Zprávy

Hledáme 20 000 dobrovolníků pro Olomoucký kraj

Pondělí, 16.10.2017

INZERCE

Do Prahy je daleko. Když jedeme do hlavního města na výlet, nikdy netušíme, co tam zažijeme. Pražáci to mají ještě těžší – přes Olomouc většinou jen projíždějí vlakem, do Jeseníku přijedou jednou za život za čerstvým vzduchem a „Horní Dolní“, tedy většinu malých měst a vesnic v našem kraji, pravděpodobně nepoznají nikdy.

Pražáci nás prostě neznají, radosti ani strasti našeho života si neumí představit. Stejně jako poslanci, což jsou vlastně taky Pražáci, ať už pocházejí odkudkoliv. Nemějme jim to za zlé, prostě to tak je. Ale neříkejme, že s tím nemůžeme nic udělat. Nestěžujme si, že za nás zase „v Praze“ rozhodli něco, čemu se musíme přizpůsobit.

Tři nové přechody v Olomouci začnou sloužit chodcům ještě letos na podzim

Neděle, 15.10.2017

Tři nové přechody umožní bezpečné přecházení chodců v olomouckých městských částech Povel, Nedvězí a Chomoutov. Radnice do jejich výstavby investuje více než 6,5 milionu korun. Veřejnosti začnou sloužit postupně v průběhu letošního podzimu.

Jeden z nových přechodů pro pěší již začal vyrůstat na Povelu ve Slavonínské ulici. „Investice zahrnuje jak vybudování nového přechodu v místě křižovatky s Fischerovou ulicí, tak i výstavbu místa pro přecházení ve směru do Vratislavovy ulice,“ popisuje investiční náměstek primátora Filip Žáček. Přechod pro pěší stavební firma staví v místě stávajícího chodníku tak, aby navazoval k autobusové zastávce. „Doplní jej nové veřejné osvětlení i výsadba keřů,“ objasnil náměstek Žáček. Náklady investice jsou ve výši 450 tisíc korun a stavební práce mají skončit v závěru října.

Blažejské schody jsou kompletně nové. Průzkum pod nimi ovlivní dějiny města

Sobota, 14.10.2017

Schodiště spojující Blažejské náměstí a vstup do olomouckých Bezručových sadů prošlo kompletní obnovou. Do náročné opravy investovalo město více než dva miliony korun. Celkovou rekonstrukci historického schodiště, na kterou dohlíželi i archeologové, si vyžádal jejich špatný technický stav.

„V minulosti jsme na schodišti prováděli zejména záchovné a udržovací práce, abychom zabezpečili to nejnutnější. Špatný stav schodiště, který byl dán především jeho nekvalitním podložím, však dokázala vyřešit až jeho celková rekonstrukce,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk.

Při demontáži původních kamenných schodišťových stupňů se zjistilo, že se štěrkové podloží nachází jen na velmi malé ploše a jeho téměř celá nosná konstrukce schodiště leží na skalním podkladu. „Oprava historického schodiště si tak ve svém důsledku vyžádala nejen úpravu podloží, ale i nové řešení nosné konstrukce a výměnu několika žulových schodišťových stupňů,“ objasnil primátor Staněk.

Unikátní freskový sál v Komeniu: záchrana pokračuje a odhaluje další tajemství

Pátek, 13.10.2017

Záchrana reprezentativního sálu základní školy Komenium s freskovou výzdobou, jaká nemá v našich zemích obdoby – to je cíl investiční akce, která se odehrává už od roku 2016.„Rozhodli jsme se tento prostor a unikátní výtvarné dílo zachránit, i když jde o velmi náročný úkol. Vzhledem k rozsahu restaurátorských prací a k velikosti tohoto bohatě zdobeného sálu byla tato důležitá akce od počátku koncipována jako více etapová,“ vysvětlil primátor Antonín Staněk, který se ve čtvrtek zúčastnil kontrolního dne. Momentálně se do finále blíží etapa, která uvede do původního stavu stěnu s okny. Radní už také schválili další pokračování restaurování. "O obnovu výzdoby sálu jsme usilovali dlouho, ale nikdo na to neslyšel. Jsem moc rád, že se konečně se našlo vedení města, které bylo ochotno se do toho pustit," podtokl ředitel základní školy František Vlček.

Nechci slibovat, nechci se chlubit

Pátek, 13.10.2017

INZERCE

Odstartovala kampaň před volbami do Sněmovny. Moc to nemám rád, i slovo kampaň se mi dost protiví. Nechci slibovat, nechci se chlubit. Nechci si oholit „mušketýrský“ vous, i když mi lidi radí, že bez něj bych na plakátech vypadal líp. Nechci se dělat jiný nebo lepší, než jsem.

Kdo volí Oklešťka, volí bývalého starostu Výšovic, kterému dávali jeho sousedé celých dvacet let opakovaně důvěru v komunálních volbách. A taky hejtmana, který miluje náš kraj, čtyři roky za něj ve sněmovně bojoval a je připraven to dělat i v dalších čtyřech letech.

Kdo volí ANO v Olomouckém kraji, volí osobnosti, které svým životem prokázaly, že jim nejde o moc ani o peníze, ale o lidi.

Změny v Sokolské ulici, přibude i odbočka pro tramvaj. Podobu může ovlivnit každý

Čtvrtek, 12.10.2017

V Olomouci se plánuje proměna podoby další části centra. Po náměstí Republiky je to oblast ulic Sokolská, Zámečnická, U Hradeb, Slovenská, Kačení a Vodární. Na budoucnosti této lokality se opět bude podílet i veřejnost. Odbor koncepce a rozvoje Magistrátu města Olomouce totiž připravil na čtvrtek 19. října veřejné projednání studie, která se zabývá okolím ulice Sokolská. Mimo jiné zde má vzniknou i odbočovací větev tramvajové trati ve směru od Koruny.

„Jedná se o důležitý veřejný prostor, proto o něm chceme diskutovat nejen s lidmi, kteří v této lokalitě bydlí, ale i s ostatními obyvateli Olomouce či institucemi, které tam sídlí,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec. Připomněl, že veřejné projednání není stanoveno zákonem, ale vedení radnice tento způsob diskuse podporuje.

Protipovodňová opatření začínají. Proměna nábřeží bude trvat dlouhých 53 měsíců

Čtvrtek, 12.10.2017

Slavnostním zahájením začala včera II. B etapa Protipovodňových opatření Olomouc. Na nábřeží řeky Moravy, kde už začalo vykácení dřevin a další přípravné práce, se dopoledne sešli zástupci investora, tedy Povodí Moravy, s.p., ministr zemědělství ČR Marián Jurečka a také zástupci města, které v celém projektu vystupuje jako chráněný subjekt. Na následném brífinku pak zástupci Povodí Moravy představili i rámcový harmonogram celé II. B etapy, která bude trvat dohromady 53 měsíců.

Tvarůžková cukrárna boduje, její šéfka se stala Živnostnicí Olomouckého kraje

Středa, 11.10.2017

Olomoucké tvarůžky jsou jednoznačně v kurzu, Tvarůžková cukrárna boduje. Projevilo se to i nyní při soutěži Firma roku, kdy živnostnice Blanka Poštulková nadchla porotu svou úspěšnou výrobou unikátních specialit z olomouckých tvarůžků. Mezi firmami pak odbornou porotu doslova uchvátila společnost CIDEM, která je evropským lídrem ve výrobě cementotřískových desek.

Volební lídr Starostů a nezávislých Radim Sršeň: Jitrnice na stromech jsou fajn, ale musíme si je odpracovat

Úterý, 10.10.2017

INZERCE

Když se v roce 2013 umístil v celostátní anketě mezi nejlepšími starosty, vyrostly v jeho Dolních Studénkách na stromech jitrnice a pivo teklo proudem. „Splnil jsem tím svůj slib a odměnil naše skvělé občany za všechno, co pro obec dělají. Ale takové posvícení u nás není každý den. Abychom si mohli užívat pohodový život v hezké vesnici, musíme si to nejdříve odpracovat. To je u nás všem jasné,“ říká starosta Dolních Studének a kandidát do sněmovních voleb za Starosty a nezávislé Radim Sršeň, který teď nabízí podobný recept celému kraji.

Takže když se dostanete do sněmovny, porostou jitrnice v každém městě a vesnici Olomouckého kraje?

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Zprávy