Bleskovky

Vánoční strom rozsvítí v neděli, čas ale město tají

Úterý, 24.11.2020

Vánoční strom stojí od neděle na Horním náměstí. Zatím na něm sice ještě nejsou žádné ozdoby a osvětlení, to se ale má změnit do neděle. V neděli 29. listopadu už bude strom nazdobený a čeká jej první rozsvícení. Nebude to ale tak, jak jsou Olomoučané za minulá léta zvyklí. Radnice tají, kdy se světla rozsvítí. 

Vzhledem k platným protiepidemickým opatřením se letos k rozsvícení stromu nepřipojí žádný další program. Navíc není stanoven ani přesný čas, kdy se strom rozzáří. Po zkušenostech ze 17. listopadu, kdy bylo předem zveřejněno, v kolik hodin začnou reflektory promítat trikoloru na radnici a na baziliku na Svatém Kopečku, načež na obou místech bylo velké množství lidí, se chce stejnému jevu radnice vyhnout.

Dodávka se zasekla v Myší díře, hasiči ji zachránili

Pondělí, 23.11.2020

Znáte nejnižší olomoucký podjezd, zvaný Myší díra? Určitě ano. Pokud máte něco vyššího než osobní vůz, nejspíš byste sem raději nejeli. Špatný odhad prokázal řidič dodávky, který dnes po poledni podezřele nízk=ého profilu nedbal a do podjezdu v ulici Dr. Milady Horákové vjel. Tzv. Myší dírou neprojel a zůstal v ní zaklíněný.

"Vyprostili jsme jej pomocí výkonného navijáku, kterým disponuje náš technický automobil. Po dobu asi patnácti minut, kdy probíhal zásah hasičů, byl podjezd pro dopravu uzavřen," popsala mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová. Jak mluvčí hasičů dodala, k žádnému zranění při dopravní nehodě nedošlo.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Vánoční strom je už na Horním náměstí! 

Neděle, 22.11.2020

Vánoční strom je od nedělních jedenácti hodin na Horním náměstí! V devět hodin ho v Postřelmově na Šumpersku pokáceli, před desátou vyrazili na cestu a před jedenáctou jej už vyložili na Horním náměstí.  Před polednem už strom stál na tradičním místě před orlojem. 

Nazdobení stromu začne už v pondělí 23. listopadu a dokončeno má být v pátek. V první adventní neděli 27. listopadu bude stromeček poprvé rozsvícen. Vzhledem k tomu, jaká je situace, se to letos musí bohužel obejít bez slavnostního doprovodného programu. 

Foto: Rej.cz a MMOL

V Denisově ulici po půl roce zase prodávají pizzu!

Pondělí, 16.11.2020

Více než půl roku byla zavřená velká pizzerie na rohu Denisovy a Univerzitní ulice. Důvodem byl odchod španělského žetězce Telepizza z českého trhu. Ode dneška to zde opět voní bazalkou, oreganem a dalšími ingrediencemi, bez kterých se tradiční italská dobrota neobejde. Novou pizzerii tady v pondělí otevřela tuzemská firma Karamba. Zkusili jsme několik vzorků a jsou fakt dobří :-) 

Na rohu zmíněných ulic má italská tradiční potravina dlouhou tradici. Před firmou Telepizza zde zhruba deset let sídlila lokální firma Forty´s Pizza se stejným zaměřením, která před pár lety prodala svou síť španělskému řetězci.

Foto: REJ.cz    

Od rána bude vypnutá křižovatka Foerstrovy a třídy Svornosti!

Neděle, 8.11.2020

S pomalejší jízdou i zdržením musí počítat řidiči, kteří od pondělí pojedou v Olomouci Foerstrovou ulicí. Od rána totiž bude na dva týdny vypnutá druhá světelná signalizace na křižovatce s třídou Svornosti. Spuštění nové signalizace je naplánováno nejpozději na neděli 22.listopadu. Vzápětí pak bude vypnuta 4. křižovatka na tomto frekventovaném tahu u ulic Albertova a Štítného (u Fakultní nemocnice). Její vypnutí je plánováno na období mezi 17. až 23.listopadem, podle termínu dokončení druhé křižovatky a podle stavební připravenosti. Spuštění nové signalizace na této křižovatce pak stavba plánuje nejpozději do tří týdnů po vypnutí.

Vypínání světelných křižovatek na této důležité dopravní tepně souvisí s budováním koordinovaného tahu. Od toho si olomoucká radnice slibuje výrazně lepší návaznost všech světelných křižovatek ve Foerstrově ulici a tedy i plynulejší provoz na hlavní a všech navazujících vedlejších komunikacích.

U Domova seniorů z autobusu nevystoupíte

Středa, 4.11.2020

Po tři dny nebudou zastavovat autobusy MHD u Domova seniorů a na Selském náměstí. Důvodem jsou stavební práce.

Od pondělí 9. listopadu do středy 11. listopadu budou prováděny opravy povrchů vozovek autobusových zastávek Na Rohu ve směru na Hlavní nádraží, Selské náměstí rovněž ve směru na Hlavní nádraží a Domov seniorů ve směru na Samotišky. Z tohoto důvodu nebudou zastávky Domov seniorů a Selské náměstí v uvedených směrech obsluhovány a zastávka Na Rohu ve směru na Hlavní nádraží bude přesunuta 20 metrů zpět k přenosnému označníku.

Ilustrační foto: Google Maps Streetview

Konec nočních spojů a nedělních autobusů k supermarketům

Čtvrtek, 29.10.2020

MHD v Olomouci se dočasně mění v návaznosti na vládní zákazy prodeje v neděli a také na zákaz volného pohybu osob v nočních hodinách.

V neděli 1. 11. 2020 dochází, z důvodu rozhodnutí vlády o nedělním uzavření maloobchodního prodeje, k omezení provozu linek č. 25 a 27.

  • Linka č. 25 nebude zajíždět ke Kauflandu a bude všemi spoji ukončena na zastávce Hlavní nádraží.
  • Linka č. 27 nebude provozována.

    Od úterý 3. 11. 2020 do odvolání dochází, z důvodu rozhodnutí vlády o zákazu volného pohybu osob, také k omezení noční dopravy.

  • Nebudou realizovány spoje linky č. 50 s odjezdy ve 23.53 hod. z Náměstí Hrdinů a v 0.12 a 1.20 hod. z Hlavního nádraží.
  • Linka č. 52 nebude provozována.

Nadále, až do odvolání, zůstávají v platnosti omezení provozu na lince X a zrušení posilových školních spojů.

Na radnici bude ve čtvrtek a v pátek zcela zavřeno

Středa, 28.10.2020

Opět covid v hlavní roli. Tentokrát je kvůli němu ve čtvrtek a v pátek zcela uzavřená radnice.

"Vnitřní prostory budovy radnice na Horním náměstí projdou hloubkovou dezinfekcí. Z tohoto důvodu bude historická radnice ve čtvrtek 29. a v pátek 30. října pro veřejnost uzavřena. Děkujeme za pochopení," vzkazuje magistrát veřejnosti.

Jedná se jen o radnici na Horním náměstí, ostatních pracovišť magistrátu se to netýká. Celý úřad se ale podle našich zpráv potýká s rostoucí nemocností zaměstnanců. 

Radnice příští týden představí heraldickou parádu!

Pátek, 23.10.2020

Nebýt pandemie covid-19, mohla to být velká paráda. Tříleté stavební úpravy olomoucké radnice jsou na konci a příští týden už zmizí poslední kusy oplocení a lešení.

Radnice k té příležitosti plánovala slavnostní odhalení dvou erbovních galerií s obnovenou barevností, jenže kvůli výjimečným opatřením se žádná veřejná paráda konat nemůže. To je opravdu velká škoda, protože šest století stará olomoucká radnice by si pěknou oslavu zasloužila. Přesto se ale můžeme těšit, od úterního odpoledne by už měly být nádherné erby z doby Jagellonců a z doby Rudolfa II. odkryté. Zatím tedy nabízíme aspoň malou ukázku toho, co bude už v úterý vidět v celku. 

Erby z gotického a renesančního období bývaly od počátku barevné, o polychromii přišly až někdy na začátku 20. století při puristické přestavbě radnice. 

MHD: končí posilové spoje i víkendový prodej jízdenek

Čtvrtek, 22.10.2020

MHD v Olomouci se přizpůsobuje nové situaci. O víkendech je dočasně přerušen víkendový prodej jízdenek na prodejnách v ul. Legionářská a na hlavním nádraží. V případě nutnosti mohou cestující k nákupu časových jízdenek využít automat ve vestibulu prodejny na ul. Legionářská.

Dopravní podnik města Olomouce ruší i posilové školní spoje. Od středy 14. 10. 2020 do neděle 1. 11. 2020, na základě rozhodnutí Vlády o uzavření škol, dochází ke zrušení školních posilových spojů. Týká se to linek, uvedených v tabulce v příloze.

Na autobusových linkách číslo 12, 16 a 19 platí prázdninové jízdní řády, které jsou v plném rozsahu zaneseny v kapesních jízdních řádech (platnost od 1. 7. 2020 do 31. 8. 2020).

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Bleskovky