Po fotbalistech, hercích, pěvcích a radních přijde sázet strom i Janek Ledecký

Neděle, 24.11.2019

Pomoct s obnovou lesa v zoologické zahradě na Svatém Kopečku chce snad každý. Po fotbalistech Sigmy, floristech či uměleckých souborech Moravského divadla se zapojili i dva olomoučtí radní a za pár dní přijede sázet stromy i zpěvák a hudebník Janek Ledecký. V úterý 26. listopadu je poslední termín, kdy lze přijít, zakoupit strom y vysadit jej.  

Radní se k řadám dobrovolníků připojili v pátek 22. listopadu. Tříleté javory babyky jsou v zemi díky náměstkovi primátora Martinu Majorovi a radnímu Milanu Ferancovi. Porostou právě v té části zahrady, kde Eberhard útočil vůbec nejlítostněji. „Chtěli jsme podpořit dobrou věc a ukázat, že pomoct mají možnost opravdu všichni. Stačí jen trocha fyzické síly a stačit s dechem,“ vzkázal s úsměvem náměstek primátora Martin Major při kopání děr pro nové stromy.

Tragédie zasáhla zoo letos na jaře, když v areálu vichřice Eberhard vyvrátila na osm set stromů. „Je to smutný pohled, když si uvědomíme, že v místech, kde je teď planina, ještě nedávno stál vzrostlý les,“ potvrdil radní města Milan Feranec. „Čím víc lidí se zapojí tím, lépe, nakonec to děláme sami pro sebe,“ vybídl k zapojení do výsadby.

V rámci kampaně „Vraťme stromy do zoo“ si svůj strom v areálu může vysadit každý a pomoct tím zahradě získat zpět svou podobu. Poslední letos vyhlášený termín na výsadbu je v úterý 26. listopadu od 10 do 15 hodin. „V tento termín se lopaty a rýče chopí i zpěvák Janek Ledecký,“ uvádí mluvčí zoo Iveta Gronská.

Výše ceny stromu, který si mohou dobrovolníci zakoupit, se odvíjí od jeho stáří. (Všechny stromy, které se zde nyní vysazují, jsou už vzrostlé, nejde o malé sazenice.) Stanovena je částkami 2500, 5000 nebo 10 000 korun. Pomoc zahradě nabídli v poslední době například i hráči a realizační tým fotbalové Sigmy, Výstaviště Flora Olomouc a další organizace i veřejnost. Pěvci z Moravského divadla, kteří do zoo dorazili na státní svátek, dokonce po vysazení stromů zazpívali i českou národní hymnu.

Další termíny pro sázení vyhlásí Zoologická zahrada Olomouc příští rok na jaře.

Zoo je několik měsíců po vichřici v dobré kondici. I když v některých částech viditelně chybí vzrostlé stromy, na něž jsme byli dříve zvyklí, většina poničených prvků je už opravena a ledacos je dokonce lepší než před řáděním vichru. Například rodiny s malými dětmi a kočárky určitě uvítají rozšířené cesty s perfektním povrchem. Nutnost vysadit nové stromy pak poskytla prostor vybrat jiné druhy, než původně převládající smrkovou monokulturu. Nový les v Zoo Olomouc tak bude pestrý, složený z více druhů zejména listnatých stromů. 

Foto: MMOL/ Radka Štědrá a Zoo Olomouc

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)