Nevyplatil vám zaměstnavatel mzdu? Advokát Matěna radí, jak na pohledávky

Firma zkrachovala a zaměstnavatel vám nevyplatil mzdu? Nevíte, jak postupovat? Zákazník nesplatil fakturu? V dalším díle právního seriálu s advokátem Markem Matěnou se zaměříme na vymáhání pohledávek.

V každém ze zmíněných případů je lepší kontaktovat právníka, než řešit věc sám. Jak by měl zaměstnanec při nevyplacení mzdy postupovat? „Zavolá, dozví se, na co má nárok, a pokud se nechá zastupovat, pošleme předžalobní výzvu jeho zaměstnavateli,“ popisuje advokát Marek Matěna pro REJ.cz a připomíná, že pokud zaměstnavatel vidí, že věc zaměstnanec řeší s advokátem, má to větší váhu.

Zaměstnavatel pak dostane lhůtu na splacení pohledávky. „Pokud ji nesplní, navýší se mu náklady, protože přichází úroky z prodlení,“ upozorňuje advokát, který se zároveň s první výzvou snaží motivovat zaměstnavatele, aby splatil dluhy hned. „Pokud by prohrál soud a stále nechtěl platit, může skončit i v exekuci, v tom případě bude platit i náklady na exekutora,“ popisuje Matěna další možné pokračování.

Podle Matěny je zároveň lepší dohodnout se s dalšími zaměstnanci, kterým nebyla vyplacena mzda. „Více zaměstnanců má větší sílu a dohromady mohou mít lepší cenu za advokáta. Soud taky vidí, že se něco děje, když je postiženo více lidí, že se nejedná jen o osobní problémy,“ dodává.

Právní služba vymáhání pohledávek zahrnuje:

– Sepis a odeslání předžalobní výzvy

– Sepis dohody o uznání dluhu a případného splátkového kalendáře

– Sepsání dohody o narovnání – používá se u smluv, kde jsou práva a povinnosti sporná nebo pochybná

– Sepis a podání žaloby či platebního rozkazu na vymožení dluhu a následné zastupování v soudním řízení

– Případný sepis a podání exekučního nebo insolvenčního návrhu a zastupování v exekučním a insolvenčním řízení včetně přihlašování pohledávek do insolvence

Právník může prověřit exekuční a insolvenční rejstřík. Klientovi může zjistit, jaká je bonita dlužníka, tedy jestli je dlužník schopen splatit dluhy a má cenu je vymáhat soudně. „Jednatelé zaměstnavatelů v některých případech odpovídají osobně za škody – třeba ušlou mzdu, pokud společnost nemá na úhradu, můžeme se domáhat peněz i po jednatelích zaměstnavatele,“ vysvětluje právník Marek Matěna s tím, že dluh nemusí skončit tím, že společnost nezaplatila, ale dokáže peníze vymáhat i po někom jiném.

Advokát Marek Matěna.

Jiná situace nastává, pokud se zaměstnavatel, který zaměstnanci dluží peníze, ocitne v insolvenčním řízení. „Pokud je zaměstnavatel v insolvenci, neřeší se věc žalobou, ale přihláškou do insolvenčního řízení. Tady fungují specializované insolvenční soudy,“ říká právník.

Obě strany se mohou také dohodnout mimosoudně. „V případě soudního jednání dostane zaměstnanec peníze po několika měsících, pokud se strany dohodnou mimosoudně, může dostat třeba 80% částky, ale zato hned,“ shrnuje Marek Matěna.

„V případech, kdy je zaměstnavatel ve špatné finanční situaci, je možné s ním vyjednat mimosoudní dohodu, kdy vám zaplatí alespoň část dlužné částky, případně ji postupně splácí ve splátkách,“ doplňuje právník vysvětlení.



Máte právní problém? Advokát Marek Matěna poradí online:

  



INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit


INZERCE
Jarní Flora Olomouc
INZERCE
Chata Kouty