Umění žije i na ulici. Procházka vernisážemi

Čtvrtek, 23.4.2015

Galerie laVor, Hidden Gallery, Galerie Horká, Galerie Dé, Vitrína Deniska a Galerie W7. Že je neznáte? V tom případě jste ještě nebyli na olomouckých výstavách s procházkou či procházce vernisážemi, společném projektu několika olomouckých nezávislých galerií. Jedna taková se konala zrovna dnes. 

Přehlídka umění, které se (občas i s nelibostí některých tvůrců) nazývá nezávislé, se koná v bytě, v někdejší učebně, ve vitríně na ulici či v tramvaji. Takové jsou ve skutečnosti galerie, jejichž jména padla v úvodu textu. Najdete v nich více méně klasická výtvarná díla, okamžité pocity a skoro až automatické kresby, komiksy, hluboce niterné a intimní pokusy o uchopení neuchopitelných okamžiků, ilustrace, hry s mapami, audiovizuální díla či obrazy jídla. V tomto díle procházek vernisážemi najdete tvorbu Veroniky Vlkové, Evy Jaroňové, Markéty Wágnerové, Anny Wolf či třeba Vojtěcha Maši. Výhodou téhle procházky vernisážemi je osobní setkání s vystavujícími tvůrci, a samozřejmě i sama procházka. Nechybí koncert a pochopitelně i nemalé množství alkoholu. 

Někdy je snadné se s díly setkat, jindy je to oříšek. Třeba Vitrínu Deniska najdete, jak už název napovídá, v Denisově ulici u vchodu do polozbořeného domu s prodejnou kožených věciček, Galerie Dé je v tramvaji,ovšem třeba Galerie W7 je otevřená ve Wurmově ulici spíš příležitostně, třeba když se ve vedlejším sále hraje divadlo. 

Živé umění je jako pěna na vodě. Vzniká a zaniká, chvíli jej vidí i náhodný kolemjdoucí, za okamžik zmizí, aby se za moment objevilo o kousek dál. A časem se třeba i ti nejnezávislejší tvůrci dostanou do renomovaných galerií a honosných sbírek. Zatím je ale i náhodní kolemjdoucí můžou potkávat. Třeba i v ulicích Olomouce.

Fotogalerie: 
Autor: 
(mb)