Šéfdirigent Petr Vronský v Olomouci skončí, po třinácti sezónách odchází

Pondělí, 9.4.2018

Mimořádně zvláštní příchuť bude mít závěrečný koncert 72. abonentní sezóny Moravské filharmonie Olomouc. Koncert, který se odehraje 12. dubna, bude totiž současně posledním vystoupením Petra Vronského v roli šéfdirigenta Moravské filharmonie, který bude od příští sezony zastávat post šéfdirigenta v Severočeské filharmonii v Teplicích.

„Moravská filharmonie i já jsme oba vznikli „za posledních výstřelů druhé světové války“. Naše životní cesty se několikrát spojily, ale dlouhodobá spolupráce nastala v jubilejní šedesáté sezoně. Filharmonie tenkrát žádného šéfdirigenta neměla, a tak jsme se s ředitelem Vladislavem Kvapilem dohodli a řekli si, že to bude jen na chvilku. A hle  - z té chvilky bylo třináct sezon,“ říká Petr Vronský. S Moravskou filharmonií absolvoval nespočet koncertů. Mezi výjimečné úspěchy patří např. koncert s Mischou Maiským na prestižním mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro. Pravidelně řídil Koncerty ke státnímu svátku v Olomouckém kraji, pod jeho taktovkou také filharmonie oslavila životní jubileum Václava Hudečka ve Španělském sále Pražského hradu. Koncerty pod jeho vedením mají mimořádně vysokou uměleckou úroveň. Většinu děl diriguje zpaměti. Olomoucké publikum si získal i jako skvělý vypravěč - veřejné generální zkoušky v jeho podání jsou velmi oblíbené, posluchači se vždy dozvědí mnoho hudebních zajímavostí.

Olomoucké publikum však Petra Vronského tak docela neztratí. „V příští sezoně, ze které vzejde jméno nového šéfdirigenta, budu jako umělecký garant pomáhat udržovat uměleckou úroveň orchestru," říká Petr Vronský a dodává: "V Olomouci mám mnoho přátel a budu se sem rád vracet i jako dirigent - již v příštím roce mám s Moravskou filharmonií naplánované koncerty. Už nyní se těším na setkávání s mými posluchači.“

Petr Vronský v Olomouci navazuje na stopu svého otce, Karla Vronského, který byl ve filharmonii koncertním mistrem. Petr Vronský je považován za všestranného dirigenta širokého záběru s mimořádným temperamentem a citem pro interpretaci. Dirigoval přední hudební tělesa po celém světě, spolupracuje s  významnými umělci.

Koncert 12. dubna zahájí symfonická báseň Bedřicha Smetany Hakon Jarl – 1. skladba, kterou Petr Vronský dirigoval poprvé na koncertě laureátů dirigentské soutěže v roce 1970 v Olomouci. Poté bude následovat Koncert pro trombon a orchestr č. 1 Josefa Matěje. Jeho skladebný, spíše tradicionalisticky orientovaný styl využívá prvky z folkloru, především z rodného Lašska. Sólo zahraje Lukáš Moťka, který získal mnoho ocenění, mj. 2. místo na mezinárodní soutěži Pražského jara. V současnosti působí jako sólo trombonista České filharmonie. Dvořákova Symfonie č. 8 G dur vzdává hold životu a přírodě a je naplněna typicky českou vřelou kantilénou a taneční hybností. Byla poprvé publikována londýnskou firmou Novello, což symfonii dalo přídomek „Anglická“.  Hudba Antonína Dvořáka tak udělá definitivní tečku za 71. koncertní sezonou Moravské filharmonie Olomouc. 

Foto: Moravská filharmonie Olomouc

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)