Bleskovky

Prázdniny jsou za rohem, MHD bude opět nabízet méně spojů

Pondělí, 24.6.2019

Za pár dní začnou letní prázdniny a s nimi se zmenší počet autobusů, které den co den vyrážejí do ulic Olomouce. Z důvodu hlavních školních prázdnin budou v termínu od 1. 7. do 31. 8. 2019 provedeny změny v autobusových jízdních řádech.

Mimo prázdninová omezení, která jsou daná platným jízdním řádem jednotlivých linek, dojde, vzhledem k předpokládanému snížení počtu cestujících během hlavních prázdnin, k částečnému omezení autobusového provozu v pracovních dnech na linkách č. 12, 13, 16 a 19 a k mírné úpravě jízdního řádu linky č. 21. Vyjmenované linky budou jezdit dle nového letního jízdního řádu, který je k dispozici na www.dpmo.cz a zastávkových označnících.

Bouřka napáchala velké škody, v několika vesnicích vyplavila i domy

Středa, 19.6.2019

AKTUALIZOVÁNO Zatímco v Olomouci ve středu v podvečer bouřka jen začernila oblohu a na zem spadlo pár kapek, jinde na Olomoucku to bylo o poznání horší. Hasiči měli s následky přívalového deště opět spoustu práce. 

Stavba Šantovka Tower je blíž! Zastupitelé nepřijali vypořádání námitek

Pondělí, 17.6.2019

Zastupitelstvo města Olomouce v pondělí projednávalo vypořádání námitek ke Změně číslo II. územního plánu, která se týkala lokality, kde má vyrůst tzv. Šantovka Tower. Následně mělo být projednáno vydání změny číslo II. územního plánu, která by stanovila přesné výškové limity v lokalitě, kde je výšková stavba plánována. Prvním bodem v pořadí bylo rozhodnutí o vypořádání námitek uplatněných v rámci veřejného projednání Změny č. II ÚP Olomouc. K tomu ale při hlasování chyběl dostatečný počet hlasů, pro přijetí vypořádání bylo jen 22 z celkem 45 zastupitelů. Tím pádem zastupitelé nemohli ani projednat návrh změny územního plánu. Investor Šantovka Tower, který má od minulého týdne (zatím nepravomocné) územní rozhodnutí, tak může pokračovat v přípravách stavby. Zastupitelé po hlasování avizovali, že ještě dnes připraví pro úřad územního plánování nové pokyny ke změně územního plánu v této lokalitě.

Policisté museli kvůli kolabujícímu divákovi přerušit závod

Neděle, 16.6.2019

Silné vedro a dusno znamenalo při sobotním půlmaratonu v Olomouci vypětí a riziko nejen pro závodníky, ale i pro diváky. Policisté a zdravotníci se museli postarat i o jednu z divaček závodu. Nakonec vše dobře dopadlo. 

Zhruba v osm večer dostala policie prosbu o pomoc. Na Horním náměstí v Olomouci byli mezi diváky i lidé z chráněné dílny a jedna z nich začala mít zdravotní problémy. Přivolaný lékař na místě konstatoval, že je nutné dotyčnou neprodleně doprovodit mimo okruh závodu. "Policisté okamžitě, vzhledem k ohrožení zdraví osoby, reagovali na kritickou situaci a osobu doprovodili centrem města mimo trať hlavního závodu. Během doprovodu bylo nutné zásadním způsobem křížit trať závodu. Osobu se ale podařilo zdárně doprovodit do zóny, nezasažené hlavním závodem," popsala mluvčí policie Irena Urbánková. Policisté tak okamžitou reakcí přispěli k záchraně dotčené osoby.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve čtvrtek očekávají meteorologové silné bouřky!

Čtvrtek, 6.6.2019

Český hydrometeorologický ústav vydal výstražnou informaci o nebezpečí vzniku silných bouřek, které mohou být doprovázeny přívalovými srážkami s úhrny okolo 40 milimetrů, ojediněle také kroupami. Platnost výstrahy začíná ve čtvrtečních odpoledních hodinách a trvá do pátečního rána. Meteorologové doporučují pro omezení škod nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty, zabezpečit skleníky a podobně. V případě silného přívalového deště mohou být zaplaveny například sklepy. 

Foto: MMOL/ Blanka Martinovská

Radnice se postupně halí do iluzivního obrazového pláště

Středa, 29.5.2019

Lešení už několik měsíců zakrývá velkou část radnice. Teď se ovšem důvěrně známá fasáda s okny a především s orlojem opět vrací na scénu! Radnici totiž postupně zahaluje obří plachta, na níž je podoba nejznámější městské budovy natištěna. Podle pracovníků stavby bude plachta s potiskem zahalovat objekt tak, jak budou pokračovat stavební práce. Během nejbližších dní se plachta objeví na celé severní straně. Nyní se čeká na dotisk dalších dílů obří plachty.

Tato zajímavá metoda zmírnění negativních důsledků stavby na vizuální dojmy kolemjdoucích je sice v západní Evropě už celkem běžná, v Olomouci s ní ale zatím moc zkušeností nemáme... tak uvidíme, co uvidíme.  Ale snad všechno bude lepší než samotné lešení. 

Do úterního večera bude silně pršet, hrozí i voda na silnicích

Pondělí, 27.5.2019

Hladiny řek nejspíš půjdou zase nahoru. Meteorologové vydali v pondělí varování, že na velké části České republiky bude opět pršet. Vydatný déšť čeká celou severní polovinu Olomouckého kraje, od Mohelnicka a Uničovska dál až po Jeseník. 

Do úterního večera naprší místy 30 až 60 milimetrů, výjimečně kolem 70 milimetrů srážek. V noci na středu 29. května srážky zeslábnou nebo ustanou. Podle varování meteorologů tak hrozí zvýšený odtok vody z krajiny a průtok vody přes komunikace. Hlavně řidiči musí počítat s s jevy jako je snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Za deště je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Pokud někde bude proudit voda přes komunikace, nikdo by neměl stupovat nebo vjíždět do proudící vody a zatopených míst.

Dálnici na Prostějov blokuje nehoda. Řidiči musí sjet u Hněvotína

Pondělí, 13.5.2019

AKTUALIZOVÁNO Na Prostějov museli v pondělí jet řidiči přes Nedvězí a Bystročice. Na dálnici se totiž ráno odehrála nehoda, která až do poledne blokovala cestu.

"Dnes po čtvrt na devět jsme přijali oznámení o dopravní nehodě tří nákladních vozidel a jednoho osobního vozidla na 34 km dálnice D46 ve směru z Olomouce do Prostějova. Dálnice byla v místě nehody uzavřená," uvedl mluvčí polůicie Libor Hejtman. Řidiči musí od Olomouce sjet na 37. kilometru na EXITu Hněvotín a pokračovat přes obce Nedvězí a Bystročice. Zpět na D46 mohou najet na 33. kilometru na EXITu Olšany u Prostějova. Uzavření dálnice odhaduje policie do 12 hodin. Při nehodě byla lehce zraněna jedna osoba.

Dálnice byla opět plně sprovozněna ve 12:45. 

Zloděj ukradl skoro třicet knih. Zajímalo ho hlavně vzdělávání

Pátek, 10.5.2019

Ve čtvrtek ráno oznámila policii prodavačka knihkupectví v Olomouci krádež většího mnnožství knih. Neznámý pachatel v úterý 7. května odpoledne odcizil z prodejny celkem šestadvacet knih, převážně vzdělávacích titulů.

Nejvíce „žádanou“ knihou bylo „Hravé učení“, této edukativní publikace odcizil celkem pět kusů. Z dalších titulů si zloděj odnesl následující knihy: Dinosauři, Svět zvířat, Zvířátka na statku, Atlas světa, Když roboti brebentí, apod. Zloděj ovšem nepohrdnul ani pohádkami a tak v jeho lupu skončila také „Kniha o perníkové chaloupce“ či „Večerníčkovy pohádky“. Poškozené knihkupectví vyčíslilo hodnotu odcizených knih na částku přes 10 tisíc korun.

Pachateli, který nejspíš moc rád čte, za přečin krádež hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

Ilustrační foto: pixabay.com

Olomoucí dnes projde průvod na podporu nezávislosti justice

Pondělí, 29.4.2019

V Olomouci se v pondělí 29. dubna uskuteční protest, který na podporu nezávislosti justice organizuje hnutí Milion chvilek pro demokracii. Hlavním mottem akce je Nejsme slepí. "Nechceme, aby premiér Babiš dostal justici pod kontrolu účelovou výměnou ministra spravedlnosti den poté, co policie navrhla Babišovu obžalobu," vzkazují svolavatelé demonstrace.

Protestní setkání se uskuteční v 18:00 na Horním náměstí. Již v 16:30 však začíná na Žižkově náměstí protestní pochod symbolicky významnou trasou (před Okresním soudem budou např. korunováni lvi). Detaily naleznete ve Facebookové události ZDEVíce informací naleznete na webu. 

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Bleskovky