Přírodní koupaliště a řeky: jsou vhodné pro koupání a mají v nich ryby dostatek kyslíku?

Jaká je kvalita vody v přírodních koupalištích či řekách na Olomoucku? Situaci sledují hygienici, rybáři i pracovníci magistrátu. Většina sledovaných vodních ploch a toků je na tom dobře. Tradičně velmi špatné výsledky má Plumlovská přehrada. Naopak perfektní voda ke koupání je třeba na olomouckých Poděbradech.

Přírodní koupaliště jsou podle hygieniků v pořádku, alespoň ta, která pravdelně kontrolují | Foto: rej.cz

Vývoj průtoku v říčním systému Moravy v Olomouci i situaci v uzavřených vodách sledují pracovníci odboru životního prostředí i olomoučtí rybáři. „Důvodem je sledování případného deficitu kyslíku ve vodě, aby mohla být včas přijata potřebná opatření. Čím vyšší teploty jsou, tím horší je rozpustnost kyslíku ve vodě a naopak roste jeho spotřeba rybami a vodními živočichy,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka.

Stav, kdy nastane kritická situace po období teplotních rekordů a tropických nocí, se začíná opakovat. Když se k tomu přidají vydatné lokální srážky, které se často ohřejí na velkých zpevněných plochách, spláchnou z nich nečistoty a následně vypláchnou teplou vodou i kanály, je problém umocněn.

„Zejména v případě menších toků je po vydatném dešti množství ohřáté a znečištěné vody často větší, než aktuální průtok,“ potvrdil Loyka. Spoléhat přitom nelze na záchranný odlov ryb, protože často není k dispozici vhodná náhradní lokalita k jejich přemístění.

V uzavřených vodách je právě kvalita vody a celková situace zatím uspokojivá. Je to dáno i tím, že jde o jámy po těžbě štěrkopísku, které nemají na rozdíl od vodních nádrží přítok obsahující často nevyčištěné odpadní vody plné fosforu, jenž je hlavní živinou pro sinice a jsou stabilním prostředím. „Ale i zde jsme obezřetní, protože není rozhodující, kolik je kyslíku ve vodě přes den, zásadní je, kolik jej tam zůstane v noci, kdy vše živé ve vodě kyslík spotřebovává,“ uvedl vedoucí Loyka.

Z hlediska koupání sledují kvalitu vody krajští hygienici. Stav čistoty či znečištění vody na Poděbradech, na Plumlově, či v koupacích biotopech Litovel, Laškov nebo třeba Paseka můžete sledovat na stránce https://www.khsolc.cz/dulezita-sdeleni/dulezita-sdeleni/koupaci-vody. Voda na Poděbradech je ve velmi dobrém stavu, pravidelně ji zde hygienici kontrolují na dvou místech. Voda je nezávadná, s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi. Další měření se uskuteční na počátku srpna. Podobné to je na dalších sledovaných místech. Naopak Plumlov má čtvrtý, tedy předposlední stupeň, kdy se koupání důrazně nedoporučuje. Při pátém stupni je už koupání výslovně zakázáno. Problémem Plumlova jsou tradičně přemnožené sinice.



INZERCE

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
TV Morava
INZERCE
Radio Haná