Olomoucká medicína ztratila velkou osobnost. Milan Hejtmánek zemřel

Středa, 16.9.2020

Ve věku 92 let zemřel v pondělí 14. září Milan Hejtmánek, emeritní přednosta olomouckého Ústavu biologie Lékařské fakulty Univerzity Palackého a laureát Ceny města za rok 2008.

„Věděl, že pedagogická a badatelská činnost musí být nerozlučně propojeny, a byl vždy připraven rozdmýchávat byť jen jiskřičku naděje do plamínku a ohníčku. Věděl, že očekávané výsledky mohou následovat jenom po pilném a cílevědomém úsilí a toto poznání šířil dál, jak se od vlivné osobnosti akademického světa očekává,“ uvedl v nekrologu emeritní rektor Josef Jařab.

Milan Hejtmánek se narodil v roce 1928 v Olomouci. Profesně se zabýval biologií původců mykotických onemocnění u člověka. V této oblasti výzkumu působil po celý život a publikoval přes dvě stě původních vědeckých prací z epidemiologie, fyziologie, cytologie i genetiky patogenních hub.

V období 1969–1989 nesměl zastávat významnější vědecké a pedagogické funkce na fakultě a spolupracovat s kolegy z demokratických zemí. Vrátit se mohl až po listopadu 1989, kdy se stal i prorektorem.

„Vždycky mě překvapovala přirozená plachost a skromnost tohoto významného vědce a vysokoškolského učitele – která byla zcela v nepoměru k dílu, jenž za sebou zanechal,“ připomněl rektor Jařab a zmínil také velkou noblesu, která byla Milanu Hejtmánkovi vlastní.

Více na: www.cenamesta.cz

Zdroj: olomouc.eu

 

Autor: 
(red)