Nejstarší moravská univerzita láká na den otevřených dveří. Zájemce přiveze zdarma

Čtvrtek, 16.1.2020

Nejstarší univerzita na Moravě zve všechny ty, kdo uvažují o studiu. V sobotu 18. ledna bude v prostorách Univerzity Palackého v Olomouci den otevřených dveří. Je to jedinečná šance, jak blíže poznat univerzitu, na jejíchž osmi fakultách studuje 22 tisíc studentů, a získat užitečné informace. Zájemcům poslouží speciální mobilní aplikace a bezpatná autobusová linka. 

Den otevřených dveří Univerzity Palackého v Olomouci je tradiční aktivitou určenou těm, kdo se chtějí dozvědět více o možnostech studia na olomoucké univerzitě. Využijte příležitosti prohlédnout si místo svého budoucího studia na vlastní oči a zjistit si informace z první ruky. Univerzita Palackého se na den otevřených dveří vždy dlouhodobě připravuje a snaží se poskytnout návštěvníkům kompletní informační servis. K tomu slouží především informační bloky, které se konají na každé fakultě. Zde zástupci vedení fakult poskytují informace o podmínkách studia, náležitostech elektronické přihlášky a přijímacím řízení. Jsou samozřejmě připraveni zodpovídat i veškeré dotazy. Na každé fakultě bude možné získat také propagační a informační materiály. Kromě informačních bloků připravují některé fakulty také zajímavý doprovodný program.

Den otevřených dveří UP poskytne návštěvníkům kompletní informační servis. Na některých fakultách mohou zájemci vyzkoušet testy studijních předpokladů nebo si projít speciální laboratoře a centra. „Na osmi fakultách se středoškoláci dozvědí informace o studiu, přijímacím řízení, zahraničních pobytech či o uplatnění absolventů. Podívat se půjde také do univerzitní knihovny, na koleje či do hlavní menzy,“ uvedla tisková mluvčí UP Gabriela Sýkorová Dvorníková s tím, že program zaujme také veřejnost.

Program v mobilu

Uživatelé se zařízeními se systémem Android a nově také iOS si mohou stáhnout v ČR ojedinělou aplikaci Studuj na UP, ve které najdou kompletní časový rozpis programu dne otevřených dveří, jízdní řád speciálního autobusu, interaktivní mapu univerzitních budov a aktuality.

Autobus zdarma

Dopravu k fakultám zprostředkuje bezplatná autobusová linka, která bude vyjíždět v 7:55, 9:05, 10:25 a 12:00 od zastávky u hlavního vlakového nádraží a přiblíží zájemce ke zpřístupněným univerzitním budovám (jízdní řád). K dispozici v ní budou dobrovolníci z UP, kteří cestujícím poradí.

Prohlídky laboratoří, výstavy a pokusy

Návštěvníci přírodovědecké fakulty se mohou těšit například na prohlídku laboratoře nanotechnologií nebo laboratoře pro atomovou a jadernou fyziku, k vidění budou i zajímavé chemické a fyzikální pokusy. Na fakultě zdravotnických věd si zájemci prohlédnou odborné učebny pro výuku zdravotnického záchranářství, porodní asistence či fyzioterapie. Na pedagogické fakultě budou k vidění například laboratoře katedry technické a informační výchovy, svou činnost představí projekt E-Bezpečí a Centrum prevence rizikové virtuální komunikace. Na cyrilometodějské teologické fakultě se bude možné seznámit se speciálním vydáním voděodolné bible a navštívit výstavu Malí superhrdinové nebo Svět mýma očima. Správnou techniku péče o ústní dutinu či poskytnutí první pomoci nabídne praktický workshop na lékařské fakultě, kde zájemci mohou zavítat také do anatomického muzea, v budově na Palackého ulici 12 pak taktéž na kliniku zubního lékařství, která bude přístupná od 9 hodin.

Moderní sportoviště

Na fakultě tělesné kultury se zájemci seznámí s fungováním optického systému pro analýzu pohybu ve 3D prostoru nebo si vyzkoušejí virtuální realitu. Přístupná bude lezecká stěna a veřejnosti se představí hokejisté HC Univerzita Palackého. Vyzkoušet půjde i zařízení Eye Tracker sloužící ke sledování pohybů lidského oka a test motorického výkonu sledující jemnou motoriku prstů a pohyb rukou a paží.

Otevřeno v Pevnosti poznání a UPointu

Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání bude mít pro studenty maturitních ročníků otevřeno od 9 do 18 hodin zdarma. Univerzitní informační centrum a obchod UPoint na Horním náměstí nabídne zájemcům o studium od 8 do 15 hodin informační materiály, workshop origami s uměleckým spolkem ChaosCompany a bezplatně punč či kávu.

Oběd v menze za studentské ceny

Návštěvníci budou mít také příležitost zjistit, jak to funguje na vysokoškolských kolejích a v menze. V tělocvičně na koleji Bedřicha Václavka bude informační stánek a v hlavní menze na ulici 17. listopadu se budou od 11 do 14 hodin servírovat obědy za studentské ceny. V nabídce bude dle dostupnosti dýňová polévka se smaženým hráškem, toskánské špagety sypané parmazánem, cordon bleu se šťouchanými bramborami, zeleninové rizoto s parmazánem nebo svíčková s houskovým knedlíkem.

Foto: UP Olomouc a Viktor Čáp

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)