Kdo chtěl zabít ministry? Krčmaňská aféra po 70 letech ožije ve Vědecké knihovně

Středa, 23.8.2017

Tři pekelné stroje pro tři nekomunistické ministry. Velká aféra rozčeřila v roce 1947 už tak dost neklidnou hladinu předúnorové československé politiky. Pokus o trojnásobnou vraždu nevyšel, a policie nedokázala nikdy najít pachatele. Povede se to nyní?

Vědecká knihovna v Olomouci počátkem září představí novou publikaci věnovanou událostem dnes známým pod názvy krčmaňská aféra či krabičkový atentát. Kniha Krčmaňská aféra. Tajemný atentát na československé ministry připomene kauzu, na jejímž počátku stálo odeslání tří balíčků s výbušninami ministrům Drtinovi, Zenklovi a Masarykovi v září 1947 a která po několik měsíců hýbala politickým děním třetí republiky. Součástí projektu je také stejnojmenná výstava, kterou si zájemci budou moci prohlédnout v knihovní Galerii Biblio.

Nová publikace, kterou na základě studia archivních pramenů připravil jeden z historiků Vědecké knihovny v Olomouci, Lubomír Novotný, přináší dosud nejobšírnější analýzu dodnes neobjasněné kauzy. Čtenář se jejím prostřednictvím seznámí s hlavními protagonisty doby i mezinárodním kontextem. Jedna z hlavních vyšetřovacích verzí případu směřovala do Krčmaně a Olomouce, proto je v publikaci silně akcentována regionální linie s výraznými politiky i státními úředníky, stejně jako s běžnými lidmi, kteří se do příprav či vyšetřování atentátu nějakým způsobem zapojili. Díky bohatým fondům Vědecké knihovny v Olomouci je součástí publikace také řada reprodukcí z dobového tisku, které umožňují vytvořit si představu o tom, jak byla aféra v letech 1947 a 1948 vnímána veřejností.  

„Krčmaňská aféra byla jedním z průvodních jevů politické krize podzimu roku 1947 a na jejím půdorysu je možné velmi dobře ilustrovat napětí mezi stranami Národní fronty i to, jak politické subjekty v tomto období postupně ztrácely schopnost nalézat kompromis. Je poučné sledovat, jak se politické strany snažily informace o vyšetřování pokusu o atentát využít nebo zneužít v rámci předvolební kampaně,“ říká autor knihy Lubomír Novotný.

Publikace Krčmaňská aféra. Tajemný atentát na československé ministry, bude slavnostně představena 7. září v rámci vernisáže stejnojmenné výstavy. Ta začne v 17 hodin a otevře výstavu, kterou bude možné navštívit až do 29. září v Galerii Biblio v prvním patře hlavní budovy knihovny. Součástí doprovodného programu k výstavě bude moderovaná diskuse k vydání knihy, která se uskuteční 12. září v 17 hodin v Radeckého sále Vlastivědného muzea v Olomouci – diskutovat budou olomoučtí historici, autor knihy Lubomír Novotný a Pavel Urbášek, moderovat bude Karel Podolský.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)