Budou teď Olomoučané říkat "U tramvaje" místo "U letadla"?

Pondělí, 10.9.2018

Zajímavou novinku přinese Olomouci v pondělí předvolební kampaň. Místo tradičních zbraní vymysleli olomoučtí lidovci vtipnou akci, která vydrží podstatě déle než jakákoliv kampaň. Ve spolupráci se známým olomouckým patriotem, organizátorem a sběratelem Vildou Švecem přistaví na místo u plaveckého bazénu dvě vysloužilé tramvaje. Tam, kde stávalo po desítky let legendární letadlo, budou tedy pro příště neméně legendární vozy T3 z historie olomoucké MHD.   

Nakládání tramvají v areálu DPMO začne v pondělí v 11 hodin, příjezd na místo jejich nového stanoviště by měl být kolem poledne. V prvních týdnech budou tramvaje sloužit jako stranický předvolební stánek. Posléze se mají změnit v trvalý edukativní i společenský prvek dle projektu Hravá tramvaj, jehož autorem je právě Vilda Švec, majitel zmíněných vyřazených vozů.

Tramvaje 138 a 141 jsou poslední tramvaje legendárního typu T3 (prototyp r. 1960), které v Olomouci zůstaly. Byly vyrobeny v roce 1970 a v olomouckých ulicích jezdily do konce června 2018, tedy celých 48 let! Cestující jimi tudíž jezdili 11 let také po dnes již neexistující trase třídou I. P. Pavlova.

Jedna z tramvají, vůz číslo 138, by měla být zachována jako muzejní a postupně upravena do podoby z roku 1970. Dobové artefakty a součástky majitel postupně kompletuje a od jara 2019 plánuje postupnou renovaci do původního stavu. Historická tramvaj poté nabízí využití například jako součást aktivit blízkého Centra Semafor. Využít ji mohou i školy pr exkurze a vyprávění o tramvajích a historii městské dopravy.

Druhý vůz, tramvaj s číslem 141, by pak podle Vildy Švece mohl mít v nové, umělecky promyšlené a hodnotné designové úpravě například kavárenské či občerstvovací využití.

Foto: archiv V. Švece

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)