Zprávy

Jarní Flora propojuje krásu skla a květin. Strom života zve do hlavní expozice

Pondělí, 25.3.2019

AKTUALIZOVÁNO 25.4.2019 Jarní květinová výstava Flora Olomouc 2019 dnes začíná. Navštívit ji můžete ve dnech 25. – 28. dubna. Co zajímavého letošní výstava ve Smetanových sadech přináší? Jde zejména o spojení květin a uměleckého skla. 

Hra světla a stínu, ve které se prolne půvab jarních květin s křehkou krásou skla. Strom jako symbol života a plynutí času… Květinová výstava Flora Olomouc 2019 zve na nevšední ústřední expozici v pavilonu A s názvem Strom života. Pavilony G a H budou hostit rozsáhlou expozici bonsají a suiseki. Letošní Flora Olomouc dále nabídne odborné přednášky, floristickou show, výstavu drobné zahradní mechanizace Hortifarm, Jarní zahradnické trhy a především záplavu jarních květin.

Ulice plné povalujících se opilců vadí všem. Město hledá způsob, jak se jich zbavit

Středa, 24.4.2019

Opilí a špinaví lidé se válí na chodníku za bílého dne. Agresivní žebráci, kteří v případě, kdy nedostanou drobné, sprostě nadávají. Strkanice a rvačky na hlavní třídě. S opilými lidmi, z nichž ne všichni jsou klasičtí bezdomovci, má Olomouc už docela bohaté zkušenosti. Radnice chce nyní spojenými silami všech zainteresovaných stran tyto problematické průvodní jevy fenoménu obecně vnímaného jako bezdomovectví zmírnit. Hlavní aktéři ale připouštějí, že mají dost omezené možnosti. 

„Záměrně neříkám, že chceme problém vyřešit, protože zcela vyřešit problém bezdomovectví nedokázal nikdo, tím méně město za současných legislativních podmínek. Současně ale nemůžeme rezignovat a problémů si nevšímat, musíme dělat, co je v našich silách, abychom dopady chování problematické části lidí bez domova na život slušných lidí minimalizovali,“ říká primátor Olomouce Mirek Žbánek, který inicioval několik jednání, zmapování situace ve městě a také nedávný výjezd do terénu.

Stoletá budova mizí, ve Fakultní nemocnici bude místo ní upravený parčík

Středa, 24.4.2019

Po téměř sto letech se Fakultní nemocnice Olomouc loučí se starou budovou II. interní kliniky. Příprava demolice objektu, který původně sloužil jako pavilon pro tuberkulózní pacienty a pro účely interní kliniky byl přestavěn teprve na konci 60. let, byla zahájena již ve středu 3. dubna. Postupné rozebírání objektu potrvá až do začátku července a jeho cena činí bezmála 3,8 milionu korun bez DPH.

Muzeum umění versus ministr kultury: boj pokračuje, protestů přibývá

Úterý, 23.4.2019

Těsně před začátkem velikonočních svátků oznámilo ministerstvo kultury, v jehož čele stojí někdejší primátor Olomouce Antonín Staněk, že odvolává z funkcí ředitelů Národní galerie a Muzea umění Olomouc Jiřího Fajta a Michala Soukupa. V případě Muzea umění byly jako důvod k odvolání uvedeny závěry auditu v instituci, což ale lidé z muzea umění odmítají. Dnes se objevilo hned několik hlasů, které volají po vysvětlení tohoto závažného kroku a které zpochybňují vysvětlení ministerstva.

Elektromobily mají podporu. U OC Haná spouští nové rychlodobíjecí stanice

Pondělí, 22.4.2019

Řetězec restaurací McDonald´s pokračuje v umísťování veřejných rychlodobíjecích stanic ve vybraných lokalitách svých restaurací po celé České republice. Tento týden zprovozněná dvojice stanic v obchodním centru Haná v Olomouci představuje již sedmou lokalitu, kde zákazníci z řad řidičů elektromobilů mohou dobít baterie svých vozů. Díky spolupráci se Skupinou ČEZ funguje momentálně na parkovištích v síti McDonald´s už celkem 13 rychlodobíjecích stanic v pětici krajů České republiky.

Ve spolupráci se Skupinou ČEZ vybavuje McDonald´s parkoviště u svých restaurací rychlodobíjecími stojany umožňujícími většině elektromobilů dobít 80 % kapacity baterií za cca 20-30 minut. Po nedávném startu dvojice stanic u restaurace McDonald’s v Písku, na 66. km dálnice D1, v Mostě, v Praze na Evropské, Průmyslové ulici a jedné „dobíječky“ na pražském Černém Mostě je duo rychlodobíjecích stanic ABB nyní řidičům k dispozici také v Obchodním centru Haná v Olomouci.

Už jste viděli velbloudí batole? Zoo Olomouc se po 20 letech raduje z mláděte

Pátek, 19.4.2019

Brzy ráno 11. dubna přivítala olomoucká zoo vytoužené mládě velblouda dvouhrbého, na které čekala téměř dvacet let. Mládě přišlo na svět s porodní hmotností 42, 2 kilogramů. Jméno dostalo sloučením jmen svých rodičů - Masafi (Marysza a Safír). „Mládě se narodilo v pořádku, matka je hodná, ač první chvíle provázely rozpaky, neboť se chovala tak, jakoby nevěděla, že je nutno mládě kojit. Dnes už Masafi pije sama,“ popisuje první hodiny po narození zoolog Libuše Veselá. 

Už bylo načase… Tak buď zdráva, Masafi.

A jedna připomínka - výlet za velbloudím mládětem Masafi má tentokrát i hlubší význam - každou návštěvou totiž pomůžete Zoo Olomouc, která se musí vyrovnávat s následky ničivé vichřice. Kromě samotného vstupného je zoologické zahradě možné pomoci i formou dárcovských SMS.

Ministr a bývalý primátor Staněk dnes odvolal šéfa prestižního Muzea umění

Čtvrtek, 18.4.2019

Jak se zdá, nedávná válka mezi ministrem kultury (a donedávna i primátorem Olomouce) Antonínem Staňkem a Muzeem umění Olomouc neskončila. Další dějství se jmenuje odvolání ředitele Muzea umění Olomouc. 

Škody v zoo jdou do milionů, mohou zbrzdit i novinky. Pomozte zahradě, třeba návštěvou

Neděle, 14.4.2019

Zoologická zahrada v Olomouci si přesně měsíc po ničivé vichřici Eberhard stále ještě líže rány a hlaně sčítá škody. Padlých 800 stromů je z části odklizeno, práce však pokračují a budou trvat ještě dlouho. Jasné je, že vichřice nadlouho ovlivní vzhled zoologické zahrady a může odsunout i chystané novinky.  

"Škody nejsou zcela vyčísleny, ale už dnes víme, že se dotýkají milionových hranic. Na DMS kontě je dnes přibližně 65 tisíc korun, na krizovém účtu zahrady 75 tisíc korun," popisuje aktuální situaci mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská. „Vážím si dobré vůle lidí, jejich přízně. Už tím, že přijdou do zoo, ji podpoří. Musím také poděkovat médiím, firmám, klubům za jejich nesamozřejmou pomoc v rámci propagace zoo. V současné době finalizujeme projekt na záchranu zoologické zahrady,“ uvedl ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň.

Dopravní ústředna umí řídit i křižovatky. Řidiči dostanou info o dopravě do mobilu

Čtvrtek, 11.4.2019

Do ostrého provozu byla spuštěna dopravní řídící ústředna, která Olomouci přinese komfort pro všechny typy dopravy. Velkou část dat mohou řidiči nyní sledovat online na webových stránkách chytra.olomouc.eu nebo v aplikaci Chytrá Olomouc. Ta je ke stažení pro operační systémy Android i iOS.

Horní náměstí rozkvete, bývalou alej stromů bude připomínat alej květin

Středa, 10.4.2019

Skutečným městem květin bude letos v létě Olomouc, přinejmenším tedy Horní náměstí. V úplném centru města totiž skoro dvojnásobně naroste počet mobilní květinové výzdoby. Severní strana náměstí bude velkými květinovými nádobami kompletně lemována. Radní už toto rozšíření výzdoby schválili.

„Květinové pyramidy byly umístěny v prostoru Horního náměstí již v minulých letech a Olomoučané i návštěvníci města je hodnotili skoro vždy pozitivně. Květinová výzdoba města patří v Olomouci k dlouhodobé tradici,“ uvedl náměstek primátora Pavel Hekela, který má v gesci krom jiného i veřejnou zeleň. „V programovém prohlášení současné rady města máme ostatně také bod o zvyšování estetické a užitné hodnoty veřejných prostranství, a právě toto je jedna z cest k naplnění onoho bodu,“ zdůraznil primátor Mirek Žbánek.

Řada květinových pyramid připomene starou alej

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy