Pítka od Ivana Theimera pro Olomouc: první modely vypadají skvostně

Čtvrtek, 11.5.2017

Dvě nová pítka pro Olomouc, jedno pro Horní, druhé pro Dolní náměstí. Vytvoření bronzových odlitků hlavic pítek podle grafických a voskových modelů vytvořených Ivanem Theimerem nebo výběr zhotovitele pro samotné umístění pítka, to jsou kroky, které se budou v této souvislosti odehrávat v nejbližších měsících. „Po dokončení pak veřejný prostor v centru Olomouce významně obohatí dva nové výtvarné a především funkční prvky od světově uznávaného sochaře Ivana Theimera,“ uvedl primátor Antonín Staněk. Radní na včerejším jednání schválili objednávku těchto děl.

Sochař a olomoucký rodák Ivan Theimer, jehož díla zdobí významná místa v celé Evropě, včetně například Elysejského paláce v Paříži, vytvoří podle svých grafických návrhů hlavice pro pítka. Nejprve vznikaly laserové podklady, poté voskové modely a z nich nakonec sádrové a bronzové odlitky hlavic. „Vytvořením bronzových odlitků jsme pověřili slévárnu v toskánské Pietrasantě a celý proces bude v nejbližších týdnech probíhat pod dohledem samotného Ivana Theimera, který má v blízkosti slévárny ateliér. Důležitým úkolem bylo sehnat i odpovídající mramorové dříky neboli sloupky, které ponesou bronzové hlavice. Jeden již je v Olomouci a pochází z doby tvorby Ariónovi kašny a druhý po dohodě s panem Theimerem objednáme v Itálii. Půjde o materiál podobný tomu, jaký je použit například na oltáři patronky města svaté Pavlíny,“ upřesňuje investiční náměstek primátora Filip Žáček.

Rovněž pítka ponesou, stejně jako kašna z dílny Ivana Theimera na Horním náměstí, motivy legendy o řeckém básníku Arionovi, zachráněnému delfínem. Například na Horním náměstí se pítko vrátí před radnici do míst, kde již v minulosti býval umístěn zdroj pitné vody pro Olomoučany, tzv. křížová studna. „Jsem rád, že se nakonec podařilo najít kompromis na umístění pítek i s národním památkovým ústavem a obyvatelům a návštěvníkům města tak nabídneme možnost osvěžení především v parních letních měsících,“ dodává náměstek Žáček.

Jednání Rady města Olomouce se včera zúčastnil také olomoucký architekt a spolupracovník Ivana Theimera Pavel Pospíšil. Ten přislíbil, že by vše mělo být hotovo ještě v tomto roce. „Těší mne, že se spolupráce s olomouckým rodákem, respektovaným v uměleckém světě, blíží do úspěšné realizace,“ dodal náměstek Martin Major, který již dříve s umělcem o pítkách jednal.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)