Nejkrásnější olomoucká kašna je letos bez vody. Restaurátor ji čistí od řas a nečistot

Sobota, 24.8.2019

Z kašny Tritonů na náměstí Republiky letos netryská voda. Zato zde mohou lidé sledovat při práci uměleckého restaurátora.

Ten musí opravit netěsnosti ve vaně kašny a očistit samotnou sochu Tritonů od řas, mechů a nánosů nečistot. Termín dokončení této práce je konec října 2019, z čehž vyplývá, že se letos tato kašna vůbec nezapojí do provozu ostatních barokních kašen. Barokní i novodobé kašny totiž bývají na přelomu října a listopadu vypnuty, upraveny a zazimovány, aby je pak v dubnu znovu oživili na další letní sezónu. Všechny kašny v Olomouci, zejména pak soubor barokních fontán, procházejí průběžně takovými opravami a restaurováním

Kašnu Tritonů vytvořil ve spolupráci s olomouckým kamenickým mistrem Václavem Renderem neznámý sochař v roce 1709. Podle mnohých znalců je z celého olomouckého barokního souboru tou nejzdařilejší fontánou. Do roku 1890 stávala na křižovatce ulic Ostružnická, Ztracená, Pekařská a Denisova, poté byla přestěhována na náměstí Republiky, aby na původním místě nekomplikovala dopravu. 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)