Olomouc ztratila výraznou osobnost. Zemřel sbormistr Campanelly Jiří Klimeš

Středa, 21.3.2018

O velkou osobnost z oblasti kultury přišla Olomouc. V neděli 11. března totiž zemřel Jiří Klimeš, (* 21. 9. 1947), sbormistr a dlouholetý prezident festivalu Svátky písní Olomouc. Olomoucký rodák Jiří Klimeš se také v roce 2006 stal držitelem Ceny města Olomouce v oblasti hudba a sborový zpěv. Dnes o tom informoval web statutárního města Olomouce. 

Jiří Klimeš vystudoval hejčínské gymnázium a poté Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého. Profesní kariéru zahájil jako sbormistr Olomouckého dětského sboru, který fungoval při Okresním domě pionýrů a mládeže, později působil jako sbormistr Olomouckého pěveckého sboru při Parku kultury a oddechu, z nějž později vznikl známý sbor Campanella. Jako sbormistr vedl tento celek takřka půl století. Na počátcích Campanelly se s ním podílel i jeho otec Karel Klimeš.  

Kromě Olomouce zakládal a řídil pěvecké sbory i v dalších moravských městech, ve Šternberku a v Hranicích. Jakožto sbormistr vedl také soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc či sboru Moravské filharmonie Žerotín (1981-1990). Stovky lidí dnes vzpomínají na jeho dlouholeté působení a vedení různých pěveckých těles. Působil ale i jako pedagog, konkrétně jako odborný asistent na katedře hudební vědy a výchovy Pedagogické fakulty UP.

Mnoho let byl prezidentem renomovaného festivalu Svátky písní Olomouc, který za jeho působení získal mezinárodní renomé i přízeň olomouckého publika. Kromě Svátků písní se výrazně podílel i na dalších festivalech, jako je Musica Religiosa Olomouc, Amadeo Olomouc a Festa Choralis Bratislava.

V posledních letech jeho aktivity omezovalo zdraví, nicméně v kulturním světě se i nadále pohyboval tak intenzivně, jak mu to zdraví dovolovalo. Nejen pro olomouckou kulturní sféru znamená jeho odchod velkou ztrátu. 

Rozhovor s Jiřím Klimešem z roku 2008 si můžete přečíst zde http://bit.ly/2FYzUXW

 

Fotogalerie: