Litovelskou uzavře oprava kolejí. Město čekají dva týdny dopravních problémů

Středa, 2.10.2019

Tramvajová trať v Litovelské ulici na křižovatce s ulicemi na Šibeníku a Dvořákova musí projít v době od 7. do 21. října 2019 rekonstrukcí. Z tohoto důvodu bude ve stejném termínu platit v Litovelské ulici úplná uzavírka. Už od soboty 5. října nebudou jezdit tramvaje do Neředína, o cestující se postará náhradní autobusová doprava.

Kolony určitě vzniknou

Radnice spolu s dopravními policisty a dalšími zaiteresovanými řešila čerstvé informace od firmy, která bude rekonstrukci křižovatky provádět. Poté, co se ukázalo, že během stavebních prací nepůjde zachovat ani průjezd jedním směrem, museli odborníci najít vhodné náhradní objízdné trasy. Ty jsou vedeny tak, aby se vyhnuly Foerstrově ulici, v níž nelze upravit signální plány světelné signalizace.

"Žádáme řidiče, aby se řídili dopravním značením a počítali s časovou rezervou při průjezdu touto částí Olomouce. V době uzavírky lze očekávat dopravní komplikace v exponovaných místech, tedy na všech křižovatkách, křížících ulice Albertova, Foerstrova a Pražská. Vyzýváme také chodce, aby věnovali zvýšenou pozornost bezpečnosti při přecházení komunikací," vzkauje radnice Olomoučanům.

Policie bude první den hlídat nejkritičtější místa

Na operativní poradě na radnici byla dohodnuta součinnost městské i státní policie, pracovníků magistrátu a Dopravního podniku. Dopravní policisté budou v kritických časech zejména v první den řídit dopravu, policie bude reagovat na vývoj situace. Tu mají pečlivě sledovat policejní motohlídky. Strážníci mimo jiné zajistí bezpečnost na přechodech pro chodce, dopravní podnik bude rovněž informovat ostatní složky o aktuální situaci. Magistrát věnuje maximální snahu o informovanost všech obyvatel města. O dopravním omezení jsou dnes informovány všechny olomoucké školy, připraveny jsou rozhlasové spoty či například letáky v MHD a inzerce v médiích. Aktuální informace sledujte na www.olomouc.eu.

Rekonstrukci si vyžádal špatný technický stav tramvajových kolejí. Opravu nebylo možné provést v letních měsících, kdy je menší hustota dopravy, protože probíhala rekonstrukce Erenburgovy ulice a křižovatky ulice Palackého a náměstí Hrdinů. Křižovatka zůstane po dobu rekonstrukce průjezdná pro autobusy MHD a vozidla integrovaného záchranného systému.

Objízdné trasy 

Pro příjezd od Konice: Tř. Míru, vlevo na Pražská, vpravo na Erenburgova, Tomkova, Ladova, Dolní Hejčínská, Dobrovského, v obou směrech.
Pro příjezd od Mohelnice vlevo: Erenburgova, Tomkova, Ladova, Dolní Hejčínská, Dobrovského, v obou směrech.
Pro příjezd od Konice vpravo: Neředínská, Okružní, Hraniční, vlevo Brněnská, Wolkerova, Havlíčkova a vlevo tř. Svobody
V opačném směru: Palackého, vlevo Krapkova, vpravo Wolkerova, Brněnská, vpravo Hraniční, Okružní, Neředínská a vlevo Tř. Míru směr Konice.
Ve směru od Mohelnice: Pražská, Foerstrova, vlevo Štítného, Wolkerova, Havlíčkova a vlevo tř. Svobody.

Výluka tramvajového provozu – Palackého – Neředín, krematorium a zpět a dočasná změna vedení autobusových linek č. 10, 20, 21 a 29

Od soboty 5. 10. 2019 do pondělí 21. 10. 2019 bude prováděna oprava tramvajové tratě v křižovatce ulic tř. Míru, Na Šibeníku, Litovelská a Dvořákova. Z tohoto důvodu bude v uvedeném termínu v úseku Palackého – Neředín, krematorium a zpět vyloučena tramvajová doprava. Současně dojde k dočasné změně vedení autobusových linek č. 10, 20, 21 a 29 a změně obsluhy zastávek Gymnázium Hejčín, Šibeník a U Zlaté Koule.

Tramvajový provoz

Po dobu výluky bude tramvajový provoz upraven následovně:

 • Linka č. 1 – vedena ve své trase dle výlukových jízdních řádů.
 • Linky č. 2 a 7 – nahrazeny kombinovanými linkami s označením X2/7 (vedena po trase Fibichova – Hlavní nádraží – Náměstí Republiky – Tržnice – Hlavní nádraží – Fibichova) a s označením X7/2 (vedena po trase Fibichova – Hlavní nádraží – Tržnice – Náměstí Republiky Hlavní nádraží – Fibichova). Obsluhovány budou všechny tramvajové zastávky.
 • Linky č. 3, 4, 5 a 6 – budou vedeny dle platných jízdních řádů.
 • Linka U nebude provozována.

O víkendu je obsluha Pavloviček zajištěna tak, že linka č. 4 s linkami X2/7 (ve směru od Tržnice) a X7/2 (ve směru na Tržnici) mají shodný příjezd a odjezd ze zastávky Hlavní nádraží. Na zastávce Hlavní nádraží bude umožněn vzájemný přestup cestujících mezi linkou č. 4 a linkami X2/7 a X7/2.

Náhradní autobusová doprava v úseku Palackého – Neředín, krematorium a zpět bude zajištěn výlukovými autobusy s označením X.

Trasa a jednotlivé zastávky výlukových autobusů:

 • Palackého – tramvajová zastávka směr Neředín
 • Nádraží město – tramvajová zastávka
 • Šibeník – tramvajová zastávka
 • Pražská – tramvajová zastávka
 • U Kovárny – tramvajová zastávka
 • Hřbitovy – tramvajová zastávka
 • Neředín, krematorium – tramvajová výstupní zastávka

 

 • Neředín, krematorium - tramvajová nástupní zastávka
 • Hřbitovy – tramvajová zastávka
 • U Kovárny – tramvajová zastávka
 • Pražská – tramvajová zastávka
 • Šibeník – tramvajová zastávka
 • Nádraží město – tramvajová zastávka
 • Palackého – tramvajová zastávka směr Neředín

Jelikož tramvaje budou vedeny pouze na zastávku Náměstí Hrdinů a výlukové autobusy na zastávku Palackého, cestující budou nuceni pro vzájemný přestup přejít mezi těmito zastávkami vzdálenost cca 100 metrů. Z tohoto důvodu jsou jízdní řády konstruovány tak, že rozdíl mezi příjezdem a odjezdem autobusových a tramvajových spojů činí cca 3 - 5 minut.

Autobusový provoz

Autobusová linka č. 10 bude obousměrně vedena mezi zastávkami Foerstrova a Svatoplukova po objízdné trase ulicemi Foerstrova, Pražská, Erenburgova, Na Trati a Svatoplukova.
Po dobu uzavírky nebudou linkou č. 10 obsluhovány zastávky Šibeník a Gymnázium Hejčín. Na objízdné trase bude obsluhována zastávka Na Trati.

Autobusová linka č. 20 bude ve směru z Chomoutova na Farmak vedena mezi zastávkami Na Trati a Náměstí Hrdinů po objízdné trase ulicemi Na Trati, Tomkova, Ladova, Dolní Hejčínská, Na Střelnici, Studentská, Legionářská a tř. Svobody.
Po dobu uzavírky nebudou zastávky Gymnázium Hejčín a Šibeník v uvedeném směru obsluhovány.
V opačném směru z Farmaku do Chomoutova bude linka vedena beze změny ve své trase.

Autobusová linka č. 21 bude obousměrně vedena mezi zastávkami Foerstrova a Ladova po objízdné trase ulicemi Foerstrova, Pražská, Erenburgova, Tomkova a Ladova.
Po dobu uzavírky nebudou linkou č. 21 obsluhovány zastávky Šibeník a Gymnázium Hejčín. Na objízdné trase bude obsluhována zastávka Erenburgova.

Autobusová linka č. 29 bude vedena mezi zastávkami Ladova a Olomouc CITY po objízdné trase ulicemi Ladova, Tomkova, Erenburgova, Pražská a komunikace u obchodního centra Olomouc CITY. Mezi zastávkami Globus a Ladova bude vedena po objízdné trase ulicemi Pražská, Erenburgova, Tomkova a Ladova.
Po dobu uzavírky nebudou linkou č. 29 obsluhovány zastávky Gymnázium Hejčín, Šibeník a U Zlaté Koule. Na objízdné trase bude obsluhována zastávka Erenburgova.

Výlukové jízdní řády jsou vyvěšeny na zastávkových označnících, webových stránkách www.dpmo.cz a prodejnách DPMO.

Ilustrační foto: Google maps Streetview

 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)