Na Dolním náměstí právě otevírá Divadlo na cucky nový kulturní prostor

Pátek, 13.10.2017

Jako nové kulturní centrum na Dolním náměstí se otevřelo po přestěhování z Wurmovy ulice Divadlo na cucky. Na jeho vznik finančně přispělo i statutární město Olomouc.

Náměstek primátora Ladislav Šnevajs ocenil návrat kulturní instituce do samého centra města. „Myslím, že na Dolní náměstí právem patří. Koneckonců hned ve vedlejší budově bylo kdysi první olomoucké divadlo,“ připomněl náměstek Šnevajs.

Stavební práce v růžovém domě s číslem 42 byly provedeny ve zrychleném režimu během letních měsíců. „Máme samozřejmě ohromnou radost, protože celá stavba Divadla na cucky musela proběhnout, abychom mohli na podzim odstartovat novou divadelní sezónu,“ uvedl ředitel divadla Jan Žůrek. Ocenil i práci spousty dobrovolníků, bez nichž by centrum nevzniklo.

Nové kulturní centrum s divadlem vybudovala obecně prospěšná společnost DW7 za 2,7 milionu korun. Statutární město na jeho vznik přispělo 700 tisíci korunami, stejnou částku přidal i Olomoucký kraj. Finance ale získalo i díky dárcovské kampani s názvem „Dolní vám“, v níž se vybralo přes 500 tisíc korun.

„Velká část nákladů šla na novou vzduchotechniku, bourání stropu i stavění příček, podlahy, elektroinstalace nebo bezbariérový přístup. Myslím, že se nám podařilo vytvořit příjemné a komfortní prostředí pro všechny naše aktivity,“ doplnil Žůrek.

Divadlo na cucky je nezávislý divadelní soubor, který od roku 2013 provozovalo až dosud vlastní scénu ve Wurmově ulici. Jeho tvorba se pohybuje v širokém rozpětí mezi činohrou a tancem, přičemž se vždy snaží o ryze současnou estetiku i reflexi aktuálního kulturně-společenského dění.

Současné hlediště Divadla na cucky pojme až 70 diváků. V objektu na Dolním náměstí je ale i kavárna a galerie. Kromě divadelního programu a výstav se v centru odehrávají i volnočasové aktivity a workshopy.

Foto: MMOL/ Pavel Konečný

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)