Kostel svatého Michala: tajuplný chrám, který brzy otevře dosud utajená místa

Čtvrtek, 13.4.2017

Který z mnoha kostelů je pro Olomouc asi nejcharakterističtější? Který kostel stojí na nejvyšším pahorku a jeho tři kopule jsou vidět snad na každém dálkovém pohledu na město? A která křesťanská svatyně v sobě skrývá tolik tajemství jako žádná jiná? Ano, je to chrám svatého Michala. Za pár dní budete mít možnost dozvědět se, co jste o tomto jedinečném kostelu, připomínajícím byzanstké a benátské chrámy, nevěděli. Třeba to, že v jeho mohutných pilířích jsou dutiny, kterými se lze dostat až... no, nechte se překvapit.  

Pokud jste v minulosti ještě nevyužili jiných příležitostí prohlédnout si běžně nepřístupné části kostela sv. Michala, nenechte si ujít letošní Brány památek dokořán. Touto akcí si v Olomouci již popáté připomeneme Mezinárodní den památek a historických sídel, a to v úterý 18. dubna.

Od 15 do 20 hodin budete mít možnost nahlédnout nejen do samotného kostela, ale i do ambitu, kaple sv. Alexeje, sklepení či vystoupat na věž až ke zvonům. „V 15, 17 a 18 hodin navíc můžete využít komentovaných prohlídek, kde se dozvíte to nejzajímavější nejen o historii kostela, ale také o jeho architektuře. Průvodcem vám bude samotný farář od sv. Michala, P. Antonín Basler,“ říká vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert.

V 19 hodin pak prostor kostela rozezní varhanní koncert, během kterého si budete moci vychutnat skladby J. S. Bacha. L. Vierneho, Ch. M. Widora, to vše v podání Karla Martínka, který zahraje také několik vlastních skladeb.

Brány památek dokořán sice zatím nemají mnohaletou tradici, avšak rok od roku tato akce vyvolává u Olomoučanů i návštěvníků města čím dál větší zájem. „Při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel je každý rok zpřístupněna vždy jedna památka. V minulých letech to byl Kostel českobratrské církve evangelické, Husův sbor, Konventní zahrada Klášterního Hradiska nebo Korunní pevnůstka,“ vyjmenovává náměstek primátora města Olomouce Pavel Urbášek. „Věřím, že nejen tentokrát, ale i v dalších letech, si návštěvníci opět užijí zajímavý program a uvidí místa, která jsou jim během roku jinak skryta,“ uzavírá náměstek.

Kterékoli části programu se můžete zúčastnit zcela zdarma. Více na www.branypamatekdokoran.olomouc.eu

A my dodáváme, že se na stránkách REJ.cz už brzy dočtete něco zajímavého z historie kostela, který stojí na starobylém posvátném místě na kopci nad centrem města Olomouce. 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)