Nová Ulice přišla o komíny, symbol zašlé slávy zdejších sladoven

Středa, 6.5.2015

Měšťanský pivovar a velká obchodní sladovna. Kdysi slavné průmyslové odvětví v těchto dnech ztratilo v Olomouci i své poslední viditelní zastoupení. Komíny sladovny šly k zemi.

Městys Nová Ulice u Olomouce se těmito podniky v 19. století pyšnil. I když zdejší německý pivovar podlehl především holické konkurenci i vlastnímu neschopnému managementu a definitivně zanikl v roce 1930, sladovna  zde fungovala nesrovnatelně déle. Vysoké komíny s typickou plechovou "bábu" či "kloboukem pana starého" na vrcholku, které slávu novoulického sladovnictví připomínaly i po uzavření sladovny, jsou už ale dnes definitivně pryč. Bagry a demoliční čety je poslaly do minulosti.

Projekt s poetickým názvem Nová Sladovna se tak definitivně odstřihl od skutečné sladovnické minulosti této lokality mezi Wolkerovou ulicí a železniční tratí z Olomouce do Příkaz a Náměstě na Hané. I když v původních plánech měla místo i budova bývalých takzvaných hvozdů, tedy prostoru, kde se suší v horkém vzduchu slad, nakonec si společnost Flora Development vyžádala povolení k demolici. To bylo vydáno  k 9. březnu a v uplynulém týdnu šly komíny a poté celý objekt opravdu k zemi. Ještě před pár měsíci přitom padala vyjádření o zakomponování objektu s komíny do ko mplexu nové čtvrti s využitím jako kulturní centrum. Místo společnosti Nová Sladovna je nyní vlastníkem a investorem společnost Flora Developments, která poslala poslední objekt někdejší staleté sladovny k zemi. 

Celý areál bývalých sladoven i vedlejších mrazíren na Nové Ulici je jedním z největších brownfieldů v Olomouci. Ještě před pár lety se seriózně uvažovalo o stavbě tří zhruba stometrových budov. I když šlo podle všech odborných vyjádření o velmi kvalitní stavby, nakonec investor od záměru upustil pro přílišnou blízkost k městské památkové rezervaci. Posléze se objevil projekt, který počítá se vznikem klasické administrativně-obytné čtvrti s přibližně pěti stovkami bytů. Jeho součástí mělo být i kulturní centrum v budově se starými komíny. V poslední době se dokonce dostala na veřejnost zatím neověřená informace, že by zde měl vyrůst další obchodní komplex. 

Výroba sladu a piva má v Olomouci staletou tradici. Ve městě byly od středověku právovárečné domy, údajně více než tři sta. Němečtí měšťané s právem vařit pivo založili v 19. století akciovou společnost a vybudovali velký měšťanský pivovar. Silnou konkurencí mu od konce 19. století byl Hanácký rolnický pivovar a sladovna v Holici. Pivo ve velkém se v Olomouci vyrábělo v devadesátých letech.  

Fotogalerie: 
Autor: 
(mb)