Andrův stadion teď vypadá jako skutečná fotbalová katedrála

Pondělí, 1.6.2015

Poslední tečku za několikaměsíční rekonstrukcí hlavní tribuny Androva stadionu udělali dnes montéři, kteří instalovali parádní portál před hlavní vchod. Brána z ušlechtilého betonu dodává stadionu vzhled skutečné fotbalové svatyně. Přitom ještě před dvěma týdny to vypadalo, že tahle především estetická část stavby bude chybět.

Ještě při nedávné slavnostní kolaudaci tribuny brána před vchodem chyběla. Zbývající peníze z rozpočtu bylo před kolaudací nutné použít na akutní úpravy trávníku a hlavně komunikace, poškozené během stavby. „Byla by ale velká škoda, kdyby ta brána nevnikla. Exteticky je to skutečně významný prvek celé tribuny, rozhodně by tam vizuálně chyběla,“ uvedl autor architektonického řešení modernizace tribuny Stanislav Žerava. Nakonec se ale našly i prostředky na dotvoření brány.

Krásný vstupní portál je z dílny společnosti IP systém, která je jedním z partnerů SK Sigma Olomouc. „Výroba obnášela především vyladit všechny detaily s panem architektem Žeravou, to byla ta nejtěžší cesta, a s firmou Grapo, s níž jsme dávali dohromady ten grafický systém,“ řekl Petr Pospíšil, projektový manažer staveb oddělení Výroby železobetonových konstrukcí a dílců společnosti IP systém. „Byly to nekonečné hodiny, než jsme odladili skutečnou podobu vlastního portálu. A ta stavba dnes už proběhla relativně jednoduše, ale ty hodiny přípravy za tím skutečně nejsou vidět. Myslím, že výsledek ukazuje, že se to povedlo.“

Vytvořit betonový portál s takovým nápisem není jednoduchá záležitost. Jak doplnil Petr Pospíšil, málokdo si uvědomuje, jak je mimořádně náročné vytvořit opakovaně beton se zcela shodným odstínem. „Snaha byla udělat portál co nejpěknější a myslím, že se to kvalitativně skutečně povedlo,“ doplnil Pospíšil. Vzhled portálu evokuje období 30. let, kdy do olomoucké kopané vstoupil jako silný sponzor Josef Ander. Jde jak o jednoduché, funkcionalistické tvaroslové celé brány, tak i o font písma, který připomíná propagační materiály z prostředí Anderova obchodního domu ASO. 

Titulní foto: sigmafotbal.cz

Fotogalerie: 
Autor: 
(mb)

Komentáře

A teď hokejovej stadion :/

A teď hokejovej stadion :/