistí čistý vzduch nad Olomoucí? Boj proti smogu bude hodně složitý

Úterý, 21.2.2017

Aktuální zkušenosti Olomoučanů se smogovou situací jen připomněly, o jak složitou problematiku jde a kolik proměnných se na stavu ovzduší podílí. Radnice v reakci na to svolala jednání odborníků.

Faktorů, které v důsledku vedou ke vzniku smogové situace, je několik. Patří k nim průmyslové exhalace, emise výfukových plynů, používání nekvalitních paliv v domácnostech i dálkové znečištění ze vzdálených zdrojů. Podle mínění hydrometeorologů byla poslední kritická situace především ovlivněna stavem ovzduší severně od našeho území. Otázkou je, jak takovou situaci řešit, protože různé kroky například na úrovni obce jsou podmíněny předchozími kroky na úrovni státu. Bez spolupráce všech stupňů veřejné správy to tedy asi nepůjde. 

Báječná letadla, lodě či vláčky všude kolem nás. Hravá výstava For Model je tu

Úterý, 21.2.2017

V podmanivý svět plný rychlých vozů, elegantních letadel, impozantních válečných plavidel, ale i známek, mincí či báječných stavebnic se brzy promění pavilony A a E a přilehlé plochy Výstaviště Flora Olomouc. V závěru druhého březnového týdne se totiž koná již 15. ročník prodejní výstavy modelů a sběratelství For Model. Děti a všichni hraví dospělí bez rozdílu věku se na něj mohou těšit od pátku 10. do neděle 12. března.

Tři historické domy a fresky v chrámu a Komeniu dostanou peníze na opravu

Pondělí, 20.2.2017

Opravit fasádu, freskový strop nebo historickou výmalbu na památkově chráněné nemovitosti bude možné s pomocí státní dotace a příspěvku z rozpočtu města. Peníze pomohou navrátit půvab celkem pěti památkám na území městské památkové rezervace v Olomouci. Radní rozdělili dotaci 2,6 milionu korun z Programu regenerace městské památkové rezervace.

„Systém těchto státních dotací je vícezdrojový, to znamená, že na nákladech na obnovu památkově chráněných objektů se musí podílet také vlastník a rovněž město, které o poskytnutí státní dotace spolurozhoduje,“ vysvětlil náměstek primátora Ladislav Šnevajs. Finanční podpora z rozpočtu města činí pro letošní rok 800 tisíc korun. Příslib státní dotace z Programu regenerace Městských památkových rezervací a zón je ve výši 2 615 000 korun.

Velkomoravská ulice: trápení řidičů je zase tady, pokračují opravy mostu a uzavírka

Pondělí, 20.2.2017

Ředitelství silnic a dálnic pokračuje s opravami mostu ve Velkomoravské ulici, což znamená, že opět začíná částečná uzavírka této frekventované silnice. Omezení v praxi znamená, že na komunikaci I/35 začala uzavírka poloviny mostu ve směru na Mohelnici. Tato uzavírka potrvá do 30. června 2017.

Po dobu uzavírky bude veškerý provoz sveden do protisměru a v obou směrech bude omezen na jeden jízdní pruh. Po celou dobu uzavírky nebude možné odbočení z Velkomoravské do Švýcarského nábřeží a ze Švýcarského nábřeží bude možný výjezd na Velkomoravskou pouze pravým odbočením.

Nejmenší medvíďata ze Zoo Olomouc se mají fajn. Spí, přibírají a těší se na jaro

Pátek, 17.2.2017

Nejmenším a nejmladším medvědům na Moravě se daří skvěle. Medvíďata, která se narodila v Zoo v Olomouci 4. ledna, prospívají dobře a dosavadní zimní čas tráví ponejvíce v leže. Nepravý zimní spánek, který je medvědům baribalům vlastní, si užívají i dva nejčerstvější členové zdejší medvědí rodiny. .

Medvíďatům se daří dobře, jsou dvě, sameček a samička. Momentálně váží přibližně dvě kila, což je podle vyjádření chovatelů krásný přírůstek. "Nevíme sice jaká byla konkrétně jejich porodní hmotnost, ale mláďata tohoto druhu mívají obvykle při narození jen 200 až 400 gramů. Je tedy patrné, že tito olomoučtí medvědí sourozenci krásně prospívají," vysvětluje mluvčí Zoo Olomouc Karla Břečková.

Dva opilí řidiči zavinili dvě včerejší bouračky. Za to jim teď hrozí i vězení

Čtvrtek, 16.2.2017

Dvě nehody s alkoholem v hlavní roli řešila ve středu 15. února olomoucká policie. V prvním případě řidička s alkoholem v krvi narazila zezadu do auta, které pouštělo lidi na přechodu pro chodce, ve druhém případě opilý řidič vyjel s autem ze silnice.

A je to tady: kvůli trvajícímu smogu vyhlásili meteorologové stav regulace!

Středa, 15.2.2017

Stav regulace pro Olomoucký kraj v noci vyhlásil Český hydrometeorologický ústav. Důvodem jsou vysoké koncentrace suspendovaných částic PM10. Regulace vstoupila v platnost v úterý 14. února ve 22:28 hodin a platí do odvolání. Malé děti, staří lidé a nemocní by neměli cghodit ven. Řidiči, pokud je to jen trochu možné, by neměli dnes vůbec vyjíždět auty. 

Alespoň na polovině stanic reprezentativních pro toto území překročil 12hodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných částic PM10 regulační prahovou hodnotu (RPH) 150 mikrogramů/m3 a ve výhledu 24h není předpokládán jeho pokles pod RPH. Aktuální koncentrace na stanicích smogového varovného a regulačního systému jsou uvedeny zde.

Důležité informace meteorologů pro veřejnost

Jak zabránit bleskovým povodním? Radnice chce chránit Radíkov, Lošov a další místa

Pondělí, 13.2.2017

Radíkov, Lošov, Svatý Kopeček, Topolany, Slavonín či vodní toky Křelovský, Stouska, Nemilanka nebo Adamovka. Řešení, jak tyto kritické lokality a toky ochránit před povodněmi, by měla přinést nová studie odtokových poměrů, kterou chce nyní zadat město Olomouc.

Zmíněná studie má na základě analýzy odtokových poměrů v místech s vysokým rizikem navrhnout preventivní, přírodě blízká, protipovodňová opatření. „Studie by měla navrhnout v podstatě drobná opatření, která jsou ale ve výsledku pro zmíněné části města velice důležitá. Pomocí nejrůznějších poldrů a remízků se totiž dá zabránit mnoha kritickým situacím, tak aby se nemusely opakovat například problémy, s nimiž se při přívalových deštích potýkal Slavonín,“ vysvětluje náměstek primátora Martin Major. „Od studie očekáváme, že nám dá návod, jaká opatření a v jakých místech mohou části města před povodněmi ochránit a zároveň jaký efekt bude vybudování těchto opatření mít,“ dodává.

Dodávka srazila v Holici chodkyni, řidič nezastavil a zraněné nepomohl

Pondělí, 13.2.2017

Svědky nehody, při které řidič dodávkového auta srazil chodkyni, hledá policie. K nehodě došlo dnes (v pondělí 13. února) krátce před půl sedmou v ulici Šlechtitelů v Olomouci, mezi ulicemi Holická a Keplerova, v prostoru před areálem Fa Olbena.

Došlo zde ke střetu prozatím neznámého dodávkového vozidla s sedmapadesátiletou chodkyní, která šla v protisměru jízdy vozidla, ve směru od ulice Keplerovy směrem k ulici Holické. Vozidlo mělo zachytit chodkyni pravým bokem, když ji míjelo. Po střetu řidič nezastavil a pokračoval směrem k ulici Keplerově. Chodkyně si sama přivolala první pomoc.

"Se žádostí o pomoc při objasnění nehody se obracíme na širokou veřejnost, především na občany, kteří byli svědky této nehody, aby se se svým svědectvím přihlásili na linku 158, nebo osobně či telefonicky kontaktovali policisty Dopravního inspektorátu Olomouc, Třída Kosmonautů 189/10 v Olomouci, na tel. 974 766 251," uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy