Zprávy

Historické automobily i motorky míří na Floru, odpoledne budou v Hrubé Vodě

Sobota, 19.8.2017

Krásu naleštěných autoveteránů i spolehlivost jejich desítky let starých motorů můžete sledovat dnes díky čtvrtému ročníku Svatokopeckého okruhu. Sraz vozidel začal ráno u Veteran Areny, odkud budou stařičké automobily či motocykly odjíždět směrem do Smetanových sadů.

Nejstarší automobily a motocykly jsou z přelomu dvacátých a třicátých let. Převažují domácí značky jako Aero, Praga, Tatra, Walter, Zbrojovka, Jawa a ČZ.  Z poválečných let pak diváci uvidí téměř celou výrobní řadu automobilek Škoda a Tatra, doplněnou například i o anglické vozy MG, Triumph a Jaguar. Nebude chybět ale ani Volha, Ford, Fiat, VW Brouk a z motocyklů zvučné značky jako Norton, BSA, Ariel, NSU či BMW.

Do konce roku nejméně třicet nových laviček a několik opravených. To je slib

Pátek, 18.8.2017

Kolik je v Olomouci laviček? Kdo je ničí, kdo je odstraňuje, kdy je opraví a kde naopak přibudou nové? Tyto a další podobné otázky řeší aktualizovaný seznam městského mobiliáře, do něhož patří např. lavičky, stojany na kola, odpadkové koše nebo informační tabule. Z nového přehledu majetku bude magistrát vycházet při rozhodování o jeho údržbě a modernizaci.

„Snažili jsme se postihnout veškerý mobiliář, který se nachází v majetku a na pozemcích města. Seznam tak poskytuje aktuální přehled o konkrétním typu majetku, který je ve správě města, a poslouží jako podstatný podklad při rozhodování o jeho další údržbě, výměně nebo modernizaci,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk.

Dnes vyrazí tisíce poutníků na Kopeček, zítra akce mládeže uzavřou centrum pro auta

Pátek, 18.8.2017

Město je v posledních dnech plné mladých lidí. Kdykoliv se od rána do večera vydáte do některé z ulice v centru Olomouce, potkáváte skupinky a proudy mladých lidí, kteří míří na některou z mnoha akcí Celostátního setkání mládeže. Většina hromadných událostí se zatím odehrávala v areálu Korunní pevnpstky. V pátek a sobotu se ovšem chystají dvě akce takového rozsahu, že nějakým způsobem ovlivní provoz ve městě.

Pozor, v poslední srpnový víkend nepojedou tramvaje do Neředína!

Čtvrtek, 17.8.2017

O víkendu nepojedou tramvaje do Neředína. V sobotu 26. srpna a v neděli 27. srpna 2017 bude, za současné úplné uzavírky pozemní komunikace třídy 1. máje a tramvajové křižovatky v ulici Legionářská, prováděna oprava trakčního vedení na křižovatce náměstí Národních hrdinů x Legionářská. Z důvodu těchto oprav bude vyloučena tramvajová doprava v úseku Okresní soud – Neředín, krematorium.

Výlukové jízdní řády budou v předstihu k dispozici na prodejnách DPMO, a.s. a zveřejněny budou také na webu dopravního podniku www.dpmo.cz.

TRAMVAJOVÝ PROVOZ

Tramvajové linky č. X3, X4 a 5 – budou vedeny ve stávajících trasách dle platných výlukových jízdních řádů.

Linka č. 7 nebude provozována a bude nahrazena spoji linky č. 1.

NÁHRADNÍ AUTOBUSOVÁ DOPRAVA X7

Po letech uzavření znovu otevřou opravenou lávku přes Mlýnský potok

Středa, 16.8.2017

Doposud uzavřená lávka, která znamená zkratku mezi frekventovanou ulicí Dobrovského a čtvrtí Lazce, konkrétně ulicí Václava III., se konečně dočká opravy. Po nové lávce by mohli pěší poprvé bezpečně přejít počátkem letošního listopadu. Na stavební práce dohlédne biologický dozor stavby.

„Opravou lávky se konečně podaří vyřešit četné žádosti a podněty občanů na bezpečné přecházení z centra do městské části Lazce. Lávka se již delší dobu nacházela v havarijním stavu, a proto musela být v poslední době pro užívání zcela uzavřena,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk.

Jako když padá domino. Na silnici stálo po nehodě pět potlučených aut

Úterý, 15.8.2017

Včera kolem sedmnácté hodiny došlo v Tovární ulici v Olomouci k dopravní nehodě pěti osobních vozidel. Situace na silnici poněkud připomínala známý dominový efekt. Na jeho počátku byla nejspíš chyba jednoho mladého řidiče.

Z policejního šetření vyplývá, že 22letý řidič vozidla Škoda Citigo, který jel směrem k ulici Lipenské, si při přejíždění z levého do pravého jízdního pruhu pravděpodobně nevšiml kolony stojících vozidel a z prozatím přesně nezjištěných příčin narazil do před ním stojícího vozidla Škoda Octavia. Vůz, který jel ve stejném směru jízdy, jen ve vedlejším, pravém jízdním pruhu, řídil 31 letý řidič. Náraz byl natolik silný, že Škoda Octavia následně narazila do před ním stojícího vozidla rovněž značky Škoda Octavia. Ta hned poté narazila do před ní stojící Škody Octavie a ta také narazila do dalšího vozidla, rovněž zn. Škoda Octavia. Rázem tak bylo na silnici poškozeno pět vozidel, u hmotných škod naštěstí zůstalo. 

Nová stezka pro cyklisty a pěší propojí dvě olomoucké čtvrti. Stavba už začala

Sobota, 12.8.2017

Více než šest set metrů nové cyklostezky a stezky pro pěší propojí olomoucké městské části Chválkovice a Týneček. „Smyslem této investiční akce je zajistit bezpečné propojení pro cyklisty i pěší mezi Chválkovicemi a Týnečkem. Akce souvisí s dlouhodobou snahou o budování infrastruktury pro cyklistickou dopravu,“ uvedl investiční náměstek primátora Filip Žáček.

Stavba, která v těchto dnech začíná, přinese ve výsledku kombinovanou komunikaci pro pěší a cyklisty o šířce 3 metry. Chystaný úsek cyklostezky bude mít délku 622 metrů. Hladký povrch nové komunikace zajistí asfaltobeton. Součástí stavby jsou také hospodářské sjezdy ze stezky, oprava propustku a výšková úprava plynovodu, jehož trasu nová stezka kříží.

Těžké žluté monstrum dunělo na nových kolejích. Finále stavby trati se blíží

Sobota, 12.8.2017

Mnohatunový žlutý kolos se s robotickou pravidelností posunoval v závěru tohoto týdne po nových kolejích na třídě 1. máje. Strojní traťová podbíječka, jak se toto speciální zařízení jměnuje, zde zpevňovala podloží pod nově položenými kolejemi. Mimochodem, dost hlasitě... Jak to vlastně s touto ostře sledovanou stavbou v centru Olomouce vypadá?  

V Arionově kašně je už zase čistá voda. Kvůli sinicím ji museli vyměnit

Čtvrtek, 10.8.2017

Horko a přemnožené sinice dnes přivedly pracovníky technických služeb k Arionově kašně. Dnes ráno proto proběhla mimořádná výměna vody v Arionově kašně a zároveň byla provedena kontrola technologie kašny.

Po vyčištění nádrže kašny od vzniklého povlaku bylo napuštěno asi 30 kubických metrů nové užitkové vody, která pochází ze studny ve Chválkovicích. "K výměně vody došlo s ohledem na extrémní klimatické podmínky, v jejichž důsledku došlo k přemnožení sinic v kašně. Pro vyčištění vody v kašně by potom bylo potřeba nasazení velkého množství chemických přípravků, což bylo s ohledem na ochranu životního prostředí i na využívání kašny lidmi k ovlažení, vyhodnoceno jako nevhodné," uvedl ředitel Technických služeb města Olomouce Miroslav Petřík.

Po provedených pracích je tedy Arionova kašna opět zcela funkční a naplněna čistou vodou.

Foto: Technické služby města Olomouce a REJ.cz

Poničená auta, zablokované silnice, urvané střechy. V noci řádily další bouřky

Čtvrtek, 10.8.2017

Několik silných bouřek se prohnalo nad ránem ve čtvrtek 10. srpna Olomouckým krajem. Bouřky začaly řádit těsně před čtvrtou hodinou ranní. Hasiči měli do 7. hodiny ráno v souvislosti s bouřkami hlášeno už více než 90 událostí v souvislosti s bouřkami.

Bouřky způsobily především lámání a pády stromů a větví na komunikacích a na nájezdech na dálnici D35, v několika případech spadl strom na dráty elektrického vedení, na přístavky u rodinných domů nebo na auta. Ve třech případech zasahovali hasiči také u popadaných stromů na železniční trati (na Konicku a Olomoucku). Celá ráno byli hasiči stále v terénu a likvidovali také několik utržených nebo uvolněných střešních krytin. 

Nejvíce výjezdů hasiče čekalo na Olomoucku (celkem 35 událostí), Prostějovsku (32 událostí), Šumpersku (16 událostí) a Přerovsku (13 událostí). 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy