Zubaté křtiny: v zoo na Svatém Kopečku mají třináct nových krokodýlů!

Pátek, 16.9.2016

Vyšlo to, snaha chovatelů se vyplatila: pár krokodýlů čelnatých, který žije v Zoo Olomouc, má po dvouapůlletém soužití v krásné expozici na pavilonu šelem hned třináct potomků, kteří se vylíhli v pátek 9. září.

Odchov těchto krokodýlů v zajetí je velmi složitý. Asistence člověka je při něm nutná po celou dobu od snesení vajec. Vejce jsou po snůšce umístěna do líhně a od prvního dne jsou v péči ošetřovatelky i malí krokodýli. Matka ovšem stále vzorně hlídá hnízdo, a aby tuto chvályhodnou péči ukončila, je třeba jí vylíhlá mláďata předvést. Prezentaci pudového chování divokého zvířete měli dnes v Zoo Olomouc možnost zachytit přes fotoaparáty a kamery i zástupci médií. Zhruba za dva týdny umístí chovatelé mláďata do vlastní expozice, kde budou k vidění i pro návštěvníky.

"Rodiče jsou pojmenovaní Siera a Leone podle oblastí, kde se tato zvířata v přírodě vyskytují a stejným způsobem budou vybrána jména i pro jejich potomky," vysvětluje mluvčí Zoo Olomouc Karla Břečková. 

Chov krokodýlů v Zoo Olomouc

Krokodýli jsou velmi zajímavou a v současné době i silně ohroženou skupinou plazů. Jejich prvním zástupcem v olomoucké zoo byl krokodýl americký, který sem přišel s ostatními plazy z Kuby v roce 1966. O rok později se naše kolekce začala obohacovat o kajmany, nejprve kajmana černého, dále o dva kajmany šíronosé a jednoho kajmana brýlového. Všechny tyto druhy byly umístěny ve viváriu u pavilonu opic.

V pavilonu šelem byl v osmdesátých letech chován kajman brýlový. V první polovině devadesátých let k nám z německé zoo přišlo pět mláďat kajmánků trpasličích dlouhých sotva dvacet centimetrů. V roce 1998 ale začali přerůstat možnosti expozice a tak byli zapůjčeni do zoo ve Dvoře Králové.

V současné době je krokodýl čelnatý jediným druhem krokodýlů, které olomoucká zoo chová a jež se podařilo i rozmnožit. Do nové expozice v pavilonu šelem v roce 1992 ze Dvora Králové přibyl jejich dospělý pár, z nichž samec je v zoo doposud. Obě zvířata byla v královédvorské zoo chována samostatně, proto byl v Olomouci samec vůči samici velmi agresivní, napadl ji a způsobil velmi vážná poranění. Po velké snaze se je po delší době podařilo opět spojit a samice začala později snášet vejce, kterých v některých letech bývalo ve snůšce až dvacet. Bohužel byla téměř vždy neoplozená. V roce 2005 došlo ke snůšce osmi vajec, z nichž dvě byla rozbitá a čtyři neoplozená, z posledních dvou se po 108 dnech inkubace vylíhla vůbec první mláďata krokodýlů v zoo. Odchov dalších dvou krokodýlků se povedl o dva roky později. Podle genetické studie se ukázalo, že samec patří k podruhu krokodýl čelnatý západoafrický, kdežto samice je kříženec. Proto stará samice v roce 2013 ze zoo odešla a ke konci roku k samci pořídili novou perspektivní samičku stejného poddruhu narozenou v roce 1990, která byla darována ze Zoo Tilburg, v Belgii.

Zajímavosti

Krokodýl čelnatý žije v několika poddruzích v pralesních oblastech západní Afriky a Konga. Dorůstá maximální délky do dvou metrů, která není obvyklá. Samci jsou výrazně mohutnější než samice. Ve volné přírodě nežije rodičovský pár společně a o hnízdo se stará pouze samice.

Foto: Zoo Olomouc/ Milan Kořínek

Fotogalerie: