Bleskovky

Pozor, u řidiče si už jízdenku nekoupíte!

Čtvrtek, 24.9.2020

Dočasné zrušení doplňkového prodeje jízdenek u řidičů tramvají a autobusů zavedl ode dneška Dopravní podnik města Olomouce. Cestující, kteří nevyužívají předplatné, mohou pro nákup jízdného využít jízdenkové automaty, SMS jízdenku, nákup prostřednictvím aplikace Sejf či nákup u smluvních partnerů. "K tomuto opatření přistupujeme z důvodu ochrany našich řidičů před případnou nákazou, jejíž rozšíření by mohlo vést k omezení rozsahu městské hromadné dopravy v Olomouci," uvedla tisková mluvčí DPMO Martina Krčová. 

Ilustrační foto: MMOL

 

Fakultka má už dvě odběrová místa kvůli Covidu, další je na Hradisku

Středa, 23.9.2020

Druhé odběrové místo pro odběr vzorků pro vyšetření COVID-19 otevřela na Fakultní nemocnice Olomouc. Obě místa jsou situována v budově F – jednak v bočním vchodu směrem od budovy Y, v níž sídlí II. interní klinika, jednak ve vchodu směrem od budovy H. K největšímu odběrovému centru v Olomouckém kraji, jehož personál provede v průměru 300 odběrů denně, dovede příchozí žluté směrové značení. K odběrům jsou přijímáni lidé s žádankou od praktického lékaře, odeslaní Krajskou hygienickou stanicí, ale také samoplátci. Pro obě skupiny však platí, že před samotným odběrem je nutná registrace přímo na odběrovém místě. Samoplátci si musí rezervovat termín vyšetření v rezervačním systému ZDE. Neobjednané samoplátce nelze otestovat. Podrobné informace najdou zájemci souhrnně na stránkách https://covid.fnol.cz/.

Slavonínský les je plný pohádkových bytostí

Neděle, 20.9.2020

Loupežníky, čerty, ježibaby, princezny a další pohádkové postavy můžete s vašimi dětmi potkat dnes odpoledne ve Slavonínském lesíku. V neděli 20. září od 14 do 17 hodin čeká děti plnění jednoduchých disciplín s pohádkovými postavičkami. Dostanou malé občerstvení, drobnosti a špekáček, který si pak mohou samy za asistence rodičů opéct na ohni. Na místě bude také stánek s bufetem. Přístup je z ulice Hakenova, možnost parkování je v nedalekých ulicích Kyselovská, Božkova a Na Stráni.

Vstup je zdarma!

 

Na Nové Ulici našli dva dělostřelecké granáty

Sobota, 12.9.2020

Nejspíš z druhé světové války pochází granáty, které teď našel muž na Nové Ulici v Olomouci.

V pátek 11. září 2020, v odpoledních hodinách přijala policie od 51letého muže oznámení o tom, že při terénních úpravách u jednoho z objektů v ulici I. P. Pavlova v Olomouci nalezl munici. Přivolaná pyrotechnická služba zjistila, že se jedná o dva kusy nevybuchlých dělostřeleckých granátů ráže 122mm a 150mm. Pyrotechnici munici zajistili a převezli ji mimo Olomouc k bezpečnému zničení.

Ilustrační foto: fronta.cz

Antonín Staněk se vrátil do zastupitelstva

Pondělí, 7.9.2020

Bývalý primátor Olomouce a následně i poslanec a hlavně ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD se dnes vrátil do komunální politiky. Stal se opět městským zastupitelem.

Ve funkci ministra kultury Babišovy vlády byl Staněk od 27. června 2018 do 31. července 2019, kdy na post rezignoval. Ve funkci ministra vyvolal velký odpor části kulturní veřejnosti zejména svými kroky vůči řediteli Muzeu umění Olomouc, řediteli Národní galerie Praha a projektu Středoevrospkého fóra Olomouc.

Antonín Staněk už členem zastupitelstva byl v letech 2010 až 2018. Nyní se znovu stává zastupitelem jako náhradník po odstoupivší zastupitelce ČSSD Jitce Weiermüllerové. Dnes při jednání zastupitelstva složil slib.   

Foto: MMOL

Dračí lodě se chystají, Olomoucký drak vyrazí už v sobotu!

Pátek, 4.9.2020

Sobota bude v Olomouci ve znamení dračích lodí. Od 9 do 18 hodin se budou po hladině řeky Moravy u Kojeneckého ústavu prohánět malé dračí lodě s amatérskými i profesionálními posádkami. Pátý ročník závodů Olomoucký drak přináší nejen atraktivní podívanou na velmi specifickou sportovní disciplínu, ale i zábavu pro děti v rámci celodenního doprovodného programu.

Závody dračích lodí na 200metrové trati se obvykle odehrávají ještě před prázdninami, letos ale koronavirová krize přiměla pořadatele tradiční termín změnit. V sobotu 5. září ale nebude chybět nic z obvyklé náplně. Kromě samotných závodů bude v areálu na nábřeží řeky Moravy i skákací hrad, nafukovací překážková dráha, skákací tyče a další atrakce, připraveno bude i občerstvení.

Vstup na závody Olomoucký drak 2020 je po celý den zdarma. První dvojice lodí vyrazí na trať už v devět hodin! Předávání medailí se plánuje na čas 17:00. 

Na Náměstí Hrdinů opět zastavují tramvaje

Úterý, 1.9.2020

Oprava tramvajového ostrůvku na Náměstí Hrdinů v Olomouci je hotova a ode dneška tudy opět tramvaje nejen projíždějí, ale také zastavují. Zastávka byla mimo provoz od pondělí 13. července a výluka měla původně trvat jen do pátku 21. srpna, nakonec byla ale prodlouřžebna do konce srpna. Stavební práce se týkaly úpravy nástupního ostrůvku tramvajové zastávky Náměstí Hrdinů ve směru na Palackého ulici a také přilehlé části silnice. 

Ilustrační foto: FB Dopravní podnik města Olomouce

Do tramvají a autobusů už zase jedině s rouškou!

Pondělí, 31.8.2020

Na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 19. srpna budou mít od 1. září cestující povinnost mít po celou dobu pobytu ve vozidlech MHD zakryté dýchací cesty. "Toto nařízení se netýká dětí do dvou let věku, osob s poruchou intelektu, s poruchou autistického spektra, kognitivní poruchou anebo závažnou alternací duševního stavu, jejichž mentální schopnosti či akutní duševní stav neumožní dodržování tohoto opatření. Toto opatření se také netýká řidičů ve veřjné dopravě," uvedla mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Martina Krčová. Na všechna vozidla DPMO budou instalovány samolepky, které cestující upozorní na povinnost použití roušky ve vozech MHD. Protože není z technických důvodů možné opatřit těmito samolepkami všechna vozidla vozového parku DPMO v noci z 31. 8. na 1. 9. 2020, budou instalovány postupně již od 30. 8. 2020. Cestující se tedy se samolepkami na vozech mohou setkat již v pondělí 31. 8.

Smyk na mokré vozovce a vážné zranění mladého řidiče

Sobota, 29.8.2020

Dnes krátce před osmou hodinou ráno vyjeli policisté společně s hasiči a záchranáři k havárii osobního vozidla, k níž došlo na silnici mezi Týnečkem a Hlušovicemi na Olomoucku. Zranil se při ní mladý řidič, který se na namoklé vozovce dostal s vozem do smyku, v něm vyjel ze silnice a narazil do stromu. Po nárazu zůstal ve vozidle zaklíněn. O jeho vyproštění se museli co nejrychleji postarat hasiči, kteří jej následně předali do péče záchranářů.

Zdravotnická záchranka pak řidiče, s podezřením na těžké zranění přepravila k dalšímu ošetření do nemocnice.

Veškerými okolnostmi a souvislostmi, za nichž k této havárii došlo, se nadále zabývají policisté.

Ilustrační foto: ZZS Olomouckého kraje

Pohoda u Trojice: tentokrát slavné muzikály a příjemný pop

Pátek, 14.8.2020

Pohoda u Trojice, to je skoro nekonečný a velmi příjemný multižánrový festival, který se od začátku prázdnin koná vždy v pátek a sobotu na Horním náměstí v Olomouci. V příjemném prostředí s možností osvěžení můžete trávit večery u Nejsvětější Trojice také dnes a zítra. Po swingu, jazzu, country, reggae a dalších stylech je tady pop a muzikál. 

Nejprve se v pátek 14. odehrají dva koncerty v popovém duchu. Jako první se v 18 hodin představí olomoucký Richard Mlynář s kapelou a následně pak zkusí co nejlépe zaujmout publikum v 19:30 Honza Mlčoch s kapelou. Na sobotu jsou pak naplánované chytlavé muzikálové melodie. V 18:00 vystoupí soubor Moravského divadla Olomouc a v 19:30 je na programu koncert Daniel Kyzlink trio & Tamara Dikyová.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Bleskovky