Po devíti letech se zvýší cena jízdenky. Roční jízdné bude naopak o dost levnější

Úterý, 1.10.2019

Olomoučtí radní v pondělí schválili návrh změn tarifů jízdného v MHD, novinky dnes zveřenil Dopravní podnik města Olomouce. Něco podraží, něco zůstává stejné a něco dokonce půjde s cenou dolů. Jak to tedy bude?

Cestující v zóně 71 Olomouc budou cestovat a platit jinak od 1. dubna 2020. Celoroční jízdenka bude o 250 korun levnější než dnes, v tramvajích a autobusech bude během příštího roku možné zaplatit jízdné platební kartou. Přibude možnost koupit desetiminutovou jízdenku za 14 korun. Základní jízdenka, která platí 40 (o víkendu 60) minut, pak podraží z nynějších 14 na 18 korun.

Cílem změn je podle radnice a Dopravního podniku motivace k nákupu časových jízdenek. Základní jednotlivé jízdné se totiž po devíti letech zvedne ze současných 14 na 18 korun. Cena SMS jízdenky zůstane stejná a cena za celoroční jízdné se sníží ze současných 3 200 na 2 950 korun. „Jde o kroky, které směřují k postupné modernizaci Dopravního podniku města Olomouce,“ komentoval změny předseda dozorčí rady Dopravního podniku města Olomouce Josef Kaštil. Úprava jízdného v zóně 71 Olomouc předchází zároveň připravované druhé etapě moderního odbavování cestujících. „Dozorčí rada dopravního podniku už schválila také zadávací dokumentaci na elektronický odbavovací systém v autobusech a tramvajích,“ doplnil Kaštil.

Úprava tarifu srovnává od 1. dubna 2020 cenu platby papírovou jízdenkou a úhradu jízdného prostřednictvím platby SMS. Obě přijdou na 18 korun. Naopak doplňkový prodej jízdenek u řidiče se prodraží. „Důvodem je motivace k preferenci nákupu prostřednictvím jízdenky SMS nebo nákupu v automatech a předprodeji. Ovlivňuje to plynulost dopravy a rychlost odbavení cestujících,“ objasnil předseda představenstva Dopravního podniku města Olomouce Jaromír Machálek. Doplňkový prodej jízdenek u řidiče se změní ze stávajících 20/10 na 30/15 Kč.

Úprava jízdného v zóně 71 Olomouc se dotýká území města Olomouce a obcí Bukovany, Bystrovany, Horka nad Moravou, Samotišky, Skrbeň a Křelov – Břuchotín.

Základní jednotlivé jízdné se zvyšovalo naposledy v roce 2011 z 12 Kč na 14 korun.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)