Velbloudům stromky chutnají. Berou ale jen od prodejců, z domácností nikoliv!

Středa, 8.1.2020

Po Vánocích řeší spousta domácností otázku, kam s odzdobenými vánočními stromky. Stejně jako v předchozích letech svoz vánočních stromků v Olomouci zajišťují technické služby. Svoz vánočních stromečků začal už v pondělí 6. ledna 2020. A stejně jako v minulosti ani nyní naopak stromky neberou v zoologické zahradě. 

Vánoční stromky budou odvážet posilové vozy technických služeb minimálně ve třech svozech za týden. Na začátku ledna samostatně, a v době od 21. do 31.ledna už společně se zimním svozem bioodpadu. Stromky je vhodné ukládat vedle stanovišť tříděného odpadu.

„Odstrojené stromky mohou lidé odložit ke kontejnerovému stání nebo je také odevzdat ve sběrových dvorech v Neředíně a v Hodolanech. Stejně tak je možné stromky nastříhat a dát do nádoby na bioodpad nebo je položit vedle nich,“ říká Pavla Holubčíková z Technických služeb města Olomouce. Vánoční stromky jsou následně zpracovávány společně s bioodpadem na kompostárnách v Křelově nebo Olomouci - Novém Dvoře.

Mezi lidmi je rozšířený mýtus, že odložené vánoční stromky mohou sloužit i jako zpestření stravy v zoologických zahradách. To však není možné, protože nelze zaručit dokonalé odstrojení stromečků a zvířata by se mohla o kovové háčky těžce poranit. Podle mluvčí Zoo Olomouc Ivety Gronské přijímají v zahradě jen čisté neprodané stromky od prodejců. "Těší nás vaše snaha poskytnout zvířatům část vašich Vánoc, a rádi bychom alespoň takto vyjádřili poděkování. Nicméně pokud stromky přijímáme, tak pouze od prodejců, neboť u nich je minimalizováno nebezpečí, že po odstrojení zůstane ve větvích cokoliv, co by zvířatům mohlo ublížit, ať už část ozdoby, háček, aj. A výběr se ještě úží, jelikož stromek by neměl být chemicky ošetřen, příliš zabalen, opatřen cedulkami," říká Iveta Gronská. A kterým zvířatům stromky chutnají? „Pochutnají si především kopytníci – kozorožci, velbloudi, a další,“ dodává krmivářka Dana Smičková.

Ze stejného důvodu, jaký má zoologická zahrada, se zakazuje zavážet stromky i do lesa, aby nedošlo k ohrožení zvěře. Máte-li však domácí kompost, můžete svůj odložený vánoční stromek seštěpkovat a využít na kompost.

Autor: 
(red)