Zprávy

Zítra začne znovu stříkat Arionova kašna. Snad už nebude mrznout

Pondělí, 24.4.2017

Ze zimního spánku probudí zítra v 9 hodin Arioniovu kašnu. Pracovníci Technických služeb města Olomouce už tuto nejmladší a možná nejpopulárnější městskou kašnu zkontrolovali, prověřili funkčnost její technologie a vyčistili ji. Během pondělního dopoledne už byla nádrž kašny zčásti naplněna, finální doplnění a hlavně spuštění všech fontán se odehraje zítra v 9 hodin. Pro stabilitu vody budou při napuštění nadávkovány chemikálie, které zabraňují během horkých dní nežádoucí tvorbě řas.

S ohledem na avizované klimatické podmínky a očekávaným mrazům nebylo letos napuštění kašny realizováno před jarní etapou květinové výstavy Flora Olomouc. Ostatně, i pohled na loňské snímky ukazuje, že před rokem touto dobou bylo v Olomouci počasí docela jiné :-) 

Arionova kašna zdobí Horní náměstí od roku 2002, jejím autorem je olomoucký rodák a světově proslulý sochař Ivan Theimer. Letos či příští rok kašnu doplní ještě pítko od stejného autora. 

Zmrzlá jarní Flora s Thajským drakem přilákala šedesát tisíc návštěvníků

Pondělí, 24.4.2017

Sněžení a teploty kolem nuly. Poněkud macešsky se zachovala příroda k 38. ročníku jarní etapy mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc 2017, který se konal na stejnojmenném výstavišti od 20. do 23. dubna. Naštěstí po opravdu ošklivém čtvrtku přišly přece jen o poznání vlídnější víkendové dny, a tak nejproslulejší výstavnická akce svého druhu v České republice nesoucí tentokrát motto Tajemná tvář světa nakonec přilákala do areálu v olomouckých Smetanových sadech kolem 60 tisíc návštěvníků.

Nemocnice nabízí zdarma vyšetření kožních znamének. Je Evropský den melanomu

Neděle, 23.4.2017

Evropský den melanomu nabízí lidem mimořádnou možnost nechat si zdarma vyšetřit různá kožní znaménka. Dnes až do 17 hodin tato nabídka platí v Olomouci v Pevnosti poznání, zítra například v Nemocnici Přerov. Připomínka Evropského dne melanomu tak v různých nemocničních zařízeních Česku nabídne mimořádně zdarma důležité vyšetření a také možnost informovat se o ochraně před sluncem či prevenci vzniku kožních nádorů.

Centrum Olomouce v létě zkrášlí a osvěží pestré květinové pyramidy

Pátek, 21.4.2017

Zpestřením i zpříjemněním centrální části města by v letošní turistické sezóně měla být nová květinová výzdoba. Při zahájení jarní etapy mezinárodní květinové výstavy Flora Olomouc o tomto plánu informoval primátor Antonín Staněk.

„Myslím, že teď už mohu prozradit skutečnost, že se podařilo ve spolupráci s Výstavištěm Flora Olomouc dohodnout pořízení speciální květinové výzdoby v centru města. Na Horním náměstí se v průběhu letní turistické sezony objeví pět mobilních nádob s letničkami,“ uvedl primátor Staněk s tím, že na podobnou květinovou výzdobu jsou lidé zvyklí i v řadě jiných evropských měst a k Olomouci by se hodila. „Sezonní květinová výzdoba může být určitým kompromisem mezi představou velké části Olomoučanů, kteří by na náměstí chtěli zeleň, a stanovisky ochránců památek, kteří naopak stálou veřejnou zeleň odmítají,“ doplnil Antonín Staněk.

Pohodovou chůzi slibuje město lidem v šesti čtvrtích, kde opraví chodníky

Čtvrtek, 20.4.2017

Stovky metrů nově opravených chodníků budou sloužit lidem v celkem šesti městských částech. Rada města Olomouce posoudila žádosti jednotlivých komisí městských částí a rozhodla o tom, kam zamíří částka 2,7 milionu vyčleněná na obnovu chodníků a opravy komunikací.

Obnovou tak brzy projdou chodníky v městských částech Nemilany, Neředín, Nové Hodolany, Nové Sady, Olomouc – západ a budou vybudovány nové zpomalovací prahy ve dvou ulicích na Svatém Kopečku. „Částku 2,7 milionu korun jsme pro účely velkých oprav vyčlenili v rozpočtu poprvé loni. Dáváme tak příležitost komisím městských částí, aby uplatnily požadavky na opravy chodníků a komunikací velkého rozsahu, tedy na ty, na něž nemohou dosáhnout prostřednictvím běžně ročně přidělované částky ve výši 300 tisíc korun,“ uvedl primátor Antonín Staněk.

Lavičky z budoucnosti: sedíte, nabíjíte telefon a surfujete na netu. Navíc i svítí

Středa, 19.4.2017

Služby jako z budoucnosti nabídnou lavičky, které se letos v rámci modernizace veřejného mobiliáře objeví v Olomouci. Lavičky umí poskytovat kromě posezení několik dalších funkcí. Díky USB zdířkám si uživatel může nabíjet mobilní telefon, současně se jedná o zdroj bezdrátového internetového signálu s dosahem kolem čtyř metrů a navíc k tomu lavičky v noci svítí. Provoz těchto multifunkčních zařízení ani nevyžaduje další náklady – jejich horní část totiž tvoří solární panely. Navíc se jedná o líbivý designový výrobek.

Srážka s vlakem, srážka s autobusem. Na kolejích čekala staršího muže smrt

Středa, 19.4.2017

Srážka s vlakem a chvíli poté ještě srážka s autobusem. Dvě nehody, jedna s tragickými následky, se odehrály včera večer v Olomouci.

Krátce před půl desátou v noci se odehrála tragická nehoda v prostoru železničního přejezdu na ulici Na Zákopě v Olomouci, části Chválkovice. Střetl se zde projíždějící nákladní vlak se starším mužem, který se tou dobou pohyboval v kolejišti. Při střetu utrpěl zranění, neslučitelná se životem, kterým na místě podlehl. "Veškeré okolnosti a souvislosti této tragické události zjišťujeme," uvedla mluvčí policie Irena Urbánková. Na místo vyrazila okamžitě jednotka zdravonické zýáchranné služby a také profesionální hasiči. Záchranáři na místě našli velmi vážně zraněného staršího muže a zahájili oživovací pokusy. Pacient utrpěl velmi vážná poranění postihující více části těla a i přes navazující rozšířenou resuscitaci a snahu zdravotníků o záchranu života na místě po několika minutách muž zemřel. 

Dvacátýho osmýho čtvrtý na náměstí, zvou O5 a Radeček na Tvarůžkový festival

Úterý, 18.4.2017

Už se to blíží! Příští týden budou dva dny v centru města všude olomoucké tvarůžky. Nově na Tvarůžkový festival zve i populární skupina O5 a Radeček. Ta obstará hudební program v první den festivalu, zaměřeného především na nezaměnitelnou olomoukou gastronomickou specialitu. 

Po loňském pilotním ročníku, který překvapil samotné pořadatele obrovským zájmem veřejnosti, bude letos ve všech směrech festival dvojnásobný. Bude se odehrávat na dvou náměstích a bude trvat dva dny. Druhý ročník Olomouckého tvarůžkového festivalu se bude v pátek 28. a v sobotu 29. dubna. Prodejci budou tentokrát své speciality nabízet ve stáncích na Horním i Dolním náměstí. Druhý ročník je tedy výrazně velkoryseji připravený než ten loňský. Do festivalu se zapojí více restaurací, a to asi dvacet, včetně  minipirovarů, chybět nebude prodejce tvarůžkové zmrzliny. Změní se také rozmístění stánků, které byly vloni příliš blízko u sebe, což při návalech zájemců nebylo moc dobré. 

Pomlázky, kraslice a lidové zvyky. Olomoucké Velikonoce oživí centrum města

Středa, 12.4.2017

Pomlázky, kraslice, folklor, zkrátka vše, co tradičně patří ke svátkům jara, si v Olomouci užijeme v neděli 16. dubna přímo v centru města. Nenechte si ujít Olomoucké Velikonoce a přijďte se i s dětmi pobavit na Horní náměstí.

Po celý den, od 8 až do 15 hodin najdete na náměstí spoustu zajímavostí a tradičních řemesel. Nahlédnete pod ruce zkušeným pletařům pomlázek, uvidíte, jakými technikami se dají ozdobit velikonoční kraslice a seznámíte se i s tradičními hanáckými velikonočními produkty a specialitami. Chybět nebudou samozřejmě ani živá farmářská zvířata nebo poníci.

„Velikonoční jarmarky a oslavy bývají každoročně velmi oblíbené, proto jsme si svátky jara nechtěli nechat ujít ani letos. Připomínat si tradice a všechno, co se k Velikonocům váže, je podle mě čím dál tím důležitější. Spousta dnešních městských dětí totiž možná už ani některé velikonoční tradice nezná,“ říká náměstek primátora města Olomouce Pavel Urbášek.

Dopravní informátoři se osvědčili, zůstanou na zastávkách až do středy

Pondělí, 10.4.2017

Prvních pár dní bezprecedentní koncentrace dopravních uzávěrek a omezení má za sebou Olomouc. Okolo třídy 1. máje se jezdí (či spíše nejezdí) úplně jinak než dřív, nejezdí ani tramvaje. Na rohu nábřeží Přemyslovců u pojišťovny každých sedm až osm minut zastavuje náhradní autobus, který vozí lidi k hlavnímu nádraží. Tam zůstanou až do středy informátoři dopravního podniku města Olomouce, kteří lidem radí, jak nyní cestovat po městě.

Původně zde měli být v pátek a v pondělí, nakonec tady zůstanou informátoři dopravního provozu ještě další dva dny. 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy