Mučírna v centru Olomouce! Nové muzeum bude jen pro otrlé

Středa, 8.7.2015

Olomoucká mučírna, jen pár kroků od radnice. Mučení, útrpné právo, středověké vězení... Po několikaleté usilovné práci se podařilo členům spolku Durancia dotáhnout do vítězného konce záměr otevřít středověkou mučírnu a muzeum útrpného práva. "Díky pochopení majitele Domu U zlaté štiky jsme získali do pronájmu historické gotické sklepení, jehož vstup se nachází na rozhraní ulic Ztracené a Michalské," říká za spolek Durancia jeho předsedkyně Alena Ovčačíková. Mučírna bude otevřena 31. července

"Podle našeho mínění bylo na pováženou, že v hanácké metropoli a dlouholetém hlavním městě Moravy, nebylo doposud podobné muzeum s expozicí práva útrpného! V tomto směru tedy zaplňujeme - po Jeseníku, Šumperku a Uničově - pomyslnou "díru na trhu" v turistické nabídce Olomouce. Navíc jsme se obešli i bez dotací ze strany města i kraje! Stejně, jako v případě našich několikaletých a úspěšných aktivit v rámci projektu Olomoucké podzemí," pokračuje předsedkyně historického spolku.
Pořadatelé slibují, že díky úzké spolupráci s panem Adamem Prokešem alias Olomouckým katem nabídnou návštěvníkům muzea nejen zajímavou expozici replik dobových mučících nástrojů, zbraní a pomůcek Mistra popravčího, ale také možnost si mnohé exponáty vyzkoušet na vlastní kůži!
"Jelikož prostory gotického sklepení umožní celoroční provoz, věříme, že pro domácí i zahraniční turisty, bude návštěva Olomoucké mučírny a muzea útrpného práva, příjemným, i když trochu strašidelným, ale i poučným zpestřením jejich pobytu v našem městě," uzavírá Alena Ovčačíková.

My dodáváme, že držíme palce spolu Durancia i návštěvníkům nového muzea. 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)