Zprávy

Nemocnice musí dohnat odložená vyšetření i operace. Jede naplno i o víkendech

Sobota, 23.5.2020

Problém jménem odložená vyšetření a operace s sebou přinesla koronavirová pandemie. Nevyhnul se ani Fakultní nemocnici Olomouc a jejím pacientům. O 200 výkonů a 450 hospitalizací oproti ročnímu plánu méně provedla I. interní klinika - kardiologická FNOL do poloviny letošního května.

Kvůli pandemii COVID-19 musela klinika a její kardiocentrum stejně jako ostatní zdravotnická pracoviště nemocnice odložit neakutní výkony a vyšetření. Díky opravdu maximálnímu nasazení personálu a efektivní organizaci práce však I. interní klinika zrušené výkony dohání v mimořádných víkendových směnách a do konce června by měla provést všechny ty zákroky, jež byla nucena odložit.

K pacientům už mohou návštěvy! Fakultní nemocnice otevře po dvou měsících brány

Čtvrtek, 21.5.2020

Fakultní nemocnice Olomouc se po víkendu po koronavirové krizi znovu otevírá návštěvám.

S účinností od pondělí 25. května 2020 jsou ve Fakultní nemocnici Olomouc povoleny návštěvy při dodržení následujících pravidel a doporučení:

➡️ Doba návštěv je 14.00 - 16.30 hodin. Výjimečně v individuálních případech může ošetřující lékař povolit návštěvu mimo stanovenou dobu.

➡️ Osoba navštěvující pacienta (dále jen návštěva) se neléčí s infekcí COVID-19 a nemá nařízenou karanténu v souvislosti s tímto onemocněním.

➡️ Při vstupu na oddělení zdravotník návštěvě změří teplotu a dotáže se na symptomy onemocnění COVID-19. Pokud bude naměřena teplota nad 37oC a / nebo zjištěny symptomy onemocnění, nebude dané osobě návštěva pacienta umožněna.

➡️ Návštěva při vstupu na oddělení a odchodu z oddělení provede hygienickou dezinfekci rukou, po celou dobu návštěvy má nasazenu roušku.

Haló, děti! Dopravní centrum Semafor otevírá a chystá čisté minikáry

Čtvrtek, 21.5.2020

Městské dopravní Centrum Semafor se po uzavření kvůli pandemii koronaviru znovu otevírá veřejnosti. Svůj provoz zahajuje v pondělí 25. května. Ve stejný den jako se do lavic vrací část žáků prvního stupně v základních školách, konkrétně skoro tři tisíce dětí.

Otevírací doba pro veřejnost

25. – 31. května, červen 2020

PO – PÁ    14:00-18:00

SO, NE     10:00-12:00  a  14:00-18:00

„Při návštěvě dopravního hřiště je potřeba dodržovat všechna vyhlášená aktuálně platná protiepidemiologická opatření a zvýšenou hygienu. Desinfekce k dispozici návštěvníkům je samozřejmostí,“ popisuje manažer Centra Semafor Josef Línek.

Autobusové spoje jezdí jako dřív, koronavirová omezení už neplatí

Čtvrtek, 21.5.2020

Další omezení, která si v březnu a dubnu vynutil stav nouze, konečně padají. Od pondělí 25. května 2020 budou, z důvodu dalšího uvolňování restriktivních opatření kvůli koronaviru, zrušena některá omezení autobusového provozu. Většina autobusových spojů MHD tak už jezdí normálně jako dřív. 

Autobusové linky č. 12, 16 a 19 budou vedeny v pracovních dnech dle původních jízdních řádů (v kapesních jízdních řádech s uvedenou platností od 15. 12. 2019).

Autobusové linky č. 50, 51 a 52 budou vedeny denně dle jízdních řádů platných před omezením (linky č. 50 a 52 dle výlukových jízdních řádů s platností od 15. 3. 2020, linka č. 51 dle původního jízdního řádu s platností od 18. 12. 2019).

Autobusová linka X bude vedena v pracovních dnech v intervalu 10 minut a ve dnech pracovního klidu v intervalu 15 minut dle nového jízdního řádu.

Most u pojišťovny už rozebírají. Autobusy tudy projedou, auta už nikoliv

Středa, 20.5.2020

V pondělí se objevily dopravní značky, od úterý jsou na místě i stavební stroje a nákladní auta. Na mostě přes Mlýnský potok v ulici 1. máje začala velká rekonstrukce. Potrvá do prosince, pokud se během stavby nestane nic mimořádného. Po jejím dokončení by tudy měly jezdit tramvaje z centra města na Žižkovo náměstí a zpět.  

Stavební firma ohradila staveniště a to v praxi znamená, že je pro osobní dopravu neprůjezdný most a změnil se i režim v ulicích Kosinova, Nábřeží Přemyslovců a Jiřího z Poděbrad. Ve směru od mostu do ulice Nábřeží Přemyslovců a Jiřího z Poděbrad nelze vjet a v případě první jmenované ulice ani vstoupit. V těchto ulicích je teď dočasně povolen obousměrný provoz aut, když z nábřeží musí auta vyjíždět přes rovněž obousměrnou Kosinovu ulici. Z ulice Jiřího Poděbrad se nyní vyjíždí ulicí U Reálky.

Lanáček v Zoo Olomouc se po roce a půl otevírá. Má nové překážky a super výhled

Úterý, 19.5.2020

Lanovým centrem v Zoo Olomouc mohly děti prolézat naposledy před téměř dvěma lety. Kůrovcová kalamita a nakonec i loňská vichřice Eberhard však provoz centra zastavily. Po původním Lanáčku v areálu zoo totiž nezůstaly ani stromy, na nichž byl vybudován.

V těchto dnech se ale otevírá nový Lanáček, který stojí na samonosných kůlech. Nahoru mohou nejen děti - novinkou je, že se do výšin smí vydat i dospělí návštěvníci. Lanáček je zpřístupněn i pro starší návštěvníky a horní věková hranice není stanovena. „Když vidím úsměv a spokojenost u návštěvníků, tak mi práce dává smysl. Začátek sezóny byl díky koronaviru složitější, protože kolem nařízení bylo mnoho zmatků, ale věřím, že bude lépe. Ztráty se bohužel již dohnat nedají, ale Lanáček není stavbou na jeden rok. Musíme se dívat dopředu,“ dodává jednatel společnosti Eduard Hrabalík.

V krátkém rozhovoru se dozvíte vše o novém Lanáčku i o tom, co bylo jeho inspirací.

Dobročinná sportovní aplikace Nadace ČEZ v našem kraji rozdala téměř 4 miliony korun 

Úterý, 19.5.2020

Mobilní aplikace EPP - Pomáhej pohybem motivuje veřejnost ke sportu prostřednictvím charity, jen v Olomouckém kraji díky ní lidé podpořili 55 projektů za 3.978.830 korun, v rámci celé republiky podpora přesáhla 111 milionů. Aplikace se stala nedílnou součástí doprovodného programu mnoha kulturních, společenských a sportovních akcí. Od spuštění v květnu 2015 se k ní přihlásilo mnoho známých českých sportovců. 

Od pondělí se magistrát vrací k plnému provozu. Elektronická rezervace je zahlcená

Pátek, 15.5.2020

Úředními dny na pracovištích olomouckého magistrátu jsou opět pondělí až čtvrtek. Otevírací hodiny jsou až na výjimky stejné jako před vypuknutím koronavirové krize. Současně ale i nadále platí preventivní pravidla, daná ministerstvem zdravotnictví, tedy například dodržování rozestupů či určitého počtu osob v místnosti. V provozu je už i elektronický rezervační systém, s ohledem na vynucené přerušení agendy je ale nyní zahlcen na několik týdnů dopředu.

Lídrem Spojenců je exministr zemědělství Marian Jurečka

Čtvrtek, 14.5.2020

KRAJ – Jedničkou společné kandidátky Spojenci - Koalice pro Olomoucký kraj, kterou před podzimními krajskými volbami uzavřeli KDU-ČSL, TOP 09, Zelení a ProOlomouc, se stal předseda lidovců a poslanec Marian Jurečka. Druhá pozice na kandidátce připadla starostce Jeseníku Zdeňce Blišťanové (TOP 09) a třetí místo olomoucké kardioložce Marcele Škvařilové (ProOlomouc).

"Potřebujeme vytáhnout Olomoucký kraj, kam patří. Hospodářsky bohužel citelně zaostává. Dali jsme si proto za cíl region za čtyři roky dostat na seznamu krajů o tři příčky výš," řekl dnes novinářům exministr zemědělství Jurečka.

Daňové bonusy pro znevýhodněné regiony

Mezi priority koalice patří vzdělávání nebo dostupná zdravotnická péče na venkově nebo péče o seniory. Podle Jurečky je třeba také podporovat hospodářsky slabé oblasti Olomouckého kraje, jako je například Jesenicko či oblasti Konice či Potštátu.

Plavby Olomouc zahájily šestou sezonu. Letos nabídnou nový plavební úsek

Čtvrtek, 14.5.2020

Vlajková loď Kordulka, která je dominantní službou Plaveb Olomouc, je na řece Moravě už šestým rokem. Za tu dobu se na její palubě vystřídaly tisíce návštěvníků z Olomouce i celé České republiky. Páté narozeniny si žádají novinku a tu nabídnou Plavby Olomouc v podobě nového plavebního úseku, který povede až ke Kožušanskému jezu.

Nová trase bude trvat kolem dvou hodin. Vytváří tedy alternativu ke kratší, stávající plavbě, která v nabídce zůstává. Organizátor Šimon Pelikán ji začne provozovat od druhé poloviny června. „V letošním roce reagujeme na nepříznivou situaci způsobenou pandemií koronaviru, jejíž dopady jsou veliké a nevyhnuly se ani nám. Nicméně vzhledem k tomu, že více Čechů bude prázdniny trávit doma, věřím, že naši novou trasu uvítají. Rozhodli jsme se pro navýšení plavebních možností a OLOLOĎ Kordulka se do Olomouce vrátí už letos,“ uvádí kapitán Šimon Pelikán.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy