Bleskovky

Věž radnice se dnes opět výrazně zvýší!

Úterý, 30.6.2020

AKTUALIZOVÁNO Věž radnice bude dnes o nějakých osm až devět metrů vyšší. Mezi 10. a 11. hodinou totiž vyzdvihne jeřáb dokončenou dřevěnou konstrukci střední části radniční věžní špice i s hotovými klempířskými pracemi nahoru na připravenou dolní část dřevěné konstrukce. Radniční věž je opravována a renovována po částech, přičemž řemeslnické práce probíhají přímo na Horním náměstí. Nejvyšší část špice, která měří přibližně 13 metrů, by měla jít nahoru na věž v polovině července. 

Jeřáv byl na místě od ranních hodin,. Následovalo upevňování tunového kolosu na popruhy a příprava prostoru nahoře na věži. Vyzdvižení celé střední části špice nahoru na věž trvalo nakonec po jejím upevnění do popruhů zhruba půl hodiny. Nahoře už čekali řemeslníci, kteří vyzdvihnutý těžký kus uchytili na spodní část věžní špice, která je nahoře už od loňského října. Vše proběhlo bez komplikací. 

Foto: FB Statutární město Olomouc + Rej.cz

Voda se blížila k domům, hasiči staví hráze z písku

Pondělí, 29.6.2020

Celodenní déšť trápil v pondělí obce především na Litovelsku a Uničovsku. Hasiči musí být neustále v pohotovosti a kontrolovat stav hladin, případně stavět hráze.

I nadále desítky hasičů v pravidelných intervalech kontrolují hladiny toků, odstraňují naplaveniny a čerpají vodu. Za dnešek řešili hasiči v Olomouckém kraji téměř devadesát událostí! Na některých tocích i nadále rostou hladiny, dosahují 2. až3 stupně povodňové aktivity. Například v obci Renoty na Uničovsku se rozlévající se vodní laguna nebezpečně přiblížila k rodinným domům. Pomocí pytlů s pískem vystavěli hasiči bezpečnostní hráze. Během večera naštěstí přestalo pršet, větší vzestup ale není stále vyloučen.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu platí i pro Olomouc zvýšené riziko a ovodňová bdělost, vyšší riziko se týká Litovelska, Uničovska, Zábřežska, Mohelnicka a Šternberska. 

Foto: HZS Olomouckého kraje

V řekách a potocích bude znovu stoupat hladina vody!

Pondělí, 29.6.2020

V důsledku vydatných dešťů opět roste průtok v korytě řeky Moravy a na jejích přítocích. V oblasti povodí Moravy hydrologové očekávají zvýšený odtok vody z krajiny, průtoky vody přes komunikace či zanesení komunikací naplaveninami. Hrozí i zhoršený odvod srážkové vody kanalizací.

Na území Olomouckého kraje se budou i během dneška nadále vyskytovat dešťové srážky, které svým úhrnem mohou ovlivnit další zvýšení hladin toků.„V Olomouci by řeka Morava měla kulminovat v úterý 1. července s výškou hladiny okolo 420 cm. Předpokládá se, že bude krátkodobě dosaženo druhého stupně povodňové aktivity. Rovněž na lokálních tocích na území obce s rozšířenou působností Olomouc není vyloučena možnost dosažení povodňových stavů,“ upozorňuje vedoucí odboru ochrany magistrátu Jan Langr.

Výstraha meteorologů: blíží se další velmi vydatné deště

Čtvrtek, 18.6.2020

Český hydrometeorologický ústav vydal na čtvrtek a pátek do 18:00 hodin pro Olomouc výstrahu před velmi vydatnými dešti s úhrny nad 40 mm/6h nebo nad 60 mm/24h. Při těchto deštích se dá očekávat zvýšený odtok vody z krajiny, průtoky vody přes komunikace či zanesení komunikací unášeným materiálem. Mohou nastat problémy typu snížené viditelnosti a aquaplaningu, hrozí zhoršený odvod srážkové vody kanalizací.

V důsledku vydatných dešťů hrozí také podmáčení půdy a následné sesuvy a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Při silném dešti doporučují odborníci snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. V době platnosti výstrahy není vhodné vstupovat a vjíždět do proudící vody a zatopených míst. Vhodné naopak je omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací.

Kousek pod zemí "číhal" dělostřelecký granát

Pondělí, 15.6.2020

V sobotu 13. června dopoledne volal na policejní linku 158 osmačtyřicetiletý muž, že v lese mezi obcemi Náměšť na Hané a Olbramovice našel detektorem kovu munici. Oznamovatel byl poučen, aby na nález v žádném případě nesahal, vzdálil se do bezpečné vzdálenosti a vyčkal na příjezd policistů. Ti na místě potvrdili, že se jedná o válečnou munici a vyžádali si kolegy z pyrotechnické služby. Přivolaný pyrotechnik místo prohledal a zajistil dělostřeleckou protipancéřovou střelu ráže 88 mm a tři kusy pěchotní drobné munice. Nalezené střelivo převzal k bezpečnému odbornému zničení.

Foto: Policie ČR

Stromy, květiny a kafe. Nová kavárnička v parku

Neděle, 24.5.2020

Příjemná procházka olomouckými parky může mít ještě jednu neméně příjemnou stránku. Nyní si tu můžete posedět nebo procházet se s čerstvou voňavou kávou v kelímku. Kousek za pavilonem A ve Smetanových sadech totiž otevřeli úplně nový podnik s jednoduchým názvem Coffee Park. 

Kavarnička v parku je otevřena každý den! Neděle je tedy na vyzkoušení kombinace stromy, květiny a kafe jako dělaná. 

Dnes flerjarmark a taky Selské trhy. V Olomouci si vyberete

Pátek, 22.5.2020

Máte cghuť na něco dobrého a zdravého? Nebo si chcete pořídit nějaký originální šperk či drobný dárek? Dnes i zítra máte v Olomouci šanci.

Dolní náměstí v Olomouci zaplní v pátek a sobotu 22. a 23. května originální díla tvůrců z okolí. Přijďte si vybrat šperky, hračky, oblečení, háčkované, pletené i šité doplňky, mýdla, svíčky a další zboří na květnový flerjarmark. Akce trvá od 10 do 16 hodin. 

Výstaviště Flora nabídne v pátek od 13 do 17 hodin další díl už tradičních Selských trhů. Jedná se o pokračování oblíbených farmářských trhů, kde nakoupíte čerstvé ovoce a zeleninu, mléčné výrobky, uzeniny a maso, džemy a marmelády nebo kuchyňské bylinky a koření, tedy čerstvé, dobré a kvalitní potraviny lokálních pěstitelů a regionálních výrobců. Každý týden se koná ve Smetanových sadech za pavilonem A mezi 13 - 17 hodin.

Raritní sluneční hodiny uvidí Olomouc už zítra v poledne!

Pondělí, 11.5.2020

Unikátní část výzdoby olomoucké radnice, nárožní sluneční hodiny, se na fasádu vrací v rámci probíhající rekonstrukce budovy. Hodiny, jejichž jedinečnost spočívá kromě výtvarného provedení i ve faktu, že jsou nárožní a tedy dvojité, uvidí Olomoučané poprvé v úterý 12. 5. 2020 před polednem. Na 11:30 totiž radnice ohlásila jejich odhalení. Dnes probíhá demontáž lešení z nároží radnice a hodiny, dosud ukryté za lešením, bude prozatím až do zítřka zahalovat plachta.

V lékárně budou mít otevřeno i ve svátek

Pondělí, 4.5.2020

Během nadcházejícího svátku v pátek 8. května zajistí Olomoucký kraj provoz lékáren v regionu. Podobně jako například o Vánocích bude v každém okrese otevřena jedna prodejna léků.

Pro hejtmanství je zajištění dostupného zdravotnictví prioritou. Proto také přispíváme na provoz lékáren o svátcích, aby si lidé mohli léky opatřit i v době, kdy je většina ostatních prodejen zavřená,“ vysvětlil náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák.

V Olomouci bude po dobu pracovního volna v provozu lékárna ve fakultní nemocnici, která má otevřeno nonstop. Ostatní výdejny léků budou fungovat od deváté do třinácté hodiny. Kraj na sváteční provoz lékáren přispívá ze svého rozpočtu. Ročně takto vydá statisíce korun.

Foto: FNOL

Sběrové dvory budou otevřené i během květnových svátků

Úterý, 28.4.2020

Sběrové dvory budou pro občany města Olomouce mimořádně otevřené i v květnové státní svátky, které letos vycházejí na pátky 1. května a 8. května. Provozní doba sběrových dvorů v Neředíně za krematoriem a v Hodolanech v ulici Chelčického bude v tyto sváteční dny vždy od 9 do 13 hodin a od 13.30 do 17 hodin

Do areálu sběrových dvorů platí i nadále vstup pouze pro jednoho zákazníka vybaveného ochranou rouškou. "Po vjezdu do dvora odloží odpad podle pokynů obsluhy. Teprve až tento zákazník opustí sběrový dvůr, může najet do dvora další. Ve sběrovém dvoře se vždy může nacházet jen jeden zákazník, který musí mít bydliště v Olomouci," uvedla Pavla Holubčíková z Technických služeb města Olomouce.

V ostatní dny lze sběrové dvory využívat při respektování uvedených bezpečnostních opatření v běžné provozní době Po-So 9.00-13.00; 13.30-17.00 a Ne 9.00-13.00.

Ilustrační foto: MMOL/ Blanka Martinovská

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Bleskovky