Amor versus Diana. Špičkové představení, plné emocí a překvapení

Pátek, 10.7.2015

Dlouhé minuty potlesku, nadšení diváci, silné emoce. Amorovy sítě lásky versus tvrdost bohyně lovu Diany, dva světy, které spolu vedou boj na život a na smrt. Olomoucké barokní slavnosti teď žijí operou Endymio. Byť ji diváci mohou znát už z dřívějších provedení, letos je to skutečná pecka. Vděčí za to i unikátnímu obsazení, jaké u nás nikde jinde publikum nezažije. V hlavních rolích diváci sledují skvělé německé operní pěvce, doprovázené belgickým sborem Canta Ludens a dirigentem Filipem Martensem. Pozornost publika strhává i čím dál přesvědčivější a hravější Šimon Hron v roli Amora.

V rolích bohyně Diany a Aurilly obvykle vystupují pěvkyně. Ne tak letos. Endymio je totiž tentokrát ryze mužská záležitost! Němečtí kontratenoři Steve Wächter, Stefan Kunath a Carl Thiemt dávají představení zcela nový rozměr! "Pokud jde o kontratenory, je Ensemble Damian jediný v České republice, kdo s nimi takto spolupracuje," říká Kateřina Zahradníčková z umělecké agentury Voor Kunst&Taal. Steve Wächter účinkoval už před několika lety v opeře Tomáše Hanzlíka Slzy Alexandra Velikého v Národním divadle Praha a od té doby s Ensemble Damian opakovaně spolupracuje. Přes tuto spolupráci se soubor záhy dostal i dalším dvěma výborným německým zpěvákům. Jejich výkony jsou skvělé a neuvěřitelné. Odkazují navíc i na jednu zvláštnost, v barokním období běžnou - umělecké využití hlasů kastrátů. O účast belgického sboru Canta Ludens s vynikajícím hudebníkem a dirigentem Filipem Martensem v čele se rovněž zasloužily osobní kontakty Kateřiny Zahradníčkové a Tomáše Hanzlíka.

Letošní provedení neobarokní opery, jejíž libreto sepsali před třemi staletími P. David a s. Joanne Baptista (Jan Kopecký) a hudbu zkomponoval Tomáš Hanzlík, je prostě jedinečné. Nenechte si jej ujít - k vidění bude ještě dnes, v sobotu a neděli. Nepochybně i tato představení skončí nekonečným potleskem a nadšeným publikem. Otevřený konec novodobého zpracování antického příběhu zve k návštěvě dalších představení. 

Foto: Milada Hronová a REJ.cz

Fotogalerie: 
Autor: 
(mb)