Evakuace Šantovky: za požárním poplachem byl hořící stroj na výrobu popcornu

Pátek, 14.2.2020

Evakuace, požární hlásiče, zásah hasičů...a to vše kvůli popcornu. Profesionální i dobrovolní hasiči museli zasahovat ve čtvrtek 13. února odpoledne v nákupní galerii Šantovka v Olomouci. V předsálí multikina totiž došlo k požáru stroje na výrobu oblíbené křupavé pochoutky. 

Ještě před příjezdem hasičů se musela v obchodní galerii odehrát evakuace nakupujících i prodejců. Hasiči návazně do bezpečí dostali ze zakouřených prostor další osoby. Došlo k zahoření v prostorech u pokladen zmiňovaného kinocentra. Ještě před našim příjezdem požár hasili zúčastněni pomocí ručních hasících přístrojů, svou roli zde sehrála i aktivace a funkčnost automatického hasícího systému.

V obchodních prostorech se v tu chvíli nacházelo velké množství návštěvníků, ti se po varovném hlášení přemístili mimo objekt. Po rychlé lokalizaci a vymezení prostor bezpečných zón se opatření po požáru dotklo pouze části objektu a nebylo nutné provádět další zajištění evakuovaných, většina se mohla vrátit zpět do centra.

"Včasným zásahem nedošlo k výraznému rozšíření zahoření, větším škodám ani ke zvýšenému nebezpečí. Všechny požárem či kouřem zasažené prostory jednotky důkladně prozkoumaly, vyloučily přítomnost osob v nebezpečí,ů uvedl mluvčí HZS Zdeněk Hošák. V průběhu pokusu o hašení požáru byli lehce zraněni tři lidé, zaměstnanci společností v obchodním centru, kteří se nadýchali kouře. 

Hasiči po likvidaci požáru provedli navazující ochlazení a odvětrání prostor a rovněž stanovili navazující nutná bezpečnostní opatření.

V současnosti probíhá upřesnění škod způsobených či spojených s požárem, podle aktuální zprávy z pátečního odpoledne se celkový soupis škod teprve sestavuje. Obchodní centrum je samozřejmě pojištěno a součástí každé nájemní smlouvy je i pojištění odpovědnosti nájemce za škody způsobené svým provozem.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)