Tomáš Garrigue Masaryk v Olomouci! Velká sláva před 94 lety

Sobota, 19.9.2015

Když přijel do Olomouce, byla to velká sláva. Tomáš Garrigue Masaryk byl jako první československý prezident opravdu velmi ctěn. Olomouc byla na návštěvy hlav států docela zvyklá - naposledy před TGM ji navštívil v roce 1917 císař Karel I. a samozřejmě i císař František Josef svou Olomouc opakovaně navštěvoval. Návštěva prvního prezidenta byla ale přeci jen něco jiného - euforická atmosféra, jiná doba a také poněkud jiná hlava jiného státu. 

Masaryk přijel na návštěvu Olomouce a okolních obcí 18. září 1921. Ve městě jej tehdy vítaly davy lidí, sokolové, legionáři a samozřejmě i představitelé veřejného života. Hned na hraničních katastru Olomouce prezidenta vítal první český starosta Karel Mareš i jeho nástupce Richard Fischer coby představitel olomouckého spolkového života, místopředseda Poslanecké sněmovny Národního shromáždění Mořic Hruban a další představitelé politického, spolkového a hospodářského života Olomouce, a to jak Češi, tak i Němci. Jelikož Olomouc byla mimořádně výzbnamným vojenským centrem, sešel se prezident i s generálem a podmaršálkem Josefem Kroupou, velitelem 7. divize. Stejně jako městem vojenským byla Olomouc i městem církevnín, takže nemohla chybět recepce v arcibiskupském paláci u tehdejšího velmi oblíbeného olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana. Večer prezident absolvoval i představení opery Zdeňka Fibicha Šárka v městském divadle na Horním náměstí. V Olomouci coby sídle nejstarší moravské univerzity byla v roce 1921 pouze teologická fakulta. Univerzita jako celek s ostatními fakultami byla obnovena až v roce 1946. Přesto T.G.Masaryk neopomněl ani tuto složku města a přijal představitele Cyrilometodějské bohoslovecké fakulty.

Kromě Olomouce se Masaryk setkal s občany také v některých okolních obcích, například ve Velkém Týnci, kde jej tenkrát vítal starosta Jaroslav Bečák a místní děti. A právě zde, v Týnci, se v sobotu 19. září odehraje setkání u příležitosti výročí první oficiální prezidentské návštěvy na Olomoucku v září 1921. Akce začíná v 15 hodin na vrchu Hradisko u Velkého Týnce (GPS souřadnice: 49.5483239N, 17.3544678E). Návštěvníci se mohou těšit na bohatý doprovodný program a odhalení nové pamětní tabule připomínající návštěvu prezidenta Osvoboditele na Hradisku. "Tento ročník opět pořádáme společně se starostou Velkého Týnce Petrem Hanuškou, senátorem Martinem Tesaříkem a za podpory Masarykovy demokratické akademie. Všichni jste srdečně zváni," zve na svém facebookovém profilu náměstek primátora Olomouce Filip Žáček.  

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)