Třetí barokní slavnosti: Olomouc znovu rozkvétá do barokní krásy

Čtvrtek, 2.7.2015

Třetí ročník Olomouckých barokních slavností je tady. Svátky, které vracejí Olomouc do období mimořádně pestré kultury, včera odstartovaly premiérou Mozartovy první opery Apollo et Hyacinthus. Barokní opery v perfektní funkční replice barokního divadla můžete na nádvoří Konviktu sledovat po dalších třiadvacet večerů. 

Baroko je pro Olomouc klíčovou epochou, která asi nejvíc ovlivnila tvář našeho města. Fascinující svět, který dnes vnímáme spíše jen skrze mlčenlivé fasády krásných paláců a chrámů či prostřednictvím výtvarných děl či věhlasných olomouckých kašen, měl ve své době velmi pestrou a fantaskní podobu. Barokní slavnosti tuto dnes méně známou, leč o to atraktivnější rovinu barokního vesmíru znovu otevírají. Neuvěřitelné kostýmy v neméně fascinujících kulisách vrací diváka o tři staletí nazpět. 

Olomouc je městem barokním. V Olomouci ostatně byly barokní opery nejen předváděny, ale také zde vznikaly. Publikum se bude moci seznámit s dílem olomouckého autora Antonína Saletky, jehož melodrama Korunované století (Saeculum coronatum) je hned druhým kusem v programu festivalu. K Olomouci měl blízko také dřevohostický kantor Josef Schreier, jehož originální tvorbu letos publikum shlédne v titulech Aurea libertas a Veritas exulans. Olomoučané už dnes znají jeho hanáckou operetu O Landemborkovi, která byla v 18. století uváděna v klášteře Hradisko, mimo jiné i před císařovnou Marií Terezií.

Světově proslulé skladatele zastoupí po Wolfgangu Amadeu Mozartovi i Claudio Monteverdi, diváci se mohou těšit na jeho slavnou operu Orfeus. Další operní hit se týká díla Antonia Vivaldiho La Senna festeggiante, oslavujícímu krále Ludvíka XV. 

Před každou operou znít půlhodinová tafelmusik (hudba k tabuli), pro zájemce je po opeře připravena komentovaná prohlídka Sarkandrovy kaple a kostela sv. Michala s výstupem na věž. Barokní slavnosti bude doprovázet i další program. Specialitou jsou Barokní prohlídky Olomouce, které budou v době konání festivalu připraveny vždy v pátek a sobotu od 17 hodin. Prohlídka nabízí dva tematické okruhy: Barokní skvosty – 3., 10., 17., 24. 7. a Vojenská barokní pevnost – 4., 11., 18. 7. Vstupenky nabídne IC Olomouc, rezervace je možná na adrese http://www.ticketpro.cz/jnp/divadlo/opera-opereta/1599694-olomoucke-baro...

 

Fotogalerie: 
Autor: 
(mb)