Masopustní rej, tradiční zabijačka, cimbálovka i ledové sochy oživí náměstí

Čtvrtek, 13.2.2020

Folklorní soubor Haná rozpálí v sobotu 15. února v devět hodin všechny návštěvníky olomouckého masopustu. Během čtvrthodinky přijde ke slovu tradiční zabijačka s ukázkami řeznické práce a následovat bude cimbálová muzika Záletníci. Ale to všechno bude jen začátek.

„Obnovení masopustní tradice v Olomouci loni vzbudilo velký zájem veřejnosti. Letos jsme se rozhodli masopust výrazně obohatit. Do města jsme přizvali Divadlo Kvelb s obřími maskami a tradičním veselím, které určitě zaujme svým programem a lidé se budou moct ve velké míře pobavit v masopustním duchu,“ uvedla náměstkyně primátora Markéta Záleská. Taškařice Kvelbu začne dvě hodiny po poledni.

Medvěd, smrtka a ti druzí

Tradiční medvěd, smrtka a další masky projdou město v průvodu od 11 hodin. Zastavovat se budou hlavně u hospodských. Chasu z průvodu budou vítat slivovicí a sladkým pečivem. Tanci s medvědem bude ovšem předcházet zásadní událost, a to předání masopustního práva městskou radou. Kdo bude v kožichu medvěda, zatím není jisté. Loni jím byl náměstek primátora Matouš Pelikán.

Pro břicha i pro děti

Tradiční zabijačka bude probíhat pod vedením řeznického mistra Miroslava Kasala z Holice ještě jednou hodinu po poledni. Samozřejmostí bude prodej zabijačkových specialit, sýrů, delikates i regionálních piv a slivovice.

Masopust ale může lákat i děti. Ty mohou na náměstí vidět králíky, slepice, ovce, kozy nebo husy a kačeny. A v dětské dílně Divadla Kvelb si mohou vyzkoušet obří masky a maškary, povozit si malý loukoťáček nebo se vyfotit s ojedinělou dvoumetrovou masopustní čepicí.

K obdivu i poslechu

I letos budou na Horním náměstí při masopustním veselí ledové sochy Mariána Maršálka a Václava Lemona. „Pokud to počasí dovolí, budou se z více než stokilových ledových kvádrů vytvářet přímo na místě,“ podotkla náměstkyně Záleská. Ze zmrzlé vody sochaři vytvoří řezníka s prasetem v trokách, rychtáře se slivovicí, rychtářku s tácem jitrnic a malou Hanačka v kroji.

K dobré atmosféře bude v sobotu hrát cimbálová muzika Bukovinka nebo hanácký mužský sbor Rovina. Poslední položkou programu bude vystoupení skupiny Stracené ráj.

Loni zavítalo na Olomoucké masopustní veselí asi šest tisíc lidí. Podle odhadu organizátorů z magistrátu bude letošní účast ještě vyšší.

Více na: masopust.olomouc.eu

Ilustrační foto: MMOL/Blanka Martinovská

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)