Bleskovky

Mají volno! Karanténa Litovelska a Uničovska končí

Neděle, 29.3.2020

Hygienici v neděli v poledne rozhodli, že neprodlouží platnost mimořádného opatření při epidemii na Litovelsku a Uničovsku. Hranice uzavřené zóny tedy o půlnoci z neděle na pondělí přestanou platit a desítky tisíc lidé budou mít opět volnou cestu. Důvodem pro ukončení mimořádné karantény je to, že už údajně splnila svůj účel. 

"Neznamená to ale, že máme vyhráno, naopak, jsme teprve na začátku boje s koronavirem. Prosím vás všechny, abyste se chovali zodpovědně a dodržovali pravidla," upozornil současně na twitteru hejtman Olomouckého kraje Ladislav Oleštěk, který o čerstvém rozhodnutí hygieniků před malou chvílí informoval.

Počet nemocných za jeden den narostl na více než dvojnásobek

Čtvrtek, 26.3.2020

Bleskovým skokem narostl dnes počet nemocných pacientů s Covid-19, evidovaných v Olomouci a v blízkých obcích v rámci ORP Olomouc. Ještě ráno jich bylo 22, dnes večer je nový stav rovných 50. Během jediného dne je tedy počet nemocných v Olomouci více než dvojnásobný. V celém kraji je momentálně 169 evidovaných nemocných, nejvíce je v Litovli, a to 52 případů. Tyto informace zveřejnil speciální web krajpomaha.cz.

Uvidíme, zda důvodem dnešního prudkého skoku je rychlejší šíření nákazy, nebo spíše navýšení počtu prováděných testů, po kterém se dlouho volalo. 

Z prostějovské nemocnice propustili už druhého uzdraveného pacienta

Středa, 25.3.2020

Z infekčního oddělení prostějovské nemocnice mohli v úterý 24. března propustit domů v pořadí druhého pacienta v Olomouckém kraji vyléčeného z nemoci Covid-19. Šestašedesátiletý muž strávil v nemocnici celkem 10 dní. Po celou dobu hospitalizace měl pouze lehký průběh onemocnění. Už v pondělí opustil brány nemocnice muž, který byl hospitalizován jao první. Ačkoliv byl pacientův zdravotní stav na počátku hospitalizace nestabilní, v posledním týdnu se výrazně zlepšil. Že je pacient zcela vyléčený, potvrdily prostějovským lékařům dva laboratorní testy, které oba prokázaly negativní výsledek 

Aktuálně je v Nemocnici Prostějov hospitalizováno 9 pacientů s potvrzeným onemocněním Covid-19, jejichž zdravotní stav brzké propuštění do domácí péče prozatím nedovoluje.

Do fakultky jezděte teď raději vjezdem z Hněvotínské ulice

Pátek, 20.3.2020

K omezení vjezdu do Fakultní nemocnice Olomouc vrátnicí z ulice I. P. Pavlova došlo ve čtvrtek 19. března. Vrátnice nebude od tohoto dne až do odvolání obsazena pracovníkem ostrahy nemocnice, pojede tedy v tzv. víkendovém provozu. Vjezd bude možný pouze po přiložení aktivní karty určené pro vjezd do areálu, nebo po vytištění vjezdového lístku. Výjezd bude možný pouze po zaplacení v platebním automatu, nebo po přiložení aktivní karty určené pro vjezd / výjezd z areálu. Pro bezproblémový vjezd / výjezd do a z areálu FN Olomouc doporučujeme použít bránu z Hněvotínské ulice.

Výzva: dotazy na uzavřenou oblast řeší jen speciální linka

Úterý, 17.3.2020

Policie vydala dnes upozornění v souvislosti s uzavřenou oblastí na Litovelsku a Uničovsku. Vzhledem ke značnému počtu dotazů obecného charakteru na policejní linku tísňového volání 158 a také na další pracoviště v rámci krajského ředitelství se prosí policie občany, aby se v případě takovýchto dotazů obraceli na speciální infolinku Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje t. č. 585 719 719, která byla zřízena za tímto účelem. Uvedené číslo je do odvolání v provozu od 9:00 do 19:00 hodin. Základní informace související nejen s tímto opatřením lze najít a vyhledat i na jejich internetových stránkách. "Žádáme občany především o ohleduplnost, protože operační důstojníci musí plnit především aktuální a neodkladné úkoly, které jim vyplývají z tohoto mimořádného opatření. Děkujeme za respektování výzvy, spolupráci a pochopení," vzkazuje policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Fakultka začne testovat až příští týden, zatím tam nevolejte

Pátek, 13.3.2020

Počátkem příštího týdne zahájí Ústav mikrobiologie Fakultní nemocnice Olomouc na základě povolení Ministerstva zdravotnictví ČR testování vzorků na přítomnost infekce koronavirem. V tuto chvíli laboratoře Fakultní nemocnice Olomouc testy ještě neprovádějí. Vedení nemocnice proto žádá veřejnost, aby z těchto důvodů Fakultní nemocnici Olomouc nekontaktovala.

V případě podezření na onemocnění Covid-19 zůstaňte doma pokud možno v izolaci od ostatních osob a volejte tísňovou linku 112, jejímž prostřednictvím se vám dostane odborné péče.

Podle aktuálních informací z Krajské hygienické stanice Olomouc bylo v pátek 13. března v Olomouckém kraji pět osob s pozitivními výsledky testů na přítomnost koronaviru. 

Zdroj: Fakultní nemocnice Olomouc

Nouzový stav: končí veřejné akce, večer zavřou restaurace

Čtvrtek, 12.3.2020

AKTUALIZOVÁNO Vláda ve čtvrtek 12. března vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení na zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru označovaný jako SARS CoV-2 nouzový stav.

Od čtvrtku 12. března od 18 hodin zakazuje divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy a veletrhy, vzdělávací akce, a to jak veřejné, tak soukromé s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob, a to do odvolání.

První nemocný v Olomouckém kraji! Leží v prostějovské nemocnici

Úterý, 10.3.2020

AKTUALIZOVÁNO První pacient s potvrzenou nákazou koronavirem je podle našich informací hospitalizován na infekčním oddělení prostějovské nemocnice. Podle neoficiálních zpráv se jedná o cizince, konkrétně manažera asijské společnosti, která má pobočku v Prostějově.

Jedná se o první případ tohoto onemocnění v Olomouckém kraji. Ještě v úterý dopoledne hlásili krajští hygienici, že všechny testy na onemocnění Covid-19 jsou negativní. "Je to potvrzený výskyt a dá se tak tedy říci, že máme první koronavir na území Olomouckého kraje," uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk. Hospitalizovaný muž má prý zatím spíše lehčí průběh nemoci. ještě se bude rozhodovat o tom, zda i nadále zůstane v péči prostějovských lékařů nebo bude přepraven do pražské nemocnice Na Bulovce, kde se lidem s tímto novým typem onemocnění od počátku věnují.

Sedmdesát lidí v kraji je v preventivní izolaci

Pátek, 6.3.2020

V Olomouckém kraji je už sedmdesát osob v preventivní izolaci kvůli vyloučení možnosti nákazy koronavirem. Krajská hygienická stanice aktuálně nečeká na výsledek vyšetření odběrů na test Covid-19. Všechny dosavadní testy, které u osob z Olomouckého kraje zatím proběhly, byly negativní.

Podrobné instrukce, jak postupovat v případě podezření na onemocnění, najdete na této stránce KHS http://www.khsolc.cz/2019_nCoV.aspx

Fakultní nemocnice Olomouc žádá pacienty s podezřením na infekci koronavirem, aby raději využili linku 112, a pokud už osobně vyrazí do nemocnice, zřídila pro ně od pátku 6. března izolovanou čekárnu. Ta se nachází ve spojovací chodbě mezi Oddělením urgentního příjmu (budova A) a Oční klinikou (budova E1). Zde se příchozím dostane instrukcí, jak dále konkrétně postupovat.

Ilustrační foto: pixabay.com

Krajští hygienici spustili speciální linku kvůli koronaviru

Neděle, 1.3.2020

Od dnešního dne je pro veřejnost v souvislosti se šířením nového typu koronaviru, respektive onemocněním SARS-CoV 2019, zřízena informační linka Krajské hygienické stanice OLK: 585 719 719 s provozem od 9:00 do 19:00 hodin denně do odvolání. Více informací najdete na stránkách www.khsolc.cz.

Ilustrační foto: pixabay.com

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Bleskovky