Lípa a jednou snad i socha. Rudolfova alej konečně připomíná svého zakladatele

Středa, 24.7.2019

Mladá lípa od včerejška připomíná zakladatele Rudolfovy aleje ve Smetanových sadech. Vysadili ji tam představitelé města, kraje a církve. Strom má být poctou osobnosti olomouckého arcibiskupa a habsburského prince Rudolfa Jana, který právě 23. července (nebo 24. července) roku 1831 zemřel.

V blízké budově historické oranžerie a také v barokní kryptě katedrály svatého Václava dále pokračují výstavy zajímavostí ze života této velké osobnosti. Olomouc si totiž letos různými akcemi připomíná výročí dvě stě let od zvolení Rudolfa Jana zdejším arcibiskupem. 

Lípa a po ní i socha?

„Postavu habsburského prince a olomouckého arcibiskupa Rudolfa Jana si v Olomouci připomínáme různými akcemi už několikátý měsíc a stále se díky tomu objevují další zajímavosti a střípky z historie Olomouce. I to mně na tomto příběhu baví a inspiruje,“ uvedl primátor Mirek Žbánek, který se do výsadby jubilejní lípy zapojil. „Je symptomatické, že ačkoliv se nacházíme ve Smetanových sadech, současně stojíme uprostřed Rudolfovy aleje. Rudolf byl skutečně zakladatelem olomouckých parků a stojí tak na začátku velké olomoucké tradice.“

Primátor zvažuje také možnost umístění sochy, která by v Rudolfově aleji svého zakladatele důstojně připomínala. V aleji je dnes velká socha Bedřicha Smetany, který ovšem s parkem historicky nemá nic společného. Rudolfova socha by se sem tedy nepochybně hodila. 

Vzniká také obří betlém

Vysazení stromu se vedle primátora Miroslava Žbánka, zúčastnil také hejtman Ladislav Okleštěk, olomoucký světící biskup a generální vikář Josef Nuzík a jeden z autorů výstavy a oslav Josef Kořenek. Ten upozornil, že mezi historiky není úplně jasné, zda Rudolf Jan zemřel 23. nebo 24. července. Jeho kolega kurátor Jindřich Forejt ale prý objevil dokument, který napovídá, že se tak stalo až po půlnoci právě 24. července. Kořenek rovněž prozradil, že v Olomouci bude zřejmě ještě letos představen obří mechanický betlém, který bude věnován právě osobnosti Rudolfa Jana. "Bude to určitě největší betlém u nás, možná i ve střední Evropě," dodal Kořenek. 

Arcibiskup Rudolf Jan z habsbursko-lotrinského rodu přišel do Olomouce jako jednatřicetiletý muž plný elánu a vizí. Vedle příkladné péče o arcidiecézi zajistil obnovení olomoucké univerzity, přispěl k vybudování městského divadla a v Olomouci také nechal vytvořit první parkový prostor, jehož slavná alej dnes nese jeho jméno. Byl také zakladatelem vítkovických železáren. Kromě toho byl i skladatelem, klavíristou a blízkým přítelem Ludwiga van Beethovena.

Více na www.rudolfjan.cz

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)