Bazilika na Svatém Kopečku povýšila. Nyní je z ní národní kulturní památka

Čtvrtek, 1.2.2018

Bazilika minor a věhlasný barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku se dočkal dalšího povýšení. Včera byla bazilika prohlášena památkou s nejvyšší právní ochranou, zařadila se totiž na prestižní seznam národních kulturních památek. 

Na seznam nejvýznamnějších památek včera přibylo celkem 19 sakrálních staveb a areálů. Převažují mezi nimi poutní místa s hodnotnými barokními stavebními komplexy. Kromě olomouckého Svatého Kopečka je mezi nimi například poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze, poutní areál ve Svatém Janu pod Skalou, poutní areál s kostelem Panny Marie Bolestné v Bohosudově, Svatý Hostýn na Kroměřížsku či třeba Svatý kopeček u Mikulova.

Olomoucké poutní místo se zrodilo podobně jako řada dalších v barokním období, podnět k jeho vzniku dal tehdy olomoucký obchodník Jan Andrýsek, který tak chtěl vyjádřit vděčnost Panně Marii za ochranu při dramatické obchodní cestě. První kaple byla postavena na pozemku, kde byly doposud jen lesy, v letech 1629-32, později ji zničili v letech 1642-50 Švédové. Na vybudování známého poutního místa měli velký podíl olomoučtí premonstráti z kláštera Hradisko. Více o dějinách svatokopeckého poutního místa i o zdejší hrozné tragédii z roku 1705 se dozvíte zde

Baziliku čekají velké změny k lepšímu

Letos se mimochodem bazilika na Svatém Kopečku dočká rekonstrukce díky penězům z dotace z ITI Olomoucké aglomerace. Obnova poutního areálu zkrášlí například zahradu a nádvoří baziliky. „V nově zasklených ambitech by se například mohly pořádat různé výstavy, společenské a kulturní akce nejen pro obyvatele Svatého Kopečka,“ uvedl náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs. Projekt, který předložila Královská kanonie premonstrátů na Strahově, chce také obnovit v bazilice premonstrátskou knihovnu, svaté schody, Andrýskův a Francouzský sál a další prostory, které se stanou součástí prohlídkového okruhu. V interiéru budou pokračovat restaurační práce na mimořádně bohaté freskové a sochařské výzdobě, jejichž první fáze proběhla před několika lety a využívala tehdy tzv. Norských fondů.

Co jsou národní kulturní památky?

Kulturní památky, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa, prohlašuje podle § 4 zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči vláda ČR nařízením za národní kulturní památky a stanoví podmínky jejich ochrany. Návrh na vyhlášení připravuje ministerstvo kultury ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. V České republice je dnes více než tři sta národních kulturních památek. V Olomouci je nyní 8 a v Olomouckém kraji 14 národních kuturních památek, kromě jiných Klášterní Hradisko, kostel svatého Mořice, Olomoucký hrad, barokní kašny a barokní morové sloupy, ale i mnohem mladší secesní vila Primavesi. 

Foto: MMOL/ Jan Andreáš

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)