Je detailní a vydrží desítky let. Na radnici představili model Sloupu Nejsvětější Trojice

Jeden z nejvýznamnějších památkových objektů, součást světového dědictví UNESCO, Sloup Nejsvětější Trojice, se tyčí v centru Olomouce na Horním náměstí. Letos se tato barokní památka dočkala zpracování v podobě detailního haptického modelu pro lidi se zrakovým postižením. Vystavena je v prvním patře radnice.

Veronika Dohnalová z TyfloCentra zkouší věrnost modelu Sloupu Nejsvětější Trojice | Foto: olomouc.eu

Zpřístupňování památek slabozrakým a nevidomým prostřednictvím haptických modelů se Olomouc věnuje už několik let. „Model Sloupu Nejsvětější Trojice ale mezi našimi haptickými modely dosud chyběl. Proto jsme se rozhodli tento model pořídit a doplnit tak sadu nejvýznamnějších památek, s jejichž podobou se mohou seznamovat i nevidomí či slabozrací Olomoučané a turisté,“ uvedla náměstkyně primátora Eva Kolářová. „Jsem velmi rád, že do souboru haptických modelů přidáváme tuto naši prvořadou památku, která je navíc takto precizně zpracovaná,“ uvedl primátor Mirek Žbánek a s úsměvem dodal, že to může posoudit jako velký fanda modelářství a bývalý modelář.

Veronika Dohnalová z TyfloCentra Olomouc u nového haptického modelu | Foto: olomouc.eu

Zatímco všechny dosavadní modely jsou dřevěné a tvarově poměrně dost zjednodušené, Sloup Nejsvětější Trojice je naopak detailní a vznikl z jiného materiálu. Z epoxidových pryskyřic a dalších odolných materiálů jej zhotovil sochař Otakar Ruček. „Práce trvala plné dva měsíce, model má kovovou kostru a měl by být opravdu odolný a vydržet desítky let,“ uvedl při odhalování modelu Otakar Ruček.

Jak sochař zdůraznil, že model je vytvořen primárně tak, aby vyhovoval lidem se zrakovým postižením. To během odhalení sama vyzkoušela nevidomá Veronika Dohnalová.

„Záleží na tom, jestli konkrétní člověk někdy dřív tu památku viděl a může si teď u modelu hmatový vjem spojit s obrazovou vzpomínkou, nebo je jako já nevidomý od narození. I pro nás to ale má velký smysl. U velkých objektů, jako jsou tyto památky, si je nemůžeme hmatem ve skutečnosti prohlédnout, zatímco ten model nám to dovoluje a my tak můžeme získat dost dobré povědomí o tom, jaká ta památka je,“ uvedla Veronika Dohnalová. „Takovou možnost vítáme, pomáhá nám to představit si, jaké jsou základní tvarové prvky daného stylu, v tomto případě baroka.“ 

Model je možné si prohlédnout ve foyer 1. patra radnice města, vedle většího modelu sloupu Nejsvětější Trojice, který vznikl už v 18. století. Zpracování modelu navazuje na úspěšný projekt TyfloCentra Olomouc Zpřístupnění olomouckých památek zrakově postiženým. V rámci tohoto projektu bylo zhotoveno již sedm modelů, a to budova radnice, chrám sv. Michala, chrám sv. Mořice, katedrála sv. Václava, chrám sv. Gorazda, Klášterní Hradisko a Bazilika navštívení Panny Marie.




INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.



INZERCE
Jarní Flora Olomouc
INZERCE
Chata Kouty