Jsou krásné, i když píchají. Kaktusový skleník je zaplněný nádhernými květy

Sobota, 11.5.2019

V květnu a červnu se v kaktusovém skleníku ve Smetanových sadech nabízí návštěvníkům pohled na rozkvetlou „kaktusovou pláň“. Kvete zde většina druhů. Některé ze zdejších kaktusů jsou ve střední Evropě unikáty, pamatují i slavného cestovatele Alberta Vojtěcha Friče.

Kaktusový skleník nabízí návštěvníkům kolekci více než 400 kaktusů a sukulentů, které se v těchto dnech pyšní nepřebernou škálou barevných květů. Pro laiky jde o fascinující podívanou - málokdo by čekal, jak pestrobarevné mohou jinak nevlídně vyhlížející pichlavé rostliny být. „K vidění jsou menší druhy kaktusů rodů Mammillaria, které jsou známé tím, že mají místo žeber bradavkovité výrůstky a bohatě kvetou drobnými květy v malých věnečcích. Dále druhy Ferocactus či Eulychnia. Sbírka nabízí i sloupovité kaktusy, které v domovině dorůstají do úctyhodné výšky 15 až 25 metrů. Největší keřovité kaktusy se zploštělými články patří rodu Opuntia a poranění jejich velkými trny opatřenými zpětnými zoubky bývají velmi bolestivá. Plody mnohých kaktusů jsou jedlé a v jižních zemích je prodávají na trhu jako ovoce,“ prozradila marketingová pracovnice zahradnického úseku Výstaviště Flora Olomouc Helena Šupová.

Kaktusy od slavného cestovatele A. V. Friče

Kaktusový skleník spolu se sousedním tropickým skleníkem byl vybudován v 50. letech minulého století. Poprvé byl otevřen 18. srpna 1962 při příležitosti zahájení 4. celostátní zahradnické výstavy. Kaktusy ve sbírkách olomouckého skleníku jsou ovšem mnohem starší, některé mají úctyhodných sto let.

Je velmi pravděpodobné, vzhledem k dochované korespondenci, že některé zdejší kaktusy pochází od věhlasného cestovatele a "lovce kaktusů" Alberta Vojtěcha Friče. Ten na začátku dvacátého století cestoval v neprobádaných oblastech střední a jižní Ameriky, objevil obrovské množství druhů kaktusů a mnoho z nich přivezl do Evropy. V Praze se pak věnoval ve velkém pěstování a množení kaktusů a prokazatelně spolupracoval například s olomouckým kaktusářem Františkem Martínkem, jinak též řídícím učitelem školy na Povlu. A. V. Frič podle něj dokonce jeden kaktus pojmenoval „Kantor Martínek“.

Za nejatraktivnější mezi olomouckými sukulenty lze považovat skupinu kulovitých kaktusů Echinocactus gruzonii, které podle odborníků patří mezi největší v celé Evropě.

Sbírkové skleníky ve správě Výstaviště Flora Olomouc se nachází ve Smetanových sadech a patří k historicky nejstarším skleníkům v naší republice. Největší z komplexu skleníků, palmový skleník, je prohlášen kulturní památkou České republiky. Postaven byl v roce 1927.

Otevírací doba sbírkových skleníků je denně kromě pondělí od 9.30 do 18 hodin.

Video zde: https://www.facebook.com/FloraOlomouc/videos/291549055126523/

 

 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)