Číňané spolupracují s Fakultní nemocnicí Olomouc. Propagují tradiční medicínu

Pondělí, 17.7.2017

Jste fanoušky tradiční čínské medicíny, nebo více důvěřujete západnímu lékařství? Ať už alternativní nabídky ve zdravotnictví vítáte, nebo naopak cítíte obavy z čínského vlivu, coby pacienti si v Olomouci zřejmě brzy budete moci vyzkoušet na vlastní kůži ledacos z čínské medicíny. Velký zájem o spolupráci s olomouckou fakultní nemocnicí totiž projevují představitelé městské nemocnice v čínském Kunmingu.

Ředitel kunmingské nemocnice Li Lei a jeho tým minulý týden jednali na půdě Fakultní nemocnice Olomouc o pokračování spolupráce, v jejímž rámci bylo před časem osm olomouckých lékařů na šestitýdenní stáži v Kunmingu. Čínské hosty při té příležitosti na radnici přijal také náměstek primátora Olomouc Ladislav Šnevajs.„Jsem rád, že se ředitel Fakultní nemocnice Olomouc chopil příležitosti a začal s vámi rozvíjet odbornou spolupráci. Věřím, že tato spolupráce přispěje ke komfortnější péči o pacienty,“ uvedl po přivítání hostů náměstek Ladislav Šnevajs. „Jsme šťastní, že jsme mohli navštívit a osobně poznat takové krásné město, jako je Olomouc, a že jsme mohli poznat i vaši fakultní nemocnici,“ uvedl ředitel kunmingské nemocnice Li Lei. Vysvětlil, že čínská strana má zájem prohlubovat své vzdělání v klasické západní medicíně a naopak ráda předá evropským odborníkům informace o tradičních čínských lékařských postupech. „Nejde rozhodně o to, že by tradiční čínská medicína měla něco nahrazovat, ale spíše doplňovat a nabídnout tak pacientům všestrannější péči,“ ujistil ředitel fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík. Proto také jelo do Kunmingu osm olomouckých lékařů, aby během stáže zjistili, zda lze obor, v němž jsou specialisty, doplnit některými prvky čínského lékařství.

Delegace lékařů z Kunmingu navštívila nejen nemocnici a radnici, ale například i Arcibiskupský palác či katedrálu svatého Václava a další zajímavá místa Olomouce a okolí.

Zájem lékařů z Číny o naše zdravotnictví vcelku logicky zapadá do dlouhodobějších trendů zahraniční politiky České republiky. S čínským Kunmingem ostatně pojí město Olomouc už od roku 2015 předstupeň smlouvy o partnerství, tzv. memorandum o porozumění. 

Foto: MMOL/ Richard Schwarz

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)