Bleskovky

Na letní Floru Olomouc posílí dopravní podnik tramvajové spoje

Pondělí, 12.8.2019

V termínu od 15. do 18. srpna bude probíhat letní etapa výstavy FLORA OLOMOUC. Výstaviště bude pro veřejnost otevřeno od čtvrtka do neděle od 9 do 18 hodin. Předpokládanému náporu návštěvníků vychází vstříc Dopravní podnik města Olomouce, který posílí spoje MHD. 

Ve čtvrtek 15. srpna a v pátek 16. 8. 2019 budou na všechny kurzy linek č. 4 a 6 nasazeny spřažené soupravy. Spřažené soupravy na lince č. 4 budou dle přepravních potřeb v průběhu dne na pokyn dispečera vyměněny řidičem provozní zálohy za sólo vozy.

Ve čtvrtek 15. srpna a v pátek 16. srpna bude vzhledem k očekávané zvýšené frekvenci cestujících vypravena posilová tramvajová souprava. V cca 8 hodin a opětovně v cca 9 hodin bude vedena jako posilový spoj na lince č. 6 z Hlavního nádraží na konečnou Nová Ulice.

Sprejeři ničí i památky. Teď počmárali vzácnou barokní Terezskou bránu!

Středa, 31.7.2019

Někteří olomoučtí sprejeři už neví, co by ještě provedli. Policie teď dostala oznámení o poškození kulturní památky – Terezské brány na třídě Svobody. Jedinečný objekt barokní fortifokační architektury, který je zapsaný v Ústředním rejstříku kulturních památek České republiky, jeden nebo více pachatelů v době od 1. 6. do 17. 7. 2019 postříkali tmavou barvou.

Na stěnách brány je teď několik různých nápisů o různých velikostech, nesrozumitelné tahy tmavou barvou a nákres, podobný trojúhelníku. Nápisy jsou o velikostech 72cm x 28cm, 51cm x 82cm, 70cm x 20cm a 75cm x 29cm. Hmotná škoda je v tuto chvíli předběžně odhadována na 23 tisíc korun. V dané věci už policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci, na který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody až na tři léta.

Ve sklenících Flory opět kvete viktorie královská

Středa, 31.7.2019

Aktuálním lákadlem olomouckého výstaviště je nádherně rozkvetlý obří leknín. „Dnes ráno nás přivítala rozkvetlá královna vodních rostlin v tropickém skleníku ve Smetanových sadech Victoria cruziana,“ uvedla tisková mluvčí Výstaviště Flora Olomouc Pavlína Hamouzová

Viktorie je největší druh leknínu na světě. Objeven byl roku 1801 českým botanikem, lékařem a cestovatelem Tadeášem Haenkem v Rio Mamore. Rostlina, která je chloubou olomouckých sbírkových skleníků, dostala jméno po anglické královně Viktorii. Její kruhovito-talířovité listy dosahují v domovině až 2 metry v průměru a unesou ležícího dospělého člověka. Mimochodem, díky této vlastnosti se traduje, že tato rostlina nejednomu člověku zachránila v pralese život před aligátory. Na rubu je její list pokryt ostny. Viktorie rozkvétá sněhově bílými vonnými květy v noci a s přibývajícím světlem se zavírá. S největší pravděpodobností se otevře také následující noc znovu v růžové barvě.

Čaroděj se vrací! Legendární gólman Martin Vaniak je zpět v Sigmě

Pondělí, 15.7.2019

Legendární gólman Martin Vaniak je zpět v SK Sigma Olomouc. Bývalý brankář Sigmy a nedávno zvolený brankář století bude v olomouckém klubu trénovat mladé brankáře. Informoval o tom klubový web Sigmy Olomouc. 

Díky svým nezapomenutelným zákrokům si na Andrově stadionu vysloužil přezdívku „Čaroděj“. Za Sigmu odchytal celkem 214 utkání. Jeho poslední utkání za Olomouc se datuje k roku 2005, na Hanou se tak vrací po 14 letech. Po ukončení hráčské kariéry, kdy se proslavil i při evropských pohárových utkáních Slavie, působil jako trenér brankářů také ve Slavii, Bohemians, Plzni a v Brně. 

Foto: sigmafotbal.cz

Po Němcích dnes prověří sílu Sigmy Olomouc také Belgičané

Neděle, 7.7.2019

Letní fotbalová příprava olomoucké Sigmy pokračuje. Dnes (neděle 7. 7. 2019) v pravé poledne nastoupí olomoucký tým v rakouském Neukirchenu proti belgickému prvoligovému celku Royal Excel Mouscron. Na poslední chvíli došlo ke změne místa utkání, původně se mělo hrát v Bischofshofenu.

V posledním přípravném utkání, které se odehrálo v nedalekém rakouském Kaprunu ve čtvrtek 4. července, Sigma remizovala s německým celkem Karslruher SC 1:1. Za Olomoučany skóroval v 55. minutě Jakub Yunis, který v Sigmě teprve nedávno prodloužil smlouvu. 

Foto: sigmafotbal.cz

Neobvyklé taneční kreace lotyšského souboru zaujaly Olomoučany

Středa, 3.7.2019

Udržovat tradici specifických lidových tanců se snaží taneční soubory z městečka Smiltene v severovýchodním Lotyšsku. Soubor Dindari Smiltene se na svém „přátelském turné“ po městech střední Evropy zastavil ve středu odpoledne také v Olomouci. Na Horním náměstí pak předvedl divákům pásmo typických lidových tanců z této pobaltské země. 

Přibližně půlhodinové představení kolemjdoucí Olomoučany zaujalo. Divaky bavilo sledovat, jak se lotyšské tance liší od českých a moravských lidových tanců i jak vypadají lidové kroje ze severu Lotyšska. Umění mladých krojovaných tanečníků si ostatně také na Horním náměstí vysloužilo solidní potlesk.

Foto: MMOL

Prázdniny jsou za rohem, MHD bude opět nabízet méně spojů

Pondělí, 24.6.2019

Za pár dní začnou letní prázdniny a s nimi se zmenší počet autobusů, které den co den vyrážejí do ulic Olomouce. Z důvodu hlavních školních prázdnin budou v termínu od 1. 7. do 31. 8. 2019 provedeny změny v autobusových jízdních řádech.

Mimo prázdninová omezení, která jsou daná platným jízdním řádem jednotlivých linek, dojde, vzhledem k předpokládanému snížení počtu cestujících během hlavních prázdnin, k částečnému omezení autobusového provozu v pracovních dnech na linkách č. 12, 13, 16 a 19 a k mírné úpravě jízdního řádu linky č. 21. Vyjmenované linky budou jezdit dle nového letního jízdního řádu, který je k dispozici na www.dpmo.cz a zastávkových označnících.

Tramvaje budou jezdit ve stejných intervalech jako po zbytek roku, do provozu se ale vydají jen jednoduché vozy, nikoliv spřažené soupravy. 

Bouřka napáchala velké škody, v několika vesnicích vyplavila i domy

Středa, 19.6.2019

AKTUALIZOVÁNO Zatímco v Olomouci ve středu v podvečer bouřka jen začernila oblohu a na zem spadlo pár kapek, jinde na Olomoucku to bylo o poznání horší. Hasiči měli s následky přívalového deště opět spoustu práce. 

Stavba Šantovka Tower je blíž! Zastupitelé nepřijali vypořádání námitek

Pondělí, 17.6.2019

Zastupitelstvo města Olomouce v pondělí projednávalo vypořádání námitek ke Změně číslo II. územního plánu, která se týkala lokality, kde má vyrůst tzv. Šantovka Tower. Následně mělo být projednáno vydání změny číslo II. územního plánu, která by stanovila přesné výškové limity v lokalitě, kde je výšková stavba plánována. Prvním bodem v pořadí bylo rozhodnutí o vypořádání námitek uplatněných v rámci veřejného projednání Změny č. II ÚP Olomouc. K tomu ale při hlasování chyběl dostatečný počet hlasů, pro přijetí vypořádání bylo jen 22 z celkem 45 zastupitelů. Tím pádem zastupitelé nemohli ani projednat návrh změny územního plánu. Investor Šantovka Tower, který má od minulého týdne (zatím nepravomocné) územní rozhodnutí, tak může pokračovat v přípravách stavby. Zastupitelé po hlasování avizovali, že ještě dnes připraví pro úřad územního plánování nové pokyny ke změně územního plánu v této lokalitě.

Policisté museli kvůli kolabujícímu divákovi přerušit závod

Neděle, 16.6.2019

Silné vedro a dusno znamenalo při sobotním půlmaratonu v Olomouci vypětí a riziko nejen pro závodníky, ale i pro diváky. Policisté a zdravotníci se museli postarat i o jednu z divaček závodu. Nakonec vše dobře dopadlo. 

Zhruba v osm večer dostala policie prosbu o pomoc. Na Horním náměstí v Olomouci byli mezi diváky i lidé z chráněné dílny a jedna z nich začala mít zdravotní problémy. Přivolaný lékař na místě konstatoval, že je nutné dotyčnou neprodleně doprovodit mimo okruh závodu. "Policisté okamžitě, vzhledem k ohrožení zdraví osoby, reagovali na kritickou situaci a osobu doprovodili centrem města mimo trať hlavního závodu. Během doprovodu bylo nutné zásadním způsobem křížit trať závodu. Osobu se ale podařilo zdárně doprovodit do zóny, nezasažené hlavním závodem," popsala mluvčí policie Irena Urbánková. Policisté tak okamžitou reakcí přispěli k záchraně dotčené osoby.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Bleskovky