V září se ve FN Olomouc rodili Jakubové a Viktorie. A kdo vyhrál Mandarinkovou soutěž?

Sobota, 5.10.2019

Devět Jakubů, šest Viktorií a dalších 183 miminek se v září narodilo v porodnici Fakultní nemocnice Olomouc.
S celkovým počtem 198 dětí, z čehož bylo 111 kluků a 87 holčiček, předčilo letošní září to loňské o 10 dětí. Za devět měsíců roku 2019 se v největší porodnici Olomouckého kraje, která si letos připomíná 120 let existence, narodilo celkem 1808 dětí.

S koncem září také FN Olomouc vyhodnotila další kolo Mandarinkové soutěže, v níž mou zájemci z řad veřejnosti tipovat, kolik dětí se za čtvrtletí v tamní porodnici narodí. Za uplynulé tři měsíce činí počet novorozenců 648.

V tipovačce, která je inspirovaná soutěží, jíž se v předchozích letech mohli účastnit jen zaměstnanci Porodnicko-gynekologické kliniky, se za třetí čtvrtletí sešlo celkem 68 hlasů. Vítězkou pěti kilogramů mandarinek je Markéta Březíková, jejíž tip byl jen o jedno miminko nižší: 647.

Pro sladkou odměnu si Markéta Březíková přijela z Přerova společně s manželem a synem Štěpánem. „Cestu jsem využila i k návštěvě na novorozenecké JIP. Štěpánek se narodil tady, ale předčasně a na jipce se o nás skvěle postarali. Tak jsme je dnes zašli pozdravit, poděkovat a předat pár drobností,“ vysvětluje Markéta Březíková. Protože rodila v porodnici FN Olomouc, sleduje mladá maminka její stránku na Facebooku a tak se také dozvěděla o Mandarinkové soutěži. „Zkoušela jsem štěstí už v minulých kolech a jsem moc ráda, že to tentokrát vyšlo,“ raduje se, když přebírá výhru z rukou vedoucí lékařky porodního sálu Elišky Hostinské a staniční sestry porodního sálu Martiny Andrésové. A jak na svůj tip přišla? „Odhadla jsem to z dostupných statistik a z informací, podle nichž patří letní měsíce z hlediska porodnosti k nejsilnějším,“ vysvětluje.

Mandarinková soutěž pokračuje i posledním čtvrtletí letošního roku, svůj tip na počet narozených lze posílat do 30. listopadu v internetovém formuláři zde: https://forms.gle/M3zi6PjEzrWZGroi7.

Září v porodnici FN Olomouc:
Počet dětí: 198
Počet hochů: 111
Počet děvčat: 87
Nejmenší narozené dítě: 35 cm, 860 g
Největší narozené dítě: 55 cm, 5150 g
Nejmladší rodička: 18 let
Nejstarší rodička: 48 let
Nejčastější jména: Jakub (9x), Viktorie (6x), Jan (5x), Tomáš (5x), Adam (4x), Aneta (4x), Anna (4x), Ema (4x)

Foto: FNOL

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)