Nejlepší matematik je z Olomouce. Má šanci na cestu do Ria na světovou olympiádu

Neděle, 2.4.2017

Bez ztráty „kytičky“ vyhrál student z Olomouce Ústřední kolo 66. ročníku Matematické olympiády kategorie A, které se konalo v prostorách Technické univerzity v Liberci. Ze 44 nadějných mladých matematiků z celé České republiky počítal nejlépe a nejrychleji Pavel Turek z Olomouce, stříbrný skončil Jan Petr a bronzový Filip Bialas z Prahy. Všichni medalisté získali od Skupiny ČEZ šek na 10 tisíc korun na pořízení studijních materiálů. Všem se také přiblížila letenka na světové klání mladých matematiků do Ria.

„Mám velikou radost, zvláště když jsem se za pět let, co se olympiády účastním, stal podruhé absolutním vítězem. Jednou jsem se o prvenství dělil. Třikrát jsem tak byl na mezinárodních olympiádách, na něž jezdí stejní nadšenci jako já z celého světa,“ neskrýval nadšení Pavel Turek z Gymnázia Olomouc-Hejčín. Matematice se věnuje odmala a je jeho velkou životní láskou. Jako jediný také získal plný počet 42 bodů. „Ale bylo to letos těžší než například v předchozích dvou letech. Na druhou stranu, ale ne zase až tak extrémně těžké, když jsem si dokázal se vším poradit za plný počet bodů,“ směje se mladý matematik.

Letošní finále se konalo v areálu Technické univerzity v Liberci, kde je Skupina ČEZ partnerem Fakulty strojní a Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. V tamní aule také tři nejlepší obdrželi dárkové šeky, každý na 10 000 korun. Tuto částku mohou využít na nákup studijních materiálů, a to v případě, že budou během příštích tří let přijati na vysokou školu.

Motivovat žáky ke studii matematiky se snažíme dlouhodobě. Je to krásná věda, která společně s fyzikou pomáhá lidem pochopit, jaký je svět kolem nás. Dobrá znalost matematiky také zvyšuje vyhlídky absolventů na trhu práce, protože matematika je potřeba na celé řadě nejrůznějších pracovních pozic,“ dodal k tomu Pavel Puff, manažer strategického náboru Skupiny ČEZ, která je dlouholetým partnerem prestižní matematické soutěže.

Všem třem přitom přeje, aby se v červenci do brazilského Ria de Janeira, kde proběhne 58. ročník Mezinárodní matematické olympiády, dostali. Tři nejlepší matematici totiž musí ještě zvládnout nové pětidenní klání, v němž se utkají o postup s dalšími v pořadí. Celkem jich bude 12, z toho dva náhradníci. Když opět prokáží svoji matematickou zdatnost, mají cestu do Brazílie otevřenou.  

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)