Nejstarší socha na světě v Olomouci! Věstonickou Venuši ocenili na 40 milionů dolarů

Úterý, 15.10.2019

Olomoučané mají jedinečnou šanci vidět na vlastní oči originál pravděpodobě nejstarší sochy na světě. Plastika sice měří jen jedenáct centimetrů, ale odborníci z USA její cenu odhadli na 40 milionů dolarů. Jedná se slavnou Venuši z Věstonic, starou přibližně 30 tisíc let.

Vlastivědnému muzeu v Olomouci se díky nevšední vstřícnosti Moravského zemského muzea v Brně podaří ve dnech 27. 11. až 8. 12. 2019 realizovat výstavu Věstonická venuše poprvé v Olomouci. Soška nahé ženy vyrobená z pálené hlíny a datovaná do starší doby kamenné (29 000–25 000 let před naším letopočtem) je nejen nejstarší, ale současně i velmi hodnotný umělecký předmět z keramiky na světě. Patří mezi nejvýznamnější umělecká díla lovců mamutů a vystavována je jen při výjimečných příležitostech, jako byla například v roce 2013 výstava Ice Age Art / Arrival of the Modern Mind v Britském muzeu v Londýně nebo v roce 2014 projekt Strážci paměti / 200 let muzejnictví v České republice.

V předvánočním čase bude tato 11,5 centimetru vysoká soška, jejíž hodnotu v roce 2004 odhadli američtí starožitníci  na 40 milionů dolarů, představena olomouckému publiku, a to za mimořádných bezpečnostních opatření.

Našli ji uprostřed ohniště

Soška byla nalezena 13. července 1925 v popelišti pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Nález uskutečnil tým archeologa Karla Absolona, byť sám Absolon u tohoto jedinečného nálezu nebyl přítomen. Sošku nalezli dělník Josef Seidl a technický vedoucí výzkumů Emanuel Dania. Ve zbytcích velkého ohniště ležela soška společně s dalšími artefakty, kamennými nástroji a zvířecími kostmi. Na místě byly nalezeny i jiné keramické plastiky, většinou vyobrazení zvířat. Nález Venuše z Věstonic vyvrátil domněnky, že ve starší době kamenné, tedy paleolitu, neexistovala keramická tvorba. 

Foto: Vlastivědné muzeum Olomouc a Petr Novák, Wikipedie

 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)