Zprávy

Půjčují kola a teď pomůžou najít bezpečná řešení pro olomoucké cyklisty

Úterý, 12.11.2019

Růžově natřená kola v centru Olomouce potkáváme na každém rohu. Sdílená kola firmy Rekola doplňují nabídku pro olomoucké cyklisty už pátým rokem, letos nabízí v ulicích už stovku kol k zapůjčení. „My jsme se nyní s firmou Rekola dohodli na další konkrétní spolupráci, která přinese ve výsledku prospěch všem cyklistům, tedy i těm, kteří jezdí výhradně na svých kolech a sdílené bicykly je nezajímají,“ řekl náměstek primátora Matouš Pelikán.

Radnice už dnes využívá informací, které firma při půjčování kol získává. Rekola předávají městu informace o výpůjčkách a vraceních kol i mapování tras, kudy cyklisté nejčastěji jezdí. „My pak tyto informace využíváme při stanovování vhodných lokalit, kam umístit nové cyklostojany. Tato spolupráce se osvědčila ke spokojenosti cyklistické veřejnosti,“ zhodnotil Matouš Pelikán. Město by nyní chtělo získat více dat k výrazně širšímu praktickému využití.

Obří olomoucké kolo, nové osvětlení, dětská zóna u tržnice. Vánoční trhy budou lepší!

Úterý, 12.11.2019

Po dvaatřicet dnů a večerů bude žít centrum města atmosférou a rytmem Vánočních trhů Olomouc. Proslulé olomoucké vánoční trhy navíc letos nabídnou spoustu novinek, včetně rozšíření plochy o areál tržnice. Návštěvníky Olomouce navíc může kromě punče hřát i pocit, že trhy budou letos ekologičtější.

Vánoční trhy už tradičně zaplňují Horní a Dolní náměstí zhruba sto čtyřiceti stánky, kde lidé najdou řemeslné výrobky, voňavé a chutné produkty regionální gastronomie. Letos přibude další plocha u tržnice. Součástí sortimentu je také oblíbený punč. Právě punčem, respektive desítkami různých druhů tohoto zimního nápoje, je Olomouc proslulá a láká na své vánoční trhy tisíce návštěvníků z jiných měst od nás i ze zahraničí.

Začíná se roknrolem, bude i divadlo

Premiéra mostu u Bristolu má datum! Otevření proběhne 18. prosince

Středa, 6.11.2019

Most v ulici Komenského bude k 18. prosinci letošního roku otevřen. To je ta nejdůležitější informace, která vzešla z kontrolního dne, jenž se na stavbě protipovodňových opatření odehrál ve středu ráno. Otevření mostu je podstatné také pro všechny navazující akce, které se mají odehrávat v příštím roce.

Vraťme stromy do zoo! Na Svatém Kopečku bude sázet Sigma i Janek Ledecký

Úterý, 5.11.2019

V březnu tohoto roku vichřice Eberhard razantně zasáhla do podoby olomoucké zoo. Na Svatém Kopečku vichřice vyvrátila na osm set stromů a připravila mnoho zvířat o zázemí. Nejhůře zasažená část připomínala měsíční krajinu, která nabízela smutný pohled na neexistující les. Škody se vyšplhaly do výše 10 milionů korun. Zvířata mají své domovy a výběhy již opravené. A stromy? Díky vám se mohou do zoo vrátit.

Oblíbenou cyklostezku kolem Mlýnského potoka osvětlí dvaatřicet nových lamp

Pondělí, 4.11.2019

Dvaatřicet lamp veřejného osvětlení zvýší komfort i míru bezpečí cyklostezky, která vede podél Mlýnského potoka mezi ulicemi Jarmily Glazarové a U sportovní haly. „Je to frekventovaná stezka podél vodního toku, kterou mají v oblibě nejen cyklisté, ale i chodci či bruslaři. Proto jsme vyslyšeli volání obyvatel Hejčína a investujeme do nového osvětlení, aby mohly být procházky a projížďky v této části města bezpečnější,“ vysvětlil náměstek primátora Martin Major. První podněty k vybudování osvětlení podlával už před lety Aleš Vánský z Hejčína. 

Na stavbě bude postaveno 32 pětimetrových stožárů, cyklostezka bude osvětlena LED svítidly Philips LUMA. „Jejich výhodou je schopnost automatické regulace, která dokáže zajistit například pokles intenzity osvětlení v pozdních nočních hodinách,“ doplnil Martin Major.

Wolkerovu ulici od pondělí uzavře oprava kolejí. Neprojedou auta ani tramvaje

Sobota, 2.11.2019

Oprava kolejového křížení uzavře ulici Wolkerovu v Olomouci. Pro veškerou dopravu bude ulice uzavřena od pondělí 4. listopadu do 9. prosince. Kvůli opravě, kterou provádí Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), nepojedou ani tramvaje.

Důvodem úplné uzavírky pro silniční i tramvajovou dopravu je oprava křížení tramvajové a železniční trati v ulici Wolkerova. V rámci výluky provede SŽDC výměnu kolejového křížení tramvajové a železniční trati v místě železničního přejezdu. Neprůjezdá bude i ulice Štítného. 

Objízdná trasa:

Oficiální objízdná trasa bude na příjezdu od Brna vedena z ulice Brněnské na ulici Albertovu, Foerstrovu, vpravo na třídu Míru, Litovelskou, Palackého a na třídu Svobody. V opačném směru z tř. Svobody vlevo do ul. Palackého, Litovelské, tř. Míru, vlevo na Foerstrovu, Albertovu a Brněnskou.

Obří přístřeší pódia v letňáku šlo k zemi. Cikánská branka zůstává uzavřena

Pátek, 1.11.2019

Areál letního kina v Olomouci žije zvláštním položivotem. Před lety se už s pokračováním jeho existence vůbec nepočítalo, protože velkorysý projekt Olomoucký hrad plánoval v této lokalitě úplně jiné prostorové uspořádání a částečně i jiné využití místa. Projekt ale v roce 2014 nebyl v zastupitelstvu schválen a letní kino funguje dál, ovšem bez velkých investic do údržby. První viditelné proměny se zde odehrály až v tomto roce.

Nová Ulice bude víc než měsíc bez tramvají. Ve Wolkerově ulici musí opravit koleje

Úterý, 29.10.2019

Dopravní podnik města Olomouce informuje cestující, že se od pondělí 4. listopadu do pondělí 9. prosince nesvezou na Novou Ulici tramvají. V tomto termínu totiž bude probíhat oprava kolejového křížení v ulici Wolkerova. Kvůli práci na kolejích bude zastavena tramvajová doprava v úseku Nová Ulice – Okresní soud.

Kvůli tomu musí dojít k několika úpravám autobusového a tramvajového provozu. Výlukové jízdní řády budou zveřejněny na zastávkových označnících a webových stránkách www.dpmo.cz.

TRAMVAJOVÝ  PROVOZ

Linky č. 1 a 4 – nahrazeny kombinovanými linkami s označením X1/4 (vedena po trase Fibichova – Hlavní nádraží – Tržnice – Náměstí Republiky – Hlavní nádraží – Pavlovičky) a s označením X4/1 (vedena po trase Pavlovičky – Hlavní nádraží – Náměstí Republiky – Tržnice – Hlavní nádraží – Fibichova, vnitřní kolej). Obsluhovány budou všechny tramvajové zastávky na trase.

Komplikace výjezdu na Přerov - Rolsberskou a Týneckou čekají opravy a uzavírky

Neděle, 27.10.2019

Náročné opravy a s tím spojené uzavírky čekají ulice Rolsberská a Týnecká v Olomouci. Nejméně po celý listopad zde bude omezena doprava, řidiči se musí připravit na delší dobu průjezdu. Omezení se dotknou i autobusového provozu! Plánované opravy navazují na práce, které uzavřely v této části města silnice už v září. 

Ředitelství silnic a dálnic zde bude od 30. října provádět akci „Silnice I/55 Olomouc - průtah od křižovatky Lipenská po křižovatku Keplerova“. Konkrétně jde o opravy navazujících částí silnice I/55 v ulici Rolsberská a Týnecká. Pracovat se bude na dvou úsecích současně. Termín ukončení prací je předběžně plánovaný na první polovinu prosince 2019. Za příznivého počasí a vhodných klimatických podmínek však mohou být práce a stavba ukončena dříve.

Vždy bude uzavřena celá polovina komunikace, provoz sveden do režimu 1 + 1 a převeden do protisměru, kde bude pokračovat v režimu 1 + 1, tak jak to bylo již u předchozí etapy.

Nové lampy pro Horní náměstí? Na nádvoří otestují vzorový prototyp

Čtvrtek, 24.10.2019

AKTUALIZOVÁNO Na nádvoří radnice se objevil v pátek 25. října prototyp nové lampy, určené pro Horní náměstí. Autorem prototypu je architekt Jan Šépka, spoluautor rekonstrukce náměstí z 90.let 20. století. Lampa už byla testována na počítači i na reálném prototypu. Teď se přesunula do Olomouce. 

Jan Šépka přišel před lety s návrhem lampy s nepřímým osvětlením, dle tvaru lidově zvané plácačka. Proti umístění atypického svítidla do středu památkové rezervace se zvedla vlna nevole a proti bylo i vedení radnice. Primátor Martin Major tehdy nechal dosluhují lampy, zvané sirky, raději vyměnit za elegantnější a svítivější lampy Philips Urban Star.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy