Škody v zoo jdou do milionů, mohou zbrzdit i novinky. Pomozte zahradě, třeba návštěvou

Neděle, 14.4.2019

Zoologická zahrada v Olomouci si přesně měsíc po ničivé vichřici Eberhard stále ještě líže rány a hlaně sčítá škody. Padlých 800 stromů je z části odklizeno, práce však pokračují a budou trvat ještě dlouho. Jasné je, že vichřice nadlouho ovlivní vzhled zoologické zahrady a může odsunout i chystané novinky.  

"Škody nejsou zcela vyčísleny, ale už dnes víme, že se dotýkají milionových hranic. Na DMS kontě je dnes přibližně 65 tisíc korun, na krizovém účtu zahrady 75 tisíc korun," popisuje aktuální situaci mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská. „Vážím si dobré vůle lidí, jejich přízně. Už tím, že přijdou do zoo, ji podpoří. Musím také poděkovat médiím, firmám, klubům za jejich nesamozřejmou pomoc v rámci propagace zoo. V současné době finalizujeme projekt na záchranu zoologické zahrady,“ uvedl ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň.

Nic neukáže skutečnou tvář kalamity tak jako procházka areálem. Někteří lidé zde při pohledu na holé stráně dokonce pláčí. "Kam budu příště vodit vnoučata, když je tady všechno zničené?" zní jeden z mnoha obdobných dotazů.  

Komplikace pro plánované novinky

Podle dostupných informací budou práce na odklízení následků kalamity ještě dlouho vázat značnou část pracovních sil zaměstnanců zoo i spolupracujících firem. To znamená, že i když se úklid zoo po vichřici nedotkne rozpočtu na připravené investiční akce, může posunout termín jejich realizace. Zoo plánovala na nejbližší měsíce například vybudování areálu afrických mokřadů z bývalého rybníčku či výraznou proměnu obří voliéry zvané Bábovka v úvodní části zahrady. Další chystanou novinkou je nová část Safari, tentokrát nazvané Amerika, které proveze návštěvníky mezi arktickými vlky. Prvořadým úkolem je ale nyní dát areál zoo do pořádku a také na planiny po vyvrácených stromech vysadit co nejdříve novou zeleň.

I tak ale bude trvat desítky let, než se Zoo Olomouc, vyhlášené přirozeným lesním prostředím, vrátí její původní podoba...    

DMS na číslo 87 777

DMS ZOOOL 30

DMS ZOOOL 60

DMS ZOOOL 90

KRIZOVÝ ÚČET 182-1805657389/0800

Foto: Zoo Olomouc

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)